22 602 20 80

Pn-Pt 9-17

Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Zastanawiasz się, jakim powietrzem oddycha Twoje dziecko w przedszkolu? Teraz możesz to sprawdzić! Przekonaj się, czy przedszkole Twojego dziecka spełnia normę WHO w zakresie zanieczyszczenia powietrza. Zobacz, w jaki sposób przedszkola mogą zadbać o stworzenie zdrowego i czystego środowiska.

 

Przedszkole w smogu

Wiele osób nadal bagatelizuje problem smogu. Niestety statystyki nie pozostawiają złudzeń – smog i inne zanieczyszczenia powietrza, mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla rozwoju i zdrowia dziecka.

 

infografika - wpływ smogu na zdrowie dzieci
Źródło: Opracowanie własne na podstawie „Polskie przedszkola w smogu. Analiza wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce na zdrowie dzieci poniżej 5. roku życia” 2017

 

Smog a zdrowie dziecka

Warto pamiętać, że u małych dzieci układ oddechowy jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia. Bardzo często my dorośli mamy problem z oddychaniem w centrum zatłoczonego miasta. Jak przy takim zanieczyszczeniu zachowuje się układ oddechowy małego dziecka?

 

Objawy zanieczyszczonego powietrza u dziecka
Objawy u dziecka oddychania zanieczyszczonym powietrzem

 

Jeżeli Twoje dziecko często skarży się na duszności, w wyniku przebywania na wolnym powietrzu, to może być oznaka, że układ oddechowy nie radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Nie należy bagatelizować takich objawów. Być może w okresie zimowym, w czasie wzmożonego smogu, bezpieczniej będzie dla Twojego dziecka spędzić więcej czasu w domu, w pomieszczeniach, w których stale pracuje oczyszczacz powietrza. Przeczytaj więcej na temat konsekwencji oddychania przez dziecko zanieczyszczonym powietrzem i sprawdź, dlaczego warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza dla dziecka.

 

Zanieczyszczenie powietrza w okolicach przedszkoli

Czy wiesz, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicy przedszkola Twojego dziecka? Czy Twoje dziecko bawiąc się na przedszkolnym podwórku jest narażone w większym stopniu na problemy z oddychaniem?

 

Sprawdź poziom zanieczyszczenia powietrza w przedszkolu Twojego dziecka.

 

Wejdź na stronę:

 

logo projektu uwaga smog - Greenpeace
Uwaga Smog!

 

Wpisz w wyszukiwarce miejscowość, kod pocztowy, ulicę, na której znajduje się przedszkole. Oceń dane szacunkowe dot. jakości powietrza w okolicy przedszkola. Poniżej prezentujemy przykładowy wynik. Mamy jednak nadzieję, że statystyki w przypadku Twojego przedszkola będą prezentowały się lepiej, niż w tym rybnickiej placówce. 

 

Wyniki zanieczyszczenia powietrza w Rybnikuk
Źródło: http://uwagasmog.pl/#/search/44-200%20rybnik

 

Rezultaty wyświetlają się na podstawie danych pochodzących z 2015 r. Możemy mieć tylko nadzieję, że jakość powietrza od tego czasu się poprawiła. W wielu niestety przypadkach jakość powietrza mogła się także pogorszyć.

Dane dot. poziomu zanieczyszczeń pochodzą z pomiarów Państwowego Monitoringu Środowiska. W badaniu przeanalizowano 11 784 placówki z bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej (czyli niemal wszystkie, z pominięciem jedynie 55 placówek, w których wystąpiły niejasności związane z podaniem błędnej lokalizacji). Więcej na temat metody badawczej przeczytasz w raporcie Polskie przedszkola w smogu.


Należy także podkreślić, że dane dotyczą powietrza znajdującego się na zewnątrz placówki – możemy liczyć, że zanieczyszczenia nie dostają się do środka przedszkola…. ale niestety w prawie każdej sali szkolnej w Polsce działa tradycyjna wentylacja grawitacyjna a powietrze dostaje przez zwykłe nawiewniki i szczeliny w oknach. Ta często niewydolna wentylacja wspomagana jest wietrzeniem, poprzez otwarcie okien szeroko. Taki typ wentylacji nie stanowi praktycznie żadnej bariery dla pyłów PM2.5 a tym bardziej dla lotnych związków organicznych czy szkodliwych tlenków azotu. Co to znaczy? W niemal wszystkich przedszkolach i szkołach stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń są tylko trochę niższe (~10-30%) od tych za oknem. Nie możemy jednak zrezygnować z wentylacji, gdyż gromadzący się dwutlenek węgla (CO2), który każdy z nas wydycha, jest szkodliwy powyżej pewnej granicy. Normy wymagają, by utrzymywać jego stężenie w pomieszczeniach poniżej 1000 ppm.

 

Stan powietrza w polskich przedszkolach

W skrócie możemy podsumować stan powietrza w polskich przedszkolach trzema słowami - ZAGRAŻAJĄCY ZDROWIU DZIECI!

 

Potwierdzeniem są wyniki badań wskazujące, że: 

 • żadne polskie przedszkole nie spełnia wymogów dot. normy WHO dla pyłów PM2,5 -  roczne stężenie tego pyłu przekracza 10 μg/m3
 • aż 7 300 przedszkoli znajduje się na terenach, na których limit normy zanieczyszczeń PM10 przekroczony jest przez ponad 35 dni w roku.
 • ok. 1000 przedszkoli znajduje się na obszarach, w których oddychanie zwiększa ryzyko występowania chorób dolnych dróg oddechowych o 25%.
 • ok. 1000 przedszkoli znajduje się na obszarach, na których występują skrajnie wysokie stężenia zanieczyszczań i zwiększają one ryzyko hospitalizacji dzieci o 30%.

 

Czy dziecko musi oddychać zanieczyszczonym powietrzem?

Zanieczyszczone powietrze to nie jest konieczność. Niech nikt nie wmawia, że „taki mamy klimat” i nic się z tym nie da zrobić. Oczywiście mamy ograniczony wpływ na działania dużych zakładów przemysłowych. Najczęściej nie mamy nawet wpływu na to, czym pali w piecu nasz sąsiad. Mamy natomiast wpływ na jakość powietrza znajdującego się w naszych wnętrzach.

 

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza potrafi wychwycić aż 99,9% pyłów PM2.5, które do niego wnikają! Dzięki temu Twoje dziecko już więcej nie będzie musiało wdychać smogu w czasie zabawy czy snu. O ile korzystanie z oczyszczaczy powietrza w domu to kwestia decyzji rodziców, o tyle w przedszkolu decyzja o zakupie takich urządzeń musi być zatwierdzona przez dyrekcję. Dlatego tym bardziej cieszy nas racjonalna i mądra postawa coraz to większej liczby placówek, które decydują się na zakup takich urządzeń.

 

grupa przedszkolaków

Dzieci w przedszkolu mogą oddychać czystym powietrzem

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Ze względu na specyfikę pracy w sali szkolnej, oczyszczacze muszą spełniać liczne wymagania. Małe urządzenia dedykowane do użytku domowego, często nie sprawdzą się w dużych salach przedszkolnych. Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczaczy do przedszkoli:

 • kubatura sali przedszkolnej – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 31 sierpnia 2010 minimalna powierzchnia sali przedszkolnej to 16 m2, a wysokość 2,5m (dla grupy 3-5 dzieci). Na każde kolejne dziecko w grupie powinno przypadać dodatkowe 2m2 - 2,5 m2 zależnie od ilości godzin spędzanych w przedszkolu. Dlatego przy wyborze oczyszczacza jednym z najważniejszych parametrów jest CADR, który określa skuteczność oczyszczania powietrza. Zalecamy, by wartość liczbowa w paramatrze CADR (wyrażony w jednostach m3/h) była minimum 3 razy większa od kubatury. Przykład: jeśli sala przedszkolna ma 100 m3 kubatury, zalecamy by oczyszczacz miał minimum 300 m3/h CADR. 
 • wentylacja w pomieszczeniach – strumień objętości powietrza wentylacyjnego w sali powinien wynosić 15 m3/h dla każdego dziecka. Dla 15-osobowej grupy z nauczycielem daje to niemal 250 m3/h. U siebie w domu potrzebujemy jedynie 20 m3/h dla każdej osoby, więc wymagana "siła" wentylacji będzie kilka razy mniejsza. Z tego powodu oczyszczacze w szkołach mają trudniejsze zadanie, bo muszą walczyć z dużo wyższym strumieniem (brudnego) powietrza wentylacyjnego. Jeśli w sali utrzymywana jest prawidłowa wentylacja, co można stwierdzić z pomocą anemometru lub pośrednio poprzez pomiar stężenia CO2, zalecamy CADR oczyszczacza na poziomie: 3 * [ilość dzieci] * 15 m3/h. Przykład: dla sali z 15 dziećmi zaleca się oczyszczacz z CADR na poziomie 675 m3/h. 
 • poziom głośności – w salach przedszkolnych i żłobkach maksymalny dopuszczalny hałas to 35 dB. Kiedy maluchy śpią, faktycznie bardzo wydajne oczyszczacze pracujące na maksymalnych obrotach mogą być trochę za głośne. Jednak w czasie zabawy dzieci, nawet najwydajniejsze oczyszczacze na maksymalnych obrotach mogą być ledwo słyszalne w tle hałasu bawiących się dzieci ;) Niemal wszystkie oczyszczacze posiadają regulację prędkości obrotów, dlatego na czas leżakowania w żłobku można ustawić cichszy tryb pracy.

Mogliśmy wprowadzić wyżej małe zamieszanie, ponieważ zalecamy obliczanie wymaganego CADR w różny sposób. Co robić? Należy po prostu wybrać większy CADR. Jeśli z kubatury wyliczyliśmy 300 m3/h a z wentylacji 600 m3/h, wybieramy 600 m3/h. Może się zdarzyć, że kubatury wyliczymy więcej niż z wentylacji, jeśli w dużej sali jest mało dzieci. Wtedy też kierujemy się wyższą wartością w doborze oczyszczacza do przedszkola czy szkoły. Podobną logiką można kierować się przy doborze oczyszczacza do swojego domu. 

 

Można znaleźć też zdania, że "nie ma na rynku oczyszczaczy do przedszkoli", ze względu przede wszystkim na "silną" wentylację tam panującą. Jest to jednak opinia oparta na wątpliwych tezach i wyliczeniach, które nie pokrywają się z obserwacjami w realnych warunkach. Dlaczego tak myślimy?

 

 • oczyszczacz nie musi umieć obniżać stężenia PM2.5 z 200 ug/m3 do 10 ug/m3 by uznać jego zakup za zasadny. Uzyskanie 20-krotnej redukcji stężeń w silnie wentylowanym pomieszczeniu rzeczywiście wymagałoby dobrania potężnego oczyszczacza. Sądzimy, że redukcja niezwykle niebezpiecznego poziomu 200 ug/m3 PM2.5 do np. 50 ug/m3 może być też satysfakcjonująca dla rodziców i pracowników placówki. Zwykle na szczęście nie notuje się aż tak wysokich stężeń w salach szkolnych pozbawionych oczyszczaczy, a wtedy 4-5 krotna redukcja może skutkować zejściem do akceptowalnych poziomów poniżej 25 ug/m3.
 • zwykle wentylacja w salach jest znacznie słabsza niż wymagają tego normy (15 m3/h strumienia powietrza wentylacyjnego na dziecko), co okupione jest wyższym stężeniem CO2 i wilgotnością ale znacznie ułatwia pracę oczyszczaczom. Innymi słowy, jeśli wentylacja jest dwa razy słabsza niż wynika to z norm to wymagany CADR również będzie o połowę niższy. Zachęcamy jednak do weryfikacji prawidłowej pracy wentylacji, gdyż poziom CO2 znacząco przekraczający 1000 ppm działa szkodliwie na możliwości poznawcze dzieci i osłabiają ich koncentrację.
 • powietrze zanieczyszczone, które wnika do pomieszczenia przez okna, nie miesza się momentalnie w sposób idealny. Za sprawą efektu Coandy, który jest wykorzystywany przez wielu producentów oczyszczaczy, czyste powietrze wydmuchiwane przez oczyszczacz "okrąża" pomieszczenie (w cyklu ściana-sufit-przeciwległa ściana-podłoga). Dzięki temu może ze sobą "zgarniać" zanieczyszczenia pojawiające się z okien zanim te zdyfundują. Zatem efekt Coandy zwiększa możliwości oczyszczaczy, ponieważ powietrze dostaje się do nich w sposób bardziej uporządkowany.

 

Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Poniżej rekomendujemy dwa modele oczyszczaczy powietrza, które doskonale sprawdzą się w przedszkolnych warunkach:

 

1. Oczyszczacz LIFAair LA500V

Fińskiego LIFAair nie trzeba przedstawiać. To jeden z liderów w branży, bezustannie dopracowujący swoje produkty pod kątem jak najwyższej funkcjonalności, jakości wykonania i skuteczności. Polecany przez nas model LA500V jest tego doskonałym przykładem. Dzięki dużemu przepływowi CADR 600 m3/h doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach do 72 m2. O wytrzymałość także nie musimy się martwić – obudowa oczyszczacza została wykonana ze stopu stali węglowej SPCC, stosowanego m.in. w przemyśle samochodowym.

 

Oczyszczacz LIFAair La502
Oczyszczacz LIFAair LA500V ze stacją kontrolno - pomiarową

 

 

Blisko stuprocentowa skuteczność nie jest tu wyłącznie pustym sloganem. Zastosowany w urządzeniu zestaw filtrów, składający się z filtru wstępnego, HEPA E12 i węglowego, został przebadany przez Ghoung Zhou Institute of Microbiology. Szczelna konstrukcja i ogromna siła wentylatora sprawiają, że oczyszczacz LIFAair LA 500V jest zdolny wyłapać aż 99,99% wirusów o wielkości zaledwie 80-120 nm

 

Stacja kontrolno-pomiarowa – będąca znakiem rozpoznawczym oczyszczaczy sygnowanych logo LIFAair – pozwala w pełni kontrolować pracę urządzenia. Dzięki czujnikom pyłów PM2.5 i PM10, CO2, wilgotności i temperatury otrzymamy informację o stanie  powietrza. Na pierwszy z nich warto zwrócić szczególną uwagę. Jest on w stanie wykryć stężenie pyłów PM2.5 już od 12 µg/m3, błyskawicznie reagując i oczyszczając pomieszczenie. Dzięki aplikacji mobilnej LIFAair możemy dodatkowo zdalnie uruchomić oczyszczacz w maksymalnym trybie pracy na 30 minut przed przyjściem do sali.

 

2. Oczyszczacz IDEAL AP 80 Pro

Modelem, który doskonale sprawdza się w warunkach przedszkolnych jest Ideal AP 80 Pro. Zarówno wyśrubowane parametry techniczne, jak i specjalna konstrukcja sprawiają, że jest to urządzenie, które doskonale sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej.

 

oczyszczacz ideal AP 80 Pro
Oczyszczacz powietrza Ideal AP 80 PRO

 

Poniższe cechy sprawiają, że oczyszczacz można z powodzeniem zamontować w przedszkolach:

 • Montaż naścienny  - w konstrukcji oczyszczacza zastosowano możliwość dołączenia uchwytu i zamocowaniu go na ścianie. Dzięki temu oczyszczacz nie będzie zajmował przestrzeni na podłodze. Mniejsza ilość sprzętów, do których dzieci mają bezpośrednie dojście, oznacza dużo większe bezpieczeństwo.
 • Łatwy transport – jeżeli nie chcemy montować oczyszczacza na ścianie, możemy dokupić do niego kółka. Dzięki temu urządzenie zyskuje mobilność i łatwość przestawiania go pomiędzy różnymi pomieszczeniami.
 • Wysoka wydajność – moglibyśmy napisać nawet perfekcyjna wydajność. Urządzenie może pracować w kilku trybach, przy czym wysoki tryb działania osiąga wydajność filtracji powietrza na poziomie 350-640 m3/h.
 • Skuteczność – urządzenie wyposażone jest m.in. w filtr HEPA 14, tj. bardzo wysokiej klasy filtr, który perfekcyjnie radzi sobie z usuwaniem nawet najmniejszych pyłków PM10, PM2,5, PM0,3, PM0,1.
 • Filtr 360° - unikalne połączenie filtra węglowego oraz filtra HEPA, który daje absolutnie wyjątkowe wyniki skuteczności na poziomie 100%. Dodatkowo filtr wymienia się tylko raz na 2-3 lata, a zainstalowany chip informuje o zużyciu filtra i konieczności wymiany na nowy.
 • Wskaźnik jakości powietrza – wskaźnik za pomocą trzech kolorów będzie informował o tym, czy powietrze jest czyste, czy zanieczyszczone.
 • Zdalne sterowanie – urządzeniem możemy sterować za pomocą pilota. Ta funkcja jest bardzo praktyczna, w momencie, gdy urządzenie jest zawieszone na ścianie.
 • Sterowanie za pomocą aplikacji –  personel przedszkolny może także sterować urządzeniem za pomocą aplikacji na telefon.

 

3. Philips Dual Scan AC3858/50

Oczyszczacz przeznaczony do pomieszczeń do 60 m2. Na wstępie należy wyróżnić niski poziom hałasu (od 22 dB) i doskonałe parametry oczyszczania. Dual Scan AC3858/50 otrzymał certyfikat Europejskiej Agencji Badań nad Alergiami ECARF oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. O bezpieczeństwo użytkowania również nie musimy się martwić. Skuteczność i konstrukcja została przebadania i odznaczona atestem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

 

Philips Dual Scan AC3858/50
Philips Dual Scan AC3858/50

 

Philips Dual Scan AC3858/50 oferuje filtr w kształcie walca, składający się z filtru wstępnego, HEPA H13 o skuteczności co najmniej 99,95% i węglowego. Specjalna konstrukcja silnika pozwoliła na uzyskanie cyrkulacji 3D, dzięki której mamy pewność, że oczyszczone powietrze błyskawicznie dotrze do każdego zakątka sali. Dokładając do tego technologię AeraSense, błyskawicznie reagującą na nawet najmniejsze wzrosty stężenia zanieczyszczeń, otrzymujemy gwarancję uzyskania bezpiecznego środowiska dla dzieci.

 

Sterowanie urządzenia odbywa się za pośrednictwem dotykowego panelu lub aplikacji na smartfony Clean Home+. Dzięki precyzyjnym podwójnym czujnikom otrzymujemy możliwość monitorowania poziomu zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Reasumując – wszystko, czego potrzebujemy, by zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki najmłodszym.

 

5. Coway Airmega 300S

Kompleksowe rozwiązanie prosto z Korei, znane z bardzo dużej wytrzymałości i zalecane szczególnie w walce z alergiami. Oczyszczacz Coway Airmega 300S przeznaczony jest do pracy na powierzchniach do 70 m2. Podobnie jak w przypadku omawianego wyżej modelu, tu także bezpieczeństwo i skuteczność zostały potwierdzone atestem PZH i certyfikatem ECARF.

 

Coway Airmega 300S
Oczyszczacz powietrza Airmega 300S

 

W urządzeniu zastosowano system Dual Power. Z każdej strony oczyszczacza znajduje się wentylator i zestaw filtrów (węglowy + HEPA H13). Dzięki temu otrzymujemy silny i efektywny przepływ, pozwalający na szybkie oczyszczenie przestrzeni z każdej strony. Powietrze monitorowane jest w czasie rzeczywistym przez inteligentny laserowy czujnik, na podstawie którego dobierana jest prędkość pracy. O ilości zanieczyszczeń zostaniemy poinformowani zaś na eleganckim pierścieniu LED.

 

Co jeszcze znajdziemy na pokładzie Airmega 300S? Oczywiście możliwość zdalnego sterowania i monitorowania pracy oczyszczacza za pomocą aplikacji Coway IOCare. Szczególnie interesująca będzie z pewnością funkcja ,,Add Schedule”, pozwalająca ustawić harmonogram włączania i wyłączania urządzenia. Zaplanowanie włączenia najwyższej mocy przed przyjściem dzieci, czy przejście w tryb nocy podczas lekcji czytania, według planu zajęć na cały tydzień? Bez problemu.

 

 

Jakich funkcji oczyszczaczy nie polecamy?

Jeżeli chcemy realnie poprawić jakość powietrza, którym oddychają dzieci, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup oczyszczacza. Jedne urządzenia doskonale sprawdzą się w domach prywatnych, a inne w placówkach użyteczności publicznej. Przedszkole to placówka, która wymaga jeszcze większej dbałości o prawidłowy dobór urządzeń, tak aby ich działanie było w pełni bezpieczne dla zdrowia dzieci.

 

Dlatego poniżej wskazujemy kilka funkcjonalności i cech, które należy rozważyć przy zakupie oczyszczacza do przedszkola:

 • nawilżanie – ta funkcja jest bardzo pożądana zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy poziom suchości jest niebezpiecznie niski. Oczyszczacze z nawilżaczem rewelacyjnie sprawdzają się w domach naszych Klientów. Jednak warto pamiętać, że prawidłowe działanie oczyszczacza wymaga regularnego czyszczenia i wymiany wody. I tutaj może się pojawić problem w przedszkolu. Czy personel przedszkola będzie miał na tyle czasu, aby regularnie czyścić urządzenie? Jeżeli urządzenie nie będzie czyszczone, wówczas nie będzie wdmuchiwało świeżego i czystego powietrza. A to może spowodować więcej szkody niż pożytku.
 • filtr fotokatalityczny – nie rekomendujemy ich ze względu na możliwość generowania przez nie ozonu oraz rozbijania dużych, często względnie niegroźnych lotnych związków organicznych na mniej rozbudowane, niebezpieczne związki (np. formaldehyd). Dotyczy to w szczególności tanich urządzeń produkowanych przez mało znane firmy.
 • sposób montażu, ciężar, stabilność – ze względu na bezpieczeństwo dzieci, urządzenie najlepiej zamontować poza zasięgiem ich rąk. Niemniej oczyszczacze stawiane na ziemi też mogą być bezpieczne. Jakie? Dla przykładu lekkie, niskie i stabilne, tak by w razie przewrócenia nie zrobiły krzywdy. Urządzenia duże i ciężkie też mogą być bezpieczne, jeśli ewidentnie potrzeba dużej siły, by je przewrócić. Urządzenia stawiane na ziemi bezwzględnie nie powinny mieć ostrych krawędzi, kantów itp. Choć kanty można zabezpieczyć doklejanymi zabezpieczeniami z silikonu dostępnymi w sklepach z artykułami dziecięcymi.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.