Coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, a zwłaszcza z rozwiązań, które wyręczają nas w wykonywaniu nie do końca lubianych czynności. Dobrym przykładem będą tu roboty sprzątające, których popularność wciąż rośnie. Planujesz zakup takiego urządzenia? Zebraliśmy 20 najczęściej pojawiających się pytań na temat odkurzaczy automatycznych i odpowiadamy na nie w poniższym artykule. Sprawdź, jakie wykorzystują technologie, na czym polega ich działanie i dowiedz się, jakie modele warto szczególnie rozważyć przy zakupie.
Robot sprzątający to urządzenie służące do czyszczenia powierzchni. Zwany inaczej odkurzaczem automatycznym, porusza się samodzielnie po wyznaczonej wcześniej trasie – bez ingerencji użytkownika. Dużą zaletą takich urządzeń jest brak kabla zasilającego, pracują dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Urządzenia mają zazwyczaj kształt okręgu lub trójkąta (modele Electroluxa) i przemieszczają się za pomocą wbudowanych kółek. W komplecie z odkurzaczem często znajdziemy także zbiornik na kurz, szczotki zbierające zanieczyszczenia oraz stację dokującą. W zależności od stopnia zaawansowania modelu producenci wyposażają sprzęt w inne dodatki, np. pojemnik na wodę (w przypadku modeli z funkcją mopowania) czy automatyczną stację opróżniania śmieci.
Robot sprzątający działa bezprzewodowo i porusza się po wyznaczonej trasie, nie wymagając dużej ingerencji ze strony użytkownika. W swojej pracy wykorzystuje specjalne sensory i czujniki, dzięki którym skanuje pomieszczenia i skutecznie omija wszelkie przeszkody w postaci krzeseł, kanap czy stołów. Duża liczba modeli została wyposażona w funkcję automatycznego powrotu do bazy ładującej – w momencie obniżenia poziomu baterii do ok. 20% robot wraca do stacji, by uzupełnić energię, a następnie wznawia sprzątanie od punktu, w którym przerwał swoją pracę.
Zakup robota sprzątającego, który będzie spełniał nasze potrzeby i oczekiwania, bywa wyzwaniem. Takie urządzenie może służyć zarówno jako główny sprzęt do czyszczenia każdej powierzchni, jak i sprzęt uzupełniający – np. Jeśli mamy odkurzacz pionowy i sprzątamy przede wszystkim nim. Na rynku są dostępne trzy kategorie urządzeń automatycznych. Należą do nich roboty odkurzające, które sprzątają tylko na sucho, mopujące służące do mycia podłóg i odkurzająco-mopujące (hybrydowe) pozwalające na jednoczesne odkurzanie i mycie parkietu. Jeśli zależy ci na dokładnym sprzątaniu podłóg w domu, warto postawić na kompleksowe rozwiązanie w postaci robota z funkcją czyszczenia na mokro.
Decydując się na zakup robota sprzątającego, mamy do wyboru dwie opcje – skorzystanie z oferty sklepu stacjonarnego lub internetowego. Na polskim rynku znajdziemy kilka popularnych sieci elektromarketów, w których otrzymamy fachową pomoc doradcy i zobaczymy interesujący nas produkt na żywo. Druga opcja wydaje się jednak dużo bardziej atrakcyjna – sklepy internetowe oferują często bardziej zróżnicowany towar i niższe ceny, zwłaszcza jeśli skorzystamy z usług renomowanych portali. W tym przypadku także możemy liczyć na rzetelną obsługę i w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia kompetentnych specjalistów online. Sprawdź ofertę na LoveAir – roboty sprzątające.
Cena robota sprzątającego będzie uzależniona od kilku czynników - m.in. dostępnych funkcji (samo odkurzanie czy odkurzanie z funkcją mopowania) i zastosowanych technologii. Na rynku znajdziemy odkurzacze automatyczne, których cena zaczyna się już od ok. 900 złotych, a kończy na kilku tysiącach. Droższe urządzenia często wyposażone są w bardziej zaawansowane technologie, które dają szersze możliwości automatyzacji pracy, zapewniają bardziej precyzyjne sprzątanie czy umożliwiają sterowanie za pomocą aplikacji w smartfonie.
Przy wyborze konkretnego modelu liczba dostępnych opcji może być przytłaczająca, dlatego w pierwszej kolejności należy sprecyzować, czego dokładnie oczekujemy od sprzętu. Potrzebujesz urządzenia, które będzie uzupełnieniem dla odkurzacza pionowego lub tradycyjnego? Zdecyduj się na robota z podstawową funkcją odkurzania o solidnej konstrukcji. Szukasz odkurzacza, który kompleksowo zadba o czystość w twoim domu przy jak najmniejszej ingerencji z twojej strony i dysponujesz nieco większym budżetem? Robot sprzątający z funkcją mycia i automatyczną stacją opróżniania będzie dobrym wyborem.
Częste odkurzanie jest bardzo istotne w przypadku alergików czy właścicieli zwierząt. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy – żyjemy szybko, mamy wiele obowiązków i zajęć, dlatego na domowe czynności często nie wystarcza nam już czasu lub siły. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam odkurzacze automatyczne. To doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych, które po powrocie do domu chcą po prostu się zrelaksować – w czystym otoczeniu. Ogromną zaletą robota sprzątającego jest fakt, że możemy zaprogramować go w taki sposób, by odkurzył mieszkanie, gdy nie ma nas w domu. Dzięki temu codzienne odkurzanie zniknie z listy naszych obowiązków.
Moc robota sprzątającego określana jest w watach i z reguły mieści się w przedziale od 50 do 600 W. Im wyższa, tym urządzenie będzie pracowało wydajniej i szybciej poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Dobór optymalnej mocy zależy od kilku czynników. Do standardowego odkurzania wystarczą roboty o mocy rozpoczynającej się od 50 W. Jeśli jednak posiadamy w domu zwierzęta, warto przyjrzeć się odkurzaczom samojezdnym z wyższą mocą np. 300-350 W.
Coraz więcej konsumentów decyduje się na zakup robota sprzątającego z funkcją mopowania. Te nowoczesne urządzenia oferują zarówno wysoki komfort, jak i mnogość zaawansowanych rozwiązań, które pozwalają na zachowanie podłogi w nieskazitelnej czystości. Takie odkurzacze (poza zbiornikiem na kurz), są wyposażone w pojemnik na wodę i wkładkę mopującą, za pomocą której usuwają z podłogi zaschnięte plamy i inne nieczystości. W tym przypadku robot myje podłogę, pobierając odpowiednią ilość wody z detergentem i wykonuje krótkie ruchy w przód i w tył.
Obecnie rynek odkurzaczy automatycznych oferuje nam bardzo zróżnicowane rozwiązania. Dlatego, podczas poszukiwań właściwego modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:
Więcej wskazówek na temat wyboru urządzenia sprzątającego znajdziesz w naszym artykule Jak wybrać odkurzacz?
Wirtualna ściana w robotach sprzątających to moduł, który pozwala na wyznaczenie stref, w których urządzenie nie ma sprzątać. Odbywa się to poprzez emisję wiązki podczerwieni. W ten sposób tworzy się “niewidzialna bariera”, która uniemożliwia odkurzaczowi wjazd do konkretnego miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu odkurzacz będzie omijał wskazane pomieszczenia lub strefy, w których znajdują się delikatne przedmioty lub po prostu nie ma potrzeby w nich sprzątać.
Roboty sprzątające wyposażone w zaawansowane systemy filtracji usuwają niemal każdy rodzaj zanieczyszczeń. Bezkonkurencyjne pod tym względem są moduły HEPA, które eliminują z otoczenia 99,97% kurzu, wirusów i innych drobnoustrojów o wielkości nawet 0,1 mikrona. Ponadto powietrze wypuszczane z odkurzacza jest czyste i pozbawione alergenów. Ważną rolę w zbieraniu nieczystości mają także szczotki montowane w urządzeniach. Ich specjalnie zaprojektowana konstrukcja sprawia, że większe zabrudzenia (np. włosy lub sierść) nie plączą się wokół rolki, dzięki czemu szybko trafiają do zbiornika na kurz.
Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom robot sprzątający może nam znacząco ułatwić codzienne utrzymanie czystości w domu – zwłaszcza gdy mieszkają w nim dzieci lub zwierzęta. Wpływ na ich samodzielną i swobodną jazdę mają nie tylko zainstalowane czujniki i algorytmy odpowiadające za mapowanie otoczenia, ale także kilka innych przydatnych rozwiązań, takich jak powrót do stacji ładującej, by uzupełnić energię akumulatora, komunikaty głosowe informujące o stanie technicznym czy zdalne sterowanie przez aplikację, dzięki któremu z poziomu smartfona możemy na bieżąco śledzić postępy pracy urządzenia.
Robot sprzątający ze stacją opróżniania to doskonałe urządzenie dla osób zmagających się z alergią, ponieważ styczność z kurzem i pyłem jest bardzo ograniczona. Stacja dokująca w takich modelach służy jednocześnie do ładowania sprzętu i samoczynnego opróżniania pojemnika odkurzacza z zanieczyszczeń. Bez ingerencji użytkownika nieczystości są zasysane bezpośrednio do dużego worka (najczęściej są to 3 litry), który jest w stanie pomieścić nawet miesięczne zabrudzenia. O konieczności jego wymiany informuje nas dioda.
Większość robotów sprzątających ma kształt okręgu, a ich średnica wynosi zazwyczaj między 30 a 35 cm. Na rynku spotkamy także modele kwadratowe lub trójkątne (np. odkurzacze Electrolux). Sprzęty o większej średnicy są w stanie zebrać brud z większej powierzchni, jednak ze względy na swoje gabaryty mogą mieć problem z dotarciem do trudniej dostępnych miejsc. Bardzo istotna jest także wysokość robota automatycznego. Niższe urządzenia (o wysokości 7-9 cm) z łatwością wjadą pod kanapy i niezbyt wysokie stoliki kawowe, zapewniając bardziej precyzyjne sprzątanie.
Poszczególne modele robotów sprzątających zostały zaprojektowane z myślą o czyszczeniu różnych rodzajów powierzchni – w tym dywanów. Co więcej, niektóre sprzęty zostały wyposażone w funkcję ich rozpoznawania. To, z jaką dokładnością konkretny robot posprząta dywan, zależy od dwóch czynników – rodzaju szczotki umieszczonej w urządzeniu oraz tworzywa, z którego wykonano tkaninę. Doskonale pod tym względem sprawdzają się modele wyposażone w gęste włosie i gumowe łopatki, które bez problemu odkurzają zabrudzony materiał. Trzeba jednak podkreślić, że roboty automatyczne gorzej radzą sobie z dywanami typu shaggy lub z długimi frędzlami. Istnieje duże ryzyko, że sprzęt „ugrzęźnie” na miękkim podłożu i zacznie wciągać delikatne włosie. Za to bardzo dobrze sprawdzają się na dywanach z krótszym włosiem. Potrzebujesz więcej wskazówek dot. doboru odpowiedniego modelu? Przeczytaj nasz artykuł Odkurzacz do dywanów - jaki kupić?
Większość robotów sprzątających jest wyposażona w bezprzewodową łączność Wi-Fi, która umożliwia zdalne sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki temu możemy na telefonie lub tablecie nie tylko włączać i wyłączać sprzęt, ale także śledzić postępy w pracy czy zaplanować harmonogram sprzątania. Jedną z najpopularniejszych aplikacji jest MiHome, która obsługuje takie znane marki odkurzaczy jak Xiaomi, Dreame, Roidmi i Viomi. Co więcej, niektóre modele umożliwiają sterowanie głosem za pomocą Google Assistant i Amazon Alexa.
Roboty sprzątające są zasilane przez akumulatory litowo-jonowe, których pojemność określamy w miliamperogodzinach (mAh). Im większa, tym urządzenie dłużej będzie pracowało na jednym ładowaniu. Jeśli masz duży dom, wybierz odkurzacz z baterią powyżej 5000 mAh. Taka pojemność pozwala na blisko 4 godziny ciągłego sprzątania i wystarczy na wyczyszczenie powierzchni do nawet 300 m2.
Zdecydowana większość odkurzaczy automatycznych bez problemu radzi sobie z pokonywaniem progów do 1 cm. Jeśli w domu znajdują się wyższe stopnie i nie chcemy, by robot traktował je jako przeszkodę i z łatwością je omijał, powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję kół napędowych i system zawieszenia. Szerokie i wysoko osadzone pozwalają na swobodne poruszanie się między pomieszczeniami i pokonywanie progów o wysokości nawet 2 cm.
Jeśli zależy ci na solidnym, sprawdzonym sprzęcie, postaw na produkty renomowanych marek. Electrolux, iRobot, Bosch, Samsung – to producenci od lat specjalizujący się w tworzeniu nowoczesnych urządzeń sprzątających. Odkurzacze tej klasy cechuje wysoka jakość wykonania i niezawodność pracy przez długie lata. Możesz także zdecydować się na roboty od Xiaomi, Viomi, Roidmi czy Dreame. Urządzenia tych marek mają do zaoferowania nowoczesne technologie, łatwą obsługę oraz świetny stosunek jakości do ceny.