Zanieczyszczenie powietrza w Polsce generuje przede wszystkim emisja z domowych urządzeń grzewczych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pył zawieszony PM2.5 to nie jedyna niebezpieczna substancja, którą wdychamy na co dzień. Co więcej, nie musimy wcale chodzić ulicą, by się narażać - równie dużym problemem jest zanieczyszczenie powietrza wewnątrz samochodu. Jak się przed nim chronić?
Oczyszczacze powietrza do samochodu to nie nowość, jednak wciąż dość rzadko stosowane rozwiązanie. Tymczasem mogą chronić nas nie tylko bezpośrednio przed zanieczyszczeniami powietrza, ale także pośrednio przed spowodowaniem groźnej w skutkach kolizji drogowej. Żeby zrozumieć, jak bardzo są ważne, przede wszystkim warto wiedzieć, czym trujemy się w naszych autach i na ulicach.
Choć to nie one w głównej mierze odpowiadają za poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce, o spalinach samochodowych mówi się dużo. Substancje w nich zawarte to jednak nie wszystko, co wdychamy podczas jazdy czy spaceru wzdłuż ruchliwej ulicy. Do zanieczyszczeń komunikacyjnych należą bowiem także pyły, których źródłem są opony i układ hamulcowy.
Każdy pojazd silnikowy generuje:
Dokładna ilość emitowanych zanieczyszczeń zależy od typu silnika oraz wieku pojazdu. W Polsce średni wiek samochodu to ok. 13 lat - a zatem znajdujemy się na 17. pozycji w całej Unii Europejskiej. Niezmienny jest trend kupowania aut używanych. Robi to średnio ⅔ prywatnych kupujących. Na samochód z salonu decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach podnieśli (z 25. miejsca) naszą niechlubną pozycję w rankingu. Oznacza to, że większość jeżdżących po naszych drogach aut nie spełnia rygorystycznej normy Euro 6 z 2014 roku. Samochody wyprodukowane na początku XX wieku nie mają wprowadzanych obecnie rozwiązań - m.in. wielofazowego wtrysku paliwa na każdy cykl pracy, zaworów recyrkulacji spalin i najważniejszego filtra cząstek stałych. Do powietrza wydzielane są więc niebezpieczne zanieczyszczenia.
Przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń możemy chronić się na kilka sposobów. Idąc ulicą, warto nosić maseczki antysmogowe, a w domu zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza. Na szczęście, możemy zabezpieczyć się również podczas jazdy samochodem. Producenci proponują bowiem skuteczne oczyszczacze powietrza do samochodu. Jak wybrać najlepszy z nich?
1. Zastosowane filtry
To bardzo ważne, by wybierać urządzenie posiadające skuteczne filtry. Idealnym połączeniem będzie filtr HEPA, który zatrzyma pyły i uchroni przed wirusami czy bakteriami oraz filtr węglowy, dzięki któremu pozbędziesz się z samochodu niebezpiecznych gazów i nieprzyjemnego zapachu. Warto także zwrócić uwagę, czy zastosowano filtr wstępny, który może ograniczyć kurz w samochodzie.
2. Wydajność
Urządzenie, które ma się sprawdzić w czasie jazdy samochodem, musi stosunkowo szybko usuwać zanieczyszczenia powietrza. Dlatego zwracaj uwagę na współczynnik CADR - im jest wyższy, tym lepiej.
3. Montaż
Choć nie zawsze się o tym myśli, sposób montażu oczyszczacza do samochodu jest niezwykle ważny. Nigdy nie wybieraj rozwiązań, które w trakcie jazdy mogą się odpiąć - to szczególnie niebezpieczne w przypadku nagłego hamowania czy kolizji drogowej. Najlepszym wyborem wydają się być oczyszczacze montowane do zagłówków.
Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań do auta są samochodowe oczyszczacze LIFAair. Fiński producent oferuje aż 2 modele - LAC100 i LAC90. Oba zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i elegancko się prezentują. Mają dokładnie te same wymiary i wagę, dzięki którym bez trudu zamontujesz je na zagłówku samochodu. Cicha praca sprawia, że nie zauważysz ich podczas jazdy. Cechuje je obecność filtra kompozytowego, który łączy w sobie HEPA E11 i węgiel aktywny.
Zarówno LIFAair LAC100, jak i LIFAair LAC90, posiadają czterokierunkowy wylot powietrza znajdujący się na wszystkich bokach urządzeń. W ten sposób dostarczają czyste powietrze także na tylne siedzenia, gdzie z reguły jest ono najbardziej potrzebne. Oba modele posiadają czujnik PM2.5, który reguluje pracę automatyczną (o poziomie jego stężenia informuje niewielki wskaźnik numeryczny znajdujący się na kontrolerze podłączanym do zapalniczki samochodowej). To zalecany tryb, dzięki któremu kierowca może skupić się na prowadzeniu pojazdu. Urządzenie samoczynnie wyłączy się, gdy poziom zanieczyszczenia będzie w normie.
Oczyszczacz powietrza LIFAair LAC100 posiada dodatkowo czujnik CO2. Uruchamia on alarm dźwiękowy, który może uchronić użytkownika przed zaśnięciem za kierownicą. Dwutlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny przy włączonym obiegu zamkniętym.
Parametr | LIFAair LAC100 | LIFAair LAC90 |
filtry | wstępny i kompozytowy (HEPA E11 i węgiel) | wstępny i kompozytowy (HEPA E11 i węgiel) |
czujniki | pyłów PM2.5 i CO2 | pyłów PM2.5 |
CADR (cząstki) | 100 m3/h | 90 m3/h |
CADR (formaldehyd) | 9 m3/h | 9 m3/h |
CADR (dwutlenek siarki) | 26 m3/h | 26 m3/h |
głośność* | <30 dB | <30 dB |
Równie interesującym rozwiązaniem jest oczyszczacz do samochodu Xiaomi Roidmi Car Purifier P8. Urządzenie zostało wykonane z dobrej jakości tworzywa ABS, jest więc odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ciemna kolorystyka, niewielki rozmiar i dodatkowe paski sprawiają, że oczyszczacz samochodowy Xiaomi jest łatwy w montażu i nie przeszkadza w czasie jazdy. Jego cicha praca (do 42 dB) sprawia, że jest niemal niezauważalny.
Na uwagę zasługuje bardzo precyzyjny laserowy czujnik pyłów PM2.5, na podstawie którego odbywa się praca automatyczna. Oczyszczacz Xiaomi posiada aż 2 podwójne wentylatory oraz trójprzegrodowy układ dolotowy - powierzchnia wlotu powietrza jest więc duża, a samo urządzenie bardzo wydajne. CADR sięga 80 m3/h. Za filtrację powietrza odpowiada zastosowany w urządzeniu HEPA E11, który ze skutecznością na poziomie min. 95% zatrzymuje pyły, wirusy, bakterie czy pyłki roślin.
Sposób na czyste powietrze w samochodzie oferuje również japoński producent - w ofercie znajdziesz generator jonów Sharp UJ-GC20E (dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i złotej). Jest wykonany z dobrej jakości plastiku, a kształtem przypomina kubek termiczny - można więc zamontować go w uchwycie samochodowym. Nie jest to tak dobrym rozwiązaniem, jak montaż za zagłówkiem, jednak wciąż zapewnia bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Generator jonów Sharp UJ-GC20E-B/N to nie klasyczny oczyszczacz samochodowy. Oprócz filtra wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia, został wyposażony w opatentowaną technologię Plasmacluster. Urządzenie z dużą mocą (nawet 75 000 jonów na cm3 w trybie turbo) wypuszcza do wnętrza auta jony neutralizujące alergeny, bakterie czy brzydkie zapachy.
Urządzenie cechuje naprawdę cicha praca (już od 19 dB), niewielkie zużycie energii i bardzo niskie koszty eksploatacji ze względu na brak wymiennych filtrów.
Czy warto inwestować w oczyszczacze do samochodu? Dbałość o jakość powietrza w każdym miejscu, w którym przebywamy, to w gruncie rzeczy nasz obowiązek. W ten sposób chronimy się przed złym samopoczuciem i pogorszeniem zdrowia. Znasz zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń i korzyści z posiadania oczyszczacza - decyzja należy do ciebie.