Jakość powietrza w liczbach

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to fakt. Mamy najgorsze powietrze w Europie a jednocześnie. Sprawdź jak bardzo przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.

 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Mamy najgorsze powietrze w Europie a jednocześnie Polacy są niezwykle słabo informowani na temat problemów z zanieczyszczeniem powietrza. Do ludzi powoli docierają pewne informacje, jednak są one bardzo ubogie, nieprecyzyjne i ogólne. Chcielibyśmy przedstawić bardzo konkretne liczby na temat problemu smogowego w Polsce. Może to pomoże lepiej zrozumieć naszą obecną sytuację.

 

Zgodnie z badaniami podanymi przez Komisję Europejską aż 43 000 Polaków rocznie umiera przedwcześnie w związku z powikłaniami wywołanymi przez zanieczyszczone powietrze! Dla porównania - w 2014 roku na polskich drogach w wyniku wypadków zginęły 3202 osoby.

 

Wydawałoby się, że skoro jesteśmy tak bardzo poszkodowani i narażani ze względu na zanieczyszczenia w powietrzu, to powinniśmy je dobrze znać. Niestety, aż 80% Polaków nie potrafi wymienić ani jednej substancji, która zanieczyszcza powietrze.

 

Skład zanieczyszczenia powietrza

W prawie całej Polsce przekroczone są normy pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 lub benzo[a]pirenu. Jednak aż 60% Polaków twierdzi, że oddychają zdrowym lub nawet bardzo zdrowym powietrzem. Jedynie 40% Polaków ma tak naprawdę świadomość, że wdycha powietrze złej jakości.

 

65% Polaków nie czuje się wystarczająco poinformowana o jakości powietrza w swojej miejscowości i aż 70% chciałoby mieć łatwy dostęp do takich informacji. Niestety gminy i kanały medialne nie interesują się przekazywaniem takich informacji, mimo że powinny to robić.

 

Benzo[a]piren to jeden z najgroźniejszych związków rakotwórczych. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jesteśmy oczywiście na czarnym końcu listy. Średnio w Polsce związek ten przekracza w powietrzu prawie sześciokrotność dopuszczalnej normy. A są miejsca w Polsce gdzie występuje go o 1000% więcej niż powinno!

 

W Finlandii wystarczy 50 µg/m3 pyłów zawieszonych w powietrzu aby władze informowały o tym obywateli. Alarm smogowy we Francji wszczynany jest gdy w powietrzu znajduje się 80 µg/m3. W Polsce natomiast próg informacyjny to 200 µg/m3 a alarm smogowy rozpoczynamy dopiero od 300 µg/m3! No cóż, gdybyśmy mieli tak restrykcyjne normy jak we Francji, alarm w Krakowie utrzymywałby się przez około 100 dni w roku. Władze najwyraźniej wolą unikać tematu i nie przysparzać sobie pracy. Niestety - kosztem naszego zdrowia.

 

Akcje edukacyjne na rzecz czystego powietrza

Takich okropnych informacji jest znacznie więcej. Jak widać, są to bardzo konkretne dane i liczby, który powinny przemawiać do ludzi. Angażujmy się w różnego rodzaju akcje aby propagować te wyniki i uzmysławiać innym jakim powietrzem tak naprawdę oddychają. Zanim jednak coś się zmieni, zachęcamy do rozważenia zakupu oczyszczacza powietrza i wytworzenia bezpiecznego, powietrznego azylu, przynajmniej w swoim własnym domu. Możesz sprawdzić poziom zanieczyszczeń w swoim domu, zamawiając u nas usługę Badanie Jakości Powietrza.

 

W kolejnych wpisach będziemy podawać jeszcze inne i dokładniejsze dane na temat polskiego smogu, a także będziemy analizować i rozwijać te już wypisane tutaj.

Dane z raportu dotyczącego informowania o zanieczyszczeniu powietrza opublikowany przez Krakowski Alarm Smogowy, do ściągnięcia tutaj.

 

 

Zobacz również:

Skale jakości powietrza - o co chodzi z aqi?

Skale jakości powietrza (ang. Air Quality Index AQI) to kolorowe wyznaczniki, które mają nam mówić o stanie tego, czym oddychamy. Widzimy je na ulicznych interaktywnych tablicach, w komunikacji miejskiej, w aplikacjach smogowych...

Rodzaje smogu

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...

Nowe normy WHO dla zanieczyszczeń powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie dochodzi do nawet 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie spowodowanych smogiem. Aktualna wiedza naukowa zaowocowała wydaniem nowej normy WHO...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.