Szukając jak najskuteczniejszego odkurzacza, który bez problemu zbierze wszystkie drobiny z podłóg twardych czy dywanów, wiedza o jego mocy okaże się obowiązkowa. Obowiązkowa, tym bardziej że tak, jak w przypadku wszystkich urządzeń, będzie określała pobór prądu – istotny zwłaszcza w dobie rosnących rachunków za energię elektryczną. W tym poradniku przedstawimy najważniejsze informacje techniczne, które powinieneś wziąć pod uwagę – bo moc znamionowa nie będzie jedyną wartością, którą należy znać, by wybrać rzeczywiście najskuteczniejszy model w danym budżecie.
Większość odkurzaczy – w tym odkurzaczy przenośnych – cechuje moc w okolicach 650 W (ok. 40-70 W dla robotów sprzątających), nigdy nie przekraczając 900 W. Ta graniczna wartość stanowi pokłosie decyzji Unii Europejskiej, która w 2014 roku wprowadziła pierwsze obowiązujące na terenie wspólnoty przepisy, pozwalające produkować odkurzacze o mocy maksymalnie 1400 W. Kolejne ograniczenie zostało wyprowadzone w 2017, ograniczając ją do wspomnianego poziomu 900 W. Decyzja ta była argumentowana oszczędnością prądu – według szacunków, taki ruch miał pozwolić na oszczędzenie nawet 20 TWh (terawatogodzin) energii rocznie na terenie całej wspólnoty. Dla porównania wartość ta równa jest połowie rocznego zapotrzebowania na prąd dla Węgier lub blisko 1/8 energii elektrycznej, wyprodukowanej w Polsce w 2020 roku.
Naturalnie pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest to, jak te ograniczenia wpływają na rzeczywistą skuteczność sprzątania w odkurzaczach, a zwłaszcza omawianych odkurzaczach przenośnych. Do wiązania dużej mocy znamionowej z dużą mocą ssania przywykliśmy w końcu przez samych producentów, którzy przed 2014 rokiem w materiałach reklamowych przekonywali nas tokiem myślenia “im więcej watów, tym mniej brudu”, przedstawiając urządzenia o mocy nawet 2000-3000 W. Czujny konsument po zagłębieniu się w temat zauważy jednak, że związek między tymi dwoma wartościami nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, a ograniczenie mocy wcale nie musi równać się mniej skutecznemu sprzątaniu.
Ostatecznie regulacje wprowadzone przez Unię Europejską okazały się mieć pozytywny wpływ na jakość sprzedawanych odkurzaczy – wymogi testów definiujących ich skuteczność, nie uległy bowiem zmianom, co pomogło zwiększyć energooszczędność, skuteczność i szczelność trafiających na rynek urządzeń.
Mówiąc o odkurzaczach przenośnych, mamy na myśli odkurzacze bezprzewodowe, tj. modele zdolne do pracy dzięki silnikom prądu stałego i akumulatorom litowo-jonowym, umieszczonym na ich pokładzie, ładowanych za pośrednictwem stacji dokujących. Wspomniana wcześniej średnia wartość mocy znamionowej w granicach 650 W mówi nam wiele i niewiele jednocześnie, nie poświadczając wcale wysokiej skuteczności zasysania okruchów.
Moc znamionową odkurzacza przenośnego, spotykaną także pod nazwą “moc silnika”, możemy zdefiniować jako strumień energii elektrycznej, niezbędnej do pobrania z sieci w celu zapewnienia prawidłowego działania urządzenia w określonym trybie pracy. Oznacza to, że parametr ten nie będzie znaczył o sile, z którą dany model będzie pobierał zanieczyszczenia z dywanu lub podłogi, jednak jego znajomość pozwoli nam określić koszt, jaki poniesiemy za określony czas działania odkurzacza. Cenę tę możemy wyliczyć z następującego wzoru:
moc [W] ×0,001 × liczba godzin pracy [h] × liczba dni × cena za 1 kWh [zł]
Z mocą znamionową powiązany jest kolejny parametr, czyli sprawność odkurzacza przenośnego. Należy ją rozumieć jako stosunek mocy pobieranej z akumulatora do tej, zamienianej na pracę. Zwyczajowo nie jest ona podawana w kartach produktowych, jednak dużą wskazówkę w tej kwestii będzie stanowiła dla nas znajomość napięcia pracy akumulatora – jego dwukrotny wzrost będzie bowiem przekładał się na dwukrotne zmniejszenie natężenia, a co za tym idzie – ograniczenie strat cieplnych i większą ilość energii, zamienianej na realną pracę. Dla przykładu odkurzacz o napięciu 34,2 V wykaże się większą sprawnością niż model z akumulatorem 20 V – w przypadku pierwszego natężenie prądu będzie wynosiło bowiem 2,92, w drugim zaś – 5 A.
Potrafimy już zrozumieć, czym jest moc znamionowa i w przybliżeniu określić sprawność interesującego nas modelu odkurzacza przenośnego. Pora przejść do parametrów, które w największym stopniu będą determinowały jego zdolność do usuwania zanieczyszczeń.
Pierwszym z nich będzie moc ssania, definiowana jako moc mechaniczna, z którą zanieczyszczenia pobierane są z danej powierzchni. Jest podawana w watach lub airwatach [AW] – ta druga jednostka spotykana jest m.in. w niektórych modelach odkurzaczy Dreame. Należy ją rozumieć jako iloczyn przepływu powietrza i wytwarzanego podciśnienia. Niestety niektórzy producenci, w celu zawyżenia wyników, podają tzw. przepływ swobodny, co sprawia, że porównywanie ze sobą odkurzaczy przenośnych pod względem ilości AW ma sens jedynie w obrębie urządzeń jednego producenta.
Kluczowy parametr przy określaniu skuteczności danego odkurzacza, a także jej stosunku do pobieranej mocy, będzie stanowiła siła ssania, determinująca zdolność urządzenia do zasysania cząsteczek brudu. Należy ją rozumieć jako wartość ciśnienia [Pa], generowanego przez odkurzacz, z którą zanieczyszczenia pobierane są do pojemnika. Co ważne, jej wartość będzie zależna od przekroju używanej ssawki – wybierając tryb pracy o przykładowym ciśnieniu 5000 Pa i zmniejszając pole jej powierzchni o połowę, generowana siła wzrasta do 10 000 Pa. W większości odkurzaczy spotkamy się z podobną powierzchnią ssawki, więc wartość tego parametru możemy porównywać między konkretnymi modelami.
Ostatecznie więc szukając jak najbardziej energooszczędnego i skutecznego odkurzacza przenośnego, powinniśmy zwrócić uwagę na stosunek mocy silnika (znamionowej) do siły ssania [Pa/W]. Dobry model będzie cechował się niską wartością pierwszej z nich i dużą siłą ssania, a co za tym idzie – wysoką sprawnością. I poniższa lista rekomendowanych modeli, przygotowana przez naszych specjalistów, stanowi dobre odzwierciedlenie tej zasady.
Roidmi X20 to pierwsza propozycja, wyposażona w funkcję mopowania i gotowa zapewnić do 65 minut pracy bezprzewodowej, pozwalającej obsłużyć powierzchnię do 400 m2. Model ten został wyposażony w bezszczotkowy silnik o mocy 435 W, generujący prędkość do 120 000 obrotów na minutę i siłę ssania 25 000 Pa (57,4 Pa/W). Na wstępie pochwalimy go za poziom hałasu, nieprzekraczający 72 dB i pozwalający odkurzać ciszej, niż wiele konkurencyjnych modeli.
Odkurzacz Roidmi X20 został wyposażony w 6-warstwowy zestaw filtracyjny, skutecznie zatrzymujący nawet cząstki o średnicy 0,3 mikrona. W efekcie wszystkie pyłki, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, czy okruchy, zostają skutecznie zassane do szczelnego pojemnika, niegenerującego ryzyka ich ponownego przedostania się do otoczenia. Pojemny zbiornik na wodę współpracuje z wodoodpornymi szczotkami z miękkiego włókna, znacznie zwiększając skuteczność mycia i wydłużając żywotność. W zestawie znajduje się także szereg innych akcesoriów, pozwalających kompleksowo zadbać o czystość w domu. Całość wieńczy oświetlenie LED, waga zaledwie 1,5 kg oraz przemyślana, do cna ergonomiczna konstrukcja.
Dreame T20 Pro to drugi polecany przez nas odkurzacz przenośny, który jest w stanie zapewnić do nawet 140 minut pracy bezprzewodowej dzięki dołączonej do zestawu drugiej baterii. Moc silnika na poziomie 450 W jest większa niż u konkurenta, co przekłada się na odrobinę większy pobór mocy przy tej samej wartości siły ssania 25 000 Pa, jednak to właśnie długość pracy okazuje się dla wielu klientów ostatecznym argumentem.
Przenośny odkurzacz pionowy Dreame T20 Pro oferuje 5-stopniowy system filtracji i technologię 12 cyklonów, które są w stanie pozbyć się nawet do 99,97% najmniejszych drobin, bakterii, alergenów, pyłków i roztoczy. Zastosowana przez markę funkcja mopowania oddaje do naszej dyspozycji 2 poziomy dozowania wody, pozwalając dobrać siłę do rodzaju podłoża i zabrudzenia. Wysokiej jakości wyświetlacz LCD HD, bogaty zestaw akcesoriów i niska waga to kolejne (i nie ostatnie) argumenty, dzięki którym T20 Pro cieszy się tak dużą popularnością.
Nasza stale rozbudowywana oferta odkurzaczy dobierana jest na podstawie dwóch czynników: jak najlepszego stosunku ceny do jakości i funkcjonalności oraz skuteczności w usuwaniu brudu z każdego rodzaju powierzchni. Nie wiesz, który model wybrać? Skontaktuj się z naszymi ekspertami – doradzimy ci, jaki model kupić i zapewnimy pełne wsparcie na każdym etapie – od doboru odkurzacza, przez zakup i błyskawiczną wysyłkę, po pytania dotyczące jego eksploatacji oraz opcjonalny serwis!