Recenzja Sharp UA-KCP100E-W

Recenzowany model miał swoją premierę w sezonie 2022/23 i był pierwszym oczyszczaczem powietrza Sharp z możliwością sterowania przez aplikację. Ponadto oferuje funkcję nawilżania oraz jonizację Plasmacluster. Co sprawia, że zajmuje tak wysokie pozycje w rankingach? Czy warto kupić Sharp UA-KCP100E-W? Jak oczyszczacz sprawuje się po blisko dwóch latach od premiery? Przeczytaj poniższą recenzję i odpowiedz sobie na powyższe pytania.

 

Design i wykonanie

Sharp UA-KCP100E-W wyróżnia się wyglądem na tle pozostałych modeli producenta. Zaokrąglone kształty oraz oryginalny projekt górnej części oczyszczacza sprawiają, że już na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z produktem premium. Sharp już nas przyzwyczaił do wysokiej jakości plastików – tutaj również całość jest zamknięta w wysokiej jakości obudowie w biało-szarym kolorze.

 

Sharp UA-KCP100E-W - aranżacja oczyszczacza
Wygląd oczyszczacza Sharp UA-KCP100E-W

 

Wywiew powietrza został zaprojektowany pod kątem 20°, co ułatwia zbieranie kurzu. Muszę stwierdzić, że faktycznie ta konstrukcja się sprawdza – jak włączę mu silny nadmuch, to powietrze jest wprawione w taki obieg, że wzbudza kurz w powietrze. Obok wywiewu znajduje się sterowany dotykowo panel sterowania oraz wskaźnik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem wskazujący poziom pyłów PM2.5, wilgotności, temperatury oraz aktualny pobór mocy. Należy zaznaczyć, że nie ma żadnych problemów z obsługą panelu – zmiany działają płynnie, nie ma mowy o zacinaniu.

 

Sharp UA-KCP100E-W - wywiew powietrza
Sharp UA-KCP100E-W – wywiew czystego powietrza

 

Oczyszczacz, nie oszukujmy się – jest ciężki, waga ponad 10 kg może sprawiać problemy, jeśli chcemy przenosić go pomiędzy pomieszczeniami. Jednak UA-KCP100E-W ma z boku poręczne uchwyty oraz kółka z blokadą. U mnie w dzień stał w salonie, a na noc przenosiłem do sypialni, co nie stanowiło żadnego problemu.

 

Sharp UA-KCP100E-W - widok z boku
Sharp UA-KCP100E-W – widok z boku, uchwyt do przenoszenia

 

Wydajność i funkcje

Parametr

Wartość

Uwagi

Przepływ powietrza

do 600 m³/h

Jest to najmocniejszy oczyszczacz powietrza Sharp dostępny na naszym rynku. Z podanego przepływu powietrza oraz zastosowanego filtra HEPA klasy H13 możemy oszacować, że urządzenie osiąga CADR na poziomie około 570 m³/h, co wystarczy na 3-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu 70 m² o standardowej wysokości 2,75 m. Możemy uznać, że producent nie zawyża maksymalnej obsługiwanej powierzchni.

Powierzchnia działania

do 75 m²

Nawilżanie

do 320 ml/h

Proces nawilżania będę opisywał niżej, jednak jeśli planujesz używać sprzętu jako nawilżacz powietrza, to warto zaznaczyć, że jego wydajność obsłuży znacznie mniejszą powierzchnię niż tą w przypadku oczyszczacza.

Powierzchnia działania

do 32 m²

Głośność

21-53 dB

Bardzo cicha praca w trybie nocnym, nie przeszkadza podczas snu. Trochę głośniejszy w najwyższym trybie, co jest zrozumiałe przy takiej wydajności. Warto zdawać sobie sprawę, że korzystając z trybu automatycznego – najwyższy poziom prędkości u mnie włącza się bardzo rzadko.

Zużycie energii

5-79 W

Tak samo, co w przypadku głośności – jest to bardzo energooszczędne urządzenie.

Jonizacja

High Density 7000 jonów/cm³

Zastosowana tutaj technologia Plasmacluster Sharp jest na pewno najbardziej przebadaną i w pełni bezpieczną jonizacją powietrza. Już nie będę się rozpisywał na jej temat – ważne, że jest źródłem pomocy dla alergików i wspomaga oczyszczanie powietrza. Szkoda tylko, że producent nie zastosował tutaj mocniejszego jonizatora High Density 25000, dostępnego m.in. w najnowszej serii KIN.

 

Czujniki w oczyszczaczu Sharp UA-KCP100E-W

 

W środku oczyszczacza znajdziemy kompletny zestaw czujników – pyłów PM2.5, gazów, temperatury oraz wilgotności – do kontroli jakości powietrza. Sterują one pracą automatyczną oczyszczania oraz nawilżania, a także dostarczają danych na temat aktualnej jakości powietrza – odczytujemy z wyświetlacza i w aplikacji. Należy zaznaczyć, że zastosowane czujniki są dokładne i szybko reagują na zmieniającą się jakość powietrza – co jest bardzo ważne w trybie automatycznym. Ciekawostką jest fakt, że starsze modele producenta korzystają z mniej dokładnego czujnika kurzu.

 

Sharp UA-KCP100E-W - wyświetlacz
Sharp UA-KCP100E-W – wyświetlacz wskazujący aktualny poziom nawilżenia

 

Do sterowania mamy wygodną aplikację mobilną. Co ważne, jest to autorska aplikacja producenta – Sharp Life App, która zbiera dobre opinie wśród użytkowników (4.4/5 na Google Play). Daje ona praktycznie dostęp do każdej funkcji urządzenia, a także wskazuje aktualną jakość powietrza. Aplikacja jest dopracowana, a instalacja i parowanie z oczyszczaczem nie dostarczyło mi żadnych problemów. Dla mnie świetnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia własnego harmonogramu, czyli mogłem ustawić włączenie sprzętu o określonej porze dnia. Poza tym mamy do wyboru kilka trybów pracy automatycznej oraz 3 prędkości wentylatora ustawiane manualnie.

 

Sharp UA-KCP100E-W - widok z przodu
Sharp UA-KCP100E-W – zbliżenie na przód, widoczne logo producenta oraz Plasmacluster

 

Nawilżanie powietrza

Sharp UA-KCP100E-W to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem wykorzystującym zasadę ewaporacji do podniesienia wilgotności powietrza. Producent odszedł od obrotowego filtra nawilżacza (który znajdziemy w popularnych seriach Sharp), dzięki czemu udało się obniżyć poziom głośności. Jednak ma to swoją wadę – spadła wydajność nawilżania (o czym pisałem wyżej). W dodatku, względem wcześniejszych serii, został wyposażony w mniejszy 2-litrowy zbiornik na wodę.

 

Sharp UA-KCP100E-W - mechanizm nawilżania
Sharp UA-KCP100E-W – mechanizm nawilżania, filtr w urządzeniu

 

Urządzenie jest również pozbawione automatycznego nawilżania – pomimo że dysponuje czujnikiem. Proces nawilżania trwa, dopóki jest woda w urządzeniu, a filtr nawilżacza jest ciągle zanurzony we wodzie. Wykorzystany tutaj efekt kapilarny, czyli zdolność podciągania płynów ku górze w połączeniu z małą wydajnością nawilżacza ma jednak swoją dużą zaletę. Pomimo braku automatycznego nawilżania – mamy pewność, że powietrze nigdy nie zostanie przewilgocone. W przypadku wybrania tego modelu musimy zdawać sobie jeszcze sprawę z tego, że należy bardziej zadbać o higienę filtra nawilżającego (jest cały czas zamoczony we wodzie).

 

Sharp UA-KCP100E-W - filtr nawilżania
Sharp UA-KCP100E-W – filtr nawilżacza z bliska

 

Filtry

Jaki zestaw filtrów oferuje recenzowany model? Nie znajdziemy tutaj nic odkrywczego – sercem systemu filtracji jest filtr HEPA klasy H13. Warto zaznaczyć, że jest on duży (2,7 m² po rozłożeniu), co przy takiej wydajności jest wręcz wymagane – całe powietrze musi przejść przez filtr. Co ważne, układ jest szczelny, więc mamy pewność oczyszczenia całego powietrza. Filtr ten usuwa z powietrza alergeny, smog, wirusy, bakterie i inne najmniejsze zanieczyszczenia.

 

Sharp UA-KCP100E-W - filtr HEPA
Sharp UA-KCP100E-W – filtr HEPA z bliska

 

W oczyszczaczu znajdziemy również filtr węglowy z zadowalającą ilością węgla aktywnego – 400 g według producenta. Pochłonie on uciążliwe zapachy oraz szkodliwe gazy. Pierwszym etapem oczyszczania jest natomiast filtr wstępny, czyli bardzo drobna siateczka na klapie filtrów, która wyłapuje na swojej powierzchni większe zanieczyszczenia.

 

Sharp UA-KCP100E-W - filtr wstępny
Sharp UA-KCP100E-W – widok z tyłu, pokrywa filtrów, czyli filtr wstępny

 

Co ważne, filtr HEPA w połączeniu z nawilżaniem, jonizacją Plasmacluster oraz specjalnym trybem Pollen – sprawiają, że UA-KCP100E-W to polecany oczyszczacz powietrza dla alergików.

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Filtr HEPA H13

10 lat*

399 zł

Filtr węglowy

10 lat*

269 zł

Filtr nawilżacza

10 lat

229 zł

Roczny koszt eksploatacji

 

~220 zł

 

*Sharp podaje żywotność swoich filtrów dochodzącą do 10 lat. Jednak biorąc pod uwagę stan naszego powietrza – możemy ten fakt włożyć do działu „mity”. Przyjmujemy, że HEPA jest w stanie wytrzymać 2 lata, a węglowy 3 lata – szacujemy na podstawie własnych doświadczeń, wielkości filtrów oraz informacji od naszych Klientów. Jedynie filtr nawilżacza – przy odpowiednim dbaniu o niego (dane w instrukcji) – może wytrzymać nawet 10 lat. Warto zauważyć, że pomimo tych faktów – oczyszczacz powietrza nadal cechuje się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Wskazówka: aby przedłużyć żywotność filtra HEPA, należy pamiętać o jego okresowym odkurzeniu.

 

Dodatkowe informacje

  • Bezpieczna emisja ozonu
  • Blokada panelu sterowania
  • Wskaźnik wymiany i czyszczenia filtra

 

Sharp UA-KCP100E-W – podsumowanie

Głównym atutem recenzowanego sprzętu jest na pewno jego wysoka wydajność oraz jakość wykonania. Cieszy zastosowanie w końcu przez producenta możliwości sterowania przez aplikację mobilną. Dobry zestaw czujników oraz wskaźniki na wyświetlaczu nie pozostawiają złudzeń, że jest to produkt premium. Sharp UA-KCP100E jest dobrym oczyszczaczem powietrza na alergię, a dodatkowo jego konstrukcja ułatwia zbieranie kurzu.

 

Największym minusem modelu jest bez wątpienia nawilżanie, po którym widać, że producent skupił się na funkcji oczyszczania. Mała wydajność nawilżania oraz brak automatyzacji skutkują niepolecaniem tego sprzętu jako nawilżacz powietrza. Szkoda również, że w tej cenie sprzęt nie posiada wydajniejszego jonizatora. Urządzenie swoją wysoką pozycję zawdzięcza głównie wydajności w oczyszczaniu oraz innowacyjnym rozwiązaniom, których nie znajdziemy u konkurencji.

 

Zalety
Wielka wydajność i jakość wykonania
Wysoka kultura pracy – cicha i energooszczędna praca
Zestaw czujników
Specjalny projekt ułatwiający zbieranie kurzu
Komfortowe przenoszenie
Technologia Plasmacluster, czyli najbezpieczniejszy oczyszczacz powietrza z jonizatorem
Polecany dla alergików
Dobra aplikacja mobilna
Wady
Słabszy generator jonów
Słabsze nawilżanie ewaporacyjne

 

 

Sprawdź Sharp UA-KCP100E-W w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.