Recenzja Xiaomi Air Purifier 2S

Produkty marki Xiaomi przyzwyczaiły nas do dobrego stosunku ceny do jakości. Podobnie jest w przypadku oczyszczaczy powietrza. Model „2S” pojawił się na rynku w 2018 roku i zastąpił model „2”. W urządzeniu dokonano dwóch zmian: dodano laserowy miernik PM2.5 oraz wyświetlacz.

 

Wygląd zewnętrzny

Wykonanie urządzenia Xiaomi Air Purifier 2S stoi na dobrym poziomie, biały plastik nie żółknie. Zanieczyszczone powietrze dostaje się do środka przez liczne otwory na powierzchni obudowy. Zasysanie powietrza ma miejsce z przodu i po bokach. Tylna powierzchnia to atrapa otworów, w tym miejscu znajduje się klapka dostępu do filtrów. Brakuje uchwytów do przenoszenia lub kółeczek transportowych, co czyni urządzenie stacjonarnym.

 

Główne funkcje

Oczyszczacz powietrza oferuje tylko funkcję oczyszczania powietrza. Przepływ powietrza wynosi 388 m3/h, a współczynnik CADR to 310 m3/h, co odpowiada zasięgowi działania 37 m2.

 

Głośność działania to 31 dB dla trybu nocnego i maksymalnie 66 dB w trybie Turbo. Dostępne tryby pracy to: nocny, automatyczny oraz wydajny. Producent nie podaje przepływu powietrza dla niskich obrotów, dlatego nie należy zakładać, że ten tryb jest wystarczający w nocy. Pobór energii elektrycznej w trybie stand-by to 1,5 W, a maksymalna moc to 31 W.

 

Wydajność Xiaomi Air Purifier 2S

Parametr

Wartość (poziomy obrotów)

Uwagi

Przepływ powietrza

Do 388 m3/h

Przepływ jest utrzymany na dobrym poziomie względem deklarowanej powierzchni. Bezstopniowa regulacja.

Powierzchnia działania

21-37 m2

Głośność

31-66 dB

Akceptowalna głośność w niskich obrotach, dość głośny przy wyższych obrotach.

Zużycie energii

1,5-31 W

Bardzo niskie wartości, koszt energii pozostanie niezauważony.

 

Xiaomi Air Purifier 2S czujniki

 

Producent wyposażył oczyszczacz w 4 czujniki:

  1. Laserowy czujnik pyłów PM2.5
  2. Termometr
  3. Czujnik wilgotności względnej
  4. Czujnik natężenia światła

Podstawą działania w trybie automatycznym jest pomiar z czujnika PM2.5. Miernik działa na podstawie chińskich norm powietrza, przez co progi zanieczyszczenia, od których reaguje, są dość wysokie (75 µg/m3). Zalecane jest ręczne kontrolowanie pracy urządzenia. Dodatkowo urządzenie wygasza wyświetlacz w trakcie nocy. Wewnątrz oczyszczacza Xiaomi nie zastosowano czujnika LZO.

 

Wyniki pomiarów są na bieżąco prezentowane na wyświetlaczu z przodu urządzenia.

 

Pracę oczyszczacza można kontrolować za pomocą przycisków (do wyboru jeden z 3 trybów pracy) lub za pomocą aplikacji Mi Home. Aplikacja pozwala na kontrole pracy urządzenia w zasięgu sieci Wi-Fi.

 

Filtry w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2S

Producent wyposażył oczyszczacz w zintegrowany filtr, w którego skład wchodzi:

  • filtr wstępny (zewnętrzna siateczka) zatrzymujący kurz
  • filtr HEPA E12 o powierzchni ok. 2,2 m2, skuteczność to 99,3% dla pyłów o rozmiarze 0,3 µm
  • węgiel aktywny o masie ok. 330g neutralizujący lotne związki organiczne

 

Standardowy filtr zamontowany w urządzeniu jest koloru niebieskiego i ma takie parametry, jak podajemy wyżej. Dostępne są zamienne filtry w kolorze zielonym, fioletowym i od niedawna szarym. Zielony i fioletowy to filtry HEPA E12, szary to filtr o dokładności HEPA H13. Dostępność szarej wersji w sprzedaży to kwestia czasu, chwilowo jest oferowany tylko w zestawie z Xiaomi Air Purifier 2H. Więcej o filtrach przeczytać można w naszym artykule na temat różnic filtrów do oczyszczaczy Xiaomi.

 

Filtry są wyposażone w moduł RFID – ich zużycie jest na bieżąco monitorowane i zapisywane. Przy każdym uruchomieniu na ekranie zostanie wyświetlona informacja o kondycji filtra. Ciekawe jest to, że ich stan można monitorować z poziomu aplikacji mobilnej.

 

3 poziomy filtracji w Xiaomi Air Purifier 2S
3 poziomy filtracji w Xiaomi Air Purifier 2S

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Filtr zielony/fioletowy

do 6 miesięcy

169 zł

Roczny koszt eksploatacji

~300 zł

 

Dodatkowe informacje

  • Brak blokady rodzicielskiej
  • Otwarcie tylnej klapy powoduje wstrzymanie pracy oczyszczacza
  • Wyposażenie oczyszczacza w 2 wentylatory wpływa na obniżenie poziomu głośności

 

Podsumowanie

Produkt marki Xiaomi dobrze wpisuje się w potrzeby polskiego klienta. Posiada przyzwoity filtr, czujnik laserowy PM2.5 oraz aplikację mobilną. Atrakcyjna cena także przykuwa uwagę. Produkt ma też kilka wad: przepływ powietrza w trybie nocnym jest bardzo niski, w trakcie pracy z maksymalną wydajnością jest głośny oraz brakuje czujnika LZO.

 

Tutaj można zakupić oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S.

 

Zalety
Atrakcyjna cena
Laserowy czujnik PM2.5
Dobre wykonanie
Niski koszt filtrów, 3 rodzaje filtrów
Aplikacja mobilna
Wady
Brak czujnika LZO
Głośność w trybie Turbo
Niski przepływ powietrza w trybie nocnym
Czujnik PM2.5 działa zgodnie z chińskimi normami

 

 

Sprawdź Xiaomi Air Purifier 2S w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Xiaomi Air Purifier 2H - testy i recenzja

Model 2H to najnowsza propozycja azjatyckiego giganta. Oczyszczacz jest przeznaczony na powierzchnię do 31 m². Nowością jest zastosowanie filtru HEPA klasy 13. Design natomiast jest kontynuacją schematów ze starszych produktów.      

Xiaomi Air Purifier 3H - testy i recenzja

Xiaomi Air Purifier 3H to nowy oczyszczacz powietrza chińskiego producenta. Względem poprzednich modeli znacząco podniósł wydajność i jeszcze bardziej obniżył zużycie energii (do 38W) przy zachowaniu kompaktowych wymiarów.      

Xiaomi Smart Air Purifier 4 - testy i recenzja

Smart Air Purifier 4 jest jednym z oczyszczaczy chińskiego producenta Xiaomi, które miały swoją premierę w 2022 roku. Należy do udoskonalonej generacji urządzeń stojących na straży czystego powietrza. Ten model sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 48 m². Co w Xiaomi...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.