Oczyszczacze powietrza na biurko

Nadgorliwość? Niekoniecznie. Zwłaszcza gdy zmagamy się z alergią lub gdy wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza utrudnia nam koncentrację.  Doskonale sprawdza się, gdy podróżujemy, często przebywamy w samochodzie lub korzystamy z coraz popularniejszego coworkingu. Powodów do stosowania małych oczyszczaczy, podłączanych do laptopa czy komputera, nie brakuje. W tym artykule znajdziecie najważniejsze z nich, wraz z poradami, czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia.

 

Poprawa jakości powietrza - działania na własną rękę

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce to problem dużej skali, na którym tracimy wszyscy. Wystarczy rzut oka na statystyki (Smog w Polsce i jego konsekwencje, 2019): 

  • w 2019 roku na terenie Polski odnotowano ponad 43 tys. przedwczesnych zgonów, spowodowanych działaniem pyłu PM2,5, stanowiącego główny składnik smogu.
  • 96% stref podlegających okresowym badaniom na terenie kraju, posiadało w 2018 roku przekroczone stężenie toksycznego benzopirenu w powietrzu. W 85% z nich odnotowano przekroczone normy stężenia pyłu PM10.

Niestety, oczyszczacze powietrza, pomimo stale rosnącego zainteresowania, wciąż nie są rozwiązaniem tak powszechnym, jak popularna klimatyzacja. A to oznacza, że w wielu obiektach i przestrzeniach jesteśmy narażeni na wysoki poziom zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę fakt, że radykalne zmniejszenie ilości niebezpiecznych związków chemicznych w powietrzu nie jest rozwiązaniem realnym do wprowadzenia „ot, tak”, warto zadbać o jego jakość w swoim najbliższym otoczeniu. Możemy to zrobić poprzez używanie oczyszczaczy powietrza. I właśnie w tym celu powstały najmniejsze i najbardziej kompaktowe modele, by móc je zabrać ze sobą. Od przestrzeni coworkingowych, przez kabiny samochodowe, po każde inne pomieszczenie, do którego zabieramy naszego laptopa.

 

kobieta pracująca przy biurku

 

Ulga dla alergików

Szacuje się, że ponad 40 proc. mieszkańców Polski zmaga się z różnymi alergiami, z czego 6 milionów z nich z alergią na roztocze kurzu domowego. Małe, przenośne oczyszczacze, które bez problemu zmieszczą się na biurku, mogą w takich przypadkach okazać się prawdziwym zbawieniem. W zależności od modelu, w celu neutralizacji alergenów, wykorzystuje się wysokoskuteczne filtry cząsteczkowe powietrza HEPA, jonizatory powietrza lub oba te rozwiązania na raz. W przypadku kompaktowych urządzeń zazwyczaj spotkamy się z zastosowaniem tylko jednego z nich.

 

Mały oczyszczacz to słabszy oczyszczacz?

Po części jest to prawda. Jeżeli chcemy oczyścić powietrze w biurze, sypialni czy pokoju dziecięcym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór oczyszczacza, który jest przeznaczony do konkretnej powierzchni. Małe i przenośne urządzenie nigdy nie będzie tak wydajne i skuteczne, jak klasyczne oczyszczacze powietrza dedykowane do dużych pomieszczeń.

 

Ponadto warto także zwrócić uwagę na to, że segment oczyszczaczy, przeznaczonych do pracy na bardzo małych powierzchniach (do kilku m2), pełen jest tanich i wykazujących się bardzo niską skutecznością modeli od niedoświadczonych w tej dziedzinie producentów. Do tego doliczyć należy inne, częste problemy, takie jak np. trudności z zakupem nowych filtrów czy wysoką awaryjność urządzeń.

 

Podobnie, jak w przypadku pełnowymiarowych modeli, przeznaczonych do kompleksowego oczyszczania powietrza w pomieszczeniach o większej powierzchni, tak samo i w przypadku urządzeń na biurko należy stawiać wyłącznie na rozwiązania od renomowanych producentów. Łatwy dostęp do filtrów, pewność co do skuteczności i trwałości oraz kompleksowe usługi gwarancyjne pozwolą nam spać spokojnie.

 

Oczyszczacz powietrza na biurko – czym się kierować?

Wybierając oczyszczacz z przeznaczeniem do używania go na biurku, fundamentalną znaczenie będzie miał rozmiar. Urządzenie powinno być możliwie jak najmniejsze, by nie przeszkadzać w ciągłym operowaniu między laptopem, długopisem a filiżanką dobrej kawy.

 

Drugą kwestią, której nie możemy pominąć, jest zastosowany system filtrowania powietrza. W oczyszczaczach przeznaczonych do małych powierzchni spotykamy się najczęściej z trzema rodzajami filtrów:

 

  • filtrem wstępnym – zatrzymującym większe zanieczyszczenia, takie jak kurz, włosy, sierść zwierząt czy pyłki o większej średnicy;
  • filtrem EPA lub HEPA – czyli wspomnianymi już wysokoskutecznymi filtrami cząsteczkowymi powietrza. W oczyszczaczach powietrza do użytku domowego spotykamy się z filtrami o klasie od E11 do H14, odznaczające się skutecznością oczyszczania od 95 do nawet 99,975%. Filtry te skutecznie zatrzymują m.in. bakterie, wirusy, alergeny, zarodniki grzybów i pleśni oraz szkodliwe składniki smogu, takie jak pyły PM2,5 i PM10;
  • innymi filtrami przeciwpyłowymi, drobnocząsteczkowymi o możliwie jak najwyższej skuteczności wyłapywania zanieczyszczeń. Należy podkreślić, że choć filtry EPA i HEPA będą zawsze stanowiły najlepszy wybór, tak filtry niższej klasy od renomowanych producentów również będą w stanie zapewnić dobrą jakość powietrza. Co więcej filtry te będą dobrze radziły sobie także z wyłapywaniem alergenów, które są stosunkowo dużymi cząsteczkami.

 

W małych oczyszczaczach filtry EPA i HEPA często stosowany jest zamiennie z jonizatorami powietrza. Są to urządzenia, które oczyszczają powietrze dzięki emisji tzw. jonów ujemnych, czyli cząsteczek o bardzo małej masie, zdolnych do pochłaniania i neutralizowania zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Jonizatory powietrza przyczyniają się także do poprawy zdrowia skóry oraz samopoczucia. W końcu nie bez powodu najlepiej czujemy się w lasach, nad morzem czy przy wodospadach, gdzie stężenie jonów ujemnych na m3 w powietrzu jest największe.

 

Nie zapomnijmy także o sposobie podłączenia. Oczyszczacz przystosowany do pracy na biurku musi posiadać dedykowane porty USB, pozwalające podłączyć go do powerbanka, laptopa bądź ładowarki. Dużym udogodnieniem będą też dodatkowe porty w samym oczyszczaczu, pozwalające podłączyć do niego inne urządzenia.

 

Co polecamy? Sharp UJ-GC20E-B

Sharp UJ-GC20E-B od japońskiego producenta jest zdecydowanie jednym z najlepszych urządzeń, przeznaczonych do zastosowania w samochodach, na biurkach i niewielkich powierzchniach do 3,6 m3. Cicha praca w zakresie 19-36 dB (w zależności od uruchomionego trybu pracy) pozwala wręcz zapomnieć o jego obecności.

 

Sharp UJ-GC20E-B
Oczyszczacz powietrza Sharp UJ-GC20E-B

 

Kompaktowe wymiary (zaledwie 74x65x162 mm) i doskonały design sprawiają, że oczyszczacz bez problemu odnajdzie się w każdej mniejszej przestrzeni. A skoro już przy wyglądzie jesteśmy, to model ten dostępny jest także w złotej wersji kolorystycznej (Sharp UJ-GC20E-N).

 

Urządzenie zasilane jest poprzez kabel USB, za pomocą którego możemy połączyć je z laptopem, powerbankiem lub zasilaczem na zapalniczkę (dołączonym do zestawu), w przypadku, gdy chcemy zadbać o powietrze w samochodzie. Sam zasilacz wyposażono także w dodatkowy port USB 1,5 A, pozwalający na podłączenie innego urządzenia, np. w celu podładowania go.

 

Model UJ-GC20E-B wyposażony został w dwustopniowy system filtracji, na który składa się ulepszony filtr wstępny, zdolny do zatrzymywania także pyłów PM10 (co w przypadku tego typu filtrów nie jest standardem), oraz generator jonów Plasmacluster High-Density 25000.

 

Plasmacluster to autorska technologia Sharpa, opierająca się na generowaniu jonów dodatnich i ujemnych w odpowiednich proporcjach. Cząsteczki te mają zdolność wiązania i usuwania zanieczyszczeń, takich jak bakterie, wirusy, alergeny i pleśń. Skutecznie neutralizują także nieprzyjemne zapachy (m.in. dymu tytoniowego). Jonizatory Plasmacluster cechują się potwierdzoną badaniami naukowymi skutecznością na poziomie 99,9%.

 

Niewątpliwą zaletę generatora HD 25000 stanowi jego wytrzymałość. Według producenta jonizator będzie w stanie pracować bez wymiany przez 17 500 godzin, czyli ok. 6 lat, przy pracy przez 8 godzin dziennie. O potrzebie wymiany zostaniemy poinformowani za pomocą specjalnego wskaźnika.

 

oczyszczacz powietrza Sharp na biurko
Sharp UJ-GC20E-B to kompaktowy oczyszczacz, które nie zajmuje dużo miejsca na biurku

 

Oczyszczacz oferuje trzy tryby pracy – LOW, MED i TURBO, różniące się między sobą prędkością działania wentylatora i liczbą emitowanych jonów. W przypadku najsilniejszej opcji, oczyszczacz będzie generował aż 75 000 jonów na cm3, ekspresowo neutralizując wszelkie nieprzyjemne zapachy. Duży plus dla wszystkich tych, którzy zamierzają korzystać z urządzenia także (lub wyłącznie) w samochodzie, stanowi automatycznie uaktywniająca się funkcja blokady silnika, która samoczynnie wznawia pracę oczyszczacza w trybie, w jakim pracował przed zgaszeniem samochodu.

 

Sharp UJ-GC20E-B – zdrowe warunki w każdym miejscu pracy

Powyższy model pomoże w stworzeniu higienicznych, wolnych od zanieczyszczeń i alergenów warunków w miejscu, w którym zdecydujemy się z niego korzystać. Warto podkreślić, że mały biurkowy oczyszczacz jest także bardzo mobilnym rozwiązaniem. Możemy go z powodzeniem umieścić w samochodzie czy niewielkiej garderobie, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

 

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza do biura

Jakość powietrza, którym oddychamy, będąc w pracy, jest niezwykle ważna dla naszej efektywności.

10 wskazówek jak zadbać o czyste stanowisko pracy

Powierzchnie biurowe – mimo coraz częstszego odchodzenia na rzecz modelu pracy zdalnej – wciąż stanowią dla wielu firm niezbędną przestrzeń, umożliwiającą prowadzenie działalności. I tyczy się to zarówno...

Dofinansowanie zakupu oczyszczacza do biura

Jakość powietrza w biurze ma ogromne znaczenie dla efektywności pracowników. Wpływa na ich koncentrację i samopoczucie, a w dłuższej perspektywie ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Teraz możesz się o nie zatroszczyć, nie ponosząc dużych kosztów związanych z zakupem...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.