Recenzja Xiaomi Air Purifier 2H

Model 2H to najnowsza propozycja azjatyckiego giganta. Oczyszczacz jest przeznaczony na powierzchnię do 31 m2. Nowością jest zastosowanie filtru HEPA klasy 13. Design natomiast jest kontynuacją schematów ze starszych produktów.

 

Design i wykonanie

W oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2H wykorzystane materiały są tej samej jakości, co materiał w poprzednich modelach. Biały plastik nie powinien żółknąć. Zmianie uległ wygląd górnego panelu. Zanieczyszczone powietrze dostaje się do środka przez liczne otwory na powierzchni obudowy. Zasysanie powietrza ma miejsce z przodu i po bokach. Tylna powierzchnia to atrapa otworów, w tym miejscu znajduje się klapka dostępu do filtrów. Brakuje uchwytów do przenoszenia lub kółeczek transportowych, co czyni urządzenie stacjonarnym (jest bardzo lekkie).

 

Funkcje i wydajność Xiaomi Air Purifier 2H

Oczyszczacze marki Xiaomi oferują wyłącznie oczyszczanie powietrza. Nie zastosowano tutaj innych popularnych systemów filtracji lub poprawy jakości powietrza.

 

Parametr

Wartość (poziomy obrotów)

Uwagi

Przepływ powietrza

CADR = 260 m3/h

Przepływ jest utrzymany na odpowiednim poziomie względem deklarowanej powierzchni. Prawie bezstopniowa regulacja.

Powierzchnia działania

Do 31 m2

Głośność

33-66 dB

Pomimo spadku wydajności względem modeli 2 i 2S, producent deklaruje wyższe wartości. Szczególnie że zastosowano dwa wentylatory i specjalną komorę wygłuszającą.

Zużycie energii

2-31 W

Standardowe zapotrzebowanie na energie, koszty energii elektrycznej będą niezauważone.

 

Producent nie zadeklarował przepływu powietrza oczyszczacza w trybie nocnym. Dlatego nie należy zakładać, że ten tryb jest wystarczający na noc.

 

Xiaomi Air Purifier 2H czujniki

 

Podstawą działania w trybie automatycznym jest pomiar z czujnika pyłów, jego skuteczność w detekcji zanieczyszczeń jest bardzo przeciętna. Zalecane jest ręczne kontrolowanie pracy urządzenia. Dodatkowo urządzenie wygasza wyświetlacz w trakcie nocy. Wewnątrz oczyszczacza nie zastosowano czujnika lotnych związków organicznych, dlatego reakcja na zapachy może być słaba.

 

Wyniki pomiarów są prezentowane na diodzie znajdującej się na froncie urządzenia lub w aplikacji. Dostępne wbudowane w oczyszczacz tryby pracy to: sleep, automatyczny oraz turbo.

 

Oczyszczaczem można kontrolować za pomocą przycisku (dostępne tryby pracy to: nocny, automatyczny, wydajny) lub za pomocą aplikacji Mi Home. Aplikacja pozwala na kontrole pracy urządzenia w zasięgu sieci Wi-Fi.

 

Filtry w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2S

W urządzeniu zastosowano nowy filtr 360° o skuteczności filtracji na poziomie H13. Elementy składowe filtru to:

  • Zewnętrza siateczka pełniąca funkcję filtra wstępnego – zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia o dużych wymiarach
  • Nowy filtry HEPA H13 – skuteczność to 99,97% dla pyłów o rozmiarze 0,3 µm, filtr pasuje do innych oczyszczaczy powietrza Xiaomi (2, 2S, Pro)
  • Węgiel aktywny – neutralizuje zapachy i lotne związki organiczne

Standardowy filtr zamontowany w urządzeniu jest koloru szarego, jego konstrukcja i skuteczność jest zgodna z opisem wyżej. Dostępne są także filtry w kolorze zielonym i fioletowym (szary jeszcze nie jest w sprzedaży jako zamiennik). Zielony i fioletowy to filtry HEPA E12, a więc nieco niższej od szarego HEPA H13. Więcej o filtrach przeczytać można w naszym artykule na temat różnic filtrów do oczyszczaczy Xiaomi.

 

Oczyszczacz został wyposażony we wskaźnik wymiany filtrów.

3 poziomy filtracji w Xiaomi Air Purifier 2H
3 poziomy filtracji w Xiaomi Air Purifier 2H

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Filtr 360°

12 miesięcy

199 zł

Roczny koszt eksploatacji

~200 zł

 

Podana wartość jest szacunkowa (na podstawie naszych obserwacji i doświadczenia), ponieważ produkt jest zbyt krótko na rynku, żeby to sprawdzić eksperymentalnie. Dodatkowo cena filtrów zamiennych (szarych) nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszona.

Dodatkowe informacje

  • Timer
  • Wylot powietrza się otwiera
  • Zatrzymanie pracy oczyszczacza w przypadku otwarcia pokrywy filtrów

 

Podsumowanie

Xiaomi AP 2H to odrobinę słabsza wersja modelu 2S, najważniejsza zaleta to nowy filtr HEPA13. Dobry design i podstawowe czujniki zapewniają poprawną reakcję na pyły, ale nie tak dokładną, jak czujniki laserowe. Poziom głośności mógłby być niższy. Wykonanie jest bardzo dobre, koszty eksploatacji powinny być bardzo atrakcyjne.

 

Minusem jest brak czujnika LZO oraz reakcja od bardzo wysokich, azjatyckich norm. Wielkim plusem jest niewątpliwie atrakcyjna cena. Przy niewielkich różnicach cenowy model 2S wydaje się bardziej opłacalny, szczególnie ze względu na zastosowany tam czujnik laserowy PM2.5.

 

Zalety
Atrakcyjna cena
Dobre wykonanie
Filtr H13
Aplikacja mobilna
Wady
Brak czujnika LZO
Niski przepływ powietrza w trybie nocnym
Optyczny czujnik, który działa zgodnie z chińskimi normami

 

 

Sprawdź Xiaomi Air Purifier 2H w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Xiaomi Air Purifier 3H - testy i recenzja

Xiaomi Air Purifier 3H to nowy oczyszczacz powietrza chińskiego producenta. Względem poprzednich modeli znacząco podniósł wydajność i jeszcze bardziej obniżył zużycie energii (do 38W) przy zachowaniu kompaktowych wymiarów.      

Xiaomi Air Purifier 3C - recenzje i opinie

Xiaomi Air Purifier 3C to oczyszczacz powietrza chińskiego producenta, który znajdziemy wśród propozycji na sezon smogowy 2020/2021. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m². Wyróżnia się niebywale niskim zużyciem prądu na poziomie zaledwie 29 W przy...

Xiaomi Smart Air Purifier 4 - testy i recenzja

Smart Air Purifier 4 jest jednym z oczyszczaczy chińskiego producenta Xiaomi, które miały swoją premierę w 2022 roku. Należy do udoskonalonej generacji urządzeń stojących na straży czystego powietrza. Ten model sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 48 m². Co w Xiaomi...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.