22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Oczyszczacze powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych

Istnieją miejsca, które wymagają bezkompromisowej czystości pod każdym względem. Gabinety lekarskie i kosmetologiczne czy wysoko wyspecjalizowane zakłady produkcyjne to tylko przykłady miejsc, w których oczyszczacze powietrza są nie tylko pożądane, ale często niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa. Sprawdź, czym powinno charakteryzować się urządzenie do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych.

 

Oczyszczacze powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach - gdzie stosować?

Przy zakupie oczyszczacza powietrza do domu wiele osób zastanawia się, czy różnica w skuteczności oczyszczania na poziomie 99,95% lub 99,97% ma istotne znaczenie. Producenci z bardzo dużą dokładnością (do kilku miejsc po przecinku) wskazują, z jaką skutecznością ich urządzenie będzie pochłaniało poszczególne typy zanieczyszczenia. Czy to tylko chwyt marketingowy? Absolutnie nie. W niektórych miejscach usuwanie drobin o średnicy 1 nanometra (1 miliardowej metra) ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa lub powodzenia procesu produkcyjnego.

 

Przykład? Produkcja elektroniki. Najnowocześniejsze procesory opierają się na zastosowaniu tranzystorów o wielkości 7nm. W ich przypadku zanieczyszczenie o średnicy 1 nanometra można porównać już do całkiem dużej plamy na śnieżnobiałej tkaninie. Laboratoria wytwarzające te niesamowicie małe elementy wymagają zastosowania oczyszczaczy z filtrami ULPA, wykazującymi się skutecznością co najmniej 99,999995%, niedostępnymi w urządzeniach przeznaczonych na rynek konsumencki. Większość branż – poza przemysłem kosmicznym, chemicznym, farmaceutycznym i podobnymi – nie będzie na szczęście wymagała od nas utrzymania aż takiej sterylności.

 

Które obiekty poza wyżej wymienionymi branżami będą wymagały urządzeń o bardzo wysokiej skuteczności? Z pewnością wszelkiego rodzaju gabinety kosmetyczne i przychodnie lekarskie, w których w łatwy sposób może dochodzić do zakażeń patogenami i bakteriami. Oczyszczacze powietrza znajdują szerokie zastosowanie w gabinetach dentystycznych, w których dochodzi do uwolnienia dużych ilości aerozoli ze śliny, a także tlenku glinu, cząstek metali i innych potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia związków. Odpowiednio dobrany model doskonale sprawdzi się również w miejscach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola i domy opieki, a także w mieszkaniach osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, skóry i nowotworami.

 

Wnętrze gabinetu dentystycznego
Oczyszczacze bardzo dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami w gabinetach dentystycznych, przychodniach i innych obiektach sanitarnych

 

Cechy oczyszczaczy do zastosowań specjalnych

Oczyszczacz do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych, w celu zapewniania możliwie jak najwyższej skuteczności, musi cechować się szeregiem parametrów, gwarantujących jego wysoką efektywność. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę?

 

Z pewnością współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Za jego pomocą określa się ilość czystego powietrza, jaką filtry są w stanie skutecznie oczyścić w ciągu jednej godziny swojej pracy. Na podstawie wieloletnich badań ustalono, że w celu zapewnienia jak najlepszej jakości powietrza, powinno być ono oczyszczane co najmniej 3 razy w ciągu godziny. By dobrać współczynnik CADR, należy obliczyć przepływ powietrza poprzez pomnożenie długości, szerokości i wysokości pomieszczenia razy trzy. Przykładowo, dla gabinetu o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 m, współczynnik CADR powinien wynosić przynajmniej 150 m3/h. Przy doborze oczyszczacza do budynków publicznych, zapas ten powinien być jednak większy, ze względu na normy wentylacyjne, a co za tym idzie większą prędkość wymiany powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym.

 

Pod uwagę powinniśmy wziąć również głośność pracy urządzenia. Przykładowo, we wspomnianych przedszkolach, maksymalny dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach wynosi 35 dB. Nie bez znaczenia pozostanie funkcjonalność oraz możliwie jak najwyższa precyzja działania trybu automatycznego, błyskawicznie dostosowującego prędkość działania urządzenia do poziomu zanieczyszczeń, znajdujących się w pomieszczeniu. Na koniec zostawiamy najważniejsze, czyli odpowiednio skuteczny sposób filtracji.

 

Filtry, których nie może zabraknąć

Absolutnym minimum, które musi znajdować się w wyposażeniu oczyszczacza do wymagań specjalnych, stanowi zestaw składających się z trzech filtrów:

  • wstępnego, zatrzymującego kurz, sierść, pyły, włosy i inne zanieczyszczenia o większej powierzchni. Filtr ten ma za zadanie nie tyle oczyścić samo powietrze, a uchronić kolejne, bardziej czułe filtry, które mogłyby ulec zapchaniu lub uszkodzeniu;
  • HEPA, czyli wysokoskutecznego filtra cząsteczkowego powietrza. Jego zadaniem jest usuwanie wirusów, bakterii, alergenów, zarodników pleśni i grzybów, pyłów PM2.5 i PM10 oraz wszystkich zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,001 mikrometra. W pomieszczeniach o wysokich wymaganiach ważne jest, by oczyszczacz posiadał filtr klasy nie niższej niż E12 cechujący się skutecznością, wynoszącą co najmniej 99,95%;
  • węglowego, wykonanego z węgla aktywnego, posiadającego zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, gazów i lotnych związków organicznych. Usuwanie substancji z tej ostatniej grupy stanowi najwyższy atut, przesądzający wręcz często o możliwości zastosowania oczyszczacza w danym miejscu. Do LZO zaliczamy bowiem niebezpieczne, skrajnie toksyczne dla ludzkiego zdrowia związki, takie jak benzopiren, ksylen, aceton czy oktan, które mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu oddechowego i nerwowego, a nawet powstawania nowotworów i śmierci.

Bardzo dobre uzupełnienie, pomagające usuwać pozostałe w powietrzu zanieczyszczenia, stanowią jonizatory powietrza. Ich działanie opiera się na emisji jonów ujemnych i dodatnich w odpowiednich proporcjach (ok. 1,2 do 1), które osiadają na cząsteczkach patogenów i bakterii, łącząc się w rodniki hydroksylowe. Te zaś, po napotkaniu komórki bakterii czy wirusa, wyciągają z niej wodór, niszcząc jej błonę i w efekcie skutecznie ją neutralizują. Na tym zalety się nie kończą – silnie zjonizowane powietrze zdecydowanie poprawia nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia, dbając także o odpowiednie nawilżenie skóry i błon śluzowych.

 

Oczyszczacze powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych - polecane modele

Aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, przygotowaliśmy listę czterech starannie wyselekcjonowanych modeli, które spełniają wszystkie wymienione przez nas wymagania, pozwalając cieszyć się niezawodną pracą przez długie lata. Pod uwagę wzięliśmy także inne istotne parametry, takie jak pobór energii czy liczbę trybów pracy, znacząco zwiększających obszar zastosowania oczyszczacza. Zaczniemy od rekomendacji produktu od doskonale znanego wszystkim holenderskiego Philipsa.

 

Philips Dual Scan AC3858/50

Dual Scan AC3858/50 został zaprojektowany do pracy w pomieszczeniach do 60 m2. Dzięki współczynnikowi CADR na poziomie 500 m3/h salon o powierzchni 20 m2 zostanie oczyszczony w zaledwie 6 minut! Urządzenie zostało przebadane pod kątem bezpieczeństwa konstrukcji oraz sprawności oczyszczania, co zaowocowało przyznaniem atestu Polskiego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, certyfikatu Europejskiej Fundacji i Badań nad Alergiami ECARF oraz rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50
Philips Dual Scan AC3858/50

 

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 został wyposażony w innowacyjny filtr 3w1 w kształcie walca, pozwalający oczyścić powietrze z blisko 100-procentową skutecznością. Uzyskiwana dzięki pracy wentylatorów cyrkulacja 3D sprawia, że oczyszczone powietrze dotrze do każdego, nawet najtrudniej dostępnego zakamarka pomieszczenia. Na jego pokładzie znajdziemy filtr wstępny, HEPA H13 o skuteczności 99,97% i powierzchni 2,44 m2 oraz węglowy. Całość dopełnia technologia AeraSense, szybko reagująca na nawet najmniejsze zmiany stężenia cząstek.

 

Wysoka czułość na zanieczyszczenia w modelu od holenderskiego producenta to zasługa podwójnego zestawu czujników pyłów PM2.5 i gazów, skanujących powietrze z częstotliwością 1000 razy na sekundę. Dzięki nim otrzymujemy możliwość monitorowania poziomu zanieczyszczeń za pomocą designerskiego, dotykowego wyświetlacza, pełniącego także funkcję panelu sterowania. Dla osób wymagających kontroli nad urządzeniem z dowolnego miejsca Philips oferuje zaś aplikację mobilną Clean Home+. Słowem podsumowania – doskonały wybór wszędzie tam, gdzie najwyższa czystość powietrza stanowi priorytet.

 

Panasonic F-VXR90G-K

Model przystosowany do pomieszczeń do 66 m2. Wyposażony w funkcję nawilżania – jedną z najlepszych na rynku – która doskonale sprawdzi się w obiektach, w których nie można dopuścić do negatywnego wpływu suchego powietrza na zdrowie. Dokładając do tego technologię jonizacji Nanoe, neutralizującą większość alergenów, pracę od zaledwie 18 dB oraz atest PZH i rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, dostajemy urządzenie, którego nie w sposób nie wziąć pod uwagę.

 

Oczyszczacz Panasonic F-VXR90G-K
Panasonic F-VXR90G-K

 

Obieg powietrza 3D, w połączeniu z filtrem wstępnym, nawilżacza, HEPA H13, węglowym i jonizacją przekładają się na niezwykle wydajną i efektywną pracę. Podstawa zbiornika na wodę została dodatkowo pokryta środkami przeciwgrzybicznymi, hamującymi rozwój pleśni na filtrze nawilżającym. Skuteczność, którą oferuje oczyszczacz Panasonic F-VXR90G-K, pozwala mu znaleźć zastosowanie w nawet najbardziej wymagających pod względem sanitarnym warunkach.

 

Za sprawną pracę trybu automatycznego w oczyszczaczu od Panasonica odpowiada zestaw aż 5 czujników – kurzu, wilgotności, światła i ruchu – których odczyty przekazywane są na sygnalizator czułości, umieszczony w centralnej części wyświetlacza. Oszczędnych z pewnością zainteresuje funkcja EcoNavi, zmniejszająca zużycie energii o nawet 60% więcej w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku oczyszczaczami.

 

Sharp FP-J80EUW

Obytym w dziedzinie oczyszczaczy Sharpa przedstawiać nie trzeba. To jedna z przodujących marek, wyznaczająca coraz to nowe trendy w dziedzinie filtracji powietrza. Pierwsze, na co zwracamy uwagę w przypadku FP-J80EUW to niesamowicie niski poziom hałasu, zaczynający się od 15 dB przy najmniejszej prędkości. Podobnie zachwycające jest wyjątkowo niskie zużycie energii (od 4 W), osiągnięte dzięki technologii inwerterowej J-tech Inwenter. Urządzenie uzyskało pozytywną rekomendację British Allergy Foundation.

 

Oczyszczacz Sharp FP-J80EUW
Sharp FP-J80EUW

 

Oczyszczacz Sharp FP-J80EUW to jedno z najskuteczniejszych pod względem usuwania kurzu urządzeń, dostępnych na rynku. Silny nadmuch w połączeniu z wydmuchem pod kątem 20oC pozwala na zebranie zanieczyszczeń nawet z najniższych poziomów pomieszczenia. Pod względem filtracji otrzymujemy filtr wstępny, mogący zatrzymać cząsteczki o wielkości zaledwie 240 mikrometrów, filtr węglowy, HEPA H13 i technologię jonizacji Plasmacluster. Duże udogodnienie stanowi tryb Plasmacluster Ion Spot, generujący punktowo nawet 100 000 jonów na cm3, pozwalając usunąć bakterie i nieprzyjemne zapachy z ubrań, kasków i innych przedmiotów.

 

Osoby zmagające się z objawami alergii powinien zainteresować tryb Pollen, znacznie zwiększający czułość urządzenia na alergeny. Powietrze monitorowane jest przez zestaw 5 czujników – temperatury, wilgotności, gazów, światła i kurzu, wyłapujący pył PM2.5 w stężeniu od zaledwie 10 μg/m3. Nie zabrakło również charakterystycznej dla Sharpa funkcji auto-restartu, samoczynnie włączającej urządzenie po włączeniu zasilania, przydatnej w miejscach, w których często dochodzi do awarii sieci energetycznej.

 

IDEAL AP 80 Pro

Profesjonalny w każdym calu. Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 80 Pro to produkt stworzony w całości w Niemczech, dla zachowania najwyższego poziomu wykonania. Skuteczność? Prawdopodobnie najwyższa na rynku. Urządzenie otrzymało certyfikat Institut Schwarzkopf, zaświadczający o jego przydatności w pomieszczeniach medycznych, certyfikat ECARF oraz atest PZH. Dużą zaletę stanowi tu niewątpliwie możliwość montażu ściennego, pozwalająca zaoszczędzić miejsce. Z tego też powodu doskonale sprawdzi się w placówkach publicznych.

 

Oczyszczacz IDEAL AP 80 Pro
IDEAL AP 80 Pro

 

Filtr 360o, zastosowany przez inżynierów IDEAL, zawiera w sobie aż 670 g węgla aktywnego i prawdopodobnie najlepszy na świecie pięciowarstwowy HEPA H14 o skuteczności co najmniej 99,995%. Niezrównana efektywność potwierdzona badaniami czyni z AP 80 Pro jedno z najlepszych urządzeń oczyszczających dostępnych na rynku konsumenckim.

 

Urządzenie pozwala na wybór spośród 5 stopni regulacji pracy wentylatora, trybu automatycznego i turbo. Dzięki aplikacji mobilnej IDEAL AIR PRO dostępnej w sklepie AppStore i Google Play, otrzymujemy możliwość przejęcia pełnej kontroli nad oczyszczaczem oraz monitorowania stanu powietrza. Bezkonkurencyjna jakość wykonania i filtracja. Tak moglibyśmy w skrócie podsumować AP 80 Pro.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.