Szacuje się, że alergia na pyłki dopada obecnie nawet co 4 dziecko w Polsce. Nie tylko utrudnia wiosenne i letnie spacery po świeżym powietrzu, ale również sprawia, że maluchy nie mogą spać z powodu nieprzyjemnych duszności. Ciągły katar i ból głowy uniemożliwiają im regularne uczęszczanie do przedszkola i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać alergię u dziecka i jak możesz pomóc swojemu przetrwać ten trudny okres w roku?
Alergia pyłki u dzieci jest bardzo trudna do rozpoznania. Najczęściej towarzyszący jej nieżyt nosa mylony jest z uciążliwym katarem. Diagnozy nie ułatwia fakt, że testy u dzieci do 4. roku życia mogą dawać wynik fałszywie ujemny. Jak poznać, że dziecko cierpi na alergię na pyłki?
Jako że nawet do 4. roku testy alergiczne mogą być niemiarodajne, jedynym sposobem na rozpoznanie alergii u dziecka jest uważne śledzenie objawów. Twoją uwagę powinny przykuć przede wszystkim pojawiające się po wyjściu z domu:
U małego alergika często pojawiają się również suchość w gardle, nawracające zapalenie spojówek, przedłużające się zmęczenie i senność, bóle uszu i głowy, a także drażliwość i przytępienie słuchu. Najczęściej objawy pojawiają się w okolicach 3. roku życia, ale mogą występować także wcześniej.
Alergia na pyłki u dzieci pojawia się najczęściej na skutek kontaktu z pyłkami roślin wiatropylnych. To w głównej mierze pyłki:
Bardzo ważne jest szybka próba precyzyjnego namierzenia źródła problemu. U dzieci bowiem często zdarza się alergia krzyżowa. Co to znaczy? Oprócz typowych dolegliwości występujących przy alergii pojawia się dodatkowo nietolerancja pokarmowa. Dziecko może być nadwrażliwe na niektóre świeże owoce czy warzywa.
Najważniejsze w walce z alergią na pyłki u dzieci jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą i bezwzględne stosowanie się do jego wytycznych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to nie jest problem, który zawsze znika po upływie okresu pylenia. Katar sienny może przejść w całoroczny katar alergiczny, który wywołują m.in. roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Osłabiony przez alergię młody organizm staje się również znacznie bardziej podatny na infekcje - zarówno wirusowe, jak i bakteryjne.
Jeśli twój maluch zmaga się z alergią, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki w domu - czystość, właściwą temperaturę i wilgotność. To istotne, by w otaczającym je powietrzu unosiło się jak najmniej drażniących układ oddechowy zanieczyszczeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem okazują się oczyszczacze powietrza PHILIPS, które posiadają certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Nowy oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3059/50 usuwa niemal 100% zanieczyszczeń z powietrza. Innowacyjny filtr 3w1 zasysa brudne powietrze ze wszystkich stron. Sypialnia twojego dziecka zostanie oczyszczona z alergenów w zaledwie kilka minut. Zastosowano w urządzeniu filtr HEPA odpowiadający klasie H13 zatrzymuje nie tylko alergeny, ale również niebezpieczne dla zdrowia wirusy i bakterie.
Alergia na pyłki u dzieci sprawia, że czują się źle i od samego rana są marudne i ospałe. Tymczasem dbałość o dobre zdrowie maluszka to priorytet każdego rodzica. Oczyszczacze powietrza na alergie pomagają nam w ochronie tego, co dla nas najważniejsze. Zabezpieczają naszą rodzinę przed niebezpiecznym wpływem alergenów, wirusów oraz bakterii.