Oczyszczacz Xiaomi czy Sharp?

Nikt nie lubi przepłacać. Jednocześnie każdy chciałby oddychać czystym powietrzem i zapewnić swojej rodzinie możliwie najlepsze i najzdrowsze warunki życia. W tym momencie pojawia się dylemat, jaki oczyszczacz kupić - tani Xiaomi, czy drogi Sharp? Zobacz, z czego wynika różnica w cenie. Zdecyduj, czy bardziej opłaca się kupić dwu/trzykrotnie tańszy model Xiaomi, czy droższy model Sharpa.

 

Tani oczyszczacz powietrza

Każdy z nas kieruje się innymi przesłankami przy zakupie urządzeń AGD. W pierwszej kolejności najczęściej zwracamy jednak uwagę na cenę produktów. A w przypadku dwóch topowych modeli marki Xiaomi i Sharp różnica w cenie zakupu jest naprawdę duża:

Ponad dwukrotnie tańszy oczyszczacz musi zwracać uwagę kupujących ;)  I tak właśnie się dzieje. Trzeba przyznać, że przy tak niskiej cenie zakupu, parametry techniczne urządzenia deklarowane przez producenta są naprawdę dobre. Obecnie na rynku oczyszczacze w kwocie do 1 000 zł przeznaczone są do oczyszczania albo bardzo małych powierzchni, albo ich parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia.

 

Czy zatem różnica w cenie to tylko marża producenta i handlowców? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oczyszczaczom marki Xiaomi. W naszym porównaniu staraliśmy się obiektywnie przeanalizować wady i zalety urządzeń opierając się głównie na parametrach technicznych i kosztach eksploatacji. 

 

Tani Xiaomi czy drogi Sharp - który oczyszczacz jest lepszy?

Czy opłaca się w ogóle kupować 'drogie' oczyszczacze Sharpa, skoro ich 'odpowiedniki' są ponad dwukrotnie tańsze w zakupie? W przypadku oczyszczaczy powietrza niestety same koszty zakupu to nie wszystko. Poszczególne modele wymagają ponoszenia regularnych kosztów związanych z wymianą filtrów. Poniżej porównujemy dwa topowe modele oczyszczaczy powietrza marki Sharp oraz Xiaomi.

 

 

Oczyszczacz powietrza

Xiaomi Air Purifier 2S

Sharp KC-D50EUW

Najcichszy tryb pracy

 

31 dB

Ludzkie ucho różnicę 10 decybeli traktuje jako dwukrotny wzrost głośności.

 

23 dB

Oczyszczacz Sharpa jest bardzo cichy na niskich obrotach, zachowując rozsądną wydajność. Praca na poziomie głośności 23dB jest bardzo komfortowa dla ludzkiego ucha. 

Przepływ powietrza/CADR

310 m3/godz.

306 m3/godz.
Filtry

 

 • Filtr HEPA 12
 • Filtr wstępny
 • Filtr węglowy

 

 

Filtry usuwają minimum 95% zanieczyszczeń mechanicznych

 • Filtr HEPA 13
 • Filtr wstępny
 • Filtr węglowy
 • Plasmacluster
 • Filtr nawilżacza

 

Filtry usuwają minimum 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych. Jonizacja kationowo-anionowa Plasmacluster umożliwia oczyszczaczowi 'działanie na odległość'.

Mobilność

Nie

Tak

Kółka umożliwiają łatwe przestawianie urządzenia

Nawilżacz powietrza Nie

Tak

Wydajność nawilżania: do 600 ml/godz. Niezwykle praktyczna funkcja w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche i szkodzi naszemu zdrowiu.

Jonizacja Nie

Tak

Oczyszczacz wyposażony jest w opatentowaną technologię Plasmacluster: bezpieczna jonizacja powietrza gwarantuje doskonałą jakość powietrza - hamuje rozwój roztoczy, grzybów, neutralizuje wirusy i bakterie.
Klimatyzator ewaporacyjny Nie

Tak

W gorące dni do zbiornika z wodą można wlać zimną wodę oraz kostki lodu, które ochłodzą temperaturę w pomieszczeniu. 
Design

Ciekawy, nowoczesny design. Wykonanie urządzenia jest w pełni satysfakcjonujące. Nie musimy się obawiać tzw.  'chińskiej tandety'.

Urządzenia Sharp prezentują się bardzo dobrze. Są wykonane z materiałów gwarantujących dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne (obudowa z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS).

Obsługa mobilna

Tak

Aplikacja wpisuje się w system Smart Home, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami.

Dostępna jest także polska wersja językowa aplikacji.

Nie

Cena zakupu urządzenia

599 zł

Cena w sklepie LoveAir.pl

1 999,00 zł

Cena w sklepie LoveAir.pl

Szacowany roczny koszt eksploatacji filtrów powietrza

w warunkach wysokiego poziomu zanieczyszczenia

 

300-400 zł / rok

 

Producent zaleca wymianę filtrów co 3-6 m-cy. Rocznie konieczna jest przynajmniej dwukrotna wymiana filtrów. Koszt 1 filtra to około 150-200 zł (filtry do Xiaomi polecamy kupować "po sezonie", kiedy ich ceny są niższe).

200 zł / rok

 

Przeczytaj artykuł o trwałości filtrów Sharpa, w którym opisujemy, co jaki czas należy wymieniać filtry.

Orientacyjny koszt urządzenia po 5 latach użytkowania

(bez kosztów energii i wody)

2 100,00 zł - 2 600,00 zł

Dwukrotna wymiana filtra w ciągu roku

3 000,00 zł

 

Podsumowanie kalkulacji

Widzimy, że po pięciu latach użytkowania koszty eksploatacji urządzeń są dość zbliżone. Decydując się jednak na zakup droższego początkowo urządzenia, zyskujemy całe mnóstwo dodatkowych korzyści, w tym m.in.:

 • jonizator - redukuje wirusy, bakterie, grzyby oraz alergeny. Wytwarza odpowiednią ilość jonów dodatnich i ujemnych, które sprawiają, że powietrze jest rześkie i zdrowe. Technologia Plasmacluster opatentowana przez Sharpa jest doceniana przez użytkowników na całym świecie. Technologia jest bardzo pomocna zwłaszcza dla alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego czy choruje na astmę. Plasmacluster to jednak dużo więcej - badania niezależnych laboratoriów potwierdzają wysoką skuteczność tej technologii w neutralizowaniu wirusów grypy, w tym także wirusów ptasiej grypy H5N1!
 • nawilżacz - urządzenie wyposażone jest w funkcję inteligentnego nawilżacza ewaporacyjnego, które szczególnie dobrze sprawdza się w okresie grzewczym. W artykule o oczyszczaczach powietrza dla dzieci wskazywaliśmy na konsekwencje zbyt suchego powietrza - podrażnienia śluzówek dróg oddechowych, zaburzenia snu, podrażnienia skóry. Jest także przyczyną kaszlu, problemów z oddychaniem, a co gorsze zwiększa podatność organizmu na infekcje.  
 • klimatyzer ewaporacyjny - w gorące dni do pojemnika z wodą możemy wlać zimną wodę i wrzucić kilkanaście kostek lodu, dzięki temu urządzenie Sharpa schłodzi pomieszczenie.
Porównanie oczyszczacza Sharp i Xiaomi
Oczyszczacz Xiaomi czy oczyszczacz Sharp - porównanie funkcjonalności

 

Aplikacja Xiaomi MiHome zaleca wymianę filtra w oczyszczaczu co 145 dni. Na filtrach widnieje wskazanie do wymiany co 3-6 miesięcy. W zestawieniu kosztów założyliśmy dwukrotną wymianę filtra na rok. Średnio można założyć, że łączny koszt eksploatacji i zakupu oczyszczacza Xiaomi zbliża się do kosztów Sharpa po ok. pięciu latach użytkowania.

 

Nie jesteś przekonany, który oczyszczacz lepiej sprawdzi się w Twoim domu lub biurze? Skorzystaj z konfiguratora oczyszczaczy powietrza. Wybierz pożądane funkcje i parametry urządzenia, a następnie sam zdecyduj, czy wolisz oczyszczacz Sharp, Xiaomi, a może urządzenie innego producenta.

Nie wiesz jaki oczyszczacz wybrać?

Skorzytaj z konfiguratora

Dlaczego postanowiliśmy włączyć do oferty oczyszczacze Xiaomi?

W sklepie LoveAir.pl mogą Państwo kupić oczyszczacze powietrza, które odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Xiaomi to nowość na rynku oczyszczaczy. Markę jednak doskonale kojarzymy z telefonami komórkowymi, które z każdą koleją premierą są udoskonalane i cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego też rzetelnie informujemy o parametrach oczyszczaczy Xiaomi i porównujemy je z innymi modelami dostępnymi w naszym sklepie. Dla niektórych naszych Klientów liczy się kompleksowość urządzeń, dla innych głównie cena zakupu. Doskonała znajomość oczyszczaczy Sharp pozwala nam mieć pewność, że zakupione w naszym sklepie oczyszczacze Sharp będą sprawnie działały przez długie lata. Dla tych, którzy szukają czegoś bardziej gadżeciarskiego i z wyższej półki, polecamy fińskie oczyszczacze LIFAair - stalowa obudowa, japoński silnik bezszczotkowy, duża powierzchnia filtrów, zdolność wychwytywania tlenków azotu i siarki... A na dodatek czujniki PM2.5, CO2, TVOC wbudowane w stację kontrolną, z którą połączysz się z każdego miejsca na Ziemi. Podobnie jak Sharpy, LIFAair cechują niskie koszty eksploatacji oraz niezawodność (potwierdzona 4-letnią gwarancją). Z kolei oczyszczacze Xiaomi odznaczają się bardzo dobrą relacją ceny do skuteczności oczyszczania powietrza. Płyną również do nas całkiem pozytywne sygnały na temat żywotności i trwałości oczyszczaczy Xiaomi. Niezależnie od tego, czy podczas zakupu oczyszczacza powietrza będziesz kierować się ceną, skutecznością, designem czy funkcjonalnością, z pewnością znajdziesz w ofercie sklepu LoveAir idealny model dla siebie.

Zakup oczyszczacza z Chin

Znalazłeś o 200 zł tańszy oczyszczacz na AliExpress?

 

A czy wliczyłeś 23% VAT?

 

Przelicz, czy na pewno opłaca Ci się sprowadzić urządzenie z Chin.

 

Jeżeli postanowisz sprowadzić oczyszczacz powietrza Xiaomi bezpośrednio z Chin sprawdź, czy przypadkiem nie zostaniesz obciążony dodatkowymi opłatami. Z VATu najczęściej zwolnione są zakupy o wartości poniżej 45 euro, a z obowiązku płacenia cła poniżej 150 euro. Często stosowaną praktyką przez chińskich sprzedawców jest obniżanie wartości sprzedanego produktu, aby Klient uniknął dodatkowych opłat. Pojawił się również totalnie przestępczy proceder wysyłania towaru z Europy, który tak naprawdę nigdy nie przeszedł przez kontrolę celną (został przemycony). O ile w przypadku zakupu produktów niewielkich rozmiarów ryzyko przejścia kontroli celnej jest niskie, o tyle rozmiary oczyszczaczy powietrza są spore. Prawdopodobieństwo przekazania oczyszczacza powietrza do kontroli celnej jest duże. 

 

Jeżeli otrzymasz zawiadomienie celne, wówczas będziesz musiał wysłać deklarację celną, a także zrzut strony zamówienia i potwierdzenia płatności. W takiej sytuacji nie unikniesz zapłaty VATu. Jeżeli deklaracja celna została nieprawidłowo wypełniona, wówczas produkt może wrócić do Chin. To znacząco opóźni dostawę towaru. Porównując ceny zakupu w polskim sklepie oraz chińskim, warto doliczyć koszty dodatkowych opłat, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia. 

 

Sharp czy Xiaomi?

Decyzja należy do Ciebie.

 

Oczyszczacze Xiaomi to nowość na rynku, dostępne w powszechnej sprzedaży od kilkunastu miesięcy. O ich szybkiej popularności zadecydowały dwa aspekty:

 • bardzo niska cena zakupu
 • dobre parametry techniczne (deklarowane przez producenta).

Bez wątpienia dwa najważniejsze czynniki, którymi kierujemy się przy zakupie urządzeń AGD tego typu. Pamiętaj jednak, że bardzo niska cena zakupu oznacza zwykle dużo wyższy koszt eksploatacji (tak producenci sobie 'odbijają' niski, początkowy zarobek). A jeżeli w podobnych kosztach 5-letnich możesz mieć doskonale działający jonizator Plasmacluster, który uchroni Cię od alergenów i wirusów grypy, klimatyzer i nawilżacz ewaporacyjny… być może warto kupić funkcjonalny, sprawdzony i pracujący w ultra cichym trybie oczyszczacz Sharp. Z drugiej strony Xiaomi kusi niską ceną, funkcjami smart oraz bardzo dobrą wydajnością. Dlatego dla wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z oczyszczaczami, chiński producent może być dobrą opcją 'na start'. 

 

Jeżeli masz pytania dotyczące kosztów eksploatacji oczyszczaczy w sklepie LoveAir.pl, zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy jaki oczyszczacz powietrza będzie idealny do Twojego domu lub mieszkania.

 

 

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.