22 602 20 80

Pn-Pt 9-17

Oczyszczacz Xiaomi czy Sharp?

Nikt nie lubi przepłacać. Jednocześnie każdy chciałby oddychać czystym powietrzem i zapewnić swojej rodzinie możliwie najlepsze i najzdrowsze warunki życia. W tym momencie pojawia się dylemat, jaki oczyszczacz kupić - tani Xiaomi, czy drogi Sharp? Zobacz, z czego wynika różnica w cenie. Zdecyduj, czy bardziej opłaca się kupić dwu/trzykrotnie tańszy model Xiaomi, czy droższy model Sharpa.

 

Tani oczyszczacz powietrza

Każdy z nas kieruje się innymi przesłankami przy zakupie urządzeń AGD. W pierwszej kolejności najczęściej zwracamy jednak uwagę na cenę produktów. A w przypadku dwóch topowych modeli marki Xiaomi i Sharp różnica w cenie zakupu jest naprawdę duża:

Ponad dwukrotnie tańszy oczyszczacz musi zwracać uwagę kupujących ;)  I tak właśnie się dzieje. Trzeba przyznać, że przy tak niskiej cenie zakupu, parametry techniczne urządzenia deklarowane przez producenta są naprawdę dobre. Obecnie na rynku oczyszczacze w kwocie do 1 000 zł przeznaczone są do oczyszczania albo bardzo małych powierzchni, albo ich parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia.

 

Czy zatem różnica w cenie to tylko marża producenta i handlowców? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oczyszczaczom marki Xiaomi. W naszym porównaniu staraliśmy się obiektywnie przeanalizować wady i zalety urządzeń opierając się głównie na parametrach technicznych i kosztach eksploatacji. 

 

Tani Xiaomi czy drogi Sharp - który oczyszczacz jest lepszy?

Czy opłaca się w ogóle kupować 'drogie' oczyszczacze Sharpa, skoro ich 'odpowiedniki' są ponad dwukrotnie tańsze w zakupie? W przypadku oczyszczaczy powietrza niestety same koszty zakupu to nie wszystko. Poszczególne modele wymagają ponoszenia regularnych kosztów związanych z wymianą filtrów. Poniżej porównujemy dwa topowe modele oczyszczaczy powietrza marki Sharp oraz Xiaomi.

 

 

Oczyszczacz powietrza

Xiaomi Air Purifier 2S

Sharp KC-A50EUW

Najcichszy tryb pracy

 

31 dB

Ludzkie ucho różnicę 10 decybeli traktuje jako dwukrotny wzrost głośności.

 

16 dB

Oczyszczacz Sharpa jest bardzo cichy na niskich obrotach, zachowując rozsądną wydajność. Praca na poziomie głośności 16dB jest bardzo komfortowa dla ludzkiego ucha. A 16 dB to jeden z najcichszych wyników pracy oczyszczaczy dostępnych na rynku.

Przepływ powietrza/CADR

310 m3/godz.

306 m3/godz.
Filtry

 

 • Filtr HEPA E12
 • Filtr wstępny
 • Filtr węglowy

 

 • Filtr HEPA H13
 • Filtr wstępny
 • Filtr węglowy
 • Plasmacluster (jonizacja)
 • Filtr nawilżacza
Mobilność

Nie

Tak

Kółka umożliwiają łatwe przestawianie urządzenia

Nawilżacz powietrza Nie

Tak

Wydajność nawilżania: do 600 ml/godz. Niezwykle praktyczna funkcja w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche i szkodzi naszemu zdrowiu.

Jonizacja Nie

Tak

Oczyszczacz wyposażony jest w opatentowaną technologię Plasmacluster: bezpieczna jonizacja powietrza gwarantuje doskonałą jakość powietrza - hamuje rozwój roztoczy, grzybów, neutralizuje wirusy i bakterie.
Klimatyzator ewaporacyjny Nie

Tak

W gorące dni do zbiornika z wodą można wlać zimną wodę oraz kostki lodu, które ochłodzą temperaturę w pomieszczeniu. 
Design

Ciekawy, nowoczesny design. Wykonanie urządzenia jest w pełni satysfakcjonujące. Nie musimy się obawiać tzw.  'chińskiej tandety'.

Urządzenia Sharp prezentują się bardzo dobrze. Są wykonane z materiałów gwarantujących dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne (obudowa z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS).

Obsługa mobilna

Tak

Aplikacja Xiaomi Home, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami.

Dostępna jest polska wersja językowa aplikacji.

Nie

Szkoda, że Sharp nie zdecydował się jeszcze na dodanie sterowania online do swoich oczyszczaczy. 

Cena zakupu urządzenia

599 zł

Cena w sklepie LoveAir.pl

1 999,00 zł

Cena w sklepie LoveAir.pl

Szacowany roczny koszt eksploatacji filtrów powietrza

w warunkach wysokiego poziomu zanieczyszczenia

 

200-300 zł / rok

 

Producent zaleca wymianę filtrów co 3-6 m-cy. Rocznie konieczna jest przynajmniej dwukrotna wymiana filtrów. Koszt 1 filtra to około 150-200 zł (filtry do Xiaomi polecamy kupować "po sezonie", kiedy ich ceny są niższe).

190 zł / rok

 

Przeczytaj artykuł o trwałości filtrów Sharpa, w którym opisujemy, co jaki czas należy wymieniać filtry. Koszt 190 zł dotyczy samych filtrów powietrza. Wraz z filtrem wodnym (ściślej matą ewaporacyjną) wynosi około 220 zł na rok.

Orientacyjny koszt urządzenia po 5 latach użytkowania

(bez kosztów energii i wody)

2 100,00 zł

(dwukrotna wymiana filtra w ciągu roku)

2 950,00 zł

(licząc samą funkcję oczyszczania i jonizacji, bez filtra wodnego)

 

Podsumowanie kalkulacji

Widzimy, że po pięciu latach użytkowania koszty eksploatacji urządzeń są dość zbliżone. Decydując się jednak na zakup droższego początkowo urządzenia, zyskujemy całe mnóstwo dodatkowych korzyści, w tym m.in.:

 • jonizator - redukuje wirusy, bakterie, grzyby oraz alergeny. Wytwarza odpowiednią ilość jonów dodatnich i ujemnych, które sprawiają, że powietrze jest rześkie i zdrowe. Technologia Plasmacluster opatentowana przez Sharpa jest doceniana przez użytkowników na całym świecie. Technologia jest bardzo pomocna zwłaszcza dla alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego czy choruje na astmę. Plasmacluster to jednak dużo więcej - badania niezależnych laboratoriów potwierdzają wysoką skuteczność tej technologii w neutralizowaniu wirusów grypy, w tym także wirusów ptasiej grypy H5N1!
 • nawilżacz - urządzenie wyposażone jest w funkcję inteligentnego nawilżacza ewaporacyjnego, które szczególnie dobrze sprawdza się w okresie grzewczym. W artykule o oczyszczaczach powietrza dla dzieci wskazywaliśmy na konsekwencje zbyt suchego powietrza - podrażnienia śluzówek dróg oddechowych, zaburzenia snu, podrażnienia skóry. Jest także przyczyną kaszlu, problemów z oddychaniem, a co gorsze zwiększa podatność organizmu na infekcje. Wielu ludzi decyduje się na zakup osobnego oczyszczacza i nawilżacza, co ma swoje wady i zalety. Cena dobrego nawilżacza ewaporacyjnego wynosi około 500 zł, a dodatkowe zużycie energii oraz konieczność kupowania filtrów powoduje, że bardziej opłacalne wydają się urządzenia combo, jak Sharp.
 • klimatyzer ewaporacyjny - w gorące dni do pojemnika z wodą możemy wlać zimną wodę i wrzucić kilkanaście kostek lodu, dzięki temu urządzenie Sharpa schłodzi pomieszczenie.
Porównanie funkcjonalności oczyszczacza Sharp KC-A50EUW i Xiaomi Air Purifier 2s
Oczyszczacz Xiaomi czy oczyszczacz Sharp - porównanie funkcjonalności

 

Aplikacja Xiaomi MiHome zaleca wymianę filtra w oczyszczaczu co 145 dni. Na filtrach widnieje wskazanie do wymiany co 3-6 miesięcy. W zestawieniu kosztów założyliśmy dwukrotną wymianę filtra na rok. Średnio można założyć, że łączny koszt eksploatacji i zakupu oczyszczacza Xiaomi zbliża się do kosztów Sharpa po ok. pięciu latach użytkowania.

 

Nie jesteś przekonany, który oczyszczacz lepiej sprawdzi się w Twoim domu lub biurze? Skorzystaj z konfiguratora oczyszczaczy powietrza. Wybierz pożądane funkcje i parametry urządzenia, a następnie sam zdecyduj, czy wolisz oczyszczacz Sharp, Xiaomi, a może urządzenie innego producenta.

Nie wiesz jaki oczyszczacz wybrać?

Skorzytaj z konfiguratora

Dlaczego postanowiliśmy włączyć do oferty oczyszczacze Xiaomi?

W sklepie LoveAir mogą Państwo kupić wyłącznie oczyszczacze powietrza, które realnie pomagają w redukcji stężeń wielu typów zanieczyszczeń w polskich domach. Markę Xiaomi doskonale kojarzymy z telefonami komórkowymi, które z każdą koleją premierą są udoskonalane i cieszą się coraz większą popularnością. Dla niektórych naszych Klientów liczy się kompleksowość urządzeń, trwałość i jakość, dla innych głównie szeroko pojęta opłacalność. A oczyszczacze Xiaomi odznaczają się najlepszą relacją ceny do skuteczności oczyszczania powietrza w trybie Turbo i zdominowały nasz ranking oczyszczaczy powietrza w ustawieniu "ranking opłacalności".

 

Oczywiście Xiaomi mają swoje wady, takie jak względnie słaba reakcja na zanieczyszczenia PM2.5 (dość wysokie progi), brak czujnika LZO (umożliwiający detekcję m.in. formaldehydu) czy wydajność na niskich obrotach. Jakość wykonania jest ogólnie na dobrym poziomie, choć obserwuje się względnie często niedokładne wycentrowanie wentylatora. Głośności nie trzeba się bać, choć kultura pracy mogłaby być lepsza. Dźwięki emitowane podczas pracy są mniej miłe dla ucha (jednostajne) niż w Sharpach. 

 

Niezależnie od tego, czy podczas zakupu oczyszczacza powietrza będziesz kierować się ceną, skutecznością, designem czy funkcjonalnością, z pewnością znajdziesz w ofercie sklepu LoveAir idealny model dla siebie.

 

Sharp czy Xiaomi?

Decyzja należy do Ciebie.

 

Oczyszczacze Xiaomi to nowość na rynku, dostępne w powszechnej sprzedaży od kilkunastu miesięcy. O ich szybkiej popularności zadecydowały dwa aspekty:

 • bardzo niska cena zakupu
 • wydajność
 • rozpoznawalna marka

Bez wątpienia trzy najważniejsze czynniki, którymi kierujemy się przy zakupie urządzeń AGD tego typu. Pamiętaj jednak, że bardzo niska cena zakupu oznacza zwykle słabszą żywotność podzespołów i wyższy koszt eksploatacji (tak producenci sobie 'odbijają' niski, początkowy zarobek). A jeżeli w podobnych kosztach 5-letnich możesz mieć doskonale działający jonizator Plasmacluster, który uchroni Cię od alergenów i wirusów grypy, klimatyzer i nawilżacz ewaporacyjny… być może warto kupić funkcjonalny, sprawdzony i pracujący w ultra cichym trybie oczyszczacz Sharp. Z drugiej strony Xiaomi kusi niską ceną i funkcjami smart. Dlatego dla wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z oczyszczaczami i nie chcą dużo inwestować, chiński producent może być dobrą opcją 'na start'. 

 

Jeżeli masz pytania dotyczące kosztów eksploatacji oczyszczaczy w sklepie LoveAir.pl, zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy jaki oczyszczacz powietrza będzie idealny do Twojego domu lub mieszkania.

 

 

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.