Większe pomieszczenia wymagają lepszych parametrów. To oczywistość, ale warta wspomnienia, dla wszystkich tych, którzy sądzą, że mały oczyszczacz zawsze będzie wykazywał się skutecznością. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest współczynnik CADR, na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza oraz jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się na powierzchni do 70 m2.
Biorąc pod uwagę bardzo złą jakość powietrza, którym oddychamy, trudno na to pytanie odpowiedzieć inaczej niż: w każdym przypadku. Na tle państw Unii Europejskiej, plasujemy się na niechlubnym czwartym miejscu pod względem średniej wartości stężenia pyłu PM2.5, która w 2017 kształtowała się na poziomie 23 ug/m3 (dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego). Ponadto w tym samym roku polskie powietrze charakteryzowało się najwyższym w całej Unii średniorocznym stężeniem benzopirenu – związku organicznego, silnie podrażniającego ludzki układ oddechowy, mogącego w dużych stężeniach doprowadzać do powstawania nowotworów. Z kolei w 2019 wysoki poziom takich zanieczyszczeń przyczynił się do aż 43 tys. przedwczesnych zgonów.
Zdecydowana większość z tych zanieczyszczeń pochodzi ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Odpowiadają one za aż 86% emisji wspominanego benzopirenu i 46% pyłów PM2.5 i PM10. Coraz bardziej restrykcyjne normy i wymogi prawne związane z dopuszczalnymi sposobami spalania starają się temu przeciwdziałać. Ich główny cel, czyli wymiana kotłów węglowych na czystsze rozwiązania jest jednak procesem kosztowym i czasochłonnym. A zjawisko zanieczyszczenia będzie – według naukowców – wciąż przybierać na sile, dzięki zmianom klimatycznym, niosącym ze sobą wysokie temperatury i brak opadów. Takie warunki tworzą wprost idealne środowisko dla zanieczyszczeń, które w otoczeniu suszy są w stanie utrzymać się w powietrzu o wiele dłużej. I skutecznie przenosić się na dalsze obszary.
Oczyszczacze to urządzenia, których praca polega – w dużym uproszczeniu – na pobieraniu zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia, przefiltrowywaniu go i oddawaniu z powrotem do otoczenia. Dzisiejszy standard na rynku stanowi trójstopniowy system filtracji, na który składa się:
W niektórych oczyszczaczach dostępnych na rynku spotyka się także jonizatory powietrza. To specjalne urządzenia, generujące jony ujemne i dodatnie w odpowiednich proporcjach, wykazujące się podobnym działaniem do filtrów węglowych i HEPA. Dużą zaletą tego rozwiązania jest polepszenie samopoczucia i nawilżenia skóry, będące wynikiem oddziaływania jonów ujemnych.
Przeczytaj więcej o oczyszczaczach powietrza z jonizatorem.
Zdecydowaliśmy się już na zakup oczyszczacza. Teraz zostajemy postawieni przed pytaniem – jak dobrać model do wielkości mieszkania lub pomieszczenia, w którym ma pracować? Odpowiedzi na nie udzieli nam m.in. współczynnik CADR.
CADR (Clean Air Delivery Rate) jest międzynarodowym standardem, ustalonym przez Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego AHAM. Stosowany jest do pomiaru skuteczności oczyszczacza z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia i objętości czystego powietrza, wytwarzanego na godzinę. Prościej mówiąc – wartość tego współczynnika informuje nas, ile czystego powietrza, oddanego przez urządzenie, trafia do nas w ciągu godziny jego pracy.
Przyjmuje się, że powietrze w pomieszczeniu o standardowej wysokości 2,5 m, w ciągu jednej godziny, powinno zostać przefiltrowane 3-4 razy. W takim wypadku oczyszczacz pracujący na przestrzeni o powierzchni 70 m2 powinien cechować się współczynnikiem CADR na poziomie nie mniejszym niż ok. 521 m3. Wybierając oczyszczacz o przepływie mniejszym niż zalecany, urządzenie może okazać się nieskuteczne.
Seria AP Pro marki IDEAL, opisana przez nas poniżej, stanowi jedno z najlepszych dostępnych aktualnie rozwiązań, jeśli chodzi o oczyszczanie pomieszczeń o powierzchni do 70 m2. Oczyszczacze te są chętnie wybierane zarówno przez klientów indywidualnych z domami o większej powierzchni, jak i właścicieli salonów kosmetycznych, gabinetów medycznych oraz biur, dbających o jak najlepsze warunki w miejscu pracy.
Dopisek „Pro” w tej serii nie jest bynajmniej nadużyciem. Dzięki przepływowi powietrza na poziomie 561 m3/h model ten bez żadnego problemu poradzi sobie w pomieszczeniach nawet do 80 m2. Zaawansowany sposób filtracji, najwyższa jakość wykonania, cicha praca (17-57 dB) i funkcjonalność sprawią, że oczyszczacz IDEAL AP 60 Pro to wybór, który będzie cieszył swą pracą i niezawodnością przez lata.
W tym przypadku cena zdecydowanie równa się jakości. Urządzenie oferuje specjalny filtr 360o, wyprodukowany przez światowego lidera, markę Fredenberg, będący prawdopodobnie najlepszym tego typu rozwiązaniem na świecie. Składa się na niego aż pięciowarstwowy HEPA o klasie dokładności H14 – rzadko spotykanej w oczyszczaczach dostępnych dla klientów indywidualnych – gwarantującej skuteczność na poziomie co najmniej 99,995%. Technologia ta skutecznie zatrzymuje także pyły PM0.1, czyli zanieczyszczenia o średnicy poniżej 0,1 mikrometra!
Drugi element technologii filtracji IDEAL stanowi filtr węglowy, zawierający 670 g węgla aktywnego, co przekłada się na powierzchnię aż 1 340 000 m2. Dzięki temu oczyszczacz usuwa z powietrza nieprzyjemne zapachy (m.in. dym papierosowy), gazy i opary chemiczne z niespotykaną wręcz dokładnością. Całość wieńczy doskonale zaprojektowany filtr wstępny, chroniący całość przed zanieczyszczeniami o większej średnicy.
O skuteczności filtra 360o od IDEAL najlepiej świadczy certyfikat, nadany przez Instytut Schwarzkopf we współpracy z Mainfranken Institute of Hygiene, dopuszczający oczyszczacze z serii Pro do użytku w placówkach medycznych. Dzięki zaawansowanym technologiom filtracji oczyszczacz ten otrzymał także certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii i atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Urządzenie oferuje 5 prędkości pracy wentylatora, którymi możemy sterować w sposób zarówno manualny i automatyczny. Za niezawodną pracę w przypadku tej drugiej opcji odpowiadają czujniki pyłów PM2.5, PM10 i gazów. Oczyszczacz oferuje też możliwość regulowania przepływu w trybach średnim i wysokim, w zależności od potrzeb i warunków panujących w pomieszczeniu. O aktualnym stanie powietrza poinformuje nas zaś specjalny, trójkolorowy wskaźnik. Nie zabrakło też blokady rodzicielskiej, wskaźnika zużycia filtrów i programatora czasowego, umożliwiającego ustawienie czasu włączenia lub wyłączenia oczyszczacza.
Sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie? Bez problemu. Po zainstalowaniu aplikacji IDEAL AIR PRO uzyskamy możliwość m.in. zdalnego włączania lub wyłączania urządzenia, kontrolowania siły nadmuchu, ustawienia trybu pracy czy sprawdzenia stanu powietrza i filtrów.
Wszystkim tym, którzy chcą postawić na jeszcze większy przepływ powietrza lub szukają urządzenia, które sprawdzi się także w pomieszczeniach do 100 m2, polecamy oczyszczacz IDEAL AP 80 Pro cechujący się wyższym współczynnikiem filtracji CADR, na poziomie aż 800 m3/ h.
To właśnie z tego parametru wynikają różnice dzielące oba modele. Wyższy przepływ powietrza pociąga za sobą potrzebę wykorzystania większej mocy. W porównaniu do poprzednika, zakres jej poboru uległ zwiększeniu z 6-90 W do 6-175 W. Zastosowane przez producenta technologie sprawiły jednak, że głośność urządzenia – pomimo znacznego zwiększenia ilości filtrowanego powietrza – wzrosła jedynie o ok. 2-6 dB. Całość została zamknięta w obudowie o identycznych wymiarach, jak mniejszy brat.
System filtracji pozostał bez zmian. W urządzeniu znajdziemy ten sam, wysokowydajny filtr 360o, szczycący się niemalże stuprocentową skutecznością. Nie zabrakło żadnego czujnika ani wskaźnika, zastosowanego w AP 60 Pro. Wyższym modelem także możemy w pełni sterować za pomocą aplikacji mobilnej, przeznaczonej na telefony z systemem Android i iOS. Jeśli dysponujecie jeszcze większym pomieszczeniem, do którego planujecie przenosić oczyszczacz – bez zastanowienia wybierzcie wersję z oznaczeniem 80.
Dodatkowa funkcjonalność? Jeszcze większa powierzchnia? A może nie wiesz, jaki model oczyszczacza sprawdzi się w twoim domu? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści z pewnością pomogą ci wybrać oczyszczacz, który spełni twoje oczekiwania. Pomoc w walce ze smogiem, alergenami i innymi zanieczyszczeniami to nasza misja!