Oczyszczacze z funkcją nawilżania to urządzenia wielozadaniowe, które nie tylko dbają o optymalną wilgotność, ale także mogą schłodzić powietrze w pomieszczeniu nawet o kilka stopni. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie prostych testów, które unaoczniły nam skuteczność ich działania w drugim, mniej typowym dla nich działaniu. Sprawdź, jakie modele oczyszczaczy Sharp i Philips sprawdzają się w roli klimatyzera ewaporacyjnego.
Spis treści
Klimatyzery ewaporacyjne schładzają powietrze w procesie odparowywania wody. Są to urządzenia energooszczędne, które umożliwiają bardzo ekonomiczne chłodzenie. W klimatyzerach ewaporacyjnych nie stosuje się czynnika chłodniczego zawierającego freon czy innych szkodliwych, często łatwopalnych gazów. Jedynym czynnikiem chłodniczym jest tutaj woda, dlatego urządzenia są bardzo ekologiczne. W wyniku procesu ewaporacji i filtracji mechanicznej do pomieszczenia wprowadzane jest czyste, nawilżone i schłodzone powietrze.
Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza nie tylko doskonale radzą sobie ze smogiem, ale także redukują brzydkie zapachy, nawilżają powietrze, a w okresie letnim mogą pełnić funkcję klimatyzerów ewaporacyjnych.
Zalety klimatyzera ewaporacyjnego |
Wady klimatyzera ewaporacyjnego |
Nawilża schładzane powietrze |
Ograniczona możliwość chłodzenia powietrza |
Cichszy w porównaniu do klimatyzatorów sprężarkowych |
Mniejsza wydajność w stosunku do konwencjonalnych klimatyzatorów |
Energooszczędny |
|
Ekologiczny |
Wszystkie modele oczyszczaczy powietrza Sharp z nawilżaniem mogą służyć jako klimatyzer ewaporacyjny. W urządzeniach tych zastosowano bardzo skuteczny mechanizm nawilżania powietrza, który jednocześnie może być wykorzystany do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Energia termiczna powietrza jest wykorzystywana do odparowania wody, dzięki czemu powietrze, które “przechwyci” parę wodną, ma niższą temperaturę. Tym samym powietrze w pomieszczeniu jest jednocześnie nawilżone i schłodzone.
Czytaj również: Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem
Do testu wykorzystano oczyszczacz Sharp z serii UA-HD. Porównano temperaturę oraz poziom wilgotności na wywiewie oczyszczacza powietrza przy włączonej i wyłączonej funkcji nawilżania. Zobacz, w jaki sposób oczyszczacz powietrza może spełniać funkcję klimatyzera.
Praca oczyszczacza bez nawilżania |
Praca oczyszczacza z włączoną funkcją nawilżania |
27,4 °C (temp. przy wywiewie) | 23,5°C (temp. przy wywiewie) |
49% wilgotności względnej | 67% wilgotności względnej |
Pojemnik został uzupełniony wodą o temperaturze 15°C. Gdybyśmy do pojemnika wrzucili kostki lodu lub wlali jeszcze chłodniejszą wodę z lodówki, moglibyśmy uzyskać efekt o kilka stopni niższej temperatury powietrza. Oczywiście, wyniki nie są szokujące i z pewnością profesjonalny klimatyzator ścienny osiąga o wiele wyższe wyniki. Jednakże w przypadku gorących dni, gdy temperatura w naszych pomieszczeniach sięga 25-27°C, obniżenie jej nawet o 2-3 stopnie pozwala uzyskać przyjemną temperaturę na poziomie ~23°C. Nawilżenie i delikatnie schłodzenie powietrza parą wodną mogą więc zapewnić wysoki komfort pracy lub odpoczynku.
Rolę klimatyzera ewaporacyjnego mogą pełnić także oczyszczacze powietrza Philips z funkcją nawilżania. Urządzenia są bardzo wydajne, a do tego naprawdę dobrze się prezentują.
Zastanawiając się nad zakupem oczyszczacza powietrza, który zapewni ewaporacyjne nawilżanie powietrza, warto zwrócić uwagę na produkt Philips AC2729/10. Wydajność funkcji nawilżania wynosi w nim aż 600 ml/h. Urządzenie działa skutecznie w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m², doskonale sprawdzi się więc w małych biurach, sypialniach i pokojach dziecięcych.
Za nawilżanie w tym modelu odpowiedzialna jest technologia NanoCloud. Jeśli do zbiornika z wodą dodamy kostki lodu lub wlejemy zimną wodę, uzyskamy efekt schłodzonego powietrza. Jednocześnie możemy mieć pewność, że chłodna mgiełka uzyskana w wyniku nawilżania ewaporacyjnego jest bezpieczna i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Ewaporacja stosowana przez to urządzenie nie powoduje powstawania mokrego nalotu ani białych plam na powierzchni mebli i podłodze.
Ogromną zaletą tego oczyszczacza jest duży zbiornik na wodę, który pozwala na długotrwałe użytkowanie urządzenia bez konieczności jego uzupełniania. Wbudowany higrostat kontroluje na bieżąco poziom nawilżenia w pomieszczeniu i reguluje automatyczną pracę urządzenia w tym zakresie. Co istotne, funkcję nawilżenia w oczyszczaczu powietrza Philips AC2729/10 można w dowolnym momencie wyłączyć.
Obniżenie temperatury to jednak nie wszystko. Oczyszczacze z funkcją klimatyzera ewaporacyjnego także skutecznie nawilżają powietrze. Gdy lato jest naprawdę upalne, poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach może utrzymywać się na niskim, niezdrowym wręcz poziomie ok. 30-40%. Szczególnie konsekwencje suchego powietrza możemy odczuwać nocą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada. Dlatego zastosowanie oczyszczacza z funkcją klimatyzera jest polecane nie tylko zimą, ale także latem. Przeczytaj więcej o negatywnych konsekwencjach suchego powietrza.
Klimatyzer ewaporacyjny działa szczególnie dobrze przy suchym powietrzu. Im bardziej sucho, tym “chętniej” paruje woda, bez powstawania efektu parności powietrza. Nawilżenie powietrza w połączeniu z funkcją chłodzenia jest możliwe, gdy urządzenie pracuje na względnie wysokich obrotach. Jeśli uruchomimy oczyszczacz w trybie Auto w lecie, gdy jest czyste powietrze, obroty mogą być bardzo niewielkie, co za tym idzie niska będzie także wydajność. Do chłodzenia w lecie polecamy ręczne ustawienia: obroty średnie lub wysokie w trybie manualnym, przy włączonym nawilżaniu.
Jeszcze innym rozwiązaniem, które rekomendujemy w okresie letnim, są oczyszczacze z funkcją wentylatora Dyson. Tego rodzaju urządzenia nie obniżają temperatury, jednak usuwają ze skóry powietrze nasycone parą wodną. Cały proces wymaga energii cieplnej, której dostarcza ludzkie ciało. Po kilku minutach ekspozycji na delikatny strumień generowany przez wentylator zaczynamy więc odczuwać przyjemny chłód.
Czytaj również: Oczyszczacze powietrza z funkcją wentylatora
Oczyszczacz to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest wychwytywanie i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. Dodatkowa funkcja pracy w roli klimatyzera jest bardzo praktyczna, ale musimy pamiętać, że nie działa skutecznie we wszystkich warunkach. Najwydajniejsze modele oczyszczaczy z nawilżaniem będą w stanie schłodzić powietrze w pomieszczeniach 25-30 m² o max. 2-3 stopnie Celsjusza. Jednak obserwacje spadku temperatury na skutek działania klimatyzera mogą być utrudnione, gdy w ciągu dnia temperatura w domu rośnie. Wtedy efekty nagrzewania pomieszczenia i chłodzenia ewaporacyjnego mogą się znosić, a użytkownikom może się wydawać, że klimatyzer w ogóle nie działa.
Pamiętajmy, by w czasie pracy urządzenia z włączoną funkcją nawilżania zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia, tak by wilgotność względna nie przekraczała 65%.
Klimatyzery ewaporacyjne nigdy jednak nie zastąpią klimatyzacji typu split. W szczególnie upalne dni, zwłaszcza w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych, tylko klimatyzatory sprężarkowe będą w stanie obniżyć temperaturę do optymalnego poziomu.
Oczyszczacz z wentylatorem na pewno sprawdzi się latem, nie tylko usunie zanieczyszczenia z powietrza, ale również zapewni wentylację pomieszczenia. Porada specjalisty: szukając oczyszczacza z wentylatorem należy dokładnie zapoznać się z jego wydajnością oczyszczania, należy wziąć pod uwagę poziom CADR. Producenci mogą wykorzystać siłę przepływu powietrza wentylatora, która nie będzie miała się nijak do siły oczyszczania. Pamiętaj jednak, że oczyszczacz powietrza nie zastąpi potrzeby regularnego wietrzenia pomieszczeń, aby wprowadzić do nich świeże powietrze.
Wentylator w oczyszczaczu może powodować przemieszczanie powietrza, które zazwyczaj powoduje uczucie chłodzenia na skórze, podobnie jak zwykły wentylator. To uczucie jest jednak wynikiem przepływu powietrza na skórze, a nie rzeczywistego obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Zastosowanie oczyszczacza jako klimatyzer może docelowo obniżyć temperaturę o kilka stopni. Porada specjalisty: podczas upałów warto wstawić wodę do lodówki, a nawet wrzucić do niej kilka kostek lodu – uzyskamy najlepszy efekt chłodzenia podczas nawilżania. Co ważne, oczyszczacze powietrza nie mają zdolności do chłodzenia powietrza, tak jak klimatyzatory.
Rozglądając się za oczyszczaczem na lato, musimy zadać sobie pytanie do czego tak naprawdę potrzebujemy takiego sprzętu. Lato to wzmożony okres pylenia roślin, więc oczyszczacz będzie polecany szczególnie alergikom oraz osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych. Porada specjalisty: jeśli szukasz sprzętu do usuwania alergii, to należy poszukać takiego z wysokiej jakości filtrem HEPA (klasa co najmniej E12 lub H13). Warto również poszukać sprzętu, który posiada wskaźnik ilości alergenów oraz specjalny tryb dla alergików (mają to np. Philipsy).
Klimatyzer to pojęcie bardziej ogólne, które może obejmować różne typy urządzeń służących do regulacji klimatu wewnątrz pomieszczeń, nie tylko temperatury, ale też wilgotności, czystości powietrza, a nawet jego zapachu. W zależności od modelu, klimatyzer może oferować funkcje grzania, chłodzenia, nawilżania, osuszania, oczyszczania powietrza, czy też dystrybucji zapachu. W praktyce jednak termin "klimatyzer" jest rzadko używany w tak ogólnym znaczeniu, a najczęściej jest po prostu synonimem klimatyzatora. Porada specjalisty: warto zauważyć, że klimatyzery "lubią być tanie", pomimo, że oferują nawet 5 funkcji w jednym urządzeniu. Jednak należy dokładnie się zapoznać z ich danymi technicznymi, aby nie okazało się, że np. ich skuteczność jest minimalna, a zużycie energii bądź hałas wysokie. Klimatyzer podbnie jak oczyszczacz nie ma zdodlności do chłodzenia, tak jak klimatyzator.