Nie da się ukryć, że obecnie to stojące oczyszczacze powietrza triumfują w naszych domach i biurach. Zdecydowana większość nowoczesnych modeli to zgrabne urządzenia, zajmujące stosunkowo niewielką przestrzeń. Nie zawsze jednak stojące oczyszczacze to najlepszy możliwy wybór pod względem ergonomii użytkowania pomieszczenia. W niektórych przypadkach montaż oczyszczaczy naściennych jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko z punktu widzenia aranżacji przestrzeni, ale i kwestii bezpieczeństwa.
Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, dlaczego coraz większa liczba producentów decyduje się na wprowadzenie do swojego portfolio oczyszczaczy powietrza montowanych na ścianie, a także polecimy kilka wartych uwagi modeli z tego segmentu.
Montaż ścienny nie jest jedynie projektowym kaprysem czy rozwiązaniem skrojonym pod potrzeby mniejszych salonów i pokojów. Za takim sposobem montażu przemawiają również czysto praktyczne i naukowe podstawy, mówiące o bardzo dobrej wydajności i skuteczności pracy urządzenia. Wysoka efektywność wynika przede wszystkim z możliwości generowania zarówno pionowej, jak i poziomej cyrkulacji powietrza jednocześnie przez tzw. efekt Coandy, dzięki któremu generowany strumień trzyma się sufitu, by następnie roznieść się równomiernie po całym pomieszczeniu. W rezultacie nie tylko czas potrzebny na zebranie zanieczyszczeń z poziomu naszych twarzy ulega skróceniu, ale także rośnie skuteczność pobierania cząsteczek z podłóg i innych, niższych stref pomieszczenia. Niektórzy specjaliści szacują, że wzrost zdolności oczyszczania może być w przypadku urządzeń ściennych nawet o 20% wyższy, niż dla standardowych modeli.
Oczywiście w tym miejscu uspokajamy posiadaczy klasycznych oczyszczaczy – stojące urządzenia również świetnie radzą sobie z eliminacją zanieczyszczeń. Poszczególni producenci wprowadzają szereg rozwiązań, które mają za zadanie wywołać odpowiednią cyrkulację powietrza. Przykładowo mogą to być systemy filtracji 360 o, specjalne konstrukcje wylotu, technologie rozprowadzania powietrza bez podmuchów oraz wiele innych rozwiązań. Warte podkreślenia jest to, że niektóre stojące oczyszczacze powietrza także wykorzystują efekt Coandy. Mowa tu o topowych na polskim rynku oczyszczaczach Sharp m.in. z serii UA-HG i UA-HG. Ostatecznie więc polecamy dokonać wyboru konkretnego oczyszczacza pod względem sposobu montażu po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.
Pierwszą i od razu odczuwalną zaletę oczyszczaczy ściennych, stanowi oczywiście zwiększenie wolnej powierzchni podłogi. Taki sposób montażu pozwala stosować je w bardzo niewielkich bądź po prostu ciasno zabudowanych pomieszczeniach, znacznie zwiększając ergonomię poruszania się i wykonywania codziennych czynności. Oczyszczacze powietrza na ścianę polecamy zwłaszcza do kawalerek i mikroapartamentów, ale także do niewielkich rozmiarów pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach.
Brak urządzenia na podłodze to także zwiększone bezpieczeństwo użytkowania i mniejsze ryzyko uszkodzenia sprzętu. Montaż ścienny zyskuje więc w oczach rodziców małych dzieci oraz właścicieli zwierząt, niwelując zagrożenie zniszczenia oczyszczacza, czy przypadkowej zmiany ustawień (musimy pamiętać, że nie wszystkie modele dostępne na rynku oferują funkcję blokady panelu sterowania). Zdecydowanie jednak największą popularnością oczyszczacze wiszące cieszą się w miejscach publicznych, zwłaszcza tych mocno zatłoczonych. Montaż ścienny znacząco ogranicza ryzyko nie tylko przypadkowego uszkodzenia mechanicznego sprzętu, ale także jego kradzieży.
Wzrost ogólnej wydajności, który opisywaliśmy na początku, stanowi nieocenioną zaletę zwłaszcza w pomieszczeniach, takich jak sale konferencyjne czy przestrzenie open space. To właśnie tam ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, przenoszonymi drogą kropelkową, jest bardzo wysokie. Umieszczenie oczyszczacza mniej więcej na wysokości twarzy pomaga ograniczyć ewentualne szerzenie się chorób, będąc nieocenionym towarzyszem w sezonie jesienno-zimowym i aktualnej sytuacji spowodowanej pandemią wirusa SARS CoV-2. Oczywiście do zapewnienia jak najwyższego bezpieczeństwa niezbędny okaże się wybór certyfikowanego, przebadanego urządzenia oraz zadbanie o takie parametry, jak odpowiedni współczynnik CADR, które tłumaczymy w naszym poradniku o tym, jak wybrać oczyszczacz powietrza.
Mając na uwadze powyższe oraz uwzględniając zalecenia producentów i naszych ekspertów, oczyszczacze powietrza montowane na ścianie rekomendujemy w szczególności do miejsc takich, jak:
Przyjmuje się, że najlepszą skuteczność oczyszczania w pomieszczeniach zamkniętych osiągniemy, montując urządzenie na wysokości 90-150 cm. Należy pamiętać też o utrzymaniu odpowiedniego dystansu od ścian – najlepiej minimum 20-30 cm – by zapewnić pobór powietrza z każdej strony. W razie wątpliwości co do odpowiedniego usytuowania oczyszczacza zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami – pomożemy!
Na podstawie powyższych wskazówek wytypowaliśmy łącznie aż dziewięć ściennych oczyszczaczy powietrza, które zasługują na szczególną uwagę. Cztery pierwsze będą propozycjami prosto od topowego producenta urządzeń tego typu, czyli amerykańskich oczyszczaczy Fellowes:
Fellowes AeraMax Pro AM2 to najmniejszy przedstawiany w tym zestawieniu model, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Jest to jednocześnie jedyne urządzenie pozwalające na montaż w ścianie, wystając ponad jej powierzchnię o zaledwie 10 cm. Opcjonalnie model ten możesz postawić jak tradycyjny oczyszczacz, dokupując specjalny stojak AeraMax Pro AM2.
Model AeraMax Pro AM2 cechuje poziom hałasu w granicach 45-64 dB, pobór mocy od zaledwie 5 W najsłabszym trybie pracy oraz szereg opatentowanych, autorskich rozwiązań, takich jak technologia EnviroSmart™ i jonizator PlasmaTrue™. Skuteczność urządzenia, zaprojektowanego przez amerykańskich inżynierów, przełożyła się ostatecznie na przyznanie certyfikatu TÜV, atestu PZH oraz potwierdzoną w badaniach laboratoryjnych zdolność do redukcji koronawirusa 229E w powietrzu w ciągu godziny o aż 99,99%
Za tak wysoką efektywność w AeraMax Pro AM2 odpowiada w głównej mierze zaawansowany system filtracyjny, na który składają się:
Co więcej, Fellowes oferuje także możliwość zakupu innych rozwiązań pod specjalne potrzeby użytkowników, takich jak m.in. podwójne filtry węglowe czy hybrydowe, łączące w jednej obudowie węgiel aktywny z warstwą TrueHEPA (także dostępne w naszym sklepie).
Do detekcji zanieczyszczeń wykorzystywana jest autorska technologia EnviroSmart™, łącząca w sobie czujniki dźwięku, ruchu i zapachów - dzięki nim oczyszczacz może skutecznie pracować w trybie automatycznym. Producent zadbał również o dostarczenie pięciu manualnych prędkości wentylatora, spośród których ostatnia o nazwie turbo generuje przepływ 170 m3/h.
Obudowa Fellowes AeraMax Pro AM2 została wykonana z wysokiej jakości wzmacnianego tworzywa. Wyposażono ją w zamykany panel kontrolny, chroniący przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Całość wykańczają nieodzowne wskaźniki jakości powietrza (3-stopniowa skala kolorystyczna) oraz wskaźnik wymiany filtra HEPA w formie diody.
O ile instalację AeraMax Pro AM2 w ścianie możesz przeprowadzić całkowicie samodzielnie, tak gorąco zachęcamy do skorzystania z darmowej usługi montażu oczyszczaczy Fellowes w LoveAir, dzięki której otrzymasz gwarancję, że całość prac zostanie przeprowadzona w sposób wzorowy, bez uszkodzenia bądź zmniejszenia skuteczności oczyszczacza.
Fellowes AeraMax Pro AM3 to kolejny w hierarchii producenta model oczyszczacza ściennego, zaprojektowany specjalnie na potrzeby dużych salonów i pomieszczeń komercyjnych o powierzchni do 65 m2. Podobnie jak w przypadku swojego poprzednika (i wszystkich pozostałych opisywanych tu modeli marki), także i Pro AM3 może pochwalić się uzyskaniem certyfikatu TÜV, atestu PZH oraz potwierdzoną laboratoryjnie skutecznością w zwalczaniu koronawirusa SARS CoV-2. Od poprzednika odróżnia go za to m.in. uzyskany certyfikat Airmid, poświadczający zdolność do usunięcia nawet 99,9% wirusa grypy.
Zmiany, których doczekał się młodszy brat AM2, dotyczą m.in. zastosowania specjalnej powłoki antybakteryjnej AeraSafe™ na filtrze HEPA, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów na jego powierzchni. Do automatycznego trybu normalnego, sterowanego technologią EnviroSmart™ dodano także możliwość pracy w trybie cichym od 28 dB, w którym urządzenie dostosowuje moc pracy tak, by zagwarantować przy tym możliwie jak najniższy poziom hałasu. Model ten będzie stanowił doskonały wybór do sal lekcyjnych, poczekalni, biur, sal konferencyjnych oraz wszystkich innych miejsc, w których utrzymanie ciszy stanowi priorytet.
Fellowes AeraMax Pro AM3 PC to – jak sama nazwa wskazuje – ulepszona wersja poprzedniego modelu. Zakres usprawnień?
Po pierwsze, udoskonalona technologia EnviroSmart™ 2.0, będącą w stanie od teraz mierzyć stężenie pyłów PM2.5 (najniebezpieczniejszego składnika smogu), zarówno na wlocie urządzenia, jak i w wydmuchiwanym powietrzu. Zebrane przez laserowe czujniki dane przekazywane są następnie na czytelny panel sterowania z wyświetlaczem za pośrednictwem technologii PureView™ i ukazywane użytkownikowi za pomocą skali procentowej. W oczywisty sposób dodatkowy czujnik przełożył się na jeszcze skuteczniejszą, lepiej zoptymalizowaną pracę w trybach automatycznych. Co więcej, po zakończonym procesie usuwania zanieczyszczeń oczyszczacz przejdzie w tryb oszczędności energii, ograniczając zużycie prądu i wydłużając pracę filtrów.
Oczyszczacz AeraMax Pro AM3PC jest propozycją skierowaną do najbardziej wymagających pomieszczeń, gwarantując zdrowe warunki do oddychania nawet osobom, zmagających się z ostrymi postaciami alergii czy chorobami układu nerwowego, oddechowego lub skóry. Podobnie jak w przypadku poprzedników, także i tutaj otrzymujemy możliwość dostosowania systemu filtrującego pod własne potrzeby poprzez opcjonalny zakup innych rozwiązań.
Fellowes AeraMax Pro AM4 to najmocniejszy dostępny aktualnie w ofercie producenta model, przeznaczony do oczyszczania bardzo dużej powierzchni nawet do 130 m2. Gotowość do obsłużenia tak dużych pomieszczeń to zasługa bardzo wysokiego współczynnika CADR, sięgającego nawet 748 m3/h oraz zaawansowanych technologii, znanych nam już z AeraMax Pro AM3.
Pomimo znacznego wzrostu wydajności, będącego skutkiem zastosowania 2 silników prądu stałego, pobór mocy w najniższym trybie pracy pozostał na tym samym poziomie 8W, sięgając 180 W w trybie turbo. 4-stopniowy zestaw filtracyjny ze specjalnymi uszczelkami, wspierany technologią EnviroSmart™ pierwszej generacji, błyskawicznie radzi sobie z alergenami, pyłem PM2.5 i PM10, bakteriami, wirusami, lotnymi związkami gazowymi i każdym innym rodzajem zanieczyszczenia typowym dla zamkniętych pomieszczeń. Dzięki (ponownie) możliwości wyboru spośród dwóch trybu automatycznych i pięciu trybów ręcznych dostosowanie pracy urządzenia do charakteru pomieszczenia nie nastręcza żadnych problemów.
Za solidnymi – lecz niemożliwymi do pominięcia z uwagi na obsługiwaną powierzchnię – gabarytami i wagą (15,42 kg) idzie równie solidne wykonanie. Obudowa Fellowes AeraMax Pro AM4 została wykonana z wytrzymałego, wzmacnianego materiału ABS, który chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Całość objęta jest aż 5-letnim okresem gwarancyjnym oraz oczywiście naszą opcjonalną usługą danego montażu. Tym modelem zamykamy naszą listę oczyszczaczy Fellowes, przechodząc do oferty niemieckich specjalistów.
IDEAL AP 60 Pro to propozycja zaprojektowana z myślą o pomieszczeniach do 60 m2, przeznaczona do pracy jako klasyczny oczyszczacz stojący lub po dokupieniu podstawy do zawieszenia – jako oczyszczacz ścienny. Model ten cechuje gotowość do pracy przy zaledwie 17 dB głośności w najniższym trybie pracy, pobór energii od 6 W oraz legendarny już system filtracji 360o o maksymalnej skuteczności, dopuszczającej go do pracy w pomieszczeniach medycznych dzięki certyfikatowi Institut Schwarzkopf.
Jedną z cech charakterystycznych dla gamy oczyszczaczy od IDEAL jest niemal w 100% niemiecka produkcja – jedyny wyjątek stanowi ultraprecyzyjny czujnik pyłu PM2.5 i PM10, projektowany w Japonii. Niezrównana jakość wykonania, szczelność całej konstrukcji i automatyczna praca na trudnym do doścignięcia poziomie przełożyła się na uzyskanie certyfikatu Europejskiej Agencji Badań nad Alergiami ECARF i pozytywnego atestu PZH. Pod względem filtracji na pokładzie AP 60 Pro znajdziemy zestaw firmy Fredenberg, składający się z filtru wstępnego, HEPA H14 o skuteczności co najmniej 99,97% i aż 670 g węgla aktywnego. W rezultacie warunki, tworzone w pomieszczeniach przez omawiany model, są w pełni bezpieczne dla alergików i wszystkich osób szczególnie wrażliwych na znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia.
Poza 5 prędkościami wentylatora, pilotem do zdalnego sterowania czy nieodzownymi wskaźnikami jakości powietrza otrzymujemy możliwość przejęcia całkowitej kontroli nad IDEAL AP 60 Pro z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, dostępnej w Google Play i App Store. Reasumując – profesjonalne urządzenie, które stworzy zdrowie warunki niezależnie od miejsca zamontowania (lub podstawienia).
IDEAL AP 80 Pro to mocniejsza odmiana poprzednika, która za sprawą ogromnego przepływu do 800 m3/h jest w stanie obsłużyć sale konferencyjne, poczekalnie i inne duże pomieszczenia o powierzchni nawet 100 m2. Co istotne z punktu widzenia komfortu, pomimo tak potężnej siły poziom hałasu wzrósł o zaledwie 2 dB w najsłabszym trybie (do 19 dB).
Pod względem zastosowanego systemu filtracji wszystko pozostaje bez zmian. Elitarny filtr HEPA H14, spotykany w niewielu modelach, dostępnych dla przeciętnego konsumenta, 670 g węgla aktywnego i doskonale przemyślany filtr wstępny. W trybie automatycznym szybkość pracy dobierana jest na podstawie odczytów z czujników pyłu PM2.5, zapachów i światła. Do tego 5 prędkości manualnych i standardowa już (dla IDEAL) opcja sterowania pilotem lub aplikacją mobilną. Jeśli więc wymagasz od oczyszczacza – poza skutecznością, rzecz jasna – także cichej pracy nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, to AP 80 Pro będzie jednym z obowiązkowych do rozważenia modeli.
Nowość z oferty 2021/22 szwedzkiego producenta, przeznaczona do pracy na powierzchni do 36m2. Electrolux Well A5 WA51-304WT może pracować jako klasyczny stojący oczyszczacz powietrza lub jako oczyszczacz naścienny. Z jednej strony możemy więc korzystać z niego, jako z mobilnego urządzenia. Łatwość przemieszczania zapewnia elegancki uchwyt oraz lekka waga. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, możemy zamontować go na ścianie. Nowoczesny design został nagrodzony wyróżnieniami RedDot Design 2021 i IF Design Awart 2021. W budowie zewnętrznej wyróżnia go tkaninowa osłona na przednim panelu.
Za skuteczne oczyszczanie odpowiada 4-stopniowa filtracja, na którą składa się filtr wstępny, powłoka antybakteryjna, HEPA E12 oraz filtr węglowy. Urządzenie zasysa powietrze przez wylot 360 stopni, a po oczyszczeniu, powietrze zostaje rozprowadzone z potężną siłą dzięki obecności wentylatora 3D. Automatyczna praca możliwa jest dzięki obecności precyzyjnych czujników pyłu PM1.0, PM2.5, PM10, VOC i światła. Z poziomu aplikacji mobilnej wykonamy wszystkie kluczowe czynności, takie jak uruchomienie i wyłączenie oczyszczacza, zmianę trybów pracy, czy monitorowanie stopnia zużycia filtrów oraz aktualnego poziomu jakości powietrza.
W porównaniu do wyżej wymienionego modelu, kolejny rekomendowany oczyszczacz Electroluxa różnić się będzie nie tylko kolorem (tu w wersji grafitowej), ale także obecnością dodatkowego 5-tego stopnia filtracji. Electrolux Well A7 WA71-305DG nie tylko oczyszcza powietrza, ale także jonizuje je. Urządzenie może pracować na powierzchni do 35m2, z głośnością zaczynającą się od 23 dB. Potwierdzeniem świetnej skuteczności w eliminacji zanieczyszczeń, w tym także alergenów, jest certyfikat ECRAF.
Brudne powietrze zasysane jest przez wlot 360 stopni, a po przejściu pełnego procesu oczyszczania, rozprowadzane po pomieszczeniu dzięki działaniu wentylatora 3D. Oczyszczacz posiada wbudowany wskaźnik jakości powietrza, który w formie 6-stopniowej skali informuje użytkownika o aktualnych wynikach.
Zachwyca nowoczesny design oraz zastosowanie świetnej jakości materiałów - nowością jest tekstylny panel w przedniej obudowie. Urządzenie jest lekkie i łatwo można je przestawiać między pomieszczeniami… chyba że zdecydujemy się go zamontować na ścianie. Zyskujemy wtedy bardzo estetyczną dekorację wnętrza. Możliwość wykorzystania urządzenia jako oczyszczacza stojącego lub naściennego jest niewątpliwie ogromną jego zaletą, która daje mu duże możliwości aranżacyjne.
Na koniec zostawiliśmy sobie fińskich mistrzów oczyszczania i model LIFAair LAF200, zaprojektowany z myślą o powierzchniach do 38 m2 i wyposażony w funkcjonalność… wymiennika powietrza, dostarczającego świeżego powietrza i pozbywającego się zużytego, a także rekuperacji (odzysku ciepła). Do zestawu dołączona jest sztandarowa dla innych urządzeń marki stacja pomiarowa LAM06, na podstawie której odczytów (jednych z najbardziej precyzyjnych na rynku) dostosowywana jest moc pracy wentylatora. Pobór mocy? W trybie oczyszczania – znikomy, od zaledwie 0,2 do 60 W.
System filtracji LIFAair LAF200 oparty jest o elektretowy filtr HEPA, wstępny, węglowy, lampę UV do zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów oraz jonizator, co przekłada się na potwierdzoną laboratoryjnie skuteczność neutralizacji wirusa H1N1, sięgającą aż 99,99%. Gotowość do usunięcia pyłków nawet nanometrowej wielkości czyni z niego jeden z najskuteczniejszych oczyszczaczy, dostępnych kiedykolwiek na rynku.
LIFAair LAF200 może pracować przy wykorzystywaniu obiegu wewnętrznego lub zewnętrznego, z czego drugi z trybów będzie także automatycznie uruchamiany w przypadku przekroczenia dopuszczalnego stężenia dwutlenku węgla. Dzięki funkcji Fresh Air Only możemy wprowadzić urządzenie w tryb, w którym świeże powietrze będzie ciągle nawiewane z zewnątrz, zachowując wymaganą cyrkulację ważną zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy problemem zamkniętych pomieszczeń staje się zbyt niska wilgotność powietrza.
Zachęcających funkcjonalności na pokładzie LAF200 jest oczywiście więcej, dlatego niezmiernie zachęcamy do zapoznania się z kartą produktową. To bez wątpienia jedno z najbardziej wyróżniających się urządzeń na rynku – i najbardziej skutecznych – stworzonych wymagających użytkowników, nieznoszących kompromisów.
Nie da się ukryć, że kategoria oczyszczaczy ściennych najlepsze lata ma jeszcze przed sobą, jeśli chodzi o zróżnicowanie i ilość dostępnych modeli. Wybierając jednak jeden z powyższych do warunków, panujących w pomieszczeniu, możesz być pewien uzyskania doskonałego środowiska do oddychania – i to niezależnie od tego, czy kupujesz oczyszczacz z myślą o użytkowaniu w domu, czy rozwiązania do biura, sali konferencyjnej, czy gabinetu.
Problem z wyborem? Skontaktuj się z nami dowolną drogą – specjaliści LoveAir odpowiedzą na każde twoje pytanie i pomagając wybrać urządzenie, gotowe służyć ci przez długie lata!