Recenzja Xiaomi Air Purifier Pro

Flota urządzeń marki Xiaomi składa się z mniejszych i większych modeli. Wersja z oznaczeniem Pro zadebiutowała niedługo po Xiaomi 2S i jest bliźniaczym urządzeniem o zwiększonej wydajności. Funkcje i możliwości zostały takie same.

 

Design i wykonanie

Bryła Xiaomi Air Purifier Pro uległa zwiększeniu, ale zastosowano dwa silniki i wentylatory. Przekłada się to na lepszą charakterystykę pracy oczyszczacza. Materiały użyte w produkcji nie żółkną z czasem. Zasysanie powietrza ma miejsce z przodu i po bokach. Tylna powierzchnia to atrapa otworów, w tym miejscu znajduje się klapka dostępu do filtrów. Niestety producent nie zwiększył liczby otworów na powierzchni bocznej. Nadal nie zastosowano uchwytów do przenoszenia lub kółeczek transportowych.

 

Funkcje i wydajność Xiaomi Air Purifier Pro

Produkt oferuje tylko funkcję oczyszczania powietrza, nie ma tu popularnych systemów jonizacji lub nawilżania.

 

Parametr

Wartość (poziomy obrotów)

Uwagi

Przepływ powietrza

Do 500 m3/h

Przepływ jest utrzymany na dobrym poziomie względem deklarowanej powierzchni. Bezstopniowa regulacja.

Powierzchnia działania

35-60 m2

Wydajność nawilżacza

Brak nawilżacza

Nie dotyczy

Jonizator Plasmacluster

Brak jonizatora

Nie dotyczy

Głośność

31-69 dB

Akceptowalna głośność w niskich obrotach, dość głośny przy wyższych obrotach

Zużycie energii

1,5 - 66 W

Niskie wartości, koszt energii pozostanie niezauważony.

 

Xiaomi Air Purifier Pro czujniki

 

Producent nie podaje przepływu powietrza dla niskich obrotów, dlatego nie należy zakładać, że ten tryb oczyszczacza powietrza jest wystarczający w nocy.

 

Podstawą działania w trybie automatycznym jest pomiar z czujnika PM2.5. Miernik działa na podstawie o chińskie normy powietrza, przez co progi zanieczyszczeń, od których reaguje, są dość wysokie (75 µg/m3). Zalecane jest ręczne kontrolowanie pracy urządzenia. Dodatkowo urządzenie wygasza wyświetlacz w trakcie nocy. Wewnątrz oczyszczacza nie zastosowano czujnika LZO.

 

Wyniki pomiarów są na bieżąco prezentowane na wyświetlaczu z przodu urządzenia. Oczyszczaczem można sterować za pomocą przycisków (dostępne tryby pracy to: nocny, automatyczny, wydajny) lub za pomocą aplikacji Mi Home. Aplikacja pozwala na kontrole pracy urządzenia w zasięgu sieci Wi-Fi.

 

Filtry do oczyszczacza Xiaomi

Producent wyposażył oczyszczacz Air Purifier Pro w zintegrowany filtr, w którego skład wchodzi:

  • zewnętrza siateczka mająca funkcję filtra wstępnego i zatrzymuje kurz
  • filtr HEPA E12 o powierzchni ok. 2,2 m2, skuteczność to 99,3% dla pyłów o rozmiarze 0,3 µm
  • węgiel aktywny o masie ok. 330g, neutralizuje lotne związki organiczne

Standardowy filtr zamontowany w urządzeniu jest koloru niebieskiego i ma takie parametry, jak podajemy wyżej. Dostępne są zamienne filtry w kolorze zielonym i fioletowym (według producenta filtry zamienne są klasy HEPA E12). Wraz z premierą modelu 2H pojawiła się trzecia wersja filtra zamiennego o kolorze szarym. Filtr ten posiada taką samą ilość węgla aktywnego (ok. 330g), lecz wzrosła filtracja do poziomu HEPA H13. Więcej o filtrach przeczytać można w naszym artykule na temat różnic filtrów do oczyszczaczy Xiaomi

 

Filtry są wyposażone w moduł RFID, a ich zużycie jest na bieżąco monitorowane i zapisywane. Przy każdym uruchomieniu na ekranie zostanie wyświetlona informacja o kondycji filtru. Co ciekawe, ich stan można monitorować z poziomu aplikacji mobilnej.

 

Pomimo wzrostu rozmiarów oczyszczacza, w środku znajduje się tylko jeden filtr. Przy prawie dwukrotnym wzroście zasięgu oczyszczania byłoby dobrze znaleźć w środku komplet dwóch filtrów.

 

3 stopnie filtracji
3 stopnie filtracji Xiaomi Air Purifier Pro

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Filtr zielony/fioletowy

do 6 miesięcy

~169 zł

Roczny koszt eksploatacji

~300 zł

 

Dodatkowe informacje

  • Brak blokada rodzicielskiej,
  • Otwarcie tylnej klapy powoduje wstrzymanie pracy oczyszczacza,
  • Wyposażenie oczyszczacza w 2 wentylatory pozytywnie wpływa na poziom hałasu.

 

Podsumowanie

Produkt marki Xiaomi dobrze wpisuje się w potrzeby polskiego klienta. Posiada przyzwoity filtr, czujnik laserowy PM2.5 oraz aplikację mobilną. Atrakcyjna cena także przykuwa uwagę. Produkt ma też kilka wad: przepływ powietrza w trybie nocnym jest bardzo niski, w trakcie pracy z maksymalną wydajnością jest głośny oraz brakuje czujnika LZO.

 

Zalety
Atrakcyjna cena
Laserowy czujnik PM2.5
Dobre wykonanie
Niski koszt filtrów, 3 rodzaje filtrów
Aplikacja mobilna
Wady
Brak czujnika LZO
Głośność w trybie Turbo
Niski przepływ powietrza w trybie nocnym
Czujnik PM2.5 działa zgodnie z chińskimi normami

 

 

Sprawdź Xiaomi Air Purifier Pro w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Xiaomi Air Purifier 3H - testy i recenzja

Xiaomi Air Purifier 3H to nowy oczyszczacz powietrza chińskiego producenta. Względem poprzednich modeli znacząco podniósł wydajność i jeszcze bardziej obniżył zużycie energii (do 38W) przy zachowaniu kompaktowych wymiarów.      

Xiaomi Air Purifier Pro H - recenzje i opinie

Xiaomi Air Purifier Pro H niezwykle wydajny oczyszczacz powietrza, który chiński producent oferuje na sezon smogowy 2020/2021. Wyróżnia się zaskakująco dużym poziomem CADR (aż 600 m³/h), co gwarantuje skuteczną pracę w pomieszczeniach o powierzchni nawet 72 m². Urządzenie...

Xiaomi Smart Air Purifier 4 - testy i recenzja

Smart Air Purifier 4 jest jednym z oczyszczaczy chińskiego producenta Xiaomi, które miały swoją premierę w 2022 roku. Należy do udoskonalonej generacji urządzeń stojących na straży czystego powietrza. Ten model sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 48 m². Co w Xiaomi...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.