Przy dzisiejszym tempie życia wykonywanie standardowych domowych czynności staje się często zbyt czasochłonne. Coraz częściej decydujemy się na zakup robotów sprzątających, które skutecznie wyręczają nas z obowiązku codziennego odkurzania. Zapraszamy do naszego poradnika, który pomoże Ci dokładnie przeanalizować niezbędne cechy i funkcje automatycznych odkurzaczy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby odkurzacz w pełni sprostał Twoim oczekiwaniom.
Świat nowoczesnej technologii z roku na rok przedstawia nam coraz to bardziej zaawansowane narzędzia, które mają za zadanie uczynić nasze życie łatwiejszym i bardziej komfortowym. W kategorii sprzętów AGD, wpisujących się w ten trend, znaczące miejsce zajmują roboty sprzątające, czyli urządzenia, zdolne do odkurzania i (w niektórych modelach) mopowania niemal całkowicie bezobsługowo.
Odkurzacze automatyczne cechuje niska konstrukcja w kształcie okręgu lub trójkąta (np. roboty sprzątające Electrolux). Swoją "samodzielność" roboty zawdzięczają inteligentnym czujnikom, służącym m.in. do mapowania powierzchni domu, orientacji w terenie, wykrywania zanieczyszczeń, czy zapobiegania upadkom. Uruchamiając robota w swoim domu za pomocą aplikacji mobilnej lub asystenta głosowego, możemy w pełni oddać się innym czynnościom – urządzenie samodzielnie obierze trasę i odkurzy podłogi, by po zakończonej pracy wrócić do stacji dokującej. Wszystko to w pełni bezprzewodowo.
Mając na uwadze powyższe, odkurzacze automatyczne rekomendujemy w szczególności zabieganym lub tym, którzy nie przepadają za sprzątaniem. To również doskonały wybór dla osób o ograniczonej mobilności, a także niepełnosprawnych, którym obsługa tradycyjnych odkurzaczy sprawia znaczące trudności.
Jednak podjęcie decyzji o zakupie to nie wszystko. By dokonać trafnego wyboru, musimy zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych i cech, które będą wpływały na charakter pracy danego modelu. W toku dalszej lektury poznasz najważniejsze z nich.
Zaczniemy od siły ssania, czyli parametru, determinującego skuteczność odkurzania. Im większa moc ssąca, tym więcej i głębiej zagnieżdżonego brudu jest w stanie usunąć nasz robot. Musimy pamiętać, że w odkurzaczach automatycznych osiąga ona niższe wartości niż te, do których przyzwyczaiły nas odkurzacze pionowe.
Zgodnie z logiką, jeśli zależy nam na jak największej skuteczności sprzątania, to powinniśmy wybierać modele o jak najwyższej mocy ssącej. Warto jednak zwrócić przy tym uwagę na inne parametry, takie jak np. moc silnika, pamiętając przy tym, że im jest ona wyższa, tym wyższe jest również zużycie energii, a czas pracy na jednym ładowaniu ulegnie skróceniu. Dlatego właśnie siłą ssania powinna być uznawana za czynnik istotny, jednak nie jedyny, którym należy się kierować podczas zakupu. Z reguły moc mieści się w przedziale od 50 do 600 W, przy czym modele o niższej wartości sprawdzą się w standardowym odkurzaniu. Właściciele zwierząt powinni natomiast rozważyć zakup urządzenia z silnikami 300-350 W.
Zwracajmy uwagę na akumulatory litowo-jonowe. W zależności od konkretnego modelu mogą one zapewniać do nawet powyżej 3 godzin bezprzewodowej pracy, przekładające się na możliwość odkurzenia powierzchni ponad 250 m2.
Na to, przez ile minut jest w stanie pracować konkretny robot, wpływa pobór energii w wybranym trybie pracy. Pamiętajmy, że bardziej zaawansowane roboty, naszpikowane nowoczesnymi technologiami, będą potrzebowały jej więcej, co może przełożyć się na krótszy czas sprzątania.
Co z ładowaniem? Jego długość jest mniej istotna. Nowoczesne odkurzacze automatyczne potrafią samodzielnie wracać do bazy, by uzupełnić akumulator i rozpocząć sprzątanie w miejscu, w którym je przerwały. Powinien on być jednak możliwie jak najkrótszy, szczególnie jeśli dysponujesz dużym metrażem do posprzątania.
Jak zatem wybrać model o odpowiednim czasie pracy? Zalecamy, by zestawić ze sobą długość pracy w stosunku do czasu ładowania konkretnych modeli i porównać je właśnie na tej podstawie.
Roboty pobierają niemal 100% zanieczyszczeń, znajdujących się na podłodze. By jednak maksymalnie ograniczyć ilość szkodliwych związków, które mogłyby przedostać się do pomieszczenia wraz z powietrzem, zasysanym przez odkurzacz, na pokładzie robotów sprzątających stosuje się specjalne filtry, najczęściej HEPA. Jest to rozwiązanie znane z oczyszczaczy powietrza, charakteryzujące się zdolnością do zatrzymywania drobnych pyłków, alergenów, wirusów, bakterii i innych szkodliwych związków o średnicy do 0,3 mikrona.
Filtry w robotach sprzątających powinny być regularnie czyszczone lub wymieniane, w zależności od tego, co zaleca producent. Oczekuje się, by skuteczność filtrowania wynosiła co najmniej 80%. Należy podkreślić, że filtry, stosowane w najtańszych robotach sprzątających od nieznanych marek najczęściej osiągają pułap zdecydowanie poniżej tej wartości.
Zanieczyszczenia zbierane przez robota trafiają do specjalnego pojemnika. W większości modeli ma on pojemność ok. 200-300 ml, choć w sprzedaży znajdziemy również urządzenia, w których jest on ponad dwukrotnie większy (np. Electrolux Pure i9.2 PI 92-6DGM). Nie jest to jednak parametr, pod którego kątem powinniśmy decydować się na konkretne urządzenie – w zdecydowanej większości przypadków całkowicie wystarczająca okaże się pojemność 300-500 ml. W stronę większego zbiornika powinni kierować się natomiast właściciele zwierząt lub bardzo dużych domów.
Niektóre odkurzacze automatyczne mogą samodzielnie opróżniać pojemnik na odpadki po powrocie do swojej bazy. W taką funkcjonalność wyposażone są m.in. niektóre roboty sprzątające Dreame. Sam zbiornik lub worek ma zwykle pojemność ok. 2-3 litrów – im większy, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać lub wymieniać.
Kolejny stosunkowo ważny parametr. Im niższa konstrukcja robota, tym pod niższymi meblami może on odkurzać. Jeśli więc jest to dla nas priorytet, to powinniśmy wybierać modele o jak najbardziej płaskiej konstrukcji, w okolicach 7-9 cm.
Należy pamiętać, że niektóre technologie, stosowane w robotach, zwiększają ich wysokość. Mamy tu na myśli między innymi laserowe systemy skanowania otoczenia (LiDAR), posiadające charakterystyczną kopułę na górze korpusu. O ile mogą one nie być w stanie dotrzeć pod każdą szafkę, tak odwdzięczą nam się bardzo precyzyjnym poruszaniem się po przestrzeni. Przed dokonaniem zakupu zalecamy więc, by sprawdzić wysokość najniższych mebli, znajdujących się w mieszkaniu i zastanowić się, czy rzeczywiście nie obejdziemy się bez robota, który dotrze w to konkretne miejsce.
Odwrotnie niż w odkurzaczach pionowych, głośność pracy robotów automatycznych odgrywa rolę raczej drugorzędną. Z zasady mają one bowiem działać w tle lub sprzątać w czasie, gdy nie ma nas w domu – odrobinę większy hałas nie powinien zatem stanowić istotnej przeszkody.
Jeśli zależy ci na tym, by odkurzacz automatyczny pracował jak najciszej, kieruj się w stronę modeli, których głośność nie przekracza ok. 70 dB. W praktyce większość dostępnych na rynku modeli pracuje na tyle cicho, by nie powodować dyskomfortu, nawet jeśli uruchamiamy robota, pochłonięci w tym czasie innymi, wymagającymi skupienia obowiązkami.
Funkcja mopowania jest jedną z najbardziej pożądanych przez klientów, szukających odkurzacza automatycznego. Tego typu modele, poza zbiornikiem na kurz, posiadają dodatkowy pojemnik na wodę (zazwyczaj o pojemności 200-300 ml) oraz nakładkę mopującą, pozwalającą na usuwanie zaschniętego brudu. W funkcję mycia podłóg wyposażone są między innymi roboty sprzątające Viomi.
Odkurzacze z funkcją mopowania możemy podzielić na dwa typy: z pasywnym myciem podłóg lub z aktywnymi matami. Bardziej skuteczny okaże się drugi z nich – w przypadku mycia pasywnego musimy liczyć się z możliwością powstawania smug.
Właściciele podłóg z drewna lub innych tworzyw, wymagających większej troski podczas sprzątania, z pewnością docenią funkcję kontrolowania przepływu wody. Pozwala ona na równomierne nasączenie maty myjącej do bezpiecznego poziomu, zapobiegając tym samym powstawaniu plam lub przesadnemu nasączeniu drewna.
W robotach z funkcją mopowania możemy jeszcze spotkać inne przydatne funkcje:
Roboty sprzątające możemy obsługiwać na trzy sposoby: za pośrednictwem dołączonego pilota, aplikacji mobilnej lub asystenta głosowego. Skupmy się na dwóch ostatnich spośród wymienionych.
Aplikacje mobilne do robotów sprzątających dostępne są za darmo w sklepie Google Play oraz App Store. Pamiętajmy, że każdy model wymaga dedykowanego rozwiązania, udostępnianego bezpośrednio przez producenta. Stanowią one prawdziwe centrum sterowania urządzeniem, pozwalające wybrać program czyszczenia, ustawić harmonogram, monitorować postępy pracy, a także otrzymywać powiadomienia np. o błędach, czy konieczności wymiany filtrów lub szczotek.
W zależności od konkretnego robota aplikacje mobilne mogą posiadać zróżnicowane funkcje dodatkowe, m.in. takie jak tworzenie wirtualnych ścian (sprawdź nasz artykuł: Jak działa wirtualna ściana?), informowanie o napotkanych przeszkodach, czy podawanie statystyk usuniętych zanieczyszczeń. Wybierając robota, warto zwrócić uwagę na modele z rozbudowanymi, często aktualizowanymi aplikacjami.
Technologia rozwija się jednak błyskawicznie i dla wielu apka mobilna to za mało. Dlatego coraz większa liczba robotów współpracuje z asystentami Amazon Alexa, Google Assistant, czy Apple Siri, pozwalającymi na sterowanie robotem za pomocą komend głosowych. W taką funkcjonalność wyposażone są np. roboty sprzątające Xiaomi. Taki robot pozwoli nam postawić kolejny krok na drodze do stworzenia swojego osobistego domowego systemu smart home, dopasowanego ściśle do naszych potrzeb i trybu życia.
Najważniejszy element odkurzaczy automatycznych stanowi technologie, które pozwalają im tworzyć mapy mieszkań i pięter do poruszania się. Działają one na zasadzie zaawansowanych czujników i procesorów, które analizują wszystkie elementy przestrzeni, dzięki którym robot obiera optymalną trasę i omija wszystkie przeszkody. Oto najpopularniejsze technologie mapowania, spotykane w robotach:
Co polecamy? Według naszych ekspertów zdecydowanie najlepsze wyjście stanowią roboty wyposażone w technologię vSLAM+LIDAR. Zaraz za nimi plasuje się LiDAR, a następnie vSLAM. Zalecamy natomiast unikanie robotów, opartych na samej technologii SLAM.
Odkurzacze automatyczne mogą być naprawdę rozbudowane. Poniżej wytypowaliśmy kilka spośród mogących znajdować się na ich pokładzie czujników i funkcji, które warto mieć na uwadze podczas zakupu: