Oczyszczacz Xiaomi czy Sharp?

Nikt nie lubi przepłacać. Jednocześnie każdy chciałby oddychać czystym powietrzem i zapewnić swojej rodzinie możliwie najlepsze i najzdrowsze warunki życia. W tym momencie pojawia się dylemat, jaki oczyszczacz kupić - tani Xiaomi, czy drogi Sharp? Zobacz, z czego wynika różnica w cenie. Zdecyduj, czy bardziej opłaca się kupić dwu/trzykrotnie tańszy model Xiaomi, czy droższy model Sharpa.

 

Tani oczyszczacz powietrza

Każdy z nas kieruje się innymi przesłankami przy zakupie urządzeń AGD. W pierwszej kolejności najczęściej zwracamy jednak uwagę na cenę produktów. A w przypadku dwóch topowych modeli marki Xiaomi i Sharp różnica w cenie zakupu jest naprawdę duża:

Trzykrotnie tańszy oczyszczacz musi zwracać uwagę kupujących ;)  I tak właśnie się dzieje. Trzeba przyznać, że przy tak niskiej cenie zakupu, parametry techniczne urządzenia deklarowane przez producenta są naprawdę dobre. Obecnie na rynku oczyszczacze w kwocie do 1 000 zł przeznaczone są do oczyszczania albo bardzo małych powierzchni, albo ich parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia.

 

Czy zatem różnica w cenie to tylko marża producenta i handlowców? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oczyszczaczom marki Xiaomi. W naszym porównaniu staraliśmy się obiektywnie przeanalizować wady i zalety urządzeń opierając się głównie na parametrach technicznych i kosztach eksploatacji. 

 

Tani Xiaomi czy drogi Sharp - który oczyszczacz jest lepszy?

Czy opłaca się w ogóle kupować 'drogie' oczyszczacze Sharpa, skoro ich 'odpowiedniki' są ponad dwukrotnie tańsze w zakupie? W przypadku oczyszczaczy powietrza niestety same koszty zakupu to nie wszystko. Poszczególne modele wymagają ponoszenia regularnych kosztów związanych z wymianą filtrów. Poniżej porównujemy dwa topowe modele oczyszczaczy powietrza marki Sharp oraz Xiaomi.

 

 

Oczyszczacz powietrza

Xiaomi Air Purifier 2

Sharp KC-A50EUW

Najcichszy tryb pracy

 

31 dB

Ludzkie ucho różnicę 10 decybeli traktuje jako dwukrotny wzrost głośności.

 

16 dB

Oczyszczacz Sharpa jest ekstremalnie cichy na niskich obrotach, zachowując rozsądną wydajność. Pracując na poziomie 16 dB jest prawie niesłyszalny. 

Przepływ powietrza

310 m3/godz.

306 m3/godz.
Filtry

 

 • Filtr HEPA 11
 • Filtr wstępny
 • Filtr węglowy

 

 

Filtry usuwają minimum 95% zanieczyszczeń mechanicznych

 • Filtr HEPA 13
 • Filtr wstępny
 • Filtr węglowy
 • Plasmacluster

 

Filtry usuwają minimum 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych. Jonizacja kationowo-anionowa Plasmalcuster umożliwia oczyszczaczowi 'działać na odległość'.

Mobilność

Nie

Tak

Kółka umożliwiają łatwe przestawianie urządzenia

Nawilżacz powietrza Nie

Tak

Wydajność nawilżania: do 600 ml/godz. Niezwykle praktyczna funkcja w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche i szkodzi naszemu zdrowiu.

Jonizacja Nie

Tak

Oczyszczacz wyposażony jest w opatentowaną technologię Plasmacluster: bezpieczna jonizacja powietrza gwarantuje doskonałą jakość powietrza - hamuje rozwój roztoczy, grzybów, neutralizuje wirusy i bakterie.
Klimatyzator ewaporacyjny Nie

Tak

W gorące dni do zbiornika z wodą można wlać zimną wodę oraz kostki lodu, które ochłodzą temperaturę w pomieszczeniu. 
Design

Ciekawy, nowoczesny design. Wykonanie urządzenia jest w pełni satysfakcjonujące. Nie musimy się obawiać tzw.  'chińskiej tandety'.

Urządzenia Sharp prezentują się bardzo dobrze. Są wykonane z materiałów gwarantujących dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne (obudowa z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS).

Obsługa mobilna

Tak

Aplikacja wpisuje się w system Smart dom, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami.

Niestety pełna funkcjonalność aplikacji dostępna jest tylko w języku chińskim. Można jednak korzystać z najważniejszych funkcji aplikacji w języku angielskim. 

Nie

Cena zakupu urządzenia

599 zł

Średni koszt zakupu w polskim sklepie internetowym

1 999,00 zł

Cena w sklepie LoveAir.pl

Szacowany roczny koszt eksploatacji

w warunkach wysokiego poziomu zanieczyszczenia

 

400 zł / rok

 

Producent zaleca wymianę filtrów co 3-6 m-cy. Rocznie konieczna jest przynajmniej dwukrotna wymiana filtrów. Koszt 1 filtra to około 200 zł

200 zł / rok

 

Przeczytaj artykuł o trwałości filtrów Sharpa, w którym opisujemy, co jaki czas należy wymieniać filtry.

Koszt urządzenia po 3 latach użytkowania

1799,00 zł

Dwukrotna wymiana filtra w ciągu roku

2399,00 zł

Trzykrotna wymiana filtra w ciągu roku

2599,00 zł

 

Podsumowanie kalkulacji

Widzimy, że po trzech latach użytkowania koszty eksploatacji urządzeń są dość zbliżone. Decydując się jednak na zakup droższego początkowo urządzenia, zyskujemy całe mnóstwo dodatkowych korzyści, w tym m.in.:

 • jonizator - redukuje wirusy, bakterie, grzyby oraz alergeny. Wytwarza odpowiednią ilość jonów dodatnich i ujemnych, które sprawiają, że powietrze jest rześkie i zdrowe. Technologia Plasmacluster opatentowana przez Sharpa jest doceniana przez użytkowników na całym świecie. Technologia jest bardzo pomocna zwłaszcza dla alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego czy na astmę. Plasmacluster to jednak dużo więcej - badania niezależnych laboratoriów potwierdzają wysoką skuteczność tej technologii w neutralizowaniu wirusów grypy, w tym także wirusów ptasiej grypy H5N1!
 • nawilżacz - urządzenie wyposażone jest w funkcję inteligentnego nawilżacza ewaporacyjnego, które szczególnie dobrze sprawdza się w okresie grzewczym. W artykule o oczyszczaczach powietrza dla dzieci wskazywaliśmy na konsekwencje zbyt suchego powietrza - podrażnienia śluzówek dróg oddechowych, zaburzenia snu, podrażnienia skóry. Jest także przyczyną kaszlu, problemów z oddychaniem, a co gorsze zwiększa podatność organizmu na infekcje.  
 • klimatyzer ewaporacyjny - w gorące dni do pojemnika z wodą możemy wlać zimną wodę i wrzucić kilkanaście kostek lodu, dzięki temu urządzenie Sharpa schłodzi pomieszczenie.
Porównanie oczyszczacza Sharp i Xiaomi
Oczyszczacz Xiaomi czy oczyszczacz Sharp - porównanie funkcjonalności

 

Aplikacja Xiaomi MiHome zaleca wymianę filtra w oczyszczaczu co 145 dni. Na filtrach widnieje wskazanie do wymiany co 3-6 miesięcy. Pamiętajmy, że bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach znacznie przekracza ogólne normy przyjęte dla krajów europejskich. W zestawieniu kosztów założyliśmy tylko dwukrotną wymianę filtra. Może się jednak okazać, że w bardzo zanieczyszczonych miejscowościach konieczna będzie trzykrotna wymiana filtrów, a wtedy roczny koszt eksploatacji to już 600 zł / rok.

 

Średnio można jednak założyć, że łączny koszt eksploatacji i zakupu oczyszczacza Xiaomi zrównuje się z modelem Sharp po ok. czterech-pięciu latach użytkowania… oczywiście pod warunkiem, że oczyszczacz Xiaomi będzie po tym okresie dalej sprawny. A niestety tego nie wiemy. Możemy jednak zapewnić sprawne działanie oczyszczaczy Sharp: mamy sporo Klientów, którzy kupują filtry do urządzeń, które działają nieprzerwanie od ponad 10 lat!

 

Dlaczego (jeszcze / w ogóle) nie sprzedajemy oczyszczaczy Xiaomi?

W sklepie LoveAir.pl mogą Państwo kupić oczyszczacze powietrza, które odznaczają się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi, ale przede wszystkim są sprawdzone. Xiaomi to nowość na rynku oczyszczaczy. Markę jednak doskonale kojarzymy z telefonami komórkowymi, które z każdą koleją premierą udoskonalają swoje produkty i cieszą się coraz większą popularnością. Pierwsze modele telefonów Xiaomi niestety nie były wolne od usterek. Zakup pierwszych modeli oczyszczaczy Xiaomi może więc być obarczony ryzykiem. Obecnie nie wiemy, jaka jest ich żywotność. Jesteśmy na etapie testowania produktów. Jeżeli produkty marki Xiaomi okażą się niezawodne i skutecznie, pewnie będziemy chcieli je Państwu zaproponować. Doskonała znajomość oczyszczaczy Sharp pozwala nam mieć pewność, że zakupione w naszym sklepie oczyszczacze Sharp będą sprawnie działały przez długie lata. Dla tych, którzy szukają czegoś bardziej gadżeciarskiego i smart, polecamy fińskie oczyszczacze LIFAair - niskie koszty eksploatacji, 4 lata gwarancji, stalowa obudowa, japoński silnik bezszczotkowy, duża powierzchnia filtrów, zdolność wychwytywania tlenków azotu i siarki... A na dodatek czujniki PM2.5, CO2, TVOC wbudowane w stację kontrolną, do której połączysz się i będziesz mógł sterować oczyszczaczem (oraz odczytywać jakość powietrza) z dowolnego miejsca na Ziemi. 

 

Zakup oczyszczacza z Chin

Znalazłeś o 200 zł tańszy oczyszczacz na AliExpress?

 

A czy wliczyłeś 23% VAT?

 

Przelicz, czy na pewno opłaca Ci się sprowadzić urządzenie z Chin.

 

Jeżeli postanowisz sprowadzić oczyszczacz powietrza Xiaomi bezpośrednio z Chin sprawdź, czy przypadkiem nie zostaniesz obciążony dodatkowymi opłatami. Z VATu najczęściej zwolnione są zakupy o wartości poniżej 45 euro, a z obowiązku płacenia cła poniżej 150 euro. Często stosowaną praktyką przez chińskich sprzedawców jest obniżanie wartości sprzedanego produktu, aby Klient uniknął dodatkowych opłat. Pojawił się również totalnie przestępczy proceder wysyłania towaru z Europy, który tak naprawdę nigdy nie przeszedł przez kontrolę celną (został przemycony). O ile w przypadku zakupu produktów niewielkich rozmiarów ryzyko przejścia kontroli celnej jest niskie, o tyle rozmiary oczyszczaczy powietrza są spore. Prawdopodobieństwo przekazania oczyszczacza powietrza do kontroli celnej jest duże. 

 

Jeżeli otrzymasz zawiadomienie celne, wówczas będziesz musiał wysłać deklarację celną, a także zrzut strony zamówienia i potwierdzenia płatności. W takiej sytuacji nie unikniesz zapłaty VATu. Jeżeli deklaracja celna została nieprawidłowo wypełniona, wówczas produkt może wrócić do Chin. To znacząco opóźni dostawę towaru. Porównując ceny zakupu w polskim sklepie oraz chińskim, warto doliczyć koszty dodatkowych opłat, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia. 

 

Sharp czy Xiaomi?

Decyzja należy do Ciebie.

 

Oczyszczacze Xiaomi to nowość na rynku, dostępne w powszechnej sprzedaży od kilkunastu miesięcy. O ich szybkiej popularności zadecydowały dwa aspekty:

 • bardzo niska cena zakupu
 • dobre parametry techniczne (deklarowane przez producenta).

Bez wątpienia dwa najważniejsze czynniki, którymi kierujemy się przy zakupie urządzeń AGD tego typu. Pamiętaj jednak, że bardzo niska cena zakupu oznacza zwykle dużo wyższy koszt eksploatacji (tak producenci sobie 'odbijają' niski, początkowy zarobek). A jeżeli w podobnej cenie możesz mieć doskonale działający jonizator Plasmacluster, który uchroni Cię od alergenów i wirusów grypy, klimatyzer i nawilżacz ewaporacyjny… być może warto kupić funkcjonalny, sprawdzony i pracujący w ultra cichym trybie oczyszczacz Sharp. Xiaomi jednak kusi początkową, niską ceną, funkcjami smart oraz przyzwoitą wydajnością. Dlatego dla wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z oczyszczaczami, chiński producent może być dobrą opcją 'na start'. 

 

Jeżeli masz pytania dotyczące kosztów eksploatacji oczyszczaczy w sklepie LoveAir.pl, zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy jaki oczyszczacz powietrza będzie idealny do Twojego domu lub mieszkania.

 

 

 

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności