Oczyszczacze z funkcją nawilżania to urządzenia wielozadaniowe, które mogą schłodzić powietrze w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Sprawdź skuteczność oczyszczacza marki Sharp w roli klimatyzatora ewaporacyjnego.
Klimatyzatory ewaporacyjne schładzają powietrze w procesie odparowywania wody. Są to urządzenia energooszczędne, które umożliwiają bardzo ekonomiczne chłodzenie. W klimatyzatorach ewaporacyjnych nie stosuje się czynnika chłodniczego zawierającego freon czy innych szkodliwych, często łatwopalnych gazów. Jedynym czynnikiem chłodniczym jest tutaj woda, dlatego urządzenia są bardzo ekologiczne. W wyniku procesu ewaporacji i filtracji mechanicznej do pomieszczenia wprowadzane jest czyste, nawilżone i schłodzone powietrze.
Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza nie tylko doskonale radzą sobie ze smogiem, ale także redukują brzydkie zapachy, nawilżają powietrze, a w okresie letnim mogą pełnić funkcję klimatyzatorów ewaporacyjnych.
Zalety klimatyzatora ewaporacyjnego |
Wady klimatyzatora ewaporacyjnego |
Nawilża schładzane powietrze |
Ograniczona możliwość chłodzenia powietrza |
Cichszy w porównaniu do klimatyzatorów sprężarkowych |
Mniejsza wydajność w stosunku do konwencjonalnych klimatyzatorów |
Energooszczędny |
|
Ekologiczny |
Wszystkie modele oczyszczaczy marki Sharp z nawilżaniem mogą służyć jako klimatyzator ewaporacyjny. W urządzeniach tych zastosowano bardzo skuteczny mechanizm nawilżania powietrza, który jednocześnie może być wykorzystany do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Energia termiczna powietrza jest wykorzystywana do odparowania wody, dzięki czemu powietrze które 'przechwyci' parę wodną ma niższą temperaturę. Tym samym powietrze w pomieszczeniu jest nawilżone i schłodzone.
Do testu wykorzystano oczyszczacz Sharp z serii KC-D. Porównano temperaturę oraz poziom wilgotności na wywiewie oczyszczacza powietrza przy włączonej i wyłączonej funkcji nawilżania. Zobacz, w jaki sposób oczyszczacz powietrza może spełniać funkcję klimatyzatora.
Test oczyszczacza Sharp w roli klimatyzatora ewaporacyjnego
Praca oczyszczacza bez nawilżania |
Praca oczyszczacza z włączoną funkcją nawilżania |
27,4 °C (temp. przy wywiewie) | 23,5°C (temp. przy wywiewie) |
49% wilgotności względnej | 67% wilgotności względnej |
Pojemnik został uzupełniony wodą o temperaturze 15°C. Gdybyśmy do pojemnika na wodę wrzucili kostki lodu lub chłodniejszą wodę z lodówki, moglibyśmy uzyskać jeszcze niższą temperaturę powietrza.
W przypadku gorących dni, gdy temperatura w naszych pomieszczeniach sięga 25 - 27°C, obniżenie jej nawet o 2 - 3 stopnie pozwala uzyskać przyjemną temperaturę na poziomie ~23°C. Nawilżenie i delikatnie schłodzenie powietrza parą wodną może zapewnić wysoki komfort pracy lub odpoczynku.
Obniżenie temperatury to jednak nie wszystko. Oczyszczacze z funkcją klimatyzatora ewaporacyjnego także skutecznie nawilżają powietrze. W okresie gorącego lata bardzo często poziom wilgotności powietrza może kształtować się na dość niskim poziomie ok. 30-40%. Szczególnie konsekwencje suchego powietrza możemy odczuwać nocą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada. Dlatego zastosowanie oczyszczacza z funkcją klimatyzera jest polecane nie tylko zimą, ale także latem. Przeczytaj więcej o negatywnych konsekwencjach suchego powietrza.
Klimatyzacja ewaporacyjna działa szczególnie dobrze przy suchym powietrzu. Im bardziej sucho, tym 'chętniej' paruje woda, bez powstawania efektu parności powietrza. Nawilżenie powietrza w połączeniu z funkcją chłodzenia jest możliwe, gdy urządzenie pracuje na względnie wysokich obrotach. Jeśli uruchomimy oczyszczacz w trybie Auto w lecie, gdy jest czyste powietrze, obroty mogą być bardzo niewielkie, co za tym idzie też wydajność. Do chłodzenia w lecie polecamy ręczne ustawienia: obroty średnie lub wysokie w trybie manualnym, przy włączonym nawilżaniu.
Oczyszczacz to urządzenie, które w pierwszej kolejności ma za zadanie wychwytywanie i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Dodatkowa funkcjonalność klimatyzatora jest bardzo praktyczna, ale musimy pamiętać, że nie działa skutecznie we wszystkich warunkach. Najwydajniejsze modele oczyszczaczy z nawilżaniem będą w stanie schłodzić powietrze w pomieszczeniach 25-30 m kw. o max. 2 - 3 stopie Celsjusza. Jednak obserwacje spadku temperatury na skutek działania klimatyzatora mogą być utrudnione, gdy w ciągu dnia temperatura w domu rośnie. Wtedy efekty nagrzewania pomieszczenia i chłodzenia ewaporacyjnego mogą się znosić, a użytkownikom może się wydawać, że klimatyzator nie działa.
Pamiętajmy, by w czasie pracy urządzenia z włączoną funkcją nawilżania zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, tak by wilgotność względna nie przekraczała 65%.
Klimatyzatory ewaporacyjne nigdy jednak nie zastąpią klimatyzacji sprężarkowej z czynnikiem chłodniczym, np. split czy jednostki monoblokowe. W szczególnie upalne dni, w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych tylko klimatyzatory sprężarkowe będą w stanie obniżyć temperaturę do optymalnego poziomu.
Na koniec, ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie jednocześnie klimatyzatora sprężarkowego i ewaporacyjnego, ze względu na to, że pierwszy wysusza powietrze a drugi nawilża. Dzięki temu możemy uzyskać komfortową temperaturę i odpowiednią wilgotność względną.