22 602 20 80

Pn-Pt 9-17

Oczyszczacze powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych

Istnieją miejsca, które wymagają bezkompromisowej czystości pod każdym względem. Gabinety lekarskie i kosmetologiczne czy wysoko wyspecjalizowane zakłady produkcyjne to tylko przykłady miejsc, w których oczyszczacze powietrza są nie tylko pożądane, ale często niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa. Sprawdź, czym powinno charakteryzować się urządzenie do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych.

 

Oczyszczacze powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach - gdzie stosować?

Przy zakupie oczyszczacza powietrza do domu wiele osób zastanawia się, czy różnica w skuteczności oczyszczania na poziomie 99,95% lub 99,97% ma istotne znaczenie. Producenci z bardzo dużą dokładnością (do kilku miejsc po przecinku) wskazują, z jaką skutecznością ich urządzenie będzie pochłaniało poszczególne typy zanieczyszczenia. Czy to tylko chwyt marketingowy? Absolutnie nie. W niektórych miejscach usuwanie drobin o średnicy 1 nanometra (1 miliardowej metra) ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa lub powodzenia procesu produkcyjnego.

 

Przykład? Produkcja elektroniki. Najnowocześniejsze procesory opierają się na zastosowaniu tranzystorów o wielkości 7nm. W ich przypadku zanieczyszczenie o średnicy 1 nanometra można porównać już do całkiem dużej plamy na śnieżnobiałej tkaninie. Laboratoria wytwarzające te niesamowicie małe elementy wymagają zastosowania oczyszczaczy z filtrami ULPA, wykazującymi się skutecznością co najmniej 99,999995%, niedostępnymi w urządzeniach przeznaczonych na rynek konsumencki. Większość branż – poza przemysłem kosmicznym, chemicznym, farmaceutycznym i podobnymi – nie będzie na szczęście wymagała od nas utrzymania aż takiej sterylności.

 

Które obiekty poza wyżej wymienionymi branżami będą wymagały urządzeń o bardzo wysokiej skuteczności? Z pewnością wszelkiego rodzaju gabinety kosmetyczne i przychodnie lekarskie, w których w łatwy sposób może dochodzić do zakażeń patogenami i bakteriami. Oczyszczacze powietrza znajdują szerokie zastosowanie w gabinetach dentystycznych, w których dochodzi do uwolnienia dużych ilości aerozoli ze śliny, a także tlenku glinu, cząstek metali i innych potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia związków. Odpowiednio dobrany model doskonale sprawdzi się również w miejscach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola i domy opieki, a także w mieszkaniach osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, skóry i nowotworami.

 

Wnętrze gabinetu dentystycznego
Oczyszczacze bardzo dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami w gabinetach dentystycznych, przychodniach i innych obiektach sanitarnych

 

Cechy oczyszczaczy do zastosowań specjalnych

Oczyszczacz do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych, w celu zapewniania możliwie jak najwyższej skuteczności, musi cechować się szeregiem parametrów, gwarantujących jego wysoką efektywność. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę?

 

Z pewnością współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Za jego pomocą określa się ilość czystego powietrza, jaką filtry są w stanie skutecznie oczyścić w ciągu jednej godziny swojej pracy. Na podstawie wieloletnich badań ustalono, że w celu zapewnienia jak najlepszej jakości powietrza, powinno być ono oczyszczane co najmniej 3 razy w ciągu godziny. By dobrać współczynnik CADR, należy obliczyć przepływ powietrza poprzez pomnożenie długości, szerokości i wysokości pomieszczenia razy trzy. Przykładowo, dla gabinetu o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 m, współczynnik CADR powinien wynosić przynajmniej 150 m3/h. Przy doborze oczyszczacza do budynków publicznych, zapas ten powinien być jednak większy, ze względu na normy wentylacyjne, a co za tym idzie większą prędkość wymiany powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym.

 

Pod uwagę powinniśmy wziąć również głośność pracy urządzenia. Przykładowo, we wspomnianych przedszkolach, maksymalny dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach wynosi 35 dB. Nie bez znaczenia pozostanie funkcjonalność oraz możliwie jak najwyższa precyzja działania trybu automatycznego, błyskawicznie dostosowującego prędkość działania urządzenia do poziomu zanieczyszczeń, znajdujących się w pomieszczeniu. Na koniec zostawiamy najważniejsze, czyli odpowiednio skuteczny sposób filtracji.

 

Filtry, których nie może zabraknąć

Absolutnym minimum, które musi znajdować się w wyposażeniu oczyszczacza do wymagań specjalnych, stanowi zestaw składających się z trzech filtrów:

  • wstępnego, zatrzymującego kurz, sierść, pyły, włosy i inne zanieczyszczenia o większej powierzchni. Filtr ten ma za zadanie nie tyle oczyścić samo powietrze, a uchronić kolejne, bardziej czułe filtry, które mogłyby ulec zapchaniu lub uszkodzeniu;
  • HEPA, czyli wysokoskutecznego filtra cząsteczkowego powietrza. Jego zadaniem jest usuwanie wirusów, bakterii, alergenów, zarodników pleśni i grzybów, pyłów PM2.5 i PM10 oraz wszystkich zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,001 mikrometra. W pomieszczeniach o wysokich wymaganiach ważne jest, by oczyszczacz posiadał filtr klasy nie niższej niż E12 cechujący się skutecznością, wynoszącą co najmniej 99,95%;
  • węglowego, wykonanego z węgla aktywnego, posiadającego zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, gazów i lotnych związków organicznych. Usuwanie substancji z tej ostatniej grupy stanowi najwyższy atut, przesądzający wręcz często o możliwości zastosowania oczyszczacza w danym miejscu. Do LZO zaliczamy bowiem niebezpieczne, skrajnie toksyczne dla ludzkiego zdrowia związki, takie jak benzopiren, ksylen, aceton czy oktan, które mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego i nerwowego, a nawet powstawania nowotworów i śmierci.

Bardzo dobre uzupełnienie, pomagające usuwać pozostałe w powietrzu zanieczyszczenia, stanowią jonizatory powietrza. Ich działanie opiera się na emisji jonów ujemnych i dodatnich w odpowiednich proporcjach (ok. 1,2 do 1), które osiadają na cząsteczkach patogenów i bakterii, łącząc się w rodniki hydroksylowe. Te zaś, po napotkaniu komórki bakterii czy wirusa, wyciągają z niej wodór, niszcząc jej błonę i w efekcie skutecznie ją neutralizują. Na tym zalety się nie kończą – silnie zjonizowane powietrze zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia, dbając także o odpowiednie nawilżenie skóry i błon śluzowych.

 

Oczyszczacze powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych - polecane modele

Aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, przygotowaliśmy listę czterech starannie wyselekcjonowanych modeli, które spełniają wszystkie wymienione przez nas wymagania, pozwalając cieszyć się niezawodną pracą przez długie lata. Pod uwagę wzięliśmy także inne istotne parametry, takie jak pobór energii czy liczbę trybów pracy, znacząco zwiększających obszar zastosowania oczyszczacza. Zaczniemy od rekomendacji produktu od doskonale znanego wszystkim holenderskiego Philipsa.

 

Sharp UA-KIL80E-W

Obytym w dziedzinie oczyszczaczy, Sharpa przedstawiać nie trzeba. To jedna z topowych marek, wyznaczająca coraz to nowe trendy w dziedzinie filtracji powietrza. Pierwsze, na co zwracamy uwagę, to doskonała wydajność przepływu powietrza (493 m3/h) oraz nawilżania (700 ml/h). Doskonale wypada także wyjątkowo niskie zużycie energii (od 6,4 W).

 

Oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W
Sharp UA-KIL80E-W

 

Oczyszczacz Sharp UA-KIL80E-W to jedno z najskuteczniejszych pod względem usuwania kurzu urządzeń, dostępnych na rynku. Silny nadmuch w połączeniu z wydmuchem pod kątem 20oC pozwala na zebranie zanieczyszczeń nawet z najniższych poziomów pomieszczenia. Ciekawostką jest zastosowany tutaj systemem automatycznego czyszczenia. Specjalne rolki zbierają kurz do pojemnika, więc filtr wstępny czyści się samodzielnie. Za pochłanianie brzydkich zapachów odpowiada filtr węglowy z dodatkiem żelu krzemionkowego. Z kolei wysokiej klasy filtr HEPA 13 usuwa co najmniej 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych (w tym pyłów PM2.5 oraz PM10).

 

Duże udogodnienie w usuwaniu brzydkich zapachów, bakterii, pleśni i wirusów stanowi tryb Plasmacluster Ion Spot. Urządzenie zostało wyposażone w najwydajniejszy generator jonów PCI25000, który rozprawia się z nimi wyjątkowo szybko. Technologia Plascmaluster to także duże wsparcie w walce z wirusem. Generowane jony w jedyne 30 sekund zmniejszają o blisko 91,3% liczbę koronawirusów w powietrzu.

 

Osoby zmagające się z objawami alergii powinien zainteresować tryb Pollen, znacznie zwiększający czułość urządzenia na alergeny. Powietrze monitorowane jest przez zestaw 5 czujników – temperatury, wilgotności, gazów, światła i kurzu, wyłapujący pył PM2. Nie zabrakło również charakterystycznej dla Sharpa funkcji auto-restartu, samoczynnie włączającej urządzenie po włączeniu zasilania, przydatnej w miejscach, w których często dochodzi do awarii sieci energetycznej.

 

 

LIFAair LA503

Na liście rekomendowanych modeli znalazł się także oczyszczacz fińskiego producenta LIFAair LA503. Urządzenie przeznaczone jest do powierzchni 54 m2, a dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi CADR może zapewnić czyste powietrze już w 18 minut. Badania instytutu Ghoung Zhou Institute of Microbiology potwierdzają skuteczność oczyszczacza w usuwaniu koronwawirusa. Urządzenie jest w stanie wychwycić aż 99,99% wirusów H1N1 o rozmiarach 80-120nm. Perfekcyjnie sprasowane filtry całkowicie wyłapują alergeny z powietrza, zwłaszcza jeśli oczyszczacz pracuje w trybie allergy.

 

oczyszczacz powietrza LIFAair LA503
LIFAair LA503

 

Za doskonałą wydajnością urządzenia stoi unikalna konstrukcja systemu filtracyjnego, która odznacza się niespotykaną szczelnością. Dodatkowo w zestawieniu z naprawdę dużą pojemnością filtrów (3,5 kg węgla aktywnego z domieszką zeolitu oraz 4,6 m2 powierzchni filtrów HEPA), LIFAair LA503 zapewnia niemal całkowite usunięcie zanieczyszczeń z powietrza. Łącznie zastosowano tutaj 4 moduły filtrów (po 2 moduły węglowe i HEPA), co przekłada się na dłuższy czas eksploatacji i naprawdę doskonałą skuteczność. Producent sięgnął po filtry HEPA klasy E12. I chociaż dostępne są na rynku filtry wyższej klasy H13 i H14, to pamiętajmy, że filtry klasy E12 są w zupełności wystarczające. Co więcej, mniejsza gęstość struktury filtrów pozwala osiągnąć wyższy CADR (nawet o 20%) przy zbliżonej głośności i zużyciu energii. Kluczowymi aspektami przy ocenie skuteczności oczyszczaczy są bowiem: obecność filtrów HEPA klasy min. E12, CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza) oraz szczelność układu. A z tymi trzema warunkami oczyszczacze LIFAair radzą sobie celująco.

 

Na korzyść oczyszczacza z pewnością przemawia doskonały design nagrodzony wyróżnieinem RedDot oraz wygodny sposób obsługi. Niewielkich rozmiarów przenośna stacja kontrolno-pomiarowa monitoruje jakość powietrza i umożliwia sterowanie urządzeniem. Użytkownik zostanie poinformowany o poziomie CO2, LZO (TVOC), pyłów PM2,5, a także o poziomie wilgotności i temperatury powietrza.

 

Blueaira HealthProtect 7770i

Blueair HealthProtect 7770i to oczyszczacz do dużych powierzchni. Zachwyca niezwykle wysoki współczynnik CADR (735 m3/h), który pozwala na 3-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny w pomieszczeniach do 100m2. Czy to możliwe, aby jedno urządzenie poradziło sobie z tak częstą wymianą powietrza na całej przestrzeni? Oczyszczacz Blueair nie ma z tym żadnego problemu. Równomierne rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu uzyskano dzięki wylotom SpiralAir™.

 

Blueair Hhealthprotect 7770i
Blueair HealthProtect 7770i

 

Oczyszczacz zachwyca całą gamą nowoczesnych rozwiązań i technologii, które przekładają się na efektywną i energooszczędną pracą. Producent Blueair zastosował tu m.in. technologię GermShield™, która umożliwia usuwanie drobnoustrojów, nawet gdy oczyszczacz ma włączony tryb czuwania. Redukcja zanieczyszczeń na poziomie 99% możliwa jest dzięki obecności technologii filtracji HEPASilent Ultra™.

 

Blueair HealthProtect 7770i radzi sobie także z monitorowaniem jakości powietrza. Wyposażony został w laserowy czujnik pyłów PM2.5, czujnik LZO, a także czujniki temperatury i wilgotności. Wyniki w formie numerycznego wskaźnika pyłów, LZO oraz 5-stopniowej skali kolorystycznej prezentowane są czytelnie na interfejsie. Obecność czujników to także możliwość przełączenia oczyszczacza w tryb automatyczny, które samodzielnie dostosowuje prędkość pracy wentylatorów do jakości powietrza w danym momencie.

 

Philips Dual Scan AC3858/50

Dual Scan AC3858/50 został zaprojektowany do pracy w pomieszczeniach do 60 m2. Dzięki współczynnikowi CADR na poziomie 500 m3/h salon o powierzchni 20 m2 zostanie oczyszczony w zaledwie 6 minut! Urządzenie zostało przebadane pod kątem bezpieczeństwa konstrukcji oraz sprawności oczyszczania, co zaowocowało przyznaniem atestu Polskiego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, certyfikatu Europejskiej Fundacji i Badań nad Alergiami ECARF oraz rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50
Philips Dual Scan AC3858/50

 

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 został wyposażony w innowacyjny filtr 3w1 w kształcie walca, pozwalający oczyścić powietrze z blisko 100-procentową skutecznością. Uzyskiwana dzięki pracy wentylatorów cyrkulacja 3D sprawia, że oczyszczone powietrze dotrze do każdego, nawet najtrudniej dostępnego zakamarka pomieszczenia. Na jego pokładzie znajdziemy filtr wstępny, HEPA H13 o skuteczności 99,97% i powierzchni 2,44 m2 oraz węglowy. Całość dopełnia technologia AeraSense, szybko reagująca na nawet najmniejsze zmiany stężenia cząstek.

 

Wysoka czułość na zanieczyszczenia w modelu od holenderskiego producenta to zasługa podwójnego zestawu czujników pyłów PM2.5 i gazów, skanujących powietrze z częstotliwością 1000 razy na sekundę. Dzięki nim otrzymujemy możliwość monitorowania poziomu zanieczyszczeń za pomocą designerskiego, dotykowego wyświetlacza, pełniącego także funkcję panelu sterowania. Dla osób wymagających kontroli nad urządzeniem z dowolnego miejsca Philips oferuje zaś aplikację mobilną Clean Home+. Słowem podsumowania – doskonały wybór wszędzie tam, gdzie najwyższa czystość powietrza stanowi priorytet.

 

IDEAL AP 140 Pro

Profesjonalny w każdym calu. Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 140 Pro to produkt złożony w całości w Niemczech, dla zachowania najwyższego poziomu wykonania. Skuteczność? Prawdopodobnie najwyższa na rynku. Urządzenie otrzymało certyfikat Institut Schwarzkopf, zaświadczający o jego przydatności w pomieszczeniach medycznych, certyfikat ECARF oraz atest PZH. Z tego też powodu doskonale sprawdzi się w placówkach publicznych.

 

Oczyszczacz IDEAL AP 140 Pro
IDEAL AP 140 Pro

 

Filtr 360o, zastosowany przez inżynierów IDEAL, zawiera w sobie aż 800 g węgla aktywnego. Z kolei pięciowarstwowy HEPA H14 o skuteczności co najmniej 99,995% gwarantuje niezawodną pracę przez ok. 18 miesięcy. Wykorzystany tutaj filtr HEPA uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie pod kątem wydajności i skuteczności, co potwierdza certyfikat Instytutu Schwarzkopf we współpracy z Mainfranken Institute of Hygiene  Niezrównana efektywność potwierdzona badaniami czyni z AP 140 Pro jedno z najlepszych urządzeń oczyszczających dostępnych na rynku konsumenckim.

 

Urządzenie pozwala na wybór spośród 5 stopni regulacji pracy wentylatora, trybu automatycznego i turbo. Dzięki aplikacji mobilnej IDEAL AIR PRO dostępnej w sklepie AppStore i Google Play, otrzymujemy możliwość przejęcia pełnej kontroli nad oczyszczaczem oraz monitorowania stanu powietrza. Bezkonkurencyjna jakość wykonania i filtracja. Tak moglibyśmy w skrócie podsumować AP 140 Pro.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.