Oczyszczacze powietrza są bezdyskusyjnie urządzeniami całorocznymi. Choć kojarzymy je głównie z sezonem grzewczym, stanowią one idealne lekarstwo na większość problemów, z którymi musimy mierzyć się latem. Co więcej, niektóre z nich mogą także zapewnić ulgę od upałów. Tego, z jakimi letnimi zanieczyszczeniami sobie poradzą oraz które modele zapewnią ci chłód podczas upałów, dowiesz się poniżej!
Spis treści
W porównaniu do sezonu jesienno-zimowego, straszącego smogiem w każdej części kraju, letnia pora pozwala nieco odetchnąć od zanieczyszczeń generowanych przez tysiące pieców węglowych starego typu. Myli się jednak w swoim optymizmie ten, kto myśli, że problem ten całkowicie znika, a poziomy pyłów osiągają wartości minimalne. W okresie letnim mamy bowiem do czynienia ze zjawiskiem smogu typu Los Angeles, zwanym też smogiem fotochemicznym.
Nazwa miasta aniołów nie jest tu przypadkowa – jak łatwo się domyślić, smog fotochemiczny najmocniej daje o sobie znać mieszkańcom tego miasta, w okresie od czerwca do września, gdy temperatura powietrza waha się od 24 do 35°. Stanowi on mieszaninę zanieczyszczeń produkowanych przez ruch samochodowy, zatłaczający największe miasta także naszego kraju. Suche, gorące warunki sprzyjają kumulowaniu się tlenków azotu (NOx) i węgla (SOx), którym towarzyszą inne związki chemiczne, powstające w wyniku spalania paliw, pyły PM2.5 i PM10 oraz lotne związki organiczne (LZO). Mieszankę tę uzupełnia dodatkowo ozon (O3), formujący się pod wpływem strumieni słonecznych.
Smog fotochemiczny negatywnie oddziałuje na organizm ludzki, powodując przesuszenie skóry i śluzówek. Do lżejszych objawów zaliczamy też kaszel, bóle głowy, uczucie drapania w gardle i senność. Owa mieszanina gazów ogranicza wydolność płuc i spłyca oddech, powodując spadek ciśnienia tętniczego. Smog typu Los Angeles może powodować rozwój chorób całego układu oddechowego lub zaostrzać objawy istniejących schorzeń.
Jak wskazują niezliczone badania, w tym raport Najwyższej Izby Kontroli, substancje zawarte w spalinach przyczyniają się rokrocznie do tysięcy przedwczesnych zgonów. Ograniczenie ich emisji, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, jest jednym z priorytetów odpowiedzialnej polityki ekologicznej. Ze wszystkimi z wymienionych substancji, za pomocą zaawansowanych filtrów węglowych i HEPA, są w stanie poradzić sobie oczyszczacze powietrza. Pierwszy powód do ich stosowania także w okresie letnim mamy więc jak na dłoni.
Lato alergików nie oszczędza. Czerwiec to miesiąc najsilniejszego pylenia traw, które przy odpowiedniej ekspozycji, odwdzięczą się objawami takimi, jak łzawienie, zapalenie spojówek czy katar sienny. Poza nimi uczulać mogą również żyta, komosy, pokrzywy, rzepak, szczaw i babka lancetowata.
Osoby uczulone na grzyby także muszą mieć się na baczności. W czerwcu znacznie wzrasta stężenie grzybów mikroskopowych, dla których idealne warunki do rozmnażania występują zwłaszcza podczas słonecznych dni bez opadów. Podobnie sprawa ma się z pyłkami czarnego bzu, lipy i platana.
Lipiec też nie pozostanie dłużny. Wysoka temperatura i duża ilość promieni słonecznych stwarzają idealne warunki do pylenia traw, babki lancetowatej, szczawiu, pokrzywy i lipy pospolitej. Nie mniej uciążliwe pozostaną grzyby z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Wymienione rośliny będą pyliły również w sierpniu, w którym – w zależności od regionu – uczulać będą także m.in. ambrozja i komosa.
Letnie pyłki, które przynosimy z zewnątrz na ubraniach oraz poprzez otwieranie okien, mogą zostać zneutralizowane niemal w stu procentach przez oczyszczacz. Tutaj ponownie filtr HEPA okaże się nieodzowny. Wyjątkowo wysoką skutecznością odznaczają się oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji. Osoby zmagające się z alergiami, powinny zwrócić szczególną uwagę na modele, rekomendowane przez niezależne organizacje, potwierdzające wysoką skuteczność urządzeń w walce z pyłkami. Zaliczamy do nich m.in. certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Europejskiej Fundacji Badań nad Alergiami ECARF i UK Allergy.
Czytaj również: Alergia latem – co pyli w lato?
Funkcja nawilżania powietrza staje się powoli wyposażeniem obowiązkowym każdego oczyszczacza. I trudno się temu dziwić – wyjątkowo suche powietrze w okresie grzewczym skutkuje złym samopoczuciem, wysuszeniem śluzówek, gorszą jakością snu oraz szeregiem innych objawów. W okresie letnim problem ten również daje o sobie znać, nasilając się w okresie najgorętszych dni, w których ruch uliczny, upał i brak wiatru tworzą idealne warunki do spadku wilgotności nawet poniżej 20%. Dobry oczyszczacz i nawilżacz powietrza posiada czujniki, które sterują pracą automatyczną i dbają o prawidłowy stopień wilgotności powietrza.
Tym, co interesuje nas w tym momencie najbardziej, jest jednak możliwość pracy oczyszczaczy jako klimatyzerów ewaporacyjnych. Jak to działa? Wystarczy, że do zbiornika na wodę dodamy kilkanaście kostek lodu. Za sprawą energii termicznej, wykorzystywanej do odparowania wody, dochodzi wtedy do emisji pary, która skutecznie zmniejszy temperaturę w salonie, sypialni czy kuchni o kilka stopni. Największym plusem tego rozwiązania jest bez wątpienia ekologiczność – nawilżanie ewaporacyjne nie wykorzystuje żadnych czynników chłodniczych pokroju freonu czy łatwopalnych gazów, które wykazują się szkodliwym oddziaływaniem na środowisko. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest to krótkotrwały efekt i aby działał, należy często uzupełniać kostki lodu lub dolewać zimnej wody prosto z lodówki.
Czytaj również: Oczyszczacz powietrza jako klimatyzer ewaporacyjny
Oczyszczacze powietrza z funkcją wentylatora to świetne rozwiązanie na letnie dni. Dzięki nim możemy polepszyć nasze samopoczucie, mimo że nie obniżają one temperatury powietrza, jak robią to klimatyzatory. Wszystko za sprawą efektu wentylatora, który generuje strumień powietrza owiewający skórę i eliminujący naszą „barierę cieplną”. Ta naturalnie tworząca się strefa wokół ciała może gromadzić nadmiar ciepła, co w rezultacie sprawia, że czujemy niekomfortowe gorąco. Wentylator w oczyszczaczu powietrza pozwala na zbliżenie chłodniejszego powietrza z pomieszczenia do naszego ciała, zwiększając tym samym nasz komfort.
Urządzenia te zyskują wciąż na popularności, a pionierem w tej dziedzinie jest Dyson. Jednak już inni producenci dostrzegli potencjał w kategorii i zaczęli produkować swoje modele np. Philips. Oczyszczacze z funkcją wentylatora idealnie sprawdzają się przez cały rok – zimą skutecznie walczą ze smogiem, a latem są bronią na alergeny oraz zapewniają powiew rześkiego powietrza.
Czytaj również: Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – urządzenie na cały rok
Wiedząc już, w jaki sposób oczyszczacz może przysłużyć się nam podczas letnich upałów oraz mając na uwadze wszystkie powyższe zalecenia, wytypowaliśmy trzy modele, które najlepiej poradzą sobie z zanieczyszczeniami, pyłkami oraz innymi typowymi dla tego okresu problemami jakości powietrza. Każdy z nich został przez nas przetestowany oraz oceniony pod względem oferowanej funkcjonalności, oraz skuteczności oczyszczania na deklarowanej przez producenta powierzchni.
Pierwszym polecanym przez nas urządzeniem jest oczyszczacz Philips AMF765/10 Air Performer z funkcją wentylatora. Osiąga on CADR na poziomie 270 m³/h, co przekłada się na efektywne oczyszczenie powierzchni do 32 m². Model został wyposażony w czujniki PM2.5, wilgotności, temperatury oraz światła. Użytkownik ma do dyspozycji inteligentny tryb automatyczny, który sam steruje oczyszczaniem względem stopnia zabrudzenia powietrza. AMF765/10 oferuje również wskazywanie jakości powietrza oraz poziomu pyłów PM2.5, temperatury i wilgotności. Co ważne, holenderski producent oddał zupełnie nową aplikację do sterowania przez Wi-Fi – Philips Air+.
i
Dlaczego polecamy jako oczyszczacz na lato?
Oczyszczacz jest urządzeniem 2w1 – oprócz swojej podstawowej funkcji oferuje również niezwykle wydajną funkcję wentylacji. Według deklaracji producenta Philips AMF765/10 osiąga ogromny przepływ powietrza do 1730 m³/h, co powinno wystarczyć na obsłużenie nawet 160 m². Co więcej, dzięki ruchomej oscylacji w zakresie 45-350°, strumień powietrza będzie rozprowadzony równomiernie w każdy zakamarek pomieszczenia. Sprawny system filtracyjny – filtr 3w1 (wstępny, HEPA H13, węgiel aktywny) gwarantuje skuteczność na poziomie co najmniej 99,97%. Powietrze będzie oczyszczone z alergenów powstających podczas letniego pylenia oraz innych mikroskopijnych zanieczyszczeń.
Druga nasza propozycja, tym razem prosto z Japonii – oczyszczacz Sharp UA-HG50E-L wyposażony w jonizację Plasmacluster i funkcję nawilżania. Urządzenie jest przeznaczone do powierzchni do 38 m² i oferuje wyjątkowo niski poziom głośności od 19 dB, pobór mocy od 5 W oraz niezrównaną skuteczność uhonorowaną atestem PZH. W środku znajdziemy wydajny generator jonów High Density 7000 – odpowiednio naładowane jony otaczają zanieczyszczenia i je neutralizują – jest to duża pomoc w oczyszczaniu powietrza. UA-HG50E-L to jeden z najbardziej zaawansowanych pod względem wykorzystanych rozwiązań oczyszczaczy na rynku. Japońscy inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie aż 6 precyzyjnych czujników – PM2.5/kurzu, zapachów, temperatury, wilgotności, światła i ruchu – zapewniających 7 odczytów i bezbłędną pracę w trybie automatycznym.
i
Dlaczego polecamy jako oczyszczacz na lato?
Oczyszczacz jest urządzeniem 3w1 – oprócz wspomnianych funkcji oczyszczania oraz jonizacji oferuje również wydajne nawilżanie ewaporacyjne. Można go w takim razie wykorzystać jako klimatyzer ewaporacyjny, o czym pisaliśmy wyżej. Pod wytrzymałą obudową znajdziemy ulepszony filtr HEPA H13 (wstępny i węglowy też posiada) o powierzchni 1 m², który skutecznie zatrzyma na swojej powierzchni wszystkie alergeny uciążliwe w sezonie letnim. Udogodnienie dla osób uczulonych na letnie pyłki stanowi specjalny tryb Pollen, w którym urządzenie zwiększa swą czułość do maksimum. Warto zaznaczyć, że skuteczność modelu potwierdza certyfikat UK Allergy.
Oczyszczacz powietrza Venta AP100 Hybrid to wysoka kultura pracy (głośność od 20 dB) oraz niskie zużycie energii – do 35 W. Czyste powietrze zawdzięczamy tutaj filtrowi wstępnemu oraz HEPA H13, które efektywnie wspiera lampa UV. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik temperatury dbający o prawidłowy poziom w pomieszczeniu. Warto również zaznaczyć obecność modułu Wi-Fi, dzięki któremu zyskasz możliwość sterowania przez aplikację mobilną.
i
Dlaczego polecamy jako oczyszczacz na lato?
Jeśli zastanawiasz się nad oczyszczaczem powietrza na lato, to warto rozpatrzyć propozycję niemieckiego producenta. Venta AP100 Hybrid jest tak naprawdę urządzeniem 3 w 1 – nie tylko oczyści powietrze, ale latem da uczucie przyjemnego orzeźwienia, a zimą będzie dodatkowym źródłem ciepła. Warto również zauważyć jego korzystną cenę, jak za urządzenie przydatne na cały rok. Płynna oscylacja 80° zapewnia dotarcie powietrza w każdy zakamarek pomieszczenia, a 9 poziomów prędkości wentylatora umożliwiają precyzyjne nastawienie żądanej siły nadmuchu.
Nie mogło zabraknąć tutaj również czołowego producenta oczyszczaczy z funkcją wentylatora. Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 jest skuteczny na powierzchniach do 30 m². Sprzęt został wyposażony w czujniki PM2.5, LZO (gazów), formaldehydu, temperatury oraz wilgotności i oferuje wskazywanie aktualnej jakości powietrza. Co ważne, został wyposażony w filtr katalityczny, czyli niezawodną broń na formaldehyd.
i
Dlaczego polecamy jako oczyszczacz na lato?
Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04 to urządzenie 3 w 1 – oprócz oczyszczania oferuje również połączenie modeli wyżej, czyli nawilżania ewaporacyjnego oraz funkcji wentylatora. Jest to idealne rozwiązanie na gorące dni. Model pozwala na używanie tylko wentylatora, a regulowany kąt obrotu w zakresie 0-90° gwarantuje rozprowadzenie powietrza w każdy zakamarek. Co ważne, sprzęt generuje wielki przepływ powietrza dla wentylatora – aż 1260 m³/h, co pozwoli wentylować pomieszczenia do około 100 m². Oczyszczacz został wyposażony również w filtr HEPA H13, który pochłonie z powietrza wszystkie alergeny.
Jak najbardziej. Problem coraz większej ilości komarów jest bezpośrednio związany z postępującymi zmianami klimatu oraz urbanizacją. Problem ten został szczegółowo zbadany w krajach afrykańskich przez naukowców z Princeton University, którzy na podstawie danych stworzyli model, według którego do roku 2050 wiele z występujących tam gatunków komarów, żerujących dotąd na zwierzętach, wyspecjalizuje się w gryzieniu ludzi. Analogiczna sytuacja ma obecnie miejsce także w coraz gorętszej Europie, Azji, Ameryce oraz Oceanii. Należy pamiętać, że owady te – poza bolesnymi ukąszeniami – przenoszą ze sobą wiele patogenów i pasożytów krwi. W naszym kraju występuje obecnie około 50 gatunków tych stworzeń, jednak lista ta wciąż się powiększa z uwagi na coraz wyższe temperatury. Dobry przykład stanowi tu jeszcze do niedawna uznawany za egzotyczny gatunek komara tygrysiego, wywodzącego się z Azji, którego ugryzienie może zakończyć się niebezpieczną gorączką Zachodniego Nilu, żółtą febrą lub dengą.
Technologią, pozwalającą poradzić sobie z tym uciążliwym problemem, mogą poszczycić się niektóre oczyszczacze powietrza Sharp. Innowacyjna pułapka na komary, którą znajdziemy w modelu Sharp UA-PM50E-B, wykorzystuje lampy UV oraz wymienny lep, na którym lądują przyciągnięte przez wentylator osobniki. Stosując go z moskitierami, otrzymujemy gwarancję letnich wieczorów i nocy bez ukąszeń na całym ciele.
Oczyszczacze powietrza ostatecznie jawią się jako urządzenia całoroczne. Alergeny, bijące z każdej strony w porze wiosenno-letniej oraz nieprzerwanie wysokie stężenia zanieczyszczeń w okresie grzewczym wymagają ich stosowania w trosce o zdrowie własne i najbliższych. Dotyczy to oczywiście zwłaszcza alergików oraz wszystkich, zmagających się z chorobami układu oddechowego i nerwowego, którzy wymagają powietrza jak najlepszej jakości zarówno we własnych mieszkaniach, jak i biurach.
Jeśli nie wiesz, który model sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku – skontaktuj się z naszymi specjalistami! Jako LoveAir od lat jesteśmy liderami w sprzedaży oczyszczaczy powietrza oraz innych rozwiązań, zapewniających codziennie bezpieczne warunki do życia tysiącom zadowolonych klientów.
Zdecydowanie TAK! O oczyszczaczach zrobiło się głośno kilka lat temu ze względu na wszechobecny smog występujący głównie zimą. Od tego czasu jakość powietrza się poprawiła w naszym kraju, jednak oczyszczacz powietrza to nie tylko usuwanie smogu, ale również skuteczna walka z alergenami, wirusami, bakteriami czy nawet szkodliwymi gazami i brzydkimi zapachami. Producenci wciąż prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i skuteczniejszych urządzeń, które służą przez cały rok – zarówno zimą, jak i latem np. oczyszczacz z funkcją wentylatora i ogrzewania powietrza.
W sytuacji, gdy poziom wilgotności powietrza w Twoim domu jest w normie, czyli oscyluje w granicach 40-60%, dodatkowa funkcja nawilżania w oczyszczaczu powietrza może okazać się niepotrzebna. W takim przypadku zasadne jest skupienie się na urządzeniu, które skoncentruje się na skutecznym oczyszczaniu powietrza. Przypomnijmy, że odpowiednie nawilżenie powietrza jest ważne dla naszego zdrowia, ale zbyt wysoki poziom wilgotności może prowadzić do rozwoju pleśni i roztoczy.