Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Zastanawiasz się, jakim powietrzem oddycha Twoje dziecko w przedszkolu? Teraz możesz to sprawdzić! Przekonaj się, czy przedszkole Twojego dziecka spełnia normę WHO w zakresie zanieczyszczenia powietrza. Zobacz, w jaki sposób przedszkola mogą zadbać o stworzenie zdrowego i czystego środowiska.

 

Przedszkole w smogu

Wiele osób nadal bagatelizuje problem smogu. Niestety statystyki nie pozostawiają złudzeń – smog i inne zanieczyszczenia powietrza, mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla rozwoju i zdrowia dziecka.

 

infografika - wpływ smogu na zdrowie dzieci
Źródło: Opracowanie własne na podstawie „Polskie przedszkola w smogu. Analiza wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce na zdrowie dzieci poniżej 5. roku życia” 2017

 

Smog a zdrowie dziecka

Warto pamiętać, że u małych dzieci układ oddechowy jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia. Bardzo często my dorośli mamy problem z oddychaniem w centrum zatłoczonego miasta. Jak przy takim zanieczyszczeniu zachowuje się układ oddechowy małego dziecka?

 

Objawy zanieczyszczonego powietrza u dziecka
Objawy u dziecka oddychania zanieczyszczonym powietrzem

 

Jeżeli Twoje dziecko często skarży się na duszności, w wyniku przebywania na wolnym powietrzu, to może być oznaka, że układ oddechowy nie radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Nie należy bagatelizować takich objawów. Być może w okresie zimowym, w czasie wzmożonego smogu, bezpieczniej będzie dla Twojego dziecka spędzić więcej czasu w domu, w pomieszczeniach, w których stale pracuje oczyszczacz powietrza. Przeczytaj więcej na temat konsekwencji oddychania przez dziecko zanieczyszczonym powietrzem i sprawdź, dlaczego warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza dla dziecka.

 

Zanieczyszczenie powietrza w okolicach przedszkoli

Czy wiesz, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicy przedszkola Twojego dziecka? Czy Twoje dziecko bawiąc się na przedszkolnym podwórku jest narażone w większym stopniu na problemy z oddychaniem?

 

Sprawdź poziom zanieczyszczenia powietrza w przedszkolu Twojego dziecka.

 

Wejdź na stronę:

 

logo projektu uwaga smog - Greenpeace
Uwaga Smog!

 

Wpisz w wyszukiwarce miejscowość, kod pocztowy, ulicę, na której znajduje się przedszkole. Oceń dane szacunkowe dot. jakości powietrza w okolicy przedszkola. Poniżej prezentujemy przykładowy wynik. Mamy jednak nadzieję, że statystyki w przypadku Twojego przedszkola będą prezentowały się lepiej, niż w tym rybnickiej placówce. 

 

Wyniki zanieczyszczenia powietrza w Rybnikuk
Źródło: http://uwagasmog.pl/#/search/44-200%20rybnik

 

Rezultaty wyświetlają się na podstawie danych pochodzących z 2015 r. Możemy mieć tylko nadzieję, że jakość powietrza od tego czasu się poprawiła. W wielu niestety przypadkach jakość powietrza mogła się także pogorszyć.

Dane dot. poziomu zanieczyszczeń pochodzą z pomiarów Państwowego Monitoringu Środowiska. W badaniu przeanalizowano 11 784 placówki z bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej (czyli niemal wszystkie, z pominięciem jedynie 55 placówek, w których wystąpiły niejasności związane z podaniem błędnej lokalizacji). Więcej na temat metody badawczej przeczytasz w raporcie Polskie przedszkola w smogu.


Należy także podkreślić, że dane dotyczą powietrza znajdującego się na zewnątrz placówki – możemy liczyć, że zanieczyszczenia nie dostają się do środka przedszkola…. ale niestety w prawie każdej sali szkolnej w Polsce działa tradycyjna wentylacja grawitacyjna a powietrze dostaje przez zwykłe nawiewniki i szczeliny w oknach. Ta często niewydolna wentylacja wspomagana jest wietrzeniem, poprzez otwarcie okien szeroko. Taki typ wentylacji nie stanowi praktycznie żadnej bariery dla pyłów PM2.5 a tym bardziej dla lotnych związków organicznych czy szkodliwych tlenków azotu. Co to znaczy? W niemal wszystkich przedszkolach i szkołach stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń są tylko trochę niższe (~10-30%) od tych za oknem. Nie możemy jednak zrezygnować z wentylacji, gdyż gromadzący się dwutlenek węgla (CO2), który każdy z nas wydycha, jest szkodliwy powyżej pewnej granicy. Normy wymagają, by utrzymywać jego stężenie w pomieszczeniach poniżej 1000 ppm.

 

Stan powietrza w polskich przedszkolach

W skrócie możemy podsumować stan powietrza w polskich przedszkolach trzema słowami - ZAGRAŻAJĄCY ZDROWIU DZIECI!

 

Potwierdzeniem są wyniki badań wskazujące, że: 

 • żadne polskie przedszkole nie spełnia wymogów dot. normy WHO dla pyłów PM2,5 -  roczne stężenie tego pyłu przekracza 10 μg/m3
 • aż 7 300 przedszkoli znajduje się na terenach, na których limit normy zanieczyszczeń PM10 przekroczony jest przez ponad 35 dni w roku.
 • ok. 1000 przedszkoli znajduje się na obszarach, w których oddychanie zwiększa ryzyko występowania chorób dolnych dróg oddechowych o 25%.
 • ok. 1000 przedszkoli znajduje się na obszarach, na których występują skrajnie wysokie stężenia zanieczyszczań i zwiększają one ryzyko hospitalizacji dzieci o 30%.

 

Czy dziecko musi oddychać zanieczyszczonym powietrzem?

Zanieczyszczone powietrze to nie jest konieczność. Niech nikt nie wmawia, że „taki mamy klimat” i nic się z tym nie da zrobić. Oczywiście mamy ograniczony wpływ na działania dużych zakładów przemysłowych. Najczęściej nie mamy nawet wpływu na to, czym pali w piecu nasz sąsiad. Mamy natomiast wpływ na jakość powietrza znajdującego się w naszych wnętrzach.

 

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza potrafi wychwycić aż 99,9% pyłów PM2.5, które do niego wnikają! Dzięki temu Twoje dziecko już więcej nie będzie musiało wdychać smogu w czasie zabawy czy snu. O ile korzystanie z oczyszczaczy powietrza w domu to kwestia decyzji rodziców, o tyle w przedszkolu decyzja o zakupie takich urządzeń musi być zatwierdzona przez dyrekcję. Dlatego tym bardziej cieszy nas racjonalna i mądra postawa coraz to większej liczby placówek, które decydują się na zakup takich urządzeń.

 

grupa przedszkolaków

Dzieci w przedszkolu mogą oddychać czystym powietrzem

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do przedszkola?

Ze względu na specyfikę pracy w sali szkolnej, oczyszczacze muszą spełniać liczne wymagania. Małe urządzenia dedykowane do użytku domowego, często nie sprawdzą się w dużych salach przedszkolnych. Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczaczy do przedszkoli:

 • kubatura sali przedszkolnej – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 31 sierpnia 2010 minimalna powierzchnia sali przedszkolnej to 16 m2, a wysokość 2,5m (dla grupy 3-5 dzieci). Na każde kolejne dziecko w grupie powinno przypadać dodatkowe 2m2 - 2,5 m2 zależnie od ilości godzin spędzanych w przedszkolu. Dlatego przy wyborze oczyszczacza jednym z najważniejszych parametrów jest CADR, który określa skuteczność oczyszczania powietrza. Zalecamy, by wartość liczbowa w paramatrze CADR (wyrażony w jednostach m3/h) była minimum 3 razy większa od kubatury. Przykład: jeśli sala przedszkolna ma 100 m3 kubatury, zalecamy by oczyszczacz miał minimum 300 m3/h CADR. 
 • wentylacja w pomieszczeniach – strumień objętości powietrza wentylacyjnego w sali powinien wynosić 15 m3/h dla każdego dziecka. Dla 15-osobowej grupy z nauczycielem daje to niemal 250 m3/h. U siebie w domu potrzebujemy jedynie 20 m3/h dla każdej osoby, więc wymagana "siła" wentylacji będzie kilka razy mniejsza. Z tego powodu oczyszczacze w szkołach mają trudniejsze zadanie, bo muszą walczyć z dużo wyższym strumieniem (brudnego) powietrza wentylacyjnego. Jeśli w sali utrzymywana jest prawidłowa wentylacja, co można stwierdzić z pomocą anemometru lub pośrednio poprzez pomiar stężenia CO2, zalecamy CADR oczyszczacza na poziomie: 3 * [ilość dzieci] * 15 m3/h. Przykład: dla sali z 15 dziećmi zaleca się oczyszczacz z CADR na poziomie 675 m3/h. 
 • poziom głośności – w salach przedszkolnych i żłobkach maksymalny dopuszczalny hałas to 35 dB. Kiedy maluchy śpią, faktycznie bardzo wydajne oczyszczacze pracujące na maksymalnych obrotach mogą być trochę za głośne. Jednak w czasie zabawy dzieci, nawet najwydajniejsze oczyszczacze na maksymalnych obrotach mogą być ledwo słyszalne w tle hałasu bawiących się dzieci ;) Niemal wszystkie oczyszczacze posiadają regulację prędkości obrotów, dlatego na czas leżakowania w żłobku można ustawić cichszy tryb pracy.

Mogliśmy wprowadzić wyżej małe zamieszanie, ponieważ zalecamy obliczanie wymaganego CADR w różny sposób. Co robić? Należy po prostu wybrać większy CADR. Jeśli z kubatury wyliczyliśmy 300 m3/h a z wentylacji 600 m3/h, wybieramy 600 m3/h. Może się zdarzyć, że kubatury wyliczymy więcej niż z wentylacji, jeśli w dużej sali jest mało dzieci. Wtedy też kierujemy się wyższą wartością w doborze oczyszczacza do przedszkola czy szkoły. Podobną logiką można kierować się przy doborze oczyszczacza do swojego domu. 

 

Można znaleźć też zdania, że "nie ma na rynku oczyszczaczy do przedszkoli", ze względu przede wszystkim na "silną" wentylację tam panującą. Jest to jednak opinia oparta na wątpliwych tezach i wyliczeniach, które nie pokrywają się z obserwacjami w realnych warunkach. Dlaczego tak myślimy?

 

 • oczyszczacz nie musi umieć obniżać stężenia PM2.5 z 200 ug/m3 do 10 ug/m3 by uznać jego zakup za zasadny. Uzyskanie 20-krotnej redukcji stężeń w silnie wentylowanym pomieszczeniu rzeczywiście wymagałoby dobrania potężnego oczyszczacza. Sądzimy, że redukcja niezwykle niebezpiecznego poziomu 200 ug/m3 PM2.5 do np. 50 ug/m3 może być też satysfakcjonująca dla rodziców i pracowników placówki. Zwykle na szczęście nie notuje się aż tak wysokich stężeń w salach szkolnych pozbawionych oczyszczaczy, a wtedy 4-5 krotna redukcja może skutkować zejściem do akceptowalnych poziomów poniżej 25 ug/m3.
 • zwykle wentylacja w salach jest znacznie słabsza niż wymagają tego normy (15 m3/h strumienia powietrza wentylacyjnego na dziecko), co okupione jest wyższym stężeniem CO2 i wilgotnością ale znacznie ułatwia pracę oczyszczaczom. Innymi słowy, jeśli wentylacja jest dwa razy słabsza niż wynika to z norm to wymagany CADR również będzie o połowę niższy. Zachęcamy jednak do weryfikacji prawidłowej pracy wentylacji, gdyż poziom CO2 znacząco przekraczający 1000 ppm działa szkodliwie na możliwości poznawcze dzieci i osłabiają ich koncentrację.
 • powietrze zanieczyszczone, które wnika do pomieszczenia przez okna, nie miesza się momentalnie w sposób idealny. Za sprawą efektu Coandy, który jest wykorzystywany przez wielu producentów oczyszczaczy, czyste powietrze wydmuchiwane przez oczyszczacz "okrąża" pomieszczenie (w cyklu ściana-sufit-przeciwległa ściana-podłoga). Dzięki temu może ze sobą "zgarniać" zanieczyszczenia pojawiające się z okien zanim te zdyfundują. Zatem efekt Coandy zwiększa możliwości oczyszczaczy, ponieważ powietrze dostaje się do nich w sposób bardziej uporządkowany.

 

Oczyszczacze powietrza do przedszkoli

Poniżej rekomendujemy dwa modele oczyszczaczy powietrza, które doskonale sprawdzą się w przedszkolnych warunkach:

 

1. Oczyszczacz LIFAair LA503 (dawniej LIFAair LA502)

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA503 ze stacją kontrolno – pomiarową. Zestaw oczyszczacz i stacja wyposażony jest w pięć czujników:

 • czujnik stężenia PM2.5
 • czujnik stężenia LZO (TVOC)
 • czujnik poziomu dwutlenku węgla (CO2)
 • czujnik poziomu wilgotności 
 • czujnik temperatury powietrza 

Stację kontrolno-pomiarową możemy postawić na biurku czy na szafce w sali, w której przebywają dzieci. Dzięki temu rodzic wchodzący do sali będzie widział poziom zanieczyszczenia powietrza w sali zabaw. Stacja kontrolo-pomiarowa będzie więc informowała rodziców i personel przedszkola o tym, czy w pomieszczeniu występuje wysokie stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów PM2.5, a także czy w pomieszczeniu nie ma zbyt wysokiego stężenia dwutlenku węgla.

 

Oczyszczacz LIFAair La502
Oczyszczacz LIFAair LA503 ze stacją kontrolno - pomiarową

 

 

Główne zalety oczyszczacza LIFAair LA503 (dawniej LIFA LA502):

 • Skuteczność – trójstopniowy system filtracji doskonale radzi sobie z usuwaniem zarówno smogu, jak i sierści zwierząt, kurzu, alergenów, bakterii, wirusów, pleśni, odchodów roztoczy.
 • Mierzenie poziomu zanieczyszczeń powietrza  – dzięki specjalnej stacji kontrolno-pomiarowej, urządzenie dostarcza cennych informacji dot. poziomu skażenia powietrza.
 • Doskonała wydajność – może pracować w pomieszczeniach do 54 m2.
 • Funkcja kontroli rodzicielskiej - nie musimy się obawiać, że dzieci będą zmieniały ustawienia pracy oczyszczacza.
 • Ergonomiczna obudowa bez przycisków – urządzenie prezentuje się bardzo nowocześnie, dlatego można postawić je w każdym pomieszczeniu.
 • Okrągły kształt – urządzenie nie ma ostrych kantów, przez co nie musimy się obawiać, że dzieci zrobią sobie krzywdę.
 • Bardzo cicha praca (19 – 50 dB)– w czasie gdy dzieci przebywają w sali, można włączyć urządzenie na cichy tryb. Urządzenia LIFAair to najcichsze urządzenia przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach.
 • Aplikacja mobilna – personel przedszkola może sterować urządzeniami za pomocą aplikacji na telefon. Dlatego obsługa jest bardzo wygodna.

 

2. Oczyszczacz IDEAL AP 80 Pro

Modelem, który doskonale sprawdza się w warunkach przedszkolnych jest Ideal AP 80 Pro. Zarówno wyśrubowane parametry techniczne, jak i specjalna konstrukcja sprawiają, że jest to urządzenie, które doskonale sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej.

 

oczyszczacz ideal AP 80 Pro
Oczyszczacz powietrza Ideal AP 80 PRO

 

Poniższe cechy sprawiają, że oczyszczacz można z powodzeniem zamontować w przedszkolach:

 • Montaż naścienny  - w konstrukcji oczyszczacza zastosowano możliwość dołączenia uchwytu i zamocowaniu go na ścianie. Dzięki temu oczyszczacz nie będzie zajmował przestrzeni na podłodze. Mniejsza ilość sprzętów, do których dzieci mają bezpośrednie dojście, oznacza dużo większe bezpieczeństwo.
 • Łatwy transport – jeżeli nie chcemy montować oczyszczacza na ścianie, możemy dokupić do niego kółka. Dzięki temu urządzenie zyskuje mobilność i łatwość przestawiania go pomiędzy różnymi pomieszczeniami.
 • Wysoka wydajność – moglibyśmy napisać nawet perfekcyjna wydajność. Urządzenie może pracować w kilku trybach, przy czym wysoki tryb działania osiąga wydajność filtracji powietrza na poziomie 350-640 m3/h.
 • Skuteczność – urządzenie wyposażone jest m.in. w filtr HEPA 14, tj. bardzo wysokiej klasy filtr, który perfekcyjnie radzi sobie z usuwaniem nawet najmniejszych pyłków PM10, PM2,5, PM0,3, PM0,1.
 • Filtr 360° - unikalne połączenie filtra węglowego oraz filtra HEPA, który daje absolutnie wyjątkowe wyniki skuteczności na poziomie 100%. Dodatkowo filtr wymienia się tylko raz na 2-3 lata, a zainstalowany chip informuje o zużyciu filtra i konieczności wymiany na nowy.
 • Wskaźnik jakości powietrza – wskaźnik za pomocą trzech kolorów będzie informował o tym, czy powietrze jest czyste, czy zanieczyszczone.
 • Zdalne sterowanie – urządzeniem możemy sterować za pomocą pilota. Ta funkcja jest bardzo praktyczna, w momencie, gdy urządzenie jest zawieszone na ścianie.
 • Sterowanie za pomocą aplikacji –  personel przedszkolny może także sterować urządzeniem za pomocą aplikacji na telefon.

 

3. Oczyszczacz Sharp KC-D60EUW

Trzecim modelem wartym rekomendacji jest Sharp KC-D60EUW. Producent doskonale znany jest z wysokiej jakości urządzeń, które niezawodnie sprawdzają się w domach i biurach. Za zakupem tego modelu oczyszczacza do przedszkola przemawiają następujące parametry:

 • Wydajność filtracji powietrza - przepływ powietrza na poziomie do 396 m3/godz. to jeden z lepszych wyników urządzeń tej klasy.
 • Technologia Plasmacluster - unikalna technologia jonizacji powietrza przywraca naturalny bilans jonowy w powietrzu. Odpowiednie nasycenie powietrza jonami dodatnimi i ujemnymi ma bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację. Dzięki temu dzieci nie będą czuły się zmęczone i marudne.
 • Neutralizacja wirusów, alergenów (Technologia Plasmacluster) - ta sama technologia jonizacji odpowiada także za redukcję unoszących się w powietrzu lotnych związków organicznych oraz bakterii, roztoczy i wirusów. Jonizacja Sharpa pozwala również na usunięcie pyłków, które mogą wywoływać niezwykle uciążliwe konsekwencje dla zdrowia małych dzieci podatnych na alergię. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko w przedszkolu nie musiało skarżyć się na uciążliwy katar, kaszel czy swędzenie lub pieczenie oczu, wiedz że oczyszczacz powietrza Sharp z technologią Plasmacluster może być skutecznym rozwiązaniem.
 • Blokada rodzicielska - urządzenie posiada blokadę rodzicielską, która zabezpiecza przed zmianą ustawień sterowania przez dzieci.
 • Autonomiczny oczyszczacz - jedną z największych przewag konkurencyjnych oczyszcaczy Sharp jest ich wielozadaniowość. Niewątpliwie funkcja nawilżania powietrza wbudowana w urządzeniach Sharpa jest ich ogromną zaletą. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nawilżacza powietrza wymaga regularnego czyszczenia zbiorników wody. Dlatego jeżeli personel przedszkola nie ma wystarczająco dużo czasu na wymianę wody i jego czyszczenie, wówczas urządzenie Sharp KC-D60EUW może pracować tylko i wyłącznie jako oczyszczacz.

 

Oczyszczacz powietrza KC-D60EUW
Sharp KC-D60EUW

 

Jakich funkcji oczyszczaczy nie polecamy?

Jeżeli chcemy realnie poprawić jakość powietrza, którym oddychają dzieci, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup oczyszczacza. Jedne urządzenia doskonale sprawdzą się w domach prywatnych, a inne w placówkach użyteczności publicznej. Przedszkole to placówka, która wymaga jeszcze większej dbałości o prawidłowy dobór urządzeń, tak aby ich działanie było w pełni bezpieczne dla zdrowia dzieci.

 

Dlatego poniżej wskazujemy kilka funkcjonalności i cech, które należy rozważyć przy zakupie oczyszczacza do przedszkola:

 • nawilżanie – ta funkcja jest bardzo pożądana zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy poziom suchości jest niebezpiecznie niski. Oczyszczacze z nawilżaczem rewelacyjnie sprawdzają się w domach naszych Klientów. Jednak warto pamiętać, że prawidłowe działanie oczyszczacza wymaga regularnego czyszczenia i wymiany wody. I tutaj może się pojawić problem w przedszkolu. Czy personel przedszkola będzie miał na tyle czasu, aby regularnie czyścić urządzenie? Jeżeli urządzenie nie będzie czyszczone, wówczas nie będzie wdmuchiwało świeżego i czystego powietrza. A to może spowodować więcej szkody niż pożytku.
 • filtr fotokatalityczny – nie rekomendujemy ich ze względu na możliwość generowania przez nie ozonu oraz rozbijania dużych, często względnie niegroźnych lotnych związków organicznych na mniej rozbudowane, niebezpieczne związki (np. formaldehyd). Dotyczy to w szczególności tanich urządzeń produkowanych przez mało znane firmy.
 • sposób montażu, ciężar, stabilność – ze względu na bezpieczeństwo dzieci, urządzenie najlepiej zamontować poza zasięgiem ich rąk. Niemniej oczyszczacze stawiane na ziemi też mogą być bezpieczne. Jakie? Dla przykładu lekkie, niskie i stabilne, tak by w razie przewrócenia nie zrobiły krzywdy. Urządzenia duże i ciężkie też mogą być bezpieczne, jeśli ewidentnie potrzeba dużej siły, by je przewrócić. Urządzenia stawiane na ziemi bezwzględnie nie powinny mieć ostrych krawędzi, kantów itp. Choć kanty można zabezpieczyć doklejanymi zabezpieczeniami z silikonu dostępnymi w sklepach z artykułami dziecięcymi.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.