Końcówki do odkurzacza

Najnowsze technologie, zaawansowane systemy filtracji, moc silnika, pojemność akumulatora – tymi parametrami najczęściej kierujemy się przy wyborze nowego odkurzacza do domu. Wybierając urządzenie do sprzątania, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria są w zestawie. Niektóre modele wyposażone są w cały zestaw szczotek i ssawek, dzięki którym sprzątanie można przeprowadzić w bardzo szybki i komfortowy sposób.

Ssawki do odkurzacza – na co zwrócić uwagę?

Końcówki do odkurzaczy różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i przeznaczeniem. Jeśli w mieszkaniu mamy dywany – szukajmy modeli oferujących specjalistyczne szczotki do podłóg miękkich. Z kolei, jeśli w domu przeważają panele i kafelki – skupmy się na odkurzaczach wyposażonych w zestawie odpowiednio w szczotkę do podłóg twardych, do parkietu lub uniwersalnych szczotek z delikatnym włosiem. Miłośnikom zwierząt polecamy turbo- i elektroszczotki, które świetnie sprawdzają się przy zbieraniu sierści i włosów. W przypadku alergików – warto rozejrzeć się za końcówką z lampą UV, eliminującą alergeny i bakterie.

 

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania producentów w zakresie końcówek do odkurzaczy pionowych, tradycyjnych i robotów jeżdżących.

Końcówki do odkurzaczy
Odkurzacz z bogatym zestawem końcówek to gwarancja skutecznego i komfortowego sprzątania

Końcówki (ssawki) do odkurzacza pionowego

Komfortowe sprzątanie za pomocą odkurzacza pionowego w głównej mierze zależy od jego wyposażenia. Nic dziwnego – producenci, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, coraz częściej udoskonalają nie tylko same urządzenia, ale także końcówki dołączane do zestawu. Dlatego w zestawach razem z odkurzaczem znajdziemy zarówno turbo- i elektroszczotki doskonale sprawdzające się na każdej powierzchni, jak i małe ssawki docierające w każdy zakątek mieszkania.

Turboszczotka

Turboszczotka składa się z obrotowego wałka pokrytego drobnym włosiem, dzięki czemu wyciągnie najbardziej uporczywe zabrudzenia w postaci włosów, nitek, sierści zwierząt. Następnie zanieczyszczenia przedostają się w stronę wlotu odkurzacza, skąd trafiają bezpośrednio do zbiornika na kurz.

 

Aby zwiększyć wygodę i komfort sprzątania, producenci wyposażają turboszczotki w ciekawe rozwiązania. Przykładem może być mechanizm BrushRollClean™ zastosowany w wielu turboszczotkach w odkurzaczach Electrolux. Dzięki niemu za pomocą jednego przycisku, w szybki sposób pozbędziemy się włókien i włosów otaczających rolkę. Na uwagę zasługuje także końcówka PowerPro Roller dodawana do odkurzaczy tego szwedzkiego producenta, przeznaczona do podłóg twardych. Wykorzystuje ona nowoczesny system szczelnych ssawek, skutecznie usuwając najmniejsze drobinki kurzu. Turboszczotki coraz częściej wyposażone są w oświetlenie ledowe, znacznie ułatwiające sprzątanie. Dzięki nim dostrzeżemy każde zabrudzenie, nawet w najbardziej zacienionych miejscach.

Odkurzacz Elektrolux z turboszczotką
Odkurzacz Elektrolux z turboszczotką

Elektroszczotka

Elektroszczotka, czyli najbardziej typowa końcówka w odkurzaczach pionowych. Wałek nie obraca się dzięki zassanemu powietrzu (jak w przypadku turboszczotki), tylko napędzany jest dodatkowym silnikiem, dzięki czemu wykorzystamy ją zarówno na dywanach, jak i na parkiecie. Ponadto większość elektroszczotek ma mobilną głowicę, pozwalającą skutecznie usunąć kurz z rogów pomieszczeń.

 

Dużą popularność na rynku zyskały elektroszczotki do materacy – szczególnie wśród azjatyckich producentów (Roidmi, Viomi, Dreame). Idealnie sprawdzają się przy odkurzaniu powierzchni miękkich (kanapy, fotele samochodowe, łóżka). Jeśli posiadamy zwierzaka, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie elektroszczotka PetPro Plus (stosowana w niektórych modelach Electrolux). Dzięki niej szybko i komfortowo usuniemy sierść czy włosy z tapicerki mebli.

Odkurzacz Electrolux z elektroszczotką
Odkurzacz Electrolux z elektroszczotką

Moduł odkurzacza ręcznego

Niebywałą zaletą odkurzaczy pionowych jest odpinany moduł ręczny. Odznacza się on niewielką wagą i rozmiarami, dzięki czemu świetnie leży w dłoni i pozwala na łatwe manewrowanie. Odkurzacz ręczny zazwyczaj traktujemy jako uzupełnienie tego, co oferuje nam pionowy model. Jednak zakres ich zastosowania jest bardzo szeroki.

 

Dzięki modułowi ręcznemu dotrzemy w trudno dostępne miejsca oraz z łatwością odkurzymy meble, kanapę czy łóżko. Jeśli posiadasz samochód, nie będziesz musiał korzystać z odkurzacza na stacji benzynowej. Urządzenie doskonale sprawdza się nie tylko przy odkurzaniu tapicerki samochodowej. Do odkurzacza można dołączyć podłużną końcówkę, dzięki czemu posprzątamy każdy zakamarek naszego auta.

Odpinany moduł odkurzacza ręcznego
Odpinany moduł odkurzacza ręcznego to bardzo praktyczna funkcja

Pozostałe końcówki

  • uniwersalna końcówka – sprawdza się na każdym rodzaju podłoża. Dzięki wysuwanym szczotkom nie zarysujemy powierzchni parkietu i dotrzemy w każde zagłębienie. Uniwersalną końcówkę najczęściej spotkamy przy podstawowych modelach odkurzaczy pionowych,
  • szczotka ze światłem UV – doskonała opcja dla alergików. Lampa UV pomaga skutecznie zwalczyć bakterie i wirusy. Dlatego świetnie nadaje się do sprzątania kanap i materacy łóżkowych. Sprawdź odkurzacze pionowe z lampą UV,
  • ssawka szczelinowa – bardzo praktyczna i przydatna w odkurzaniu trudno dostępnych miejsc w mieszkaniu i samochodzie,
  • szczotka 2w1 – spotykana także z włosiem, dzięki czemu idealnie nadaje się do sprzątania nierównych i delikatnych powierzchni (np. klawiatura),
  • płaska szczotka – najczęściej używana do odkurzania przestrzeni pod kanapą, łóżkiem i meblami.

Końcówki do odkurzacza tradycyjnego (na kabel)

Mimo coraz większej ekspansji odkurzaczy bezprzewodowych, modele tradycyjne (z kablem) w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Na rynku można znaleźć zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe, a ich zdecydowaną zaletą jest stosunkowo niska cena. Przemawia za nimi także bogate wyposażenie – producenci chętnie umieszczają w zestawie rozmaite szczotki i ssawki przystosowane do każdej powierzchni. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze końcówki do odkurzaczy tradycyjnych:

  • uniwersalna szczotka – najważniejsza z końcówek, znacznie ułatwiająca utrzymanie porządku w domu niezależnie od rodzaju podłoża. Skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia pod postacią kurzu, włosów, sierści. Dzięki wysuwanemu włosiu bez problemu dociera do kątów i wgłębień, idealnie nadając się do odkurzania kafelków i strukturalnych podłóg,
  • szczotka do parkietów – przeznaczona do odkurzania podłóg twardych. Ssawka zakończona jest specjalnym włosiem, dzięki czemu podczas sprzątania nie porysujemy delikatnego podłoża,
  • płaska szczotka – umożliwia dotarcie do trudno dostępnych powierzchni, np. pod fotelem, kanapą,
  • wielofunkcyjna ssawka (2w1 lub 3w1) – rozkładana końcówka ma szerokie zastosowanie. Odkurzymy nią meble tapicerowane lub nierówne powierzchnie (np. klawiatury),
  • okrągła ssawka z włosiem – dociera do trudno dostępnych miejsc, przydatna przy odkurzaniu np. kratek wentylacyjnych,
  • mała ssawka uniwersalna – doskonale sprawdza się przy odkurzaniu kanap, foteli, półek oraz innych trudno dostępnych miejsc,
  • ssawka szczelinowa – wąska końcówka idealnie nadaje się do sprzątania przestrzeni między meblami oraz do odkurzania pajęczyn.
Końcówki w robotach sprzątających
Robot sprzątający Viomi - zbliżenie na szczotki

Końcówki (ssawki) w robotach sprzątających

Chyba każdy z nas przyzna, że przy wyborze robota sprzątającego najpierw zwracamy uwagę na zastosowane w nim technologie, dzięki którym urządzenie sprawnie porusza się po całym mieszkaniu. Nie możemy jednak pomijać tak ważnego elementu wyposażenia, jakim są szczotki do odkurzacza automatycznego. Dzięki nim robot precyzyjnie posprząta każde miejsce w domu, niezależnie od rodzaju podłoża.

 

W odkurzaczach automatycznych spotkamy się z dwoma rodzajami szczotek.

  1. Główna szczotka – przystosowana zarówno do podłóg twardych (panele, kafelki), jak i do podłoża miękkiego (wykładziny, dywany). Zwróćmy uwagę na jej wymiary – im dłuższa, tym obszar przechwytywania zanieczyszczeń jest większy, dzięki czemu wzrasta jej skuteczność działania. Solidna szczotka charakteryzuje się drobnym włosiem. Dobry przykład stanowi BrushClean – obrotowy model wykorzystywany w niektórych odkurzaczach automatycznych Samsunga. Strukturę włosia wykonano ze specjalnej antystatycznej srebrnej tkaniny, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zaplątania się włosów wokół szczotki.
  2. Szczotki boczne – producenci zazwyczaj decydują się na umieszczenie dwóch tego typu szczotek, które wyłapują brud do środka urządzenia. Najczęściej wykonane są z włosia, mikrofibry, a nawet gumy. Na uwagę zasługuje szczotka XXL, w które są wyposażone niektóre roboty sprzątające Electrolux. Jej gumowe ostrza zapewniają niezwykłą wydajność na każdym rodzaju podłoża w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Skutecznie zbiera kurz w miejscach trudno dostępnych – przy ścianach oraz kątach w mieszkaniu. O precyzji działania szczotek bocznych decyduje także mechanizm czyszczący. Wiele robotów automatycznych wyposażono w szczotki obracające się przeciwstawnie do siebie. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie nie wciągnie do środka kabli znajdujących się na podłodze.
  3. Nasadki mopujące – są bardzo przydatnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie czas i wygodę. To wymienne akcesorium stanowi doskonałe uzupełnienie kompleksowej pracy robota jeżdżącego. Wyróżniamy dwa rodzaje nakładek – w postaci jednorazowych wilgotnych ściereczek oraz wielokrotnego użytku – wykonanych z mikrofibry. Ich użytkowanie jest maksymalnie ułatwione, dzięki prostemu demontażowi. Pokrywy do nasadek mopujących mają uszczelnioną obudowę gwarantującą wydajny efekt sprzątania. Co więcej, sama konstrukcja wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu posłuży nam przez długi czas.

 

 

Zobacz również:

Jak wybrać odkurzacz? Poradnik kupującego

Ogromny wybór odkurzaczy domowych może przytłaczać. Wystarczy jedynie wspomnieć o szerokiej ofercie modeli klasycznych workowych, bezprzewodowych czy ultranowoczesnych autonomicznych robotach sprzątających, dzielących się następnie na...

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że na rynku odkurzaczy nie wydarzy się nic nadzwyczajnego. Na szczęście producenci sprzętów AGD wychodząc naprzeciw naszym potrzebom i oczekiwaniom, postanowili zrewolucjonizować rynek...

Dlaczego odkurzacz nie działa? Najczęstsze przyczyny awarii odkurzaczy

Chyba każdy z nas posiada odkurzacz w domu. W ostatnich latach urządzenia te przeszły niemałą rewolucję. Ich asortyment ogromnie się poszerzył o nowoczesne modele automatyczne i pionowe. Coraz to większa ilość funkcji ułatwia sprzątanie i znacznie skraca jego czas...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.