Recenzja Air Clinic Space Wi-Fi

Oczyszczacze marki Air Clinic są już dostępne od 2016 roku, jednak wciąż pozostają mało znane na naszym rynku. Recenzowany model jest jedynym z funkcją Wi-Fi w ofercie polskiego producenta. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się i rozwiać nurtujące pytania Klientów. Czy polska marka oferująca oczyszczacze z fabryki chińskiej może być dobra? Producent jest pewny swojego urządzenia na tyle, że daje na nie aż rekordowe 10 lat gwarancji! Przedstawiamy plusy i minusy oczyszczacza Space Wi-Fi.

 

Design i wykonanie

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć smuklejszą budowę od większego brata Galaxy. Oczyszczacz Air Clinic Space Wi-Fi ładnie się prezentuje. Całość została zamknięta w owalnej bryle, z przodu tuż nad panelem znajduje się wyświetlacz oraz dotykowy panel sterowania. Przyciski na nim można łatwo przełączać, szybko reagują na dotyk i nie ma mowy o jakimś zacinaniu (co często występuje w markach nie premium). Brudne powietrze jest zasysane przez tylny panel, który jest jednocześnie pokrywą filtrów, co jest normą wśród tego typu urządzeń. Górną część w niemal 100% stanowi wywiew powietrza.

 

Air Clinic Space Wi-Fi wyświetlacz
Air Clinic Space Wi-Fi – zbliżenie na wyświetlacz i panel sterowania

 

Obudowa jest wysokiej jakości, a elementy zostały dobrze spasowane – wszystkie przestrzenie pozostają równe i nie ma obawy o żółknięcie plastików po jakimś czasie. Model nie jest zanadto ciężki (waga około 10 kg), jednak w nim również znajdziemy kółka jezdne, które ułatwiają znacznie transport. Należy zaznaczyć, że producent je tutaj sprytnie ukrył pod obudową – oczyszczacz wygląda, jakby stał na podstawie. Jak dla mnie jest to sporym plusem wizualnym. Po boku urządzenia znajdziemy uchwyty, które pomagają w rozpakowaniu i późniejszym przenoszeniu urządzenia.

 

Air Clinic Space Wi-Fi aranżacja
Air Clinic Space Wi-Fi – widok z tyłu, pokrywa filtrów (wlot powietrza)

 

Wydajność i funkcje Air Clinic Space Wi-Fi

Parametr

Wartość

Uwagi

CADR

do 600 m³/h

Można znaleźć różne powierzchnie, które jest w stanie obsłużyć model – 200, a nawet 250 m², co nie będzie prawdą. Urządzenie sprawnie będzie działało na powierzchniach dochodzących do blisko 75 m². Obliczając deklarowaną powierzchnię, stosujemy zawsze standardową wysokość pomieszczeń w Polsce 2,75 m oraz 3-krotną wymianę powietrza na godzinę.

Powierzchnia działania

do 73 m²

Głośność

do 69 dB(A)

Trochę za głośny na wysokich obrotach, jednak musimy wziąć pod uwagę, że model oferuje CADR 600 m³/h, co jest ponadprzeciętnym wynikiem i nie znajdziemy ciszej pracującego oczyszczacza. Co ważne, w trybie nocnym urządzenie jest niezwykle ciche – praktycznie niesłyszalne.

Zużycie energii

do 75 W

Biorąc pod uwagę wydajność – można uznać, że jest to energooszczędny oczyszczacz. Nie znajdziemy modelu z podobnymi osiągami, ale z niższym zużyciem energii.

 

Air Clinic Space Wi-Fi czujnik

 

Oczyszczacz Air Clinic Space Wi-Fi został wyposażony w amerykańskiej produkcji (Amphenol) optyczny czujnik kurzu/ pyłów PM2.5, który dobrze reaguje na zmieniający się stopień zabrudzenia powietrza. Reakcja oczyszczacza jest naprawdę szybka i trzeba przyznać, że w porównaniu z miernikiem Kaiterra – wskazywanie poziomu PM2.5 jest miarodajne.

 

Ilość PM2.5 w µg/m³ Kolor wskaźnika Tryb pracy Jakość powietrza
do 35 Zielony 1 Bardzo dobra
36-75 Zielony 2 Dobra
76-115 Niebieski 3 Umiarkowana
116-150 Pomarańczowy 4 Zła
powyżej 150 Czerwony 5 Bardzo zła

 

Jak widać, oczyszczacz przełącza się na wyższy bieg pracy wentylatora po osiągnięciu PM2.5 na poziomie 36 µg/m³, co jest przyzwoite, często spotykane wśród oczyszczaczy. Wyświetlacz oprócz poziomu PM2.5 wskazuje również aktualną temperaturę oraz wilgotność powietrza – posiada czujniki temperatury i wilgotności.

 

Air Clinic Space Wi-Fi porównanie czujnika
Air Clinic Space Wi-Fi - porównanie reakcji czujnika

 

Oczyszczacz powietrza z przydatnych funkcji posiada timer z możliwością ustawienia wyłączenia 1-12h (ustawiane co godzinę). Mamy do dyspozycji 4 prędkości wentylatora ustawiane manualnie oraz 3 tryby automatyczne – sleep (wygaszony ekran i praca na najniższych obrotach), auto (praca względem zanieczyszczeń) oraz usuwanie dymu nikotynowego (zwiększona czułość i praca na najwyższych obrotach). W trybie automatycznym uaktywnia się również czujnik światła i jeśli w pomieszczeniu panuje zmrok – urządzenie przełącza się w tryb nocny. Jeśli wraca światło dzienne – urządzenie przechodzi w tryb automatyczny. Fajny bajer, włączając tryb automatyczny, praktycznie nie musimy się o nic martwić.

 

Air Clinic Space Wi-Fi czujnik
Air Clinic Space Wi-Fi - zbliżenie na czujnik

 

Zdalne sterowanie

W przypadku Space Wi-Fi warto poświęcić osobny akapit na temat zdalnego sterowania urządzeniem – mamy tutaj do dyspozycji pilot lub aplikację mobilną. Pilot jest leciutki, a przyciski dobrze reagują. Darmowa aplikacja 'Smart Life - Smart Living' jest w pełni przetłumaczona na język polski. Co ważne, jedynie zdalnie możemy wyłączać/włączać jonizację powietrza, która domyślnie uruchamia się z trybem automatycznym.

 

Air Clinic Space Wi-Fi pilot
Air Clinic Space Wi-Fi – pilot do zdalnego sterowania

 

Łączenie oczyszczacza z telefonem przebiega bezproblemowo, jednak w instrukcji urządzenia jest błąd, który może dostarczyć problemów. Mianowicie jest napisane, żeby aktywować czujnik Wi-Fi poprzez przyciśnięcie przycisku jonizacji – którego nie ma na panelu, a ten na pilocie w żaden sposób nie reaguje. U mnie w ten sposób przebiegało poprawne łączenie oczyszczacza Space Wi-Fi z aplikacją:

  • zainstalowanie aplikacji na telefonie,
  • przytrzymanie przez kilka sekund przycisku do zmiany szybkości wentylatora – włączy się migająca ikonka/symbol Wi-Fi,
  • połączenie urządzenia w telefonie,
  • podczas parowania należy wcisnąć przycisk jonizacji na pilocie.

Z poziomu aplikacji mamy dostępne wszystkie funkcje urządzenia oraz sprawdzenia jakości powietrza (poziom PM2.5). Dla mnie przydatna okazała się funkcja 'Harmonogram' pozwalająca na ustawienie włączenia lub wyłączenia oczyszczacza o określonej godzinie, co do minuty. Można sobie np. ustawić włączenie oczyszczacza na pół godziny przed powrotem z pracy lub dziecka ze szkoły.

 

Filtry

Oczyszczacz korzysta ze sprawdzonego rozwiązania – w środku znajduje się filtr kompozytowy będący połączeniem filtra True HEPA oraz węglowego. HEPA ma tutaj klasę H13, co przekłada się na skuteczność co najmniej 99,7% w usuwaniu alergenów, smogu i innych zanieczyszczeń z powietrza. Warstwa z węglem pochłania szkodliwe gazy oraz niepożądane zapachy. Warto zaznaczyć, że model dobrze będzie usuwał formaldehyd (CADR dla formaldehydu to 200 m³/h). Dodatkowo znajduje się tutaj filtr wstępny, który dobrze przylega do oczyszczacza – nic nie lata nawet na najwyższym trybie pracy.

 

Air Clinic Space Wi-Fi filtry
Air Clinic Space Wi-Fi – z rozłożonymi filtrami

 

Filtrację wspomaga jonizacja powietrza generująca jony ujemne o koncentracji 10 milionów/cm³ – nie mamy żadnego potwierdzenia co do skuteczności. Co ważne, trybem jonizacji możemy sterować tylko zdalnie (za pomocą pilota lub aplikacji). Inaczej jonizacja zostaje uruchomiona wraz z trybem auto i nie mamy wpływu na jej wyłączenie.

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Filtr zintegrowany (HEPA H13 + węglowy)

ok. 6 miesięcy (według instrukcji)

299 zł

Roczny koszt eksploatacji

 

~300 zł

 

Roczny koszt eksploatacji może odstraszać – producent według instrukcji sugeruje wymieniać filtry co pół roku. Jednak należy wziąć pod uwagę pojemność filtrów, która tutaj jest naprawdę imponująca – mamy 2,19 m² powierzchni HEPA oraz 190 g węgla aktywnego. Takie filtry powinny spokojnie wytrzymać nawet do 2 lat (w obliczeniach przyjmujemy 1 rok) i to biorąc pod uwagę nasze brudne powietrze. Dałoby to nam roczne koszta w granicach 150 zł, co już jest bardzo dobrym wynikiem.

 

Sporym plusem urządzenia jest niezwykła szczelność układu filtracyjnego – filtry zostały otoczone specjalną gąbką i dokładnie przylegają do komory. Nie musimy się obawiać tego, że zabrudzenia będą uciekały bokiem – całe zassane powietrze zostaje dokładnie przefiltrowane.

 

Air Clinic Space Wi-Fi filtr
Air Clinic Space Wi-Fi – filtr z bliska

 

Space Wi-Fi został wyposażony w praktyczny wskaźnik filtrów – po przepracowaniu 1500 godzin lampka na panelu powiadomi o konieczności zmiany. Zalecamy jednak po tym czasie zresetować licznik i kierować się oceną indywidualną jakości filtra – ocena stopnia zabrudzenia.

 

Dodatkowe informacje

  • Blokada rodzicielska
  • Żyroskop – wyłączenie w razie przechylenia

 

Air Clinic Space Wi-Fi – podsumowanie

Na korzyść urządzenia przemawia duża wydajność oraz przyjemny dla oka design. Zdalne sterowanie przebiega bez problemu (pomimo błędu w instrukcji), reakcja oczyszczacza na zanieczyszczenia jest naprawdę dobra. Szkoda, że producent nie wyposażył swojego urządzenia w czujnik gazów – jednak należy zaznaczyć, że sprzęt poradzi sobie z usunięciem LZO i innych gazów dzięki filtrowi węglowemu. Dużym plusem jest również duży filtr, który powinien dłużej wytrzymać, niż deklaruje producent.

 

Cena sprzętu nie jest wygórowana, otrzymujemy oczyszczacz powietrza z jonizacją oraz możliwością sterowania przez telefon. Jako że mamy do czynienia z polską firmą, nie powinno być problemu z późniejszą dostępnością filtrów. Cieszy również długa gwarancja producenta (10 lat to rekord), musimy pamiętać, że za tak długi okres byśmy musieli słono dopłacić w przypadku konkurencji. Użytkownik zyskuje pewny sprzęt na długie lata.

 

Zalety
Wygląd urządzenia
Wydajność
Kółka jezdne i uchwyty po boku
Dobra reakcja na pojawiające się zanieczyszczenie
Aplikacja mobilna
Wady
Brak czujnika LZO

 

 

Sprawdź Air Clinic Space Wi-Fi w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Air Clinic Galaxy - testy i recenzja

Air Clinic jest polską firmą mającą swoją główną siedzibę w Krakowie, która produkuje oczyszczacze od 2016 roku. Produkty tej firmy często są rekomendowane przez różnego rodzaju instytucje, jednak pozostają wciąż mało popularne wśród konsumentów. Czy oczyszczacze...

Air Clinic Home&Office - testy i recenzja

Już po nazwie oczyszczacza możemy się domyślić, że polski producent z fabryką w Chinach, stawia na czyste powietrze w domu oraz biurze. Czy Air Clinic Home&Office jest dobrym urządzeniem? Czy polska marka musi ustąpić miejsca gigantom AGD? Co ważne, producent jest pewny...

Air Clinic Smart - testy i recenzja

Pomimo że oczyszczacze tej marki są produkowane już od 2016 roku, to wciąż pozostają mało popularne wśród konsumentów. Czy Polski producent z fabryką w Chinach jest w stanie konkurować z największymi potentatami w branży? Czy kupno oczyszczacza Air Clinic się opłaca...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.