Chyba każdy z nas posiada odkurzacz w domu. W ostatnich latach urządzenia te przeszły niemałą rewolucję. Ich asortyment ogromnie się poszerzył o nowoczesne modele automatyczne i pionowe. Coraz to większa ilość funkcji ułatwia sprzątanie i znacznie skraca jego czas. Dlatego też chcielibyśmy, aby odkurzacze działały bezproblemowo jak najdłużej. W artykule przedstawiamy najczęściej pojawiające się awarie odkurzaczy, a także podpowiadamy, jak im zaradzić.
Czasem dochodzi do sytuacji, gdy nasz odkurzacz przegrzewa się, a co za tym idzie, wyłącza. Jakie mogą być tego przyczyny?
Filtry należą do najbardziej eksploatowanych części odkurzacza, dlatego powinniśmy je regularnie czyścić oraz wymieniać w zależności od rekomendacji producenta. Niektóre filtry HEPA można myć pod bieżącą wodą (posiadają znak kranu), następnie trzeba je dokładnie osuszyć przed ponownym włożeniem do urządzenia. Większość filtrów jednak nie jest zmywalna, stąd czynność należy wykonywać delikatnie, aby nie doszło do uszkodzenia. Filtr HEPA odpowiada za wchłanianie zanieczyszczeń mechanicznych, dzięki czemu powietrze, które wydostaje się na zewnątrz, jest prawie w 100% czyste. W przypadku zapchania takiego filtra, wydostanie się powietrza staje się trudniejsze, przez co odkurzacz przestaje działać poprawnie i zaczyna się przegrzewać.
Czasami zdarza nam się odkurzanie w pośpiechu przed przyjazdem gości i nie zauważamy, jak do środka rury dostaje się większy element np. w postaci klocka czy innej zabawki. Obieg powietrza zostaje zakłócony, a odkurzacz zaczyna działać na wyższych obrotach, ponieważ traci swoją moc ssania. Doprowadza to do jego przegrzania oraz wyłączenia. Większość nowych modeli odkurzaczy posiada bowiem system chroniący silnik przed przegrzaniem. W tym wypadku należy przerwać odkurzanie, poczekać aż urządzenie dojdzie do swojej normalnej temperatury i dopiero potem usunąć element ze środka.
Podobna sytuacja do poprzedniej. Na szczotce osiadają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia typu włosy, nici, zmniejszając średnicę wlotową na kolejne zabrudzenia, które powinny przedostawać się do pojemnika na brud. Powoduje to zwiększenie mocy ssania odkurzacza, doprowadzając do jego przegrzania. Dlatego zalecamy usuwanie brudu ze szczotki po każdym sprzątaniu.
Czynność, która wydaje się dosyć oczywista, jednak o niej zapominamy. Dosyć często zdarza się, że czekamy do „ostatniej chwili”, aby opróżnić pojemnik ze śmieciami, mimo pojawiających się komunikatów na panelu odkurzacza. Zaniedbanie to przyczynia się do głośniejszej pracy silnika oraz negatywnie wpływa na wydajność urządzenia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie pojemnika.
Dzięki utrzymaniu w czystości odkurzacza zgodnie z zaleceniami producenta, jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność silnika. Jednak i ten element po pewnym czasie zużywa się i może ulec awarii. Jedną z charakterystycznych oznak nieprawidłowego działania silnika jest jego wysoka temperatura. Jeśli mamy takie podejrzenie, że to właśnie wada silnika przyczynia się do jego przegrzania, koniecznie ten fakt powinniśmy zgłosić w serwisie. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do zakupu nowego odkurzacza.
Jedną z częstszych awarii odkurzaczy jest utrata mocy. Zauważamy to w sytuacji, gdy pomimo dokładnego odkurzania danej przestrzeni wciąż pozostają na niej okruchy, kurz lub większe zanieczyszczenia. Odkurzacz, który traci moc szczególnie ciężko radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z tapicerki lub dywanu. Dlaczego tak się dzieje?
Spadek mocy ssania może mieć różne przyczyny. Do jednej z nich należy wyeksploatowany filtr HEPA. Każdy producent w instrukcji obsługi podaje informację sugerującą, po jakim czasie trzeba go wymienić. Jednak sama zmiana filtra to nie wszystko. Zalecane jest regularne czyszczenie, a niektóre rodzaje można myć pod bieżącą wodą (są oznaczone ikonką kranu). Filtry zużywają się, tracąc swe właściwości filtracyjne, stąd należy je czyścić oraz wymieniać nie tylko w obliczu utraty mocy siły ssania, ale i efektywności wchłaniania zanieczyszczeń.
Nie tylko filtr HEPA wymaga czyszczenia i zadbania. Odkurzacze ręczne posiadają wbudowany filtr cylindryczny, którego zanieczyszczenie może wpłynąć na moc ssąca urządzenia. Tym samym nie będzie spełniał swojej funkcji, dlatego także wymaga regularnego czyszczenia i usuwania zabrudzeń.
Ile razy zdarzyło nam się odkurzać podłogę, zapominając o tak prostej czynności, jak opróżnienie pojemnika? Im bardziej zapełniony pojemnik na kurz, tym urządzenie będzie działało mniej wydajnie. Jeśli pojemnik jest wypełniony po brzegi, odkurzacz ma trudności ze zbieraniem kolejnych zabrudzeń, co przekłada się na słabnącą moc ssania.
Odkurzacze ręczne składają się z kilku elementów, które należy dokładnie złożyć, aby urządzenie prawidłowo działało. Czasem wystarczy niespasowany do końca element, niedokładne zamknięcie pokrywy z kurzem, aby ten tracił moc. Dlatego przed każdym sprzątaniem warto sprawdzić, czy wszystkie elementy są prawidłowo zamocowane.
Czasami ma miejsce sytuacja, że odkurzacz nagle traci swoją moc. Może to mieć związek z tym, że coś utknęło w środku rury. Nieraz zdarza się, że przez nieuwagę wciągniemy podczas odkurzania małą zabawkę czy inny klocek. W takim przypadku należy dokładnie obejrzeć rurę od środka i usunąć element, który tam utknął.
Niezależnie od tego, jakiego odkurzacza używamy, automatycznego czy ręcznego, każdy z nich posiada szczotkę, na której osadzają się włosy, nici i inne zanieczyszczenia. Ich nadmiar powoduje utratę mocy ssania odkurzacza, a brud, zamiast przedostawać się do środka pojemnika, będzie zbierał się na szczotce. Pamiętajmy w takim razie o regularnym czyszczeniu tej części urządzenia.
Odkurzacze są wyposażone w szereg różnych czujników, modułów, mają mikroprocesory oraz oprogramowanie. Większość modeli posiada elektroniczny moduł sterujący. Odpowiada on za moc silnika i może ulec awarii. W takim wypadku trzeba skontaktować się z serwisem, który wymieni element. Jeśli chodzi o odkurzacze automatyczne, utrata mocy ssania może mieć związek z awarią oprogramowania i pomaga zwykłe zresetowanie urządzania. Jeśli jednak problem dalej się pojawia – także pozostaje tylko kontakt z autoryzowanym serwisem.
Silnik może ulec zatarciu lub całkowitemu uszkodzeniu. Aby wydłużyć jego żywotność, powinniśmy dbać o czystość wszystkich elementów urządzenia, regularne opróżnianie pojemnika oraz o to, co dokładnie odkurzamy z podłogi. Odkurzacze domowe nie są przystosowane do zbierania piasku, popiołu, szkła, gwoździ czy pinezek. Zbierając tego typu śmieci, narażamy odkurzacz nie tylko na utratę mocy ssania, ale i na uszkodzenie mechaniczne urządzenia. Wymiana silnika często bywa nieopłacalna ze względu na wysoką cenę. Nie pozostaje wtedy nic innego jak zakup nowego sprzętu.
W trakcie sprzątania odkurzacz sam się wyłączył - czy to oznacza, że zepsuł się i wymaga naprawy? Niekoniecznie. Co w takim razie może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Skupimy się przede wszystkim na odkurzaczach ręcznych oraz automatycznych.
Filtry HEPA odpowiadają za zatrzymywanie większości zanieczyszczeń mechanicznych, komórek bakterii, grzybów. Dzięki niemu powietrze wydostające się z odkurzacza jest niemalże wolne od zanieczyszczeń. Filtr ten po jakimś czasie ulega zabrudzeniu. Jego zatkanie może spowodować przegrzanie silnika, a co za tym idzie, samoczynne wyłączenie się urządzenia podczas jego pracy. Pamiętajmy, że każdy nowy odkurzacz posiada wbudowany system chroniący przed nadmiernym przegrzaniem.
Każdy z producentów podaje informację, jak długo filtr HEPA może być stosowany. Po określonym czasie należy go wymienić, ponieważ nadmierna eksploatacja wpływa na jego właściwości, a tym samym, na ilość pochłanianych zanieczyszczeń.
Regularne czyszczenie pojemnika w zasadzie powinno należeć do oczywistych czynności. Jednak często o niej zapominamy. Niestety, narażamy się na jego przepełnienie, odkurzacz traci moc ssania i może się wyłączyć. W nowych urządzeniach są wskaźniki pokazujące stopień napełnienia pojemnika oraz sugerujące, kiedy należy to zrobić.
Jedną z przyczyn wyłączenia się odkurzacza może być zatkanie rury, bądź zablokowanie się szczotki. Należy wtedy ją zdemontować oraz usunąć zaplątane w nią włosy, nitki, czy inne nieczystości. W przypadku zatkania rury musimy dokładnie ją obejrzeć od środka i usunąć element, który tam utknął. Czasem zdarza się, że wciągniemy przez nieuwagę jakąś małą zabawkę lub klocek, tak więc przyczyna wyłączenia się odkurzacza może być dosyć prozaiczna.
Rozładowany akumulator w odkurzaczu ręcznym wydaje się dość banalnym powodem unieruchomienia urządzenia. Tym bardziej że każde z tych urządzeń posiada wskaźnik naładowania baterii. Działając jednak w pośpiechu i roztargnieniu, zdarza nam się zapominać o tak błahej kwestii, aby po skończonej pracy odłożyć urządzenie do ładowania. W przypadku niektórych modeli odkurzaczy automatycznych, gdy wskaźnik baterii spada do 20%, urządzenie samo podjedzie do stacji dokującej i naładuje się do co najmniej 80%, po czym wróci do odkurzania w miejscu, w którym przerwało swoją czynność.
O przegrzewaniu była już mowa podczas omawiania poprzednich przyczyn. Każdy odkurzacz posiada system, który go chroni przed przegrzaniem. Wynika ono przede wszystkim ze spadku wydajności działania urządzenia. Wszelkie zanieczyszczenia pojawiające się na szczotkach, nieopróżnianie pojemnika powodują, że odkurzacz traci swoją moc ssania i musi pracować intensywniej, aby ta moc została zachowana. Doprowadza to do przegrzania silnika, a tym samym do wyłączenia urządzenia. Pamiętajmy, że urządzenie, dzięki któremu sprzątamy w mieszkaniu, również wymaga czyszczenia i zadbania.
Coraz to nowsze modele odkurzaczy posiadają wbudowane mikroprocesory, czujniki, moduły czy oprogramowanie. Większość z nich wykorzystuje elektroniczny moduł sterujący, który odpowiada za moc ssącą wytwarzaną przez silnik. W przypadku awarii najczęściej trzeba zgłosić się do autoryzowanego serwisu, aby wymienić uszkodzoną konstrukcję. Elektronicznych przyczyn unieruchomienia odkurzacza może być więcej. W instrukcjach obsługi odkurzaczy znajdziemy kody błędów sugerujących awarię odkurzacza, które wyświetlają się na panelu urządzenia. Dzięki czemu potrafimy szybko zdiagnozować problem we własnym zakresie i podjąć kolejne kroki, aby naprawić urządzenie.
Silnik może ulec zatarciu oraz całkowitemu uszkodzeniu. Wpływ na jego żywotność często zależy od nas, gdy regularnie czyścimy urządzenie. Niestety, zdarzają się przypadki, gdzie nie mamy na to wpływu, a wtedy pozostaje tylko i wyłącznie kontakt z serwisem producenta, by ten wymienił jednostkę napędową.
Czasami zdarza się, że nie jesteśmy w stanie sprzątać za pomocą odkurzacza ze względu na występowanie spięć elektrycznych. Nie jest to zjawisko zagrażające naszemu życiu, czy mogące uszkodzić urządzenie. Jednak bywa ono nieprzyjemne oraz irytujące. Co w takim razie wpływa na występowanie tego zjawiska i jak temu zapobiec?
Odkurzacze to nie jedyne urządzenia, które się elektryzują. Ile razy zdarzyło nam się dotknąć lodówki, klamki, krzesła, gdy poczuliśmy charakterystyczne kopnięcie? Najczęściej problem pojawia się w okresie grzewczym, kiedy uruchamiamy kaloryfery, piecyki lub inne urządzenia, które mają za zadanie ogrzanie mieszkania. Szczelnie zamknięte pomieszczenia, dodatkowo ogrzewane prowadzą do obniżenia wilgoci, przez co powietrze staje się zbyt suche. W takich warunkach rośnie prawdopodobieństwo tego, że przy kontakcie z innym przedmiotem dojdzie do spięcia.
Aby wyeliminować uciążliwe spięcia elektryczne, polecamy zastosowanie się do kilku wskazówek:
Stosowane w odkurzaczach systemy filtracji mają za zadanie nie tylko wpływać na wydajność, ale i na jakość powietrza odprowadzaną z urządzenia. Niestety może się zdarzyć, że podczas odkurzania z urządzenia będzie się wydostawał brzydki zapach. Sprawdź, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
W pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć do pojemnika, w którym gromadzą się wszystkie nieczystości. Być może podczas odkurzania wpadły tam m.in. resztki jedzenia, które zaczęło się rozkładać. Warto taki pojemnik opróżniać na bieżąco, nie czekając na moment, w którym zapełni się po brzegi. Nie zapominajmy o dokładnym przemyciu go pod bieżącą wodą i osuszeniu, nim włożymy go z powrotem na miejsce.
Podczas unoszenia się nieprzyjemnego zapachu w powietrzu, warto także sprawdzić, czy jego źródło nie znajduje się w samej rurze odkurzacza (mowa o odkurzaczach ręcznych). Ten element również ma tendencję do zapychania się - gromadzą się w nim nieczystości i zaczynają przylegać do siebie. Rurę należy bezpiecznie odłączyć od reszty urządzenia i dokładnie wyczyścić.
Szczotka odkurzacza stanowi pierwszy front zetknięcia się z brudem. Gromadzą się na niej włosy, nici, resztki wilgotnego jedzenia. Wymaga ona regularnego czyszczenia nie tylko ze względu na niwelowanie przykrych zapachów. Nadmiar brudu zgromadzonego na szczotce zmniejsza średnicę otworu wlotowego, co ma przełożenie na wydajność pracy urządzenia.
Filtr HEPA jest szczególnie narażony na zanieczyszczenie. Ostatecznie to on jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza, które jest pochłaniane przez odkurzacz. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, filtry z odpowiednim oznaczeniem można myć pod bieżącą wodą. Trzeba jednak mieć świadomość, że częste mycie takiego komponentu obniża jego wydajność.
Większość filtrów nie jest zmywalna, dlatego należy je regularnie czyścić oraz wymieniać w zależności od zaleceń danego producenta. Pamiętajmy o czyszczeniu i wymianie nie tylko filtra HEPA, ale i pozostałych, w zależności od modelu posiadanego odkurzacza: wlotowych czy stożkowych.
Przykre zapachy nie są jedynymi, które mogą wydobywać się z odkurzacza. Jeśli poczujemy zapach plastiku czy spalenizny, powinniśmy od razu przerwać sprzątanie. Zapach spalenizny może zwiastować poważną awarię silnika. Jeśli jesteśmy pewni, że o nasz sprzęt dbamy prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta – pozostaje nam w takim razie wizyta u serwisanta.
Czasami podczas montażu odkurzacza nie wszystkie jego elementy są prawidłowo ze sobą spasowane, co może mieć wpływ na przedostawanie się z powrotem zanieczyszczeń do powietrza. Powinniśmy to robić ostrożnie i z wyczuciem, aby nie narazić się na mechaniczne uszkodzenie. Każde pęknięcie, uszkodzenie któregoś z elementów również może doprowadzić do wcześniejszego wydostawania się kurzu, nim ten zostanie przefiltrowany.