Pn-Pt 9-19, So 10-18
Jesienią odczuwasz nasilone dolegliwości alergiczne? Dowiedz się, czego unikać w tym okresie – sprawdź, jakie rośliny pylą we wrześniu, październiku i listopadzie.
Jesienią nadal możesz odczuwać nasilone dolegliwości alergiczne wywoływane przez alergeny wziewne, mimo że znacznie zmniejsza się wtedy stężenie pyłków roślin w powietrzu. W tym okresie wciąż aktywnie pylą niektóre rośliny (m.in. chwasty, pokrzywy) oraz zarodniki grzybów, jednak nie tylko one stają się wtedy zmorą alergików – uciążliwe dolegliwości powodują również obecne w naszych domach roztocza, grzyby i pleśnie.
Jeśli chodzi o alergeny wziewne, które mogą szczególnie doskwierać nam we wrześniu, można wymienić wśród nich pyłki:
Jesienna aura zdecydowanie sprzyja osobom uczulonym na pyłki traw. Wrzesień to ostatni miesiąc, kiedy możemy odczuwać dolegliwości związane z tymi popularnymi alergenami – pyłki trawy utrzymują się w powietrzu średnio do końca miesiąca.
We wrześniu w powietrzu mogą utrzymywać się także pyłki m.in. babki lancetowatej, pokrzywy, komosy, czy też ambrozji – ich natężenie jest w tym okresie stosunkowo niskie. Typowo alergiczne objawy mogą zaobserwować wtedy u siebie także osoby uczulone na pyłki bylicy, jednak w drugiej połowie miesiąca natężenie w powietrzu tego typu alergenów znacząco maleje.
Z katarem siennym, zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami w tym okresie będą szczególnie zmagać się osoby uczulone na zarodniki grzybów mikroskopowych (w szczególności odmian Alternaria i Cladosporium) – ich natężenie w powietrzu jest wtedy wyjątkowo wysokie.
W październiku reakcje alergiczne mogą wywoływać pyłki takich roślin jak m.in.:
Podobnie jak w poprzednich miesiącach alergikom mogą doskwierać również zarodniki grzybów mikroskopowych Alternaria i Cladosporium. Warto tu jednak zaznaczyć, że ich stężenie w powietrzu w październiku zaczyna stopniowo się zmniejszać.
W październiku dolegliwości alergiczne mogą być spowodowane nie tylko pyłkami roślin – okres jesienno-zimowy to czas nasilonej „obecności” roztoczy kurzu domowego w naszych mieszkaniach. Chłodniejsze temperatury i zmienna pogoda nie sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz, dlatego też znacznie częściej mamy kontakt z domowymi alergenami. Alergia na roztocza może objawiać się takimi samymi dolegliwościami jak wspomniane wcześniej uczulenie na pyłki roślin – katarem siennym, alergiczny nieżytem nosa, świądem, zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami.
Listopad to czas wysokiego stężenia zarodników grzybów pleśniowych Cladosporium. Wysoka wilgotność powietrza tworzy najbardziej sprzyjające dla nich warunki.
Wzmożone objawy uczuleniowe mogą w tym okresie odczuwać również osoby zmagające się z alergią na roztocza oraz grzyby wewnątrzdomowe (odmiany Penicillium i Aspergillus). Podobnie jak w przypadku grzybów zarodnikowych, na kontakt z nimi jesteśmy narażeni przede wszystkim w miejscach o dużej wilgotności – w naszym mieszkaniu może być to np. łazienka, czy też piwnica.
Szukasz sposobu, jak rozprawić się z drobnoustrojami w okresie jesienno-zimowym? Ulgę może przynieść Ci oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i roztocza z Twojego mieszkania, dzięki czemu załagodzi uciążliwe objawy uczulenia. Dowiedz się, dlaczego inwestycja w oczyszczacz w takim przypadku to najlepsze rozwiązanie i sprawdź, jakie urządzenie będzie odpowiednie dla alergika – Oczyszczacz powietrza na alergie.
Zachęcamy także do przeczytania kolejnej części naszego poradnika dla alergików – Poradnik dla alergików – co pyli latem?