Jak wybrać odkurzacz? Poradnik kupującego

Ogromny wybór odkurzaczy domowych może przytłaczać. Wystarczy jedynie wspomnieć o szerokiej ofercie modeli klasycznych workowych, bezprzewodowych czy ultranowoczesnych autonomicznych robotach sprzątających, dzielących się następnie na dziesiątki modeli o różnych parametrach. W tej kwestii nasz poradnik może dać ci ostateczną odpowiedź na tytułowe pytanie, pozwalając podjąć najlepszą decyzję o wyborze danego urządzenia. Zaczynamy! 

Zakup odkurzacza - co wziąć pod uwagę?

Szukając najlepszego modelu odkurzacza, należy zawsze kierować się trzema najważniejszymi czynnikami: wygodą, wydajnością oraz energooszczędnością – przy czym każdy z nich będzie bezpośrednio ze sobą związany.

 

Zacznijmy jednak od zdefiniowania własnych potrzeb i określmy, w jakich warunkach przyjdzie nam korzystać z zakupionego sprzętu. Pierwszą i podstawową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, będzie metraż mieszkania. Naturalnie im większa powierzchnia, tym więcej sprzątania, a co za tym idzie – konieczność poświęcenia większej ilości czasu. W dużych mieszkaniach na starcie zyskają odkurzacze pionowe bądź odkurzacze autonomiczne, wyposażone w pojemną baterię. Duże znaczenie odegrają także rozkład pomieszczeń oraz ilość dostępnych gniazd – tradycyjne odkurzacze przewodowe będą z pewnością mniej wygodne z uwagi na konieczność ciągłego przepinania wtyczki i zaplątywania się kabla o elementy wyposażenia.

 

Skoro już o bateriach wspomnieliśmy, z miejsca zwracamy uwagę na wady odkurzaczy bezprzewodowych. Najczęściej wymienianą będzie oczywiście konieczność ładowania akumulatora. Pierwsze modele wchodzące na rynek nie miały w tym zakresie dobrych osiągów. Na nasze szczęście w ostatnim czasie producenci sprzętu AGD dokonali w tej dziedzinie prawdziwego przełomu. Dobrej klasy modele są w stanie pracować bez przerwy przez około 40-50 minut. Z uwagi na dużą moc ssania nowoczesnych odkurzaczy, czas ten jest w zupełności wystarczający do wysprzątania całego domu. Wraz z premierami nowych modeli odkurzaczy otrzymujemy coraz to lepsze wyniki w zakresie bezprzewodowej pracy. I tak pionowy Roidmi X30 Power pracuje bez ładowania 70 minut, a z dodatkowym akumulatorem, który dostajemy w zestawie - nawet 140 minut! Z kolei robot tej samej marki Roidmi Eve Plus pracuje aż 250 minut na jednym ładowaniu. Trudno w tym przypadku mówić o wadach odkurzaczy bezprzewodowych. Tak długi czas pracy bez ładowania to jest ich ogromna zaleta.

Mężczyzna sprzątający odkurzaczem pionowym Roidmi X30
Nowoczesne odkurzacze pionowe osiągają doskonałe wyniki w zakresie pracy bezprzewodowej

Bardziej szczegółowym opisem poszczególnych typów odkurzaczy zajmiemy się jednak później. Na tym etapie powinniśmy zastanowić się nad następującą kwestią - jaki typ powierzchni będziemy czyścić najczęściej? A także, na usunięciu jakich zabrudzeń, zależy nam najbardziej? Poza podstawowymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, okruchy, materiały sypkie, sierść czy włosy, nowoczesne odkurzacze są w stanie usuwać także roztocza, wirusy, bakterie, pyłki alergizujące, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne cząstki o wielkości 0,3 nm. Zdolność do eliminowania tego rodzaju zanieczyszczeń gwarantują filtry HEPA, stosowane w dobrych modelach. Dodatkowo niektóre odkurzacze wyposażone są w lampy UV (np. Electrolux Hygienic 700 UV) które gwarantują jeszcze wyższą skuteczność w usuwaniu alergenów. To rozwiązanie polecamy szczególnie alergikom, osobom zmagającym się z chorobami płuc i skóry oraz właścicielom zwierząt domowych.

 

Określenie rodzaju powierzchni wymagających czyszczenia, będzie równie istotne. Należy wziąć pod uwagę typ podłogi i materiał, z którego jest wykonana, długość włosia dywanów, uwzględnić wszelkiego rodzaju progi, listwy przypodłogowe i inne trudne w czyszczeniu elementy. Typowy uniwersalny odkurzacz może nie poradzić sobie z usunięciem zanieczyszczeń z dywanu typu shaggy. Z kolei nie każdy robot automatyczny pokonuje przeszkody o wysokości 2 cm. Dlatego bardzo ważne będzie sprecyzowanie typu podłoża, na którym będzie pracował odkurzacz.

Najważniejsze parametry odkurzaczy domowych

Mając na uwadze wszystkie powyższe zalecenia i cechy, szczególną uwagę należy poświęcić analizie podstawowych parametrów technicznych, które odnajdziemy między innymi w kartach produktowych:

  • Moc odkurzacza – w przypadku odkurzaczy pionowych i klasycznych moc mieści się w przedziale 400 - 650 W. Maksymalna moc wynikająca z przepisów UE nie może przekroczyć 900 W. Natomiast dla robotów sprzątających typowy przedział mocy to  ok. 40 - 70 W. Ważne, abyśmy pamiętali, że parametr ten nie informuje nas o sile zasysania odpadów, a jedynie pozwala oszacować koszty zużycia energii.
  • Siła ssania – za sprawą tego parametru określana jest zdolność danego modelu odkurzacza do pobierania zabrudzeń z czyszczonej powierzchni i przenoszenia ich do worka lub pojemnika. Siła ssania (wyrażona w Pa) będzie zależna od wybranego trybu pracy, przy czym w kartach produktowych podawana jest najczęściej w odniesieniu do najwyższej prędkości pracy silnika. Im wyższy parametr, tym większa łatwość pochłaniania głęboko osadzonych zanieczyszczeń.
  • Głośność pracy – podawana w dB lub dB(A) i mieszcząca się w zależności od modelu i trybu pracy w granicach 55 do 80 dB. Im głośniejsze urządzenie, tym mniejszy komfort sprzątania. Dla zasady odkurzacze pionowe raczej będą pracowały głośniej niż roboty automatyczne. Jednak w każdym segmencie produktów znajdziemy modele odznaczające się wyjątkowo cichą pracą.  Bardzo głośny odkurzacz będzie złym wyborem, jeśli czas na sprzątanie znajdujemy wyłącznie późnymi wieczorami lub w poranne weekendy. Takich urządzeń nie polecamy także właścicielom zwierząt. Czworonogi mogą stresować się przy zbyt hałaśliwych odkurzaczach.
  • Pojemność akumulatora i czas ładowania – niezwykle istotne w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych. Najlepsze modele pionowe są w stanie zagwarantować nawet 70 minut bezproblemowej pracy, a wersje budżetowe – ok. 10 minut. W przypadku robotów sprzątających topowe modele osiągają nawet 240 minut bezprzewodowej pracy.  Podobną zależność zauważymy w kwestii czasu potrzebnego do pełnego naładowania baterii. Renomowane odkurzacze pionowe będą potrzebowały 90 - 180 minut, a tańsze nawet dwukrotność tego czasu.
  • Długość przewodu zasilającego – dotyczy klasycznych odkurzaczy. Im dłuższa, tym lepiej. My polecamy przede wszystkim modele o długości kabla minimum 7 metrów, które ograniczają potrzebę ciągłego przepinania urządzenia między gniazdkami. A jeśli chcemy całkowicie pozbyć się problemu plątającego się kabla, wystarczy sięgnąć po odkurzacz bezprzewodowy.
  • Rodzaj filtrów – najwyższą skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń wykażą się urządzenia, wyposażone w wysokowydajne filtry cząsteczkowe powietrza HEPA, gotowe usunąć nawet 99,97% bakterii, wirusów, alergenów oraz innych cząstek stałych o średnicy zaledwie 0,3 mikrona. W odkurzaczach przyjęło się, że filtr klasy EPA 10 (E10) jest optymalnym wyborem, mając na uwadze wydajność odkurzacza i zdolność do pochłaniania niebezpiecznych zanieczyszczeń. W odkurzaczach znajdziemy także inne typy filtrów antyalergicznych, cyklonowych uzyskujących podobny poziom skuteczności (zgodnie z deklaracjami producentów) do wskazanych wcześniej HEPA. Potwierdzeniem dobrej jakości zastosowanych systemów filtracji mogą być atesty Państwowego Zakładu Higieny, ECRAF lub aprobata British Allergy Foundation (BAF).
  • Waga – parametr często pomijany, a naszym zdaniem jeden z kluczowych, zwłaszcza w przypadku odkurzaczy pionowych, które z założenia trzymamy jedynie jedną ręką podczas sprzątania. Waga urządzenia będzie tym bardziej istotna, jeśli mieszkamy w piętrowym domu jednorodzinnym i koniecznie będzie znoszenie oraz wnoszenie go po schodach. Waga najlżejszych modeli na rynku nie przekracza 2 kg (m.in. Dreame T20, Dreamy T30). Warto jednak pamiętać, że istotna jest nie tylko waga, ale także rozłożenie środka ciężkości. Tym samym odkurzacz o wadze ok. 3,5 kg może być równie łatwy w manewrowaniu i nie sprawiać trudności w sprzątaniu wysokich powierzchni.

Po więcej informacji odsyłamy do artykułu o optymalnych parametrach odkurzaczy, w którym bardziej szczegółowo opisujemy, jak interpretować i porównywać parametry techniczne deklarowane przez producentów.

Klasa energetyczna odkurzacza - jak wybrać energooszczędne urządzenie?

Poza wyżej wymienionymi, niezbędnym okaże się przestudiowanie etykiety energetycznej, która od 1 września 2018 r. obowiązkowo zawiera klasę energetyczną odkurzaczy w skali od A+++ do D. Im wyższa klasa, tym wyższa energooszczędność. Dlatego jeśli mamy do wybrania dwa względnie podobne modele różniące się klasą energetyczną, to rekomendujemy model o wyższej klasie. Poza nią, na etykiecie znajdziemy także takie informacje, jak:

  • średnie roczne zużycie energii w kWh,
  • klasa reemisji kurzu w skali A (najlepsza) do G (najgorsza). Wskaźnik ten będzie miał duże znaczenie zwłaszcza dla alergików, określając ilość pyłków wydostających się z urządzenia przez wylotowy strumień powietrza. Dla klasy A będzie on wynosił 0,02-0,08%,
  • klasa skuteczności odkurzania dywanów w skali A-G, określana na podstawie wskaźnika zbierania kurzu (dpu),
  • klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych, także w skali A-G i oparta o ten sam wskaźnik,
  • poziom głośności.

Typy odkurzaczy - jaki wybrać?

Rynek nie znosi próżni – zwłaszcza że nasze potrzeby w zakresie utrzymania czystości zdają się nie kończyć. W myśl tej zasady, w sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych rodzajów odkurzaczy, różniących się między sobą funkcjonalnością, sposobem działania oraz szeregiem innych czynników.

 

Przeglądając ofertę odkurzaczy, możemy natrafić na ich następujące rodzaje:

  • workowe,
  • bezworkowe,
  • wodne,
  • pionowe (w wersjach przewodowej i bezprzewodowej),
  • mopujące,
  • roboty sprzątające,
  • ręczne.

W pierwszej kolejności dokonamy podziału ze względu na sposób gromadzenia zanieczyszczeń na odkurzacze workowe, bezworkowe i wodne - poniżej wyjaśniamy zasadę działania każdego z nich.

Odkurzacz workowy, bezworkowy, czy wodny?

Odkurzacze workowe są urządzeniami, które zna każdy z nas. W zależności od modelu zanieczyszczenia zasysane są poprzez filtr prosto do jednorazowego papierowego bądź wielorazowego płóciennego worka. Problem, na który możemy w tym wypadku natrafić, dotyczy ewentualnego braku dostępności worków przeznaczonych do konkretnego urządzenia. Producenci na ogół nie zalecają używania zamienników z uwagi na różnice w konstrukcji.

 

Osoby zmagające się z alergią powinny zdecydować się na model z workami jednorazowymi – dzięki temu otrzymamy pewność, że alergizujące pyłki nie trafią ponownie do powietrza poprzez wylot. Ostatecznie największym plusem urządzeń tego typu jest bez wątpienia ich cena – wydajny pod względem mocy ssania model możemy znaleźć w cenie kilkuset złotych.

 

Odkurzacze bezworkowe to z kolei rozwiązanie wyposażone w plastikowy pojemnik, który opróżniamy w momencie, gdy zostanie zapełniony. Z miejsca uwidacznia nam się więc zaleta braku potrzeby zakupu i wymiany worków. Co więcej, urządzenia te są w stanie zmieścić o wiele więcej kurzu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Minus? Wyższa cena, choć za taką wygodę (i oszczędność na workach, rzecz jasna) – zdecydowanie warto.

 

Urządzenia z ostatniej grupy, czyli odkurzacze wodne, posiadają specjalny pojemnik, napełniony wodą. Jego zasada działania opiera się na pozostawianiu kurzu, pyłków oraz innych zanieczyszczeń w wodzie, przy jednoczesnym wydmuchiwaniu czystego powietrza na zewnątrz. Rozwiązanie to polecamy w szczególności osobom, posiadającym zwierzęta oraz alergikom – ilość pyłków oraz zarodników pleśni i grzybów zostaje bowiem w ten sposób ograniczona do najniższego poziomu spośród wymienionych.

Z kablem czy bez? Odkurzacze przewodowe kontra bezprzewodowe

W tej części rozwiniemy wątek, który rozpoczęliśmy na początku naszego poradnika. Jak zdążyliśmy wspomnieć, największą wadą odkurzaczy przewodowych jest oczywiście… ich przewodowość. Nie da się ukryć, że pod względem wygody przemieszczenia się po sprzątanych pomieszczeniach, brak kabla to rozwiązanie absolutnie najlepsze z możliwych. Problem ten w mniejszym stopniu dotyczy odkurzaczy przewodowych pionowych, niż klasycznych jezdnych konstrukcji, jednak wciąż może być dla nas kłopotliwy – zwłaszcza jeśli posiadając duży metraż mieszkania, postawimy na model ze zbyt krótkim przewodem. Za najlepsze pod tym względem uważamy odkurzacze z kablem o długości przynajmniej 7 metrów – i taką wartość proponujemy przyjąć za absolutne minimum.

 

Zbawienną zaletę odkurzaczy przewodowych stanowi oczywiście brak potrzeby ich ładowania. Dysponując bardzo małym budżetem trudno jednak uznać odkurzacz bezprzewodowy za najlepszy wybór – najtańsze tego typu urządzenia cechuje bowiem czas pracy na jednym ładowania w okolicach nawet zaledwie 10 minut. Czyli wystarczająco, by poradzić sobie z niewielką kawalerką lub rozsypanymi okruszkami, jednak zdecydowanie za mało na dokładne sprzątanie, jeśli posiadamy mieszkanie o powierzchni, przykładowo, 80 m2.

Kobieta sprzątająca bezprzewodowym odkurzaczem pionowym Electrolux
Pionowe odkurzacze bezprzewodowe oznaczają komfort sprzątania różnych powierzchni

Obu rodzajów urządzeń bezprzewodowych, czyli odkurzaczy pionowych i robotów sprzątających, oczywiście nie dotyczy problem plączącego się kabla zasilającego, który jest zmorą zwłaszcza dla osób posiadających bogato wyposażone wnętrza lub pomieszczenia o nietypowym rozkładzie. Modele te mają wbudowaną baterię litowo-jonową o różnej pojemności, przystosowaną do wielokrotnego ładowania. Najlepsze dostępne na rynku modele będą w stanie zagwarantować nam około 70 minut pracy na jednym ładowaniu, wymagając następnie podłączenia na kilka godzin. Taki czas pracy pozwoli nam bez żadnych przeszkód dokładnie obsłużyć duże mieszkania.

 

Kwestia pamiętania o odstawieniu do doku odkurzacza bezprzewodowego pionowego nie dotyczy nowoczesnych robotów sprzątających. Doskonały przykład stanowią tu roboty sprzątające Electrolux, które są w stanie samodzielnie wrócić do stacji ładowania w sytuacji niskiego poziomu baterii, by następnie po jej naładowaniu dokończyć sprzątanie. Tego rodzaju urządzenia polecamy wszystkim, którzy są w stanie dopłacić więcej za luksus całkowicie autonomicznej pracy, wymagającej od nas jedynie stworzenia harmonogramu oraz opróżniania worków. Co do tej drugiej czynności – niektóre spośród robotów także i to będą w stanie wykonywać całkowicie samodzielnie (np. Voimi S9 Alpha)!

Odkurzacze stojące a roboty sprzątające

To kolejny dylemat, na który trafia wielu klientów, zdecydowanych już na zakup bezprzewodowego urządzenia do sprzątania. Odkurzacze pionowe pod względem swojej konstrukcji przypominają swoje przewodowe wersje, uzupełnione o akumulatory oraz w większości przypadków dodatkowe odkurzacze ręczne, przeznaczone do sprzątania najtrudniej dostępnych zakamarków, kanap, sof, czy wnętrz samochodów. Nie sposób odmówić im wygody, zapewnianej przez ergonomiczne uchwyty oraz mimo wszystko niskiej wagi. Jednak pod tymi względami da się pójść jeszcze dalej.

 

Oczywiście mamy tu na myśli kupno robota sprzątającego. Urządzenia te stanowią dziś absolutnie najbardziej zaawansowaną kategorię, opierając się na działaniu czujników – m.in. brudu, kolizji, schodów, wykrywania kabli, przeszkód, czy uskoków, by bez problemu dotrzeć w każdy zakamarek naszego domu całkowicie samodzielnie. Często pojawiająca się obawa o ich skuteczność znika jednak całkowicie dopiero przy kupnie modeli topowych producentów, wykorzystujących własne systemy kamer, które tworzą dokładną mapę pomieszczeń oraz występujących w nich zanieczyszczeń. W przypadku najtańszych urządzeń tego typu radzimy wyposażyć się w dodatkową szczotkę i sprawdzić, czy odkurzacz z powodzeniem pozbył się brudu. Dotyczy to zwłaszcza wszelkiego rodzaju rogów i trudniej dostępnych miejsc, z których może on nie zostać całkowicie zebrany.

Odkurzacz mopujący - czy warto?

Im większa funkcjonalność zamknięta w jednej obudowie, tym lepiej. Dlatego w ofercie najlepszych producentów szybko pojawiły się odkurzacze, które poza standardową funkcją usuwania zanieczyszczeń, oferują także opcję czyszczenia podłóg na mokro. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie skrócić czas potrzebny na sprzątanie, kompleksowo usuwając kurz i plamy jednocześnie.

 

Odkurzacze mopujące występują najczęściej w formie odkurzaczy pionowych i robotów sprzątających, umożliwiając jednoczesne sprzątanie zarówno powierzchni twardych, jak i wykładzin, a nawet sof i foteli. W zależności od modelu funkcja ta może działać po zwykłym dolaniu wody lub we współpracy z detergentami. W tym miejscu uczulamy, by dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi – wykorzystanie niewłaściwego płynu może znacznie pogorszyć jakość sprzątania, a nawet w skrajnych przypadkach uszkodzić urządzenie!

 

Wybierając odkurzacz z funkcją mycia podłogi, należy także zwrócić szczególną uwagę na ilość dołączonych szczotek (o których rozpiszemy się poniżej). Podobnie jak w pozostałych przypadkach, radzimy stawiać na modele od sprawdzonych producentów. Z pewnością więc użytkownik nie zawiedzie się wybierając mopujące odkurzacze Dreame czy Electrolux.

Odkurzacze ręczne – idealne do zakamarków i samochodu

Chcąc w sposób kompleksowy podejść do tematu, nie możemy pominąć odkurzaczy ręcznych, znajdujących się w wyposażeniu większości odkurzaczy pionowych oraz w formie oddzielnych urządzeń. Za sprawą swych małych, poręcznych wymiarów i niskiej wagi doskonale sprawdzają się w sprzątaniu najtrudniej dostępnych zakamarków w naszych domach i samochodach. Okruchy na łóżku, siedzeniu pasażera czy w trudno dostępnym kącie szafy nie będą stanowiły dla nich żadnego problemu.

Odkurzacz ręczny Xiaomi czyszczący kanapę
Odkurzacz ręczny idealnie odnajduje się w czyszczeniu kanap i łóżek

W przypadku odkurzaczy ręcznych również możemy spotkać się z szerokim przekrojem dostępnych funkcji, wśród których znajdziemy między innymi niezastąpiony tryb czyszczenia na mokro. O ile większość z nich wyposażona jest we własny akumulator, tak wciąż możemy wybierać spośród bardziej klasycznych modeli przewodowych, także tych ze wtyczką do samochodowego gniazda na zapalniczkę. Skuteczność, z jaką odkurzacze ręczne są w stanie wyciągać trudno dostępny brud, jest z pewnością warta rozważenia zakupu. Zwłaszcza gdy dostajemy go w pakiecie ze wspomnianymi już wielokrotnie odkurzaczami pionowymi.

Szczotki do odkurzaczy, czyli wyposażenie obowiązkowe

W zestawie z każdym odkurzaczem niezależnie od jego rodzaju znajdziemy przynajmniej jedną dodatkową szczotkę lub końcówkę, przeznaczoną do czyszczenia innego typu powierzchni niż twarde podłogi. Na wyposażeniu modeli dostępnych m.in. w ofercie naszego sklepu internetowego, może znaleźć się m.in.:

  • ssawka szczelinowa – przeznaczona do sprzątania w najtrudniej dostępnych zakamarkach, np. w rogach pomieszczeń, przy listwach podłogowych czy szczelinach sof i kanap,
  • elektroszczotka – wyposażona w specjalny wałek ze sztywnym włosiem, ukryty w korpusie, który w trakcie pracy obraca się wirowo, sprzątając jeszcze efektywniej,
  • szczotka polerująca - idealna do czyszczenia podłóg twardych (np. szczotka PowerPro Hard Floor w Electrolux Well Clean 500 ES52C21XN). Nie tylko pochłania zanieczyszczenia, ale także pozostawia efekt wypolerowanej podłogi.
  • szczotka z naturalnym włosiem – przeznaczona do płytek, paneli oraz innych powierzchni, łatwych do zarysowania,
  • turboszczotka – wprawiana w ruch siłą pędu powietrza, stanowi alternatywę dla elektroszczotki,
  • szczotka dwufunkcyjna – najbardziej uniwersalny rodzaj szczotki, sprawdzający się zarówno na dywanach, jak i powierzchniach twardych.
  • szczotka wykorzystująca technologię UV - z jednej strony pochłania brud, a lampa UV rozprawia się z alergenami. Przykładem może być szczotka dostępna w Electrolux Hygienic 500 Well UV ES52HB25SH.

Pamiętaj, że brak którejkolwiek szczotki w standardowym wyposażeniu odkurzacza nie będzie stanowił problemu. Każdą z nich możesz kupić oddzielnie – pamiętaj jednak o tym, by była ona kompatybilna z twoim urządzeniem.

Dodatkowe funkcje w odkurzaczach - większa funkcjonalność i wygoda użytkowania

Potrzeby użytkowników ciągle rosną. Dlatego poza podstawowym trybem sprzątania lub mopowania, odkurzacze wyposaża się w coraz większą ilość dodatkowych funkcji, mających zmaksymalizować ich wygodę oraz skuteczność. Funkcję automatycznego zwijania kabla uznajmy już niemal za standard w odkurzaczach domowych. Spośród najciekawszych rozwiązań, warto wyróżnić w szczególności:

  • wskaźnik zapełnienia worka – lub pojemnika w odkurzaczach bezworkowych, najczęściej w formie diody na obudowie. Ma za zadanie zapobiegać przepełnieniu, które może skutkować przebiciem worka oraz spadkiem wydajności urządzenia,
  • podświetlenie LED - montowane w elektroszczotkach odkurzaczy pionowych pomaga z łatwością zlokalizować nawet najmniejsze okruszki,
  • miękkie kółka – obecne w dobrej klasy modelach klasycznych, zabezpieczają wrażliwe powierzchnie przed zarysowaniem,
  • automatyczne czyszczenie filtra – stosowane przez holenderską markę Philips. Ma za zadanie zwiększenie wygody oraz skuteczności odkurzacza,
  • funkcja prania – przeznaczona do kompleksowego i dokładnego usuwania zanieczyszczeń z dywanów,
  • tryb cichy – w którym odkurzacz pracuje przy niskiej prędkości, ograniczając tym samym hałas i umożliwiając mieszkańcom bloków wielorodzinnych sprzątanie także w porze nocnej.

Jak wybrać dobry odkurzacz? Porady końcowe

Każdy z nas może kierować się innymi przesłankami przy wyborze optymalnego sprzętu. Jednak jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”, aż 77% klientów uważa cenę produktu za najważniejszy czynnik, wpływający na decyzję o jego zakupie. Ta zasada sprawdzi się także (a może i przede wszystkim) w przypadku sprzętów RTV AGD, stanowiących najczęściej najdroższy element wyposażenia domu. Odkurzacz nie będzie stanowił tu wyjątku. Warto więc podkreślić, że nowoczesne i bardzo funkcjonalne odkurzacze wcale nie muszą wiązać się z ogromnym wydatkiem. Stale powiększający się asortyment produktów sprawia, że z łatwością dobierzemy model do naszych potrzeb. Jeśli na etapie wyboru dokładnie sprecyzujemy swoje oczekiwania i zestawimy to z dostępnością funkcji w konkretnych modelach, z pewnością uda nam się wybrać model w konkretnym budżecie.

 

Asortyment firmowego sklepu internetowego LoveAir.pl tworzą odkurzacze domowe, wyselekcjonowane starannie pod kątem tych właśnie czynników. Jeśli wciąż masz wątpliwości, jaki model wybrać – zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści w szybkim czasie pomogą ci znaleźć idealne rozwiązanie, oferujące jak najwyższą skuteczność i wygodę sprzątania przy zachowaniu rozsądnej ceny!

 

 

Zobacz również:

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że na rynku odkurzaczy nie wydarzy się nic nadzwyczajnego. Na szczęście producenci sprzętów AGD wychodząc naprzeciw naszym potrzebom i oczekiwaniom, postanowili zrewolucjonizować rynek...

Dlaczego odkurzacz nie działa? Najczęstsze przyczyny awarii odkurzaczy

Chyba każdy z nas posiada odkurzacz w domu. W ostatnich latach urządzenia te przeszły niemałą rewolucję. Ich asortyment ogromnie się poszerzył o nowoczesne modele automatyczne i pionowe. Coraz to większa ilość funkcji ułatwia sprzątanie i znacznie skraca jego czas...

20 pytań o roboty sprzątające

Coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, a zwłaszcza z rozwiązań, które wyręczają nas w wykonywaniu nie do końca lubianych czynności. Dobrym przykładem będą tu roboty sprzątające, których popularność wciąż rośnie. Planujesz zakup takiego...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.