Oczyszczacze powietrza do łazienki

Łazienka to specyficzne miejsce. Nierzadko jest niewielkie i pozbawione okien, a z zasady panuje w nim duża wilgotność. W pomieszczeniu unoszą się cząsteczki zapachów (środków czystości, płynów do mycia, perfum) i innych zanieczyszczeń (naskórka, gazów). Jak zadbać o dobrą jakość powietrza w łazience, usunąć z niej nieprzyjemne zapachy i szkodliwe zanieczyszczenia? Czy inwestycja w oczyszczacz powietrza będzie dobrym pomysłem? Przekonaj się, jak zadbać o swobodny oddech w czasie kąpieli.

 

W łazience powinny panować warunki sprzyjające relaksowi. Jak pozbyć się zanieczyszczeń powietrza?
W łazience powinny panować warunki sprzyjające relaksowi. Jak pozbyć się zanieczyszczeń powietrza?

 

Czy oczyszczacz powietrza można stosować w łazience?

Łazienka to pomieszczenie o szczególnych warunkach. Ma nieco większe wymagania niż inne miejsca w naszych domach i mieszkaniach. Specyfika takich pomieszczeń to wyższa temperatura, duża wilgotność, nierzadko też nieprzyjemne zapachy. Nie da się ukryć, że to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Pewnego rodzaju normą jest także pojawienie się innych zanieczyszczeń – gazów czy ludzkiego naskórka. Mimo wszystko, oczyszczacze powietrza w łazience to nie jest najlepszy pomysł. Zastosowane w nich filtry poradzą sobie z obecnymi w niej zanieczyszczeniami, to prawda. Należy jednak zauważyć, że warunki panujące w pomieszczeniu mogą wpłynąć negatywnie na stan techniczny urządzenia. Producenci przestrzegają przed tym w instrukcjach.

 

Zacznijmy jednak od ogólnych informacji dotyczących jakości powietrza w łazienkach. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęstsze przyczyny występowania w nich nieprzyjemnych zapachów i pleśni. Przedstawimy także najskuteczniejsze sposoby na poprawę jakości powietrza i doradzimy, jakie urządzenie będzie najlepszym wyborem do łazienki.

 

Przyczyny brzydkich zapachów i nadmiernej wilgoci w łazience

Brzydki zapach i nadmierna wilgoć to jedne z częstszych problemów w łazienkach. Z jakich miejsc może dobiegać uciążliwa woń i dlaczego w pomieszczeniu rozwija się pleśń? Przedstawiamy kilka możliwych przyczyn.

  • Odpływ wody

Wanna, muszla klozetowa, prysznic, umywalka powinny być czyszczone nie tylko z zewnątrz. Nie możemy zapominać także o odpływie, w którym gromadzą się zanieczyszczenia pod postacią potu, naskórka czy włosów. Dodatkowo rozwijające się tam bakterie wytwarzają gazy, które mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

 

Co wpływa na zapach i wilgotność w łazience?
Co wpływa na zapach i wilgotność w łazience?
  • Rury kanalizacyjne

Jeśli toaleta nie była używana przez długi czas, woda odparowuje z kolanka. Może więc pojawić się nieprzyjemny odór z rur ściekowych. To zupełnie normalne zjawisko, które może nas spotkać po powrocie z wakacji.

  • Odpływ WC

Brzydki zapach z toalety może być spowodowany zatorem. Problem powinno rozwiązać skorzystanie z tradycyjnego przepychacza lub kilkukrotne przepłukanie muszli dużym strumieniem wody. Inną usterką powodującą brzydki zapach jest zatkanie wywietrznika rury odpływowej WC. To w niej gromadzą się szkodliwe dla zdrowia i brzydko pachnące gazy.

  • Wentylacja

Uciążliwa woń może pojawić się także wskutek nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia. W łazience występuje kumulacja różnych zapachów – nie tylko tych nieprzyjemnych. W powietrzu mieszają się związki chemiczne z aerozoli, kosmetyków czy chemicznych odświeżaczy, zawierających szkodliwe dla układu oddechowego cząsteczki. Odpowiednia wentylacja pomieszczenia będzie także kluczowa, aby zapewnić w nim prawidłowy poziom wilgotności.

  • Wilgotność

Zbyt duża wilgotność powietrza w łazience to główna przyczyna występowania pleśni i grzybów. Łączący się z nią nieprzyjemny zapach stęchlizny, znacząco obniża komfort korzystania z pomieszczenia. Nie jest to jednak jedyny problem związany z nadmierną wilgocią. Przebywanie w takich warunkach może prowadzić do niedrożności nosa, wywoływać kaszel czy podrażnienie gardła. Warto także dodać, że w takich sytuacjach zaostrzone dolegliwości mogą odczuwać alergicy.

 

Wilgoć stanowi najczęstszy powód rozwoju grzybów i pleśni w łazienkach
Wilgoć stanowi najczęstszy powód rozwoju grzybów i pleśni w łazienkach

 

Jak pozbyć się brzydkich zapachów i nadmiernej wilgoci z łazienki?

Brzydkie zapachy w łazience nie pozwalają się odpowiednio zrelaksować, a zbyt duża wilgotność negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nie ulega wątpliwości, że należy pozbyć się obu tych problemów. Jak jednak tego dokonać? Przedstawiamy sprawdzone metody.

  • Sposoby na nieprzyjemne zapachy w łazience

Główną przyczyną nieprzyjemnych zapachów w łazience są nieczystości zbierające się w odpływie i rurach. Możemy zastosować przeciwko nim środki chemiczne w postaci kapsułek, tabletek i płynów. To bardzo dobre, doraźne rozwiązanie.

 

Częstą reakcją na nieprzyjemne wonie w łazience, jest zakup automatycznego odświeżacza powietrza. Takie urządzenie wkłada się do gniazdka, dzięki czemu bez naszej ingerencji emituje zapachową mgiełkę do pomieszczenia. Wkład wystarcza na długo, dlatego nie musimy martwić się jego częstą wymianą. Jednak warto podkreślić, że w ten sposób jedynie zamaskujemy uciążliwe odory, a nie pozbędziemy się ich na stałe. Co więcej, w pomieszczeniu pojawią się nowe zanieczyszczenia.

 

Na zapach w łazience wpływ ma nade wszystko prawidłowa higiena
Na zapach w łazience wpływ ma nade wszystko prawidłowa higiena

 

Alternatywą dla odświeżaczy są naturalne olejki eteryczne, które nie zawierają alergenów oraz sztucznych aromatów. Taki środek zapachowy można kupić w drogerii, aptece lub wykonać go samodzielnie.

  • Sposoby na nadmierną wilgoć w łazience

Zawilgocenie łazienki to główna przyczyna pojawienia się pleśni i grzybów. Aby do tego nie dopuścić, należy na bieżąco kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniu. Warto mieć świadomość, że przy gorącej kąpieli może on osiągnąć nawet 80-100%! Jako optymalny podaje się 40-60% – i o takie warunki należy dbać przez większość czasu.

 

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, kiedy wilgotność w łazience znacząco przekracza przyjęte normy, sięgnij po osuszacz powietrza. Wśród wielu profesjonalnych i dużych produktów możesz znaleźć również funkcjonalne sprzęty domowe. Urządzenia usuną nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a tym samym zniknie i nieprzyjemna woń stęchlizny.

 

Innym sprzętem, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej wilgotności, jest wentylator łazienkowy. Powietrze jest odprowadzane z pomieszczenia dzięki specjalnemu kanałowi wentylacyjnemu.

 

Zanieczyszczenia powietrza w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na rozwój pleśni i grzybów. Duża ilość pary i nadmierna wilgoć, powstające w trakcie kąpieli przy słabej wentylacji pomieszczenia, tworzą sprzyjające im warunki. Nie zawsze mamy możliwość wywietrzenia pomieszczenia, co tylko pogarsza ten problem. W efekcie pojawiają się nieprzyjemne zapachy, a na poszczególnych materiałach także i nieestetyczne plamy. Zdarza się również, że w takich sytuacjach u domowników występują reakcje alergiczne – a w dłuższym okresie niestety i poważniejsze schorzenia.

 

Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń powietrza mają negatywny wpływ na zdrowie domowników
Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń powietrza mają negatywny wpływ na zdrowie domowników

 

Łazienka to siedlisko nieprzyjemnych i często szkodliwych dla zdrowia zapachów z rur, odpływu i toalety. Mieszają się one z woniami ze środków chemicznych, obecnych w naszych kosmetykach, a także odorami spowodowanymi przez człowieka. Wszystko to sprawia, że łazienka przestaje być dla nas miejscem, w którym chętnie się relaksujemy. Dłuższe przebywanie w niej staje się dosyć uciążliwe.

 

Oczyszczacze powietrza poradziłyby sobie z niemal każdym zanieczyszczeniem w łazience. Takie urządzenia redukują szkodliwe dla zdrowia cząsteczki i brzydkie zapachy z otoczenia. Są wyposażone w zaawansowany system filtracji, by usunąć nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Z powodzeniem neutralizują np. woń stęchlizny i środków chemicznych stosowanych dla zapobiegania rozwoju pleśni czy zatoru w toalecie. Są w tej kwestii znacznie skuteczniejsze niż odświeżacze powietrza. Przewyższają wszystkie inne środki zapachowe, które nie usuwają problemu, a jedynie tymczasowo go maskują. W przeciwieństwie do tych produktów nie generują do powietrza substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Inwestując w takie urządzenie, ty i pozostali domownicy będziecie mogli cieszyć się świeżym, zdrowym powietrzem. Nierozsądne będzie jednak stawianie go w łazience. Na skutek wysokiej wilgotności szybko dojdzie do zniszczenia filtra.

 

Zwróć uwagę, że zanieczyszczenia powietrza to mikrocząsteczki niewidoczne gołym okiem. Ze względu na swoje rozmiary i masę, szybko rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu. Po otwarciu drzwi do łazienki przedostaną się na zewnątrz. W samej łazience nie spędzasz dużo czasu. To sypialnia i salon są najważniejszymi pomieszczeniami – i w nich nie może zabraknąć dobrej jakości oczyszczacza powietrza. Dzięki wbudowanym czujnikom szybko stwierdzi obecność szkodliwych zanieczyszczeń, a zaawansowane filtry zatrzymają je. Przez większą część doby będziesz przebywać w przyjaznych dla zdrowia warunkach.

 

Oczyszczacze powietrza do łazienki to nie najlepszy pomysł - filtry nie tolerują dużej wilgotności
Oczyszczacze powietrza do łazienki to nie najlepszy pomysł – filtry nie tolerują dużej wilgotności

 

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza?

Oczyszczacz w łazience niekoniecznie się sprawdzi. Warto jednak mieć go w innych pomieszczeniach – salonie i sypialni. Jakie cechy tego produktu są najważniejsze? Podpowiadamy, co na znaczenie podczas zakupów.

System filtracji

 

Idealnym wyborem będą urządzenia z zaawansowanym systemem filtracji, na który składają się następujące komponenty:

  • Filtr wstępny pochłania większe zanieczyszczenia z pomieszczenia (np. włosy, naskórek, sierść, kurz). Nie wymaga wymiany – wystarczy regularne czyszczenie modułu.
  • Filtr HEPA przyczynia się do usunięcia ponad 99,9% cząstek o wielkości do 0,3 mikrona. Doskonale radzi sobie z zarodnikami pleśni, grzybów, wirusami i alergenami. Bardzo dobrym wyborem będzie oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA H13.
  • Filtr węglowy neutralizuje większość szkodliwych dla zdrowia zapachów, lotnych związków organicznych (LZO), formaldehydów oraz innych substancji zawartych w odświeżaczach, perfumach i dezodorantach.

 

2. Metraż pomieszczenia

 

Konkretny model oczyszczacza musi zostać odpowiednio dopasowany do metrażu twojego salonu czy sypialni. Pamiętaj, że wybór sprzętu przeznaczonego do mniejszego pomieszczenia, będzie skutkował niższą wydajnością oczyszczacza, a w efekcie także i mniejszą efektywnością w eliminowaniu zanieczyszczeń. Z kolei zakup modelu do większego metrażu, niepotrzebnie wygeneruje większe wydatki (modele do większych pomieszczeń są droższe) i nie będzie w pełni wykorzystywał swojej mocy.

 

3. Gabaryty urządzenia

 

Nie każdy z nas dysponuje dużymi i przestronnymi pomieszczeniami (zwłaszcza w blokach), dlatego przy wyborze sprzętu, warto zwrócić uwagę na jego wymiary. Kompaktowy oczyszczacz powietrza możemy ustawić w dowolnym miejscu, dzięki czemu każdą czynność możemy wykonywać swobodnie, nie martwiąc się o przypadkowe uszkodzenie urządzenia.

 

4. Wskaźnik CADR

 

CADR to wskaźnik czystości dostarczanego powietrza, który określa jaka objętość powietrza zostanie przefiltrowana przez urządzenie przez godzinę. Im jego wartość jest wyższa, tym oczyszczacz jest wydajniejszy.

 

Wybór odpowiedniego oczyszczacza ma znaczenie dla zdrowia i wygody
Wybór odpowiedniego oczyszczacza ma znaczenie dla zdrowia i wygody

 

5. Tryby pracy

 

Na rynku znajdziemy oczyszczacze powietrza pracujące w kilku trybach. Do najpopularniejszych należą:

  • tryb automatyczny – dostosowuje działanie urządzenia do warunków panujących w pomieszczeniu – przykładowo, zwiększa obroty, jeśli wykryje wyższe stężenie konkretnych zanieczyszczeń;
  • tryb ręczny – pozwala na samodzielne sterowanie sprzętem i dopasowanie parametrów jego pracy do własnych potrzeb;
  • tryb nocny – oczyszczacz pracuje ciszej, zapewniając komfortowe warunki do relaksu;
  • tryb antyalergiczny – pracując w tym trybie, oczyszczacz zachowuje większą czułość na pojawiające się w powietrzu alergizujące cząsteczki. Gdy urządzenie wykryje wyższe stężenie uczulających pyłków czy kurzu, zwiększa obroty, by jak najszybciej je wyeliminować.

 

6. Zdalne sterowanie

 

To rozwiązanie znacznie podnosi komfort użytkowania urządzenia. Można wygodnie rozsiąść się na kanapie, a pracą oczyszczacza sterować na odległość za pomocą aplikacji w smartfonie. Obecnie większość producentów decyduje się na zastosowanie modułu Wi-Fi w swoich produktach.

 

7. Energooszczędność

 

Wybierając model o niskim zużyciu energii, będziesz mógł korzystać z urządzenia przez cały dzień, nie martwiąc się o wysokie rachunki za prąd. Rozumiemy, że każdy z nas próbuje oszczędzać (zarówno prąd, jak i pieniądze). W naszej ofercie znajdziesz więc niemal wyłącznie oczyszczacze o wysokim wskaźniku energooszczędności.

 

Jakie urządzenie do łazienki?

Jak zadbać o optymalne warunki w łazience?
Jak zadbać o optymalne warunki w łazience?

 

Źródeł zanieczyszczeń w łazience jest sporo. Są to przede wszystkim stosowane środki chemiczne – czyszczące i myjące. Cząsteczki nieprzyjaznych substancji pojawiają się także na skutek parowania wody z ręczników powieszonych na grzejnikach. Największym problemem jest natomiast wilgoć. Jej za wysoki poziom sprawia, że pojawiają się grzyby i pleśnie. Jako użytkownicy mamy jednak na niego wpływ. Nie musimy dopuszczać do sytuacji, w której warunki sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Najważniejsze jest zadbanie o prawidłową wentylację. Wilgotne powietrze powinno na bieżąco uchodzić z pomieszczenia, by panowały w nim maksymalnie dobre warunki. Oprócz mechanicznych rozwiązań ważne jest także wietrzenie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy regularnie otwierać okna i doprowadzać do wymiany powietrza. Wiele łazienek to pomieszczenia “ślepe”. Im "trudniejsza" przestrzeń, tym bardziej istotne jest szukanie odpowiednich urządzeń do regulacji poziomu wilgotności. W domowej łazience warto postawić na osuszacze powietrza.

 

W naszej ofercie znajdziesz osuszacz Sharp UD-P16E-W i osuszacz Sharp UD-P20E-W. Oba urządzenia są stosunkowo kompaktowe, a cechuje je spora wydajność. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna, a działanie na tyle ciche, by nie przeszkadzały w relaksującej kąpieli. Dają również możliwość ustawienia automatycznego włączenia w czasie, w którym nie korzystasz z łazienki. Co istotne, urządzenia wyraźnie przyspieszają także suszenie prania, co z pewnością docenimy jesienią i zimą.

 

Jakość powietrza ma znaczenie dla zdrowia domowników
Jakość powietrza ma znaczenie dla zdrowia domowników

 

Zadbaj o siebie, gdziekolwiek przebywasz!

Dom to przestrzeń, w której spędzasz naprawdę istotną część doby. Nie w każdym pomieszczeniu jesteś w stanie wygrać z zanieczyszczeniami. Możesz jednak spróbować zapewnić sobie i swoim bliskim maksimum bezpieczeństwa. Korzystaj z technologii rozsądnie i zdecyduj się na oczyszczacz powietrza do salonu i sypialni, w których spędzasz najwięcej czasu. W łazience natomiast postaw kompaktowy osuszacz, który pozwoli ci regulować poziom wilgotności. To najprostszy sposób, by zapobiegać rozwojowi szkodliwych bakterii.

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacze z montażem na ścianę/ porównanie oczyszczaczy Fellowes

Dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy większą część dnia, powinna być naszym priorytetem. Od tego bowiem zależy zarówno nasze ogólne samopoczucie, jak i stan zdrowia. Dlatego ważne jest, by...

Oczyszczacze powietrza na ścianę

Nie da się ukryć, że obecnie to stojące oczyszczacze powietrza triumfują w naszych domach i biurach. Zdecydowana większość nowoczesnych modeli to zgrabne urządzenia, zajmujące stosunkowo niewielką przestrzeń. Nie zawsze jednak stojące oczyszczacze...

Osuszacze powietrza Sharp – charakterystyka, porównanie

Japoński producent, który od lat proponuje klientom sprawdzone oczyszczacze powietrza z przebadaną jonizacją Plasmacluster, dostarcza nam w tym roku zupełną nowość. W ofercie na sezon letni 2022 pojawiły się osuszacze kondensacyjne o przeznaczeniu domowym z bardzo wygodną...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.