Poradnik dla alergików – co pyli latem?

Lato to dla alergików spore wyzwanie – zazwyczaj to właśnie w tym okresie ich dolegliwości nasilają się ze względu na intensywne pylenie różnego rodzajów roślin. Jesteś alergikiem? Dowiedz się, jakie pyłki mogą w tym czasie najbardziej Ci doskwierać.

 

kalendarz pylenia dla alergików na lato
Okres letni może być bardzo uciążliwy dla alergików

 

Co pyli w czerwcu?

Osoby uczulone na pyłki traw w czerwcu mogą odczuwać typowo alergiczne dolegliwości o zwiększonej intensywności – w tym okresie występuje największe nasilenie pylenia traw. Częsta i długa ekspozycja na te alergeny może objawiać się m.in. łzawieniem, katarem siennym, czy też zapaleniem spojówek. W zależności od regionu w tym czasie wzmożone reakcje alergiczne możemy odczuwać także z powodu wysokiego stężenia pyłków:

  • żyta,
  • babki lancetowatej,
  • komosy,
  • pokrzywy
  • szczawiu,
  • rzepaku.

W tym okresie zaleca się alergikom omijać kwitnące pola i łąki – szczególnie wcześnie rano i wieczorem, ponieważ wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najwyższe. Jedynie na północy Polski i na terenach górskich stężenie tych pyłków w powietrzu może być nieco niższe niż w pozostałych częściach kraju, ze względu na panujące tam warunki pogodowe oraz temperaturę.

 

Kwitnące pole i łąki
Teren niewskazany dla alergików w sezonie letnim

 

W czerwcu wzrasta również stężenie zarodników grzybów mikroskopowych (Cladosporium i Alternaria). Alergicy powinni przygotować się, że najbardziej uciążliwe dolegliwości mogą wystąpić u nich w słoneczne dni bez opadów – takie warunki pogodowe najbardziej sprzyjają rozwijaniu się grzybów mikroskopowych. W zależności od rodzaju grzybów pleśniowych okres pylenia różni się. Grzyby z rodzaju Cladosporium pylą do sierpnia, a te z rodzaju Alternaria mogą wywoływać reakcje uczuleniowe nawet do września.

 

Drzewa pylą w czerwcu znacznie mniej intensywnie. Mimo wszystko alergicy wciąż mogą skarżyć się na różnego rodzaju dolegliwości z powodu obecności w powietrzu pyłków czarnego bzu, lipy czy też platana.

 

Co pyli w lipcu?

Dolegliwości wywołane przez wysokie stężenie pyłków, będą dla alergików uciążliwym towarzyszem wakacyjnych, lipcowych wyjazdów. Niestety wysoka temperatura i brak opadów stwarzają idealne warunki do pylenia roślin. Dlatego tak samo, jak w czerwcu, w tym okresie także będziemy narażeni na działanie pyłków traw. Jednak intensywność ich pylenia zazwyczaj zmniejsza się już w drugiej połowie lipca.

 

W lipcu typowo alergicznych reakcji częściej mogą doświadczać także osoby uczulone na pyłki babki lancetowatej, pokrzywy, szczawiu oraz bylicy pospolitej (z reguły pylenie tej rośliny rozpoczyna się w drugiej połowie miesiąca). W tym czasie pyli również komosa – alergicy uczuleni na tę roślinę, powinni mieć świadomość, że to właśnie w lipcu stężenie jej pyłków osiąga najwyższą wartość.

 

W lipcu objawy uczuleniowe mogą być spowodowane także obecnością pyłków lipy pospolitej. Dolegliwości z nimi związane są zazwyczaj najbardziej uciążliwe w pierwszej połowie miesiąca. W lipcu silne reakcje alergiczne wywołują również zarodniki grzybów mikroskopowych Cladosporium i Alternaria.

 

Dziewczynka z objawami alergii
Lato to wzmożony okres pylenia roślin

 

Co pyli w sierpniu?

Sierpień to kolejny miesiąc, w którym wielu alergików zmaga się nasilonymi objawami uczuleniowymi (katarem siennym, uciążliwym kaszlem, łzawieniem i pieczeniem oczu), wywoływanymi najczęściej przez alergeny wziewne. W sierpniu intensywnie pylą w szczególności chwasty (bylica pospolita, pokrzywa) i trawy, których pyłki występują w powietrzu w mniejszym natężeniu, porównując z czerwcem oraz lipcem.

 

Bylica pyli intensywnie przez cały sierpień – alergicy najbardziej odczują uczulające właściwości tej rośliny w pogodne, suche dni. Natomiast pyłki pokrzywy nie powinny powodować tak uciążliwych dolegliwości, mimo że na ten okres przypada apogeum jej pylenia. W tym czasie w niektórych regionach Polski uczulać może także:

  • ambrozja,
  • komosa,
  • babka zwyczajna,
  • szczaw,
  • zarodniki grzybów mikroskopowych.

 

Jak załagodzić dolegliwości alergiczne latem?

Jeśli cierpisz na wyjątkowo silną alergię i uczuleniowe dolegliwości potrafią odebrać Ci całą przyjemność z wakacyjnych wyjazdów oraz innych letnich aktywności, na bieżąco sprawdzaj aktualną prognozę pylenia dla konkretnego regionu. Trzeba mieć świadomość, że w okresie letnim długie spacery w słoneczne, ciepłe dni nie są wskazane w przypadku alergików – w takich warunkach pogodowych pylenie roślin może być nasilone. Znacznie mniej pyłków występuje w powietrzu w czasie deszczu. Dodatkowo nie zaleca się częstego wietrzenia mieszkania oraz otwierania okien w samochodzie. W przeciwnym razie do pomieszczenia lub auta mogą dostać się duże ilości pyłków, wywołujących silne reakcje uczuleniowe. Alergicy mogą załagodzić uciążliwe objawy uczulenia, np. łzawienie i zaczerwienienie oczu, także dzięki okularom przeciwsłonecznym, które będą skutecznie chroniły ich oczy przed pyłkami.

 

Oczyszczacze powietrza z kodem rabatowym
Kod: LATO kopiuj

 

Warto także zaznaczyć, że silne reakcje alergiczne możesz zminimalizować za pomocą oczyszczacza powietrza – takie urządzenie z powodzeniem usunie różnego rodzaju alergeny (np. pyłki roślin) z Twojego domu. Jeśli chcesz, aby wybrany przez Ciebie oczyszczacz dobrze radził sobie z usuwaniem alergenów z powietrza, wybierz taki, który wyposażony jest w specjalny tryb dla alergików (np. tryb Pollen w oczyszczaczach Sharp UA-KIL80E-W oraz Sharp UA-KIL60E-W). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Oczyszczacz powietrza na alergię – przeczytaj i dowiedz się, jakie oczyszczacze powietrza są najlepsze dla alergików.

 

Czytaj również: Oczyszczacz powietrza na lato

 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Czy oczyszczacz powietrza potrzebny na lato?

Zdecydowanie TAK! Kilka lat temu o oczyszczaczach powietrza zaczęło się mówić głośniej, głównie za sprawą zimowego smogu. Od tamtej pory jakość powietrza w naszym kraju znacznie się poprawiła, ale oczyszczacze powietrza to nie tylko sprzymierzeńcy w walce ze smogiem. Są także efektywnym narzędziem przeciwdziałającym alergenom, wirusom, bakteriom, a nawet szkodliwym gazom i nieprzyjemnym zapachom. Dzięki ciągłemu dążeniu producentów do tworzenia coraz nowszych i bardziej efektywnych modeli oczyszczacze służą nam przez cały rok – niezależnie od pory roku, pełniąc także funkcję wentylatora czy nawilżacza powietrza.

Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Jak najbardziej! Niemal każdy oczyszczacz jest wyposażony w wysokiej jakości filtr HEPA gwarantujący niemal całkowite usunięcie alergenów z powietrza. Porada eksperta: wybierając oczyszczacz powietrza, zdecydujmy się na taki z filtrem HEPA co najmniej klasy E12 – niższe nie będą tak efektywne w usuwaniu alergenów. Warto również sprawdzić, czy dany model został wyposażony w tryb zwiększający czułość na alergeny. Niektóre marki (np. Philips) oferują również wskaźnik stężenia alergenów w powietrzu – warto zapoznać się bliżej z serią Dual Scan – polecaną dla alergików.

 

 

Zobacz również:

Jesienny kalendarz dla alergika

Alergia to problem blisko 12 milionów Polaków. Ze względu na powszechność występowania została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Choć wiosną i latem może być najbardziej uciążliwa, z jej objawami mierzymy się przez cały rok. Jesienią również możesz odczuwać...

Pierwszy atak alergii - co pyli wiosną?

Chociaż najsilniejszy jej atak przeżywamy w miesiącach letnich, pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już wczesną wiosną, a przez zauważalne zmiany pogodowe w Polsce nawet wcześniej. Okazuje się, że silne pylenie...

Co pyli zimą? zimowe alergie

Z pozoru zima może wydawać się porą wprost idealną dla alergików – w końcu nie ma owadów, a ilość pyłków roślin i drzew znacznie spada. Wszyscy, którzy się z nimi zmagają, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.