Jeszcze kilka lat temu oczyszczacze powietrza stanowiły zupełną nowość, o której w Polsce wiedzieliśmy bardzo mało. Dzisiaj można zauważyć je w naprawdę wielu domach, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich. Świadomość problemu smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie wyraźnie wzrosła i coraz więcej osób chce zabezpieczyć przed nim swoje mieszkanie. Warto jednak przypomnieć, że oczyszczacz powietrza to także doskonałe rozwiązanie do walki z alergią, które dobrze jest pozostawić włączone przez cały rok.
Nowoczesne oczyszczacze powietrza posiadają wysokiej klasy filtry HEPA i coraz większe ilości węgla aktywnego. Producenci proponują również innowacyjne rozwiązania technologiczne, które wspierają podstawowy system filtracyjny, tym samym umożliwiając jeszcze efektywniejsze usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych i gazowych oraz uciążliwych drobnoustrojów. Podczas gdy użytkownicy skupiają się głównie na walce ze smogiem, proponowane przez kolejne firmy urządzenia można wykorzystywać przez cały rok, wyraźnie poprawiając swój komfort życia. Wśród nich coraz częściej pojawiają się oczyszczacze rekomendowane przez polskie lub światowe organizacje alergologiczne. Istnieją również modele, które polecają lekarze.
Spis treści
Negatywny wpływ smogu na zdrowie możemy dzisiaj potwierdzić dziesiątkami badań. W polskich ośrodkach naukowych temat podjęty był stosunkowo późno, jednak teraz nikt już nie ma wątpliwości. Z najnowszych raportów wynika jasno, że niska jakość powietrza przekłada się na poważne problemy z układem oddechowym i układem krążenia, ale także prawidłowym rozwojem mózgu dorastających dzieci. Dlatego coraz częściej decydujemy się na oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA. Warto jednak pamiętać, że smog to nie jedyne, przed czym mogą chronić nowoczesne urządzenia.
Osoby zmagające się z alergią muszą zabezpieczać swój dom w sposób szczególny. Filtry HEPA to ich wsparcie w walce z roztoczami, kurzem i docierającymi z zewnątrz pyłkami traw czy drzew, natomiast węgiel aktywny skutecznie neutralizuje większość szkodliwych gazów. Te wydzielane są przez farby, lakiery czy środki chemiczne (zarówno do czyszczenia, jak i prania ubrań!) przez cały rok. Dostępne są już oczyszczacze, które usuwają nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia o wielkości 0,003 mikrometra, czyli cząsteczki mniejsze od najmniejszego znanego wirusa.
Czytaj również: Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA
Należy podkreślić, że według badań przeprowadzonych w ramach programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), cechy alergii deklarowało aż 40% osób. Co istotne, dodatnie wyniki testów na powszechne alergeny uzyskano u dokładnie takiego samego odsetka badanych. Co ważne, choroby alergiczne o wiele częściej stwierdzano w miastach. Dzisiaj szacujemy, że alergia objawowa dotyczy co najmniej 12 milionów Polaków, stając się chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/51 to odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy szukają kompleksowych rozwiązań. Wyposażony w wysokiej klasy zintegrowany filtr 3w1, składa się z filtra wstępnego, NanoProtect HEPA i węglowego. Taka budowa systemu filtracji zapewnia co najmniej 99,97% skuteczności w zatrzymywaniu pyłów, alergenów, w tym bakterii i wirusów. Nowością na rynku są filtry NanoProtect HEPA, które usuwają najmniejsze cząsteczki rzędu wielkości 0,003 mikrometra.
Co ważne, nowoczesny model Philips Dual Scan AC3858/51 posiada czujnik cząstek i czujnik gazów, które mogą regulować jego pracę automatyczną, nie obciążając swoją obecnością domowników. Potwierdzeniem jego efektywności są przyznany mu certyfikat ECARF oraz rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Ich użytkowanie zaleca również dr hab. n. med. Wojciech Feleszko (lek. specj. immunolog i pediatra), który zwraca uwagę na szczególną ochronę przed mikrodrobinami. Po przeprowadzeniu niezależnych badań wykonanych przez IQVIA Technology Solutions Poland Sp. z o.o. w 2020 i 2021 roku polecają go także inni lekarze.
Na uwagę zasługuje zastosowana w nim technologia AeraSense. Oczyszczacze Philips DualScan posiadają specjalny wskaźnik jakości powietrza, którego kolor uzależniony jest od stężenia pyłów PM2.5, szkodliwych TVOC i alergenów. Pod uwagę brany jest jednak wskaźnik o najwyższym ryzyku, co oznacza, że nawet w dni wolne od smogu urządzenie zareaguje na obecność cząsteczek alergizujących. Użytkownik otrzyma informację o zanieczyszczeniu i będzie mógł uruchomić wyższą prędkość wentylatora lub tryb automatyczny. To bardzo praktyczne, jeśli szukasz urządzenia na cały rok, a zwłaszcza jeśli wśród domowników są alergicy. Przeprowadzony test kliniczny na oczyszczaczach Philips potwierdza łagodzenie objawów alergii.
Czytaj również: Porównanie oczyszczaczy powietrza Philips
Warto również przyjrzeć się konkurencyjnemu modelowi, jakim jest oczyszczacz powietrza Sharp UA-KCP100E-W oferujący oprócz swojej podstawowej funkcji – ewaporacyjne nawilżanie powietrza oraz jonizację Plasmacluster. Co ważne, jest to numer 1 w rankingu oczyszczaczy – wielka wydajność w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami.
Oczyszczacze powietrza na alergie to sprawne wsparcie w czasie wiosennych i letnich zmagań z alergenami pojawiającymi się w powietrzu. Właśnie dlatego warto wybierać urządzenia wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA, które skutecznie zatrzymują niewielkie cząsteczki wywołujące uciążliwe objawy ze strony układu oddechowego czy skóry. Dzięki temu chronimy się przez cały rok – jesienią i zimą przed smogiem i wirusami, a wiosną i latem przed substancjami alergizującymi. Sharp UA-KCP100E-W został wyposażony w wysokiej jakości filtr HEPA H13, który po rozłożeniu osiąga wielką powierzchnię 2,7 m².
Czytaj również: Porównanie oczyszczaczy powietrza Sharp
Oczyszczacze powietrza są urządzeniami zaprojektowanymi do usuwania różnych rodzajów zanieczyszczeń z powietrza. W zależności od technologii, którą wykorzystują, mogą usuwać:
Zdecydowanie TAK! Wielka popularność oczyszczaczy powietrza zaczęła się kilka lat temu, kiedy smog stał się powszechnym problemem, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Od tamtej pory, pomimo poprawy jakości powietrza w naszym kraju, oczyszczacze powietrza zdobyły stałe miejsce w naszych domach. Ich funkcje są bowiem znacznie szersze – nie tylko redukują stężenie smogu, ale także efektywnie zwalczają alergeny, wirusy, bakterie, a nawet szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy. Producenci nie ustają w wysiłkach, aby tworzyć coraz to innowacyjniejsze i wydajniejsze urządzenia. Dzięki temu oczyszczacze powietrza są przydatne przez cały rok – niezależnie od pory, mogą pełnić dodatkowo np. funkcje wentylatora.
Jeśli poziom wilgotności w twoim domu utrzymuje się na optymalnym poziomie, czyli wynosi od 40 do 60%, dodatkowa funkcja nawilżania w oczyszczaczu powietrza może być nieistotna. W takiej sytuacji wydaje się sensowne skupić na oczyszczaczu powietrza, który skupia się na efektywnym usuwaniu zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że mimo iż odpowiednie nawilżenie powietrza jest kluczowe dla naszego zdrowia, zbyt wysoka wilgotność może stwarzać sprzyjające warunki dla roztoczy i pleśni.