Oczyszczacz do przedszkola

Zastanawiasz się, jakim powietrzem oddycha Twoje dziecko w przedszkolu? Teraz możesz to sprawdzić! Przekonaj się, czy przedszkole Twojego dziecka spełnia normę WHO w zakresie zanieczyszczenia powietrza. Zobacz, w jaki sposób przedszkola mogą zadbać o stworzenie zdrowego i czystego środowiska.

 

Przedszkole w smogu

Wiele osób nadal bagatelizuje problem smogu. Niestety statystyki nie pozostawiają złudzeń – smog i inne zanieczyszczenia powietrza, mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla rozwoju i zdrowia dziecka.

 

infografika - wpływ smogu na zdrowie dzieci
Źródło: Opracowanie własne na podstawie „Polskie przedszkola w smogu. Analiza wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce na zdrowie dzieci poniżej 5. roku życia” 2017

 

Smog a zdrowie dziecka

Warto pamiętać, że u małych dzieci układ oddechowy jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia. Bardzo często my dorośli mamy problem z oddychaniem w centrum zatłoczonego miasta. Jak przy takim zanieczyszczeniu zachowuje się układ oddechowy małego dziecka?

 

Objawy zanieczyszczonego powietrza u dziecka
Objawy u dziecka oddychania zanieczyszczonym powietrzem

 

Jeżeli Twoje dziecko często skarży się na duszności, w wyniku przebywania na wolnym powietrzu, to może być oznaka, że układ oddechowy nie radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Nie należy bagatelizować takich objawów. Być może w okresie zimowym, w czasie wzmożonego smogu, bezpieczniej będzie dla Twojego dziecka spędzić więcej czasu w domu, w pomieszczeniach, w których stale pracuje oczyszczacz powietrza. Przeczytaj więcej na temat konsekwencji oddychania przez dziecko zanieczyszczonym powietrzem.

 

Zanieczyszczenie powietrza w okolicach przedszkoli

Czy wiesz, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicy przedszkola Twojego dziecka? Czy Twoje dziecko bawiąc się na przedszkolnym podwórku jest narażone w większym stopniu na problemy z oddychaniem?

 

Sprawdź poziom zanieczyszczenia powietrza w przedszkolu Twojego dziecka.

 

Wejdź na stronę:

 

logo projektu uwaga smog - Greenpeace
Uwaga Smog!

 

Wpisz w wyszukiwarce miejscowość, kod pocztowy, ulicę, na której znajduje się przedszkole. Oceń dane szacunkowe dot. jakości powietrza w okolicy przedszkola. Poniżej prezentujemy przykładowy wynik. Mamy jednak nadzieję, że statystyki w przypadku Twojego przedszkola będą prezentowały się lepiej, niż w tym rybnickiej placówce. 

 

Wyniki zanieczyszczenia powietrza w Rybnikuk
Źródło: http://uwagasmog.pl/#/search/44-200%20rybnik

 

Rezultaty wyświetlają się na podstawie danych pochodzących z 2015 r. Możemy mieć tylko nadzieję, że jakość powietrza od tego czasu się poprawiła. W wielu niestety przypadkach jakość powietrza mogła się także pogorszyć.

Dane dot. poziomu zanieczyszczeń pochodzą z pomiarów Państwowego Monitoringu Środowiska. W badaniu przeanalizowano 11 784 placówki z bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej (czyli niemal wszystkie, z pominięciem jedynie 55 placówek, w których wystąpiły niejasności związane z podaniem błędnej lokalizacji). Więcej na temat metody badawczej przeczytasz w raporcie Polskie przedszkola w smogu.


Należy także podkreślić, że dane dotyczą powietrza znajdującego się na zewnątrz placówki – możemy liczyć, że zanieczyszczenia nie dostają się do środka przedszkola…. ale niestety chyba w każdym przedszkolu regularnie otwiera się okna, aby szybko "przewietrzyć" pomieszczenia.

 

Stan powietrza w polskich przedszkolach

W skrócie możemy podsumować stan powietrza w polskich przedszkolach trzema słowami - ZAGRAŻAJĄCY ZDROWIU DZIECI!

 

Potwierdzeniem są wyniki badań wskazujące, że: 

 • żadne polskie przedszkole nie spełnia wymogów dot. normy WHO dla pyłów PM2,5 -  roczne stężenie tego pyłu przekracza 10 μg/m3
 • aż 7 300 przedszkoli znajduje się na terenach, na których limit normy zanieczyszczeń PM10 przekroczony jest przez ponad 35 dni w roku.
 • ok. 1000 przedszkoli znajduje się na obszarach, w których oddychanie zwiększa ryzyko występowania chorób dolnych dróg oddechowych o 25%.
 • ok. 1000 przedszkoli znajduje się na obszarach, na których występują skrajnie wysokie stężenia zanieczyszczań i zwiększają one ryzyko hospitalizacji dzieci o 30%.

 

Czy dziecko musi oddychać zanieczyszczonym powietrzem?

Zanieczyszczone powietrze to nie jest konieczność. Niech nikt nie wmawia, że „taki mamy klimat” i nic się z tym nie da zrobić. Oczywiście mamy ograniczony wpływ na działania dużych zakładów przemysłowych. Najczęściej nie mamy nawet wpływu na to, czym pali w piecu nasz sąsiad. Mamy natomiast wpływ na jakość powietrza znajdującego się w naszych wnętrzach.

 

Dobrej jakości oczyszczacz potrafi usunąć aż do 99,9% zanieczyszczeń! Dzięki temu Twoje dziecko już więcej nie będzie musiało wdychać smogu w czasie zabawy czy snu. O ile korzystanie z oczyszczaczy powietrza w domu to kwestia decyzji rodziców, o tyle w przedszkolu decyzja o zakupie takich urządzeń musi być zatwierdzona przez dyrekcję. Dlatego tym bardziej cieszy nas racjonalna i mądra postawa coraz to większej liczby placówek, które decydują się na zakup takich urządzeń.

 

Dzieci w przedszkolu mogą oddychać czystym powietrzem

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Ze względu na specyfikę pracy z dziećmi, oczyszczacze muszą spełniać liczne wymagania. Małe urządzenia dedykowane do użytku domowego, często nie sprawdzą się w dużych salach przedszkolnych. Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczaczy do przedszkoli:

 • kubatura sali przedszkolnej – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 31 sierpnia 2010 minimalna powierzchnia sali przedszkolnej to 16 m2r, a wysokość 2,5m (dla grupy 3-5 dzieci). Na każde kolejne dziecko w grupie powinno przypadać dodatkowe 2m2 - 2,5 m2 zależnie od ilości godzin spędzanych w przedszkolu. Dlatego przy wyborze oczyszczacza jednym z najważniejszych parametrów jest CADR, który określa skuteczność oczyszczania powietrza przy uwzględnieniu kubatury pomieszczenia i ilości czystego powietrza wytwarzanego w ciągu minuty.
 • wentylacja powietrza w pomieszczeniach – skuteczne działanie oczyszczacza wymaga stworzenia swobodnego obiegu powietrza w zamkniętym pomieszczeniu.
 • poziom głośności  - w salach przedszkolnych i żłobkach maksymalny dopuszczalny hałas to 35 dB.

Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Poniżej rekomendujemy dwa modele oczyszczaczy powietrza, które doskonale sprawdzą się w przedszkolnych warunkach:

 

1. Oczyszczacz LIFAair LA502

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA502 ze stacją kontrolno – pomiarową. Zestaw oczyszczacz i stacja wyposażony jest w pięć czujników:

 • czujnik stężenia PM2.5
 • czujnik stężenia LZO (TVOC)
 • czujnik poziomu dwutlenku węgla (CO2)
 • czujnik poziomu wilgotności 
 • czujnik temperatury powietrza 

Stację kontrolno-pomiarową możemy postawić na biurku czy na szafce w sali, w której przebywają dzieci. Dzięki temu rodzic wchodzący do sali będzie widział poziom zanieczyszczenia powietrza w sali zabaw. Stacja kontrolo-pomiarowa będzie więc informowała rodziców i personel przedszkola o tym, czy w pomieszczeniu występuje wysokie stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów PM2.5, a także czy w pomieszczeniu nie ma zbyt wysokiego stężenia dwutlenku węgla.

 

Oczyszczacz LIFAair La502
Oczyszczacz LIFAair LA502 ze stacją kontrolno - pomiarową

 

 

Główne zalety oczyszczacza LIFAair LA502:

 • Skuteczność – trójstopniowy system filtracji doskonale radzi sobie z usuwaniem zarówno smogu, jak i sierści zwierząt, kurzu, alergenów, bakterii, wirusów, pleśni, odchodów roztoczy.
 • Mierzenie poziomu zanieczyszczeń powietrza  – dzięki specjalnej stacji kontrolno-pomiarowej, urządzenie dostarcza cennych informacji dot. poziomu skażenia powietrza.
 • Doskonała wydajność – może pracować w pomieszczeniach do 54 m2.
 • Funkcja kontroli rodzicielskiej - nie musimy się obawiać, że dzieci będą zmieniały ustawienia pracy oczyszczacza.
 • Ergonomiczna obudowa bez przycisków – urządzenie prezentuje się bardzo nowocześnie, dlatego można postawić je w każdym pomieszczeniu.
 • Okrągły kształt – urządzenie nie ma ostrych kantów, przez co nie musimy się obawiać, że dzieci zrobią sobie krzywdę.
 • Bardzo cicha praca (19 – 50 dB)– w czasie gdy dzieci przebywają w sali, można włączyć urządzenie na cichy tryb. Urządzenia LIFAair to najcichsze urządzenia przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach.
 • Aplikacja mobilna – personel przedszkola może sterować urządzeniami za pomocą aplikacji na telefon. Dlatego obsługa jest bardzo wygodna.

 

2. Oczyszczacz IDEAL AP 80 Pro

Modelem, który doskonale sprawdza się w warunkach przedszkolnych jest Ideal AP 80 Pro. Zarówno wyśrubowane parametry techniczne, jak i specjalna konstrukcja sprawiają, że jest to urządzenie, które doskonale sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej.

 

oczyszczacz ideal AP 80 Pro
Oczyszczacz powietrza Ideal AP 80 PRO

 

Poniższe cechy sprawiają, że oczyszczacz można z powodzeniem zamontować w przedszkolach:

 • Montaż naścienny  - w konstrukcji oczyszczacza zastosowano możliwość dołączenia uchwytu i zamocowaniu go na ścianie. Dzięki temu oczyszczacz nie będzie zajmował przestrzeni na podłodze. Mniejsza ilość sprzętów, do których dzieci mają bezpośrednie dojście, oznacza dużo większe bezpieczeństwo.
 • Łatwy transport – jeżeli nie chcemy montować oczyszczacza na ścianie, możemy dokupić do niego kółka. Dzięki temu urządzenie zyskuje mobilność i łatwość przestawiania go pomiędzy różnymi pomieszczeniami.
 • Wysoka wydajność – moglibyśmy napisać nawet perfekcyjna wydajność. Urządzenie może pracować w kilku trybach, przy czym wysoki tryb działania osiąga wydajność filtracji powietrza na poziomie 350-640 m3/h.
 • Skuteczność – urządzenie wyposażone jest m.in. w filtr HEPA 14, tj. bardzo wysokiej klasy filtr, który perfekcyjnie radzi sobie z usuwaniem nawet najmniejszych pyłków PM10, PM2,5, PM0,3, PM0,1.
 • Filtr 360° - unikalne połączenie filtra węglowego oraz filtra HEPA, który daje absolutnie wyjątkowe wyniki skuteczności na poziomie 100%. Dodatkowo filtr wymienia się tylko raz na 2-3 lata, a zainstalowany chip informuje o zużyciu filtra i konieczności wymiany na nowy.
 • Wskaźnik jakości powietrza – wskaźnik za pomocą trzech kolorów będzie informował o tym, czy powietrze jest czyste, czy zanieczyszczone.
 • Zdalne sterowanie – urządzeniem możemy sterować za pomocą pilota. Ta funkcja jest bardzo praktyczna, w momencie, gdy urządzenie jest zawieszone na ścianie.
 • Sterowanie za pomocą aplikacji –  personel przedszkolny może także sterować urządzeniem za pomocą aplikacji na telefon.

 

3. Oczyszczacz Sharp KC-D60EUW

Trzecim modelem wartym rekomendacji jest Sharp KC-D60EUW. Producent doskonale znany jest z wysokiej jakości urządzeń, które niezawodnie sprawdzają się w domach i biurach. Za zakupem tego modelu oczyszczacza do przedszkola przemawiają następujące parametry:

 • Wydajność filtracji powietrza - przepływ powietrza na poziomie do 396 m3/godz. to jeden z lepszych wyników urządzeń tej klasy.
 • Technologia Plasmacluster - unikalna technologia jonizacji powietrza przywraca naturalny bilans jonowy w powietrzu. Odpowiednie nasycenie powietrza jonami dodatnimi i ujemnymi ma bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację. Dzięki temu dzieci nie będą czuły się zmęczone i marudne.
 • Neutralizacja wirusów, alergenów (Technologia Plasmacluster) - ta sama technologia jonizacji odpowiada także za redukcję unoszących się w powietrzu lotnych związków organicznych, w tym m.in. bakterii, roztoczy i wirusów. Jonizacja Sharpa pozwala również na usunięcie pyłków, które mogą wywoływać niezwykle uciążliwe konsekwencje dla zdrowia małych dzieci podatnych na alergię. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko w przedszkolu nie musiało skarżyć się na uciążliwy katar, kaszel czy swędzenie lub pieczenie oczu, wiedz że oczyszczacz powietrza Sharp z technologią Plasmacluster może być skutecznym rozwiązaniem.
 • Blokada rodzicielska - urządzenie posiada blokadę rodzicielską, która zabezpiecza przed zmianą ustawień sterowania przez dzieci.
 • Autonomiczny oczyszczacz - jedną z największych przewag konkurencyjnych oczyszcaczy Sharp jest ich wielozadaniowość. Niewątpliwie funkcja nawilżania powietrza wbudowana w urządzeniach Sharpa jest ich ogromną zaletą. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nawilżacza powietrza wymaga regularnego czyszczenia zbiorników wody. Dlatego jeżeli personel przedszkola nie ma wystarczająco dużo czasu na wymianę wody i jego czyszczenie, wówczas urządzenie Sharp KC-D60EUW może pracować tylko i wyłącznie jako oczyszczacz.

 

Oczyszczacz powietrza KC-D60EUW
Sharp KC-D60EUW

 

Jakich funkcji oczyszczaczy nie polecamy?

Jeżeli chcemy realnie poprawić jakość powietrza, którym oddychają dzieci, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup oczyszczacza. Jedne urządzenia doskonale sprawdzą się w domach prywatnych, a inne w placówkach użyteczności publicznej. Przedszkole to placówka, która wymaga jeszcze większej dbałości o prawidłowy dobór urządzeń, tak aby ich działanie było w pełni bezpieczne dla zdrowia dzieci.

 

Dlatego poniżej wskazujemy kilka funkcjonalności i cech, które należy rozważyć przy zakupie oczyszczacza do przedszkola:

 • nawilżanie – ta funkcja jest bardzo pożądana zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy poziom suchości jest niebezpiecznie niski. Oczyszczacze z nawilżaczem rewelacyjnie sprawdzają się w domach naszych Klientów. Jednak warto pamiętać, że prawidłowe działanie oczyszczacza wymaga regularnego czyszczenia i wymiany wody. I tutaj może się pojawić problem w przedszkolu. Czy personel przedszkola będzie miał na tyle czasu, aby regularnie czyścić urządzenie? Jeżeli urządzenie nie będzie czyszczone, wówczas nie będzie wdmuchiwało świeżego i czystego powietrza. A to może spowodować więcej szkody niż pożytku.
 • filtr fotokatalityczny – nie rekomendujemy ich ze względu na możliwość generowania przez nie ozonu oraz rozbijania dużych, często względnie niegroźnych lotnych związków organicznych na mniej rozbudowane, niebezpieczne związki (np. formaldehyd). Dotyczy to w szczególności tanich urządzeń produkowanych przez mało znane firmy.
 • sposób montażu, ciężar, stabilność – ze względu na bezpieczeństwo dzieci, urządzenie najlepiej zamontować poza zasięgiem ich rąk. Niemniej oczyszczacze stawiane na ziemi też mogą być bezpieczne. Jakie? Dla przykładu lekkie, niskie i stabilne, tak by w razie przewrócenia nie zrobiły krzywdy. Urządzenia duże i ciężkie też mogą być bezpieczne, jeśli ewidentnie potrzeba dużej siły, by je przewrócić. Urządzenia stawiane na ziemi bezwzględnie nie powinny mieć ostrych krawędzi, kantów itp.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności