Test oczyszczacza Sharp w roli klimatyzatora ewaporacyjnego

Oczyszczacze z funkcją nawilżania to urządzenia wielozadaniowe, które mogą schłodzić powietrze w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Sprawdź skuteczność oczyszczacza marki Sharp w roli klimatyzatora ewaporacyjnego.

 

Klimatyzatory ewaporacyjne

Klimatyzatory ewaporacyjne schładzają powietrze w procesie odparowywania wody. Są to urządzenia energooszczędne, które umożliwiają bardzo ekonomiczne chłodzenie. W klimatyzatorach ewaporacyjnych nie stosuje się czynnika chłodniczego zawierającego freon czy innych szkodliwych, często łatwopalnych gazów. Jedynym czynnikiem chłodniczym jest tutaj woda, dlatego urządzenia są bardzo ekologiczne. W wyniku procesu ewaporacji i filtracji mechanicznej do pomieszczenia wprowadzane jest czyste, nawilżone i schłodzone powietrze. 

 

Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza nie tylko doskonale radzą sobie ze smogiem, ale także redukują brzydkie zapachy, nawilżają powietrze, a w okresie letnim mogą pełnić funkcję klimatyzatorów ewaporacyjnych.

 

Zalety klimatyzatora ewaporacyjnego

Wady klimatyzatora ewaporacyjnego

Nawilża schładzane powietrze

Ograniczona możliwość chłodzenia powietrza

Cichszy w porównaniu do

klimatyzatorów sprężarkowych

Mniejsza wydajność w stosunku do konwencjonalnych klimatyzatorów

Energooszczędny

 
Ekologiczny  

 

Oczyszczacz powietrza z funkcją klimatyzatora - przykład

Wszystkie modele oczyszczaczy marki Sharp z nawilżaniem mogą służyć jako klimatyzator ewaporacyjny. W urządzeniach tych zastosowano bardzo skuteczny mechanizm nawilżania powietrza, który jednocześnie może być wykorzystany do obniżania temperatury w pomieszczeniu.  Energia termiczna powietrza jest wykorzystywana do odparowania wody, dzięki czemu powietrze które 'przechwyci' parę wodną ma niższą temperaturę. Tym samym powietrze w pomieszczeniu jest nawilżone i schłodzone.

 

Test oczyszczacza Sharp

Do testu wykorzystano oczyszczacz Sharp z serii KC-D. Porównano temperaturę oraz poziom wilgotności na wywiewie oczyszczacza powietrza przy włączonej i wyłączonej funkcji nawilżania. Zobacz, w jaki sposób oczyszczacz powietrza może spełniać funkcję klimatyzatora.

 

Test oczyszczacza Sharp w roli klimatyzatora ewaporacyjnego

 

 

  • Czas trwania testu - ok. 7 minut
  • Na początku oczyszczacz pracował bez nawilżania
  • Do pojemnika została wlana woda o temperaturze ~15°C
  • Temperatura została obniżona o prawie 4°C
  • Do testu wykorzystano model oczyszczacza - Sharp KC-D50EUW

 

Oczyszczacz Sharp KC-D50EUW
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D50EUW

 

Wyniki testu oczyszczacza Sharp w roli klimatyzatora

Praca oczyszczacza

bez nawilżania

Praca oczyszczacza

z włączoną funkcją nawilżania

27,4 °C 23,5°C
49% wilgotności względnej 67,60 wilgotności względnej

 

Pojemnik został uzupełniony wodą o temperaturze 15°C. Gdybyśmy do pojemnika na wodę wrzucili kostki lodu lub chłodniejszą wodę z lodówki, moglibyśmy uzyskać jeszcze niższą temperaturę powietrza.

W przypadku gorących dni, gdy temperatura w naszych pomieszczeniach sięga 25 - 27°C, obniżenie jej nawet o 2-3 stopnie pozwala uzyskać przyjemną temperaturę na poziomie 23°C. Nawilżenie i delikatnie schłodzenie powietrza parą wodną może zapewnić wysoki komfort pracy lub odpoczynku.

 

Klimatyzator ewaporacyjny na suche powietrze

Obniżenie temperatury to jednak nie wszystko. Oczyszczacze z funkcją klimatyzatora ewaporacyjnego także skutecznie nawilżają powietrze. W okresie gorącego lata bardzo często poziom wilgotności powietrza może kształtować się na dość niskim poziomie ok. 30-40%. Szczególnie konsekwencje suchego powietrza możemy odczuwać nocą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada. Dlatego zastosowanie oczyszczacza z funkcją klimatyzera jest polecane nie tylko zimą, ale także latem. Przeczytaj więcej o negatywnych konsekwencjach suchego powietrza.

 

Klimatyzacja ewaporacyjna działa szczególnie dobrze przy suchym powietrzu. Im bardziej sucho, tym 'chętniej' paruje woda, bez powstawania efektu parności powietrza. Nawilżenie powietrza w połączeniu z funkcją chłodzenia jest możliwe, gdy urządzenie pracuje na względnie wysokich obrotach. 

 

Oczyszczacz powietrza czy klimatyzacja?

Oczyszczacz to urządzenie, które w pierwszej kolejności ma za zadanie wychwytywanie i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Dodatkowa funkcjonalność klimatyzatora jest bardzo praktyczna, ale musimy pamiętać, że nie działa skutecznie we wszystkich warunkach. Najwydajniejsze modele oczyszczaczy z nawilżaniem będą w stanie schłodzić powietrze w pomieszczeniach 25-30 m kw. o ok. 3-4 stopie.  Oczywiście, jeżeli w małym pomieszczeniu zastosujemy oczyszczacz o dużej wydajności, wówczas możemy uzyskać lepszy efekt. Pamiętajmy jednak, by w czasie pracy urządzenia z włączoną funkcją nawilżania zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, tak by wilgotność względna nie przekraczała 65%

 

Klimatyzatory ewaporacyjne nigdy jednak nie zastąpią klimatyzacji z czynnikiem chłodniczym, sprężarką, parownikiem i skraplaczem. W szczególnie upalne dni, w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych tylko profesjonalne klimatyzatory będą w stanie obniżyć temperaturę do pożądanego poziomu.

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności