Recenzja Air Clinic Home&Office

Już po nazwie oczyszczacza możemy się domyślić, że polski producent z fabryką w Chinach, stawia na czyste powietrze w domu oraz biurze. Czy Air Clinic Home&Office jest dobrym urządzeniem? Czy polska marka musi ustąpić miejsca gigantom AGD? Co ważne, producent jest pewny swojego urządzenia i daje na nie aż 10 lat gwarancji. Sprawdziliśmy oczyszczacz w akcji i wyciągnęliśmy wnioski. Przedstawiamy mocne oraz słabe strony urządzenia.

 

Design i wykonanie

Oczyszczacz Air Clinic Home&Office nie jest dużym urządzeniem i trzeba przyznać, że prezentuje się przyjemnie dla oka. Przednia część oczyszczacza to zdejmowany panel, pod którym znajdują się filtry oraz spory wentylator. W jego górnej części znajduje się wskaźnik jakości powietrza, który zmienia swój kolor w zależności od stopnia zabrudzenia. Po bokach znajdują się wloty brudnego powietrza, a na górze znajdziemy dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem oraz wywiew czystego powietrza.

 

Air Clinic Home&Office wyświetlacz
Air Clinic Home&Office – zbliżenie na panel sterowania oraz wywiew powietrza

 

Zabrakło kółek i musimy podnieść urządzenie, aby nie porysować paneli. Jednak model nie jest ciężki (niecałe 10 kg) i nie sprawia problemu w przenoszeniu. Warto wspomnieć, że sprzęt jest dobrze zapakowany i zabezpieczony przez producenta – nie powinno dojść do żadnych uszkodzeń podczas transportu. Jakość wykonania jest dobra, a elementy zostały dobrze spasowane. Plastik jest wysokiej jakości i nie powinien ulegać żółknięciu wraz z upływem czasu.

 

Air Clinic Home&Office aranżacja
Air Clinic Home&Office – prezentacja produktu

 

Wydajność i funkcje Air Clinic Home&Office

Parametr

Wartość

Uwagi

CADR

do 350 m³/h

Producent podaje zawyżoną powierzchnię, którą jest w stanie obsłużyć model – nawet 120 m². Urządzenie sprawnie będzie działało na powierzchniach w granicach 55 m².

Powierzchnia działania

do 56 m²

Głośność

29-66 dB

Cicha praca w trybie najniższym, trochę za głośny na najwyższych obrotach.

Zużycie energii

do 80 W

Nie jest to rekordowo niskie zużycie energii, jednak z taką wydajnością można uznać za wynik w granicach akceptacji.

 

Air Clinic Home&Office czujnik

 

Oczyszczacz Air Clinic Home&Office został wyposażony w amerykańskiej produkcji (Amphenol) optyczny czujnik kurzu/ pyłów PM2.5. Praca w trybie automatycznym i reakcja oczyszczacza wyglądają następująco:

 

Ilość PM2.5 w µg/m³ Kolor wskaźnika Tryb pracy Szybkość obr/min Jakość powietrza
do 120 Zielony 1 430 Bardzo dobra/ Dobra
120-249 Pomarańczowy 2 600 Umiarkowana
250-500 Czerwony 3 900 Zła

 

Przyglądając się tabelce, na pierwszy rzut oka można stwierdzić późną rekcję oczyszczacza na zabrudzenie powietrza. Reaguje od poziomu PM2.5 120 – wtedy wentylator wchodzi na wyższe obroty. Poziom PM2.5 120 µg/m³ oznacza już bardzo niezdrową jakość powietrza i reakcja od tego momentu byłaby stanowczo za późna. Jednak porównując odczyty z oczyszczacza z wysokiej jakości miernikiem Kaiterra, możemy stwierdzić, że czujnik poprawnie mierzy jakość powietrza. Natomiast wskazywanie poziomu PM2.5 nie jest miarodajne – na oczyszczaczu jest kilkukrotnie wyższe niż realny poziom pyłów. Nie jest to mocną wadą, trzeba pamiętać, że oczyszczacze nie są precyzyjnymi miernikami, a producenci lubią nawet bardziej krzyżować te wartości. Reakcja oczyszczacza na zmieniającą się jakość powietrza jest poprawna i nie musimy się obawiać, że urządzenie nie usunie nam zanieczyszczeń.

 

Air Clinic Home&Office porównanie czujnika
Air Clinic Home&Office - porównanie czujnika

 

Oczyszczacz z przydatnych funkcji posiada timer, który ma możliwość ustawienia czasu z częstotliwością co pół godziny (do 12h). Do wyboru użytkownika pozostają 3 prędkości wentylatora ustawiane manualnie oraz 2 tryby automatyczne – sleep (wygaszony ekran i praca na najniższych obrotach) oraz auto (praca względem zanieczyszczeń).

 

W urządzeniu znajduje się czujnik światła, który wykrywa mrok w pomieszczeniu i przełącza oczyszczacz w tryb nocny. Po wykryciu jasności w pomieszczeniu włączany jest tryb automatyczny. Jak dla mnie fajna sprawa, tylko należy pamiętać, że nawet w ciemny dzień ta funkcja będzie działać. Model został wyposażony również w czujnik upadku, który wyłącza urządzenie w przypadku przechylenia. Dla mnie było to nieprzydatne, ponieważ wyłączał mi oczyszczacz nawet w przypadku podniesienia urządzenia. Zastosowanie czujnika może jednak okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli dojdzie do upadku urządzenia.

 

Air Clinic Home&Office czujnik
Air Clinic Home&Office - zbliżenie na czujnik

 

Filtry

W środku oczyszczacza znajduje się taki zestaw filtrów:

  • filtr wstępny – jest to metalowa siatka wyłapująca większe zanieczyszczenia, trzeba zaznaczyć, że jest solidnie wykonana i dobrze przylega do urządzenia (ma dodatkowe zabezpieczenie przed poruszaniem w czasie pracy),
  • filtr węglowy oraz zimnej katalizy – usuwa z powietrza szkodliwe i niepożądane zapachy oraz gazy, dobrze będzie usuwał również formaldehyd oraz benzen (dzięki dodatkowej warstwie nazwanej zimną katalizą),
  • filtr True HEPA (klasa H13) z dodatkową warstwą antybakteryjną i antywirusową – znakomicie usuwa z powietrza najmniejsze drobiny w rozmiarze do zaledwie 0,1 mikrona (smog, kurz, pyły, wirusy, alergeny, bakterie, pleśnie etc.).

 

Air Clinic Home&Office filtry
Air Clinic Home&Office – z rozłożonymi filtrami

 

Filtry wspomagane są dodatkowo przez jonizację oraz lampę UV. Jonizacja generuje jony ujemne o koncentracji 10 milionów/cm³ – nie mamy żadnego potwierdzenia co do skuteczności. Lampa UV sterylizuje kasety filtracyjne – posiada silne właściwości biobójcze. Co ważne, obydwie funkcje mają możliwość włączenia i wyłączenia w zależności od potrzeby – zarówno z poziomu panelu, jak i pilota.

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Kompletny zestaw filtrów

ok. 6 miesięcy (według instrukcji)

250 (299 z HEPA H13) zł

Roczny koszt eksploatacji

 

~250 (300 z HEPA H13) zł

 

Początkowo roczne koszta eksploatacyjne na pewno będą odstraszały. Producent według instrukcji sugeruje wymianę filtrów co 6 miesięcy. Jednak biorąc pod uwagę nasze doświadczenie oraz wielkość filtrów (HEPA 1,4 m² po rozłożeniu oraz 560 g węgla aktywnego) – filtry spokojnie wytrzymają rok, nawet biorąc pod uwagę naszą niską jakość powietrza. Wtedy koszta spadną do 250 (300 w przypadku z HEPA H13) zł, co jest już w pełni akceptowalnym wynikiem. Należy tutaj wspomnieć, że producenci różnie podchodzą do okresów eksploatacji filtrów, czyniąc z tego często chwyt marketingowy – Air Cilinic podchodzi do tego bardzo rygorystycznie.

 

Sporym plusem urządzenia jest niezwykła szczelność układu filtracyjnego – filtry dokładnie przylegają do komory. Nie musimy się obawiać tego, że zabrudzenia będą uciekały bokiem – całe zassane powietrze zostaje dokładnie przefiltrowane.

 

Air Clinic Home&Office filtr HEPA
Air Clinic Home&Office – filtr HEPA z bliska

 

Home&Office został wyposażony w praktyczny wskaźnik filtrów:

  • po przepracowaniu 320 godzin lampka na panelu powiadomi o konieczności wyczyszczenia,
  • po przepracowaniu 1500 godzin lampka na panelu powiadomi o konieczności zmiany.

Co ważne, aby zobaczyć czas zużycia, musimy przytrzymać przycisk blokady rodzicielskiej. Zalecamy jednak po tym czasie zresetować licznik i kierować się oceną indywidualną jakości filtra – ocena stopnia zabrudzenia.

 

Dodatkowe informacje

  • Blokada rodzicielska
  • Pilot zdalnego sterowania
  • Aromatyzer na olejki eteryczne

 

Air Clinic Home&Office – podsumowanie

Po blisko miesiącu użytkowania mogę stwierdzić, że oczyszczacz jest dobry. Plusem jest prawidłowa reakcja czujnika na zmieniającą się jakość powietrza (pomimo błędnego wskazywania poziomu PM2.5). Minusem jest brak obecności czujnika gazowego (nie ma wykrywania), jednak oczyszczacz dobrze radzi sobie z usunięciem gazów i zapachów dzięki dużemu filtrowi węglowemu. Dobrze spasowane filtry oraz dodatkowe wsparcie w postaci jonizacji i lampy UV pozwalają cieszyć się niemal całkowicie higienicznie czystym powietrzem.

 

Air Clinic Home&Office jest solidnie wykonanym sprzętem, nic nie skrzypi podczas pracy czy przenoszenia. Szkoda, że nie ma w modelu możliwości sterowania przez aplikację (jedyny model w ofercie producenta to Space Wi-Fi). Mamy natomiast ładnie wykonany pilot, który daje nam możliwość sterowania wszystkimi funkcjami urządzenia. Tutaj można odpowiedzieć na zadane pytanie na samym początku: oczyszczacz dobrze będzie sprawował się w domach i biurach – cechuje się cichą pracą na najniższych obrotach.

 

Zalety
Wysoka jakość wykonania
Dobra reakcja na pojawiające się zanieczyszczenie
Filtracja wspomagana jonizacją i lampą UV
Wady
Brak czujnika LZO
Niemiarodajne wskazywanie ilości PM2.5

 

 

Sprawdź Air Clinic Home&Office w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Air Clinic Galaxy - testy i recenzja

Air Clinic jest polską firmą mającą swoją główną siedzibę w Krakowie, która produkuje oczyszczacze od 2016 roku. Produkty tej firmy często są rekomendowane przez różnego rodzaju instytucje, jednak pozostają wciąż mało popularne wśród konsumentów. Czy oczyszczacze...

Air Clinic Space Wi-Fi - testy i recenzja

Oczyszczacze marki Air Clinic są już dostępne od 2016 roku, jednak wciąż pozostają mało znane na naszym rynku. Recenzowany model jest jedynym z funkcją Wi-Fi w ofercie polskiego producenta. Czy polska marka oferująca oczyszczacze z fabryki chińskiej może być dobra? Producent...

Air Clinic Smart - testy i recenzja

Pomimo że oczyszczacze tej marki są produkowane już od 2016 roku, to wciąż pozostają mało popularne wśród konsumentów. Czy Polski producent z fabryką w Chinach jest w stanie konkurować z największymi potentatami w branży? Czy kupno oczyszczacza Air Clinic się opłaca...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.