Jesienny kalendarz dla alergika

Alergia to problem blisko 12 milionów Polaków. Ze względu na powszechność występowania została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Choć wiosną i latem może być najbardziej uciążliwa, z jej objawami mierzymy się przez cały rok. Jesienią również możesz odczuwać nasilone dolegliwości alergiczne. Z naszego artykułu dowiesz się, co pyli we wrześniu, październiku i listopadzie. Podpowiemy, czego unikać w tym okresie i jak uchronić się przed innymi alergenami, niż pyłki. Oferujemy również dodatkową zniżkę na pomocne urządzenia.

 

jesienny kalendarz dla alergika
Jesienią w powietrzu wciąż utrzymują się pyłki rozmaitych roślin

 

Objawy sezonowej alergii dopadają wielu z nas. Jesienią ich przyczyny należy upatrywać się nie tylko w pyłkach. Oczywiście, część roślin ciągle wypuszcza alergizujące pyłki. Znacznie częściej problemem okazują się jednak roztocza kurzu, grzyby i pleśnie, które nieświadomie hodujemy we własnych domach. Przekonaj się, co pyli jesienią i jakich objawów możesz się spodziewać. Poznaj również sprawdzone sposoby na walkę z alergią. Zapewnij sobie komfortowe i zdrowe warunki w domu.

 

Alergie wziewne jesienią – powszechnie występujące alergeny

Jesień nie może równać się z wiosną i latem, gdy pyłkowica (alergia na pyłki) jest zmorą milionów Polaków. Zdecydowanie nie obfituje w tak pokaźną ilość alergenów roślinnych w powietrzu. Nie oznacza to jednak, że na następne pół roku można zapomnieć o katarze, łzawiących oczach i duszności. Jakie zagrożenia dla najwrażliwszych przynoszą wrzesień, październik i listopad? Przedstawiamy listę najpowszechniejszych alergenów, które mogą obciążyć twoje zdrowie.

 

Problem alergii nie znika wraz z końcem lata
Problem alergii nie znika wraz z końcem lata (źródło: Unsplash)

 

Bylica

Najbardziej charakterystyczne dla kalendarza pyleń roślin we wrześniu są chwasty. Cechuje je duża aktywność pylna. Wśród nich największą uwagę przykuwa bylica – najobficiej pyląca i najsilniej uczulająca. Okazuje się, że bardziej szkodliwe w Polsce jest jedynie działanie traw i brzozy. Bylica jest przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

 

Najsilniejsze działanie bylicy możemy zaobserwować w sierpniu. Utrzymuje się jednak również przez cały wrzesień, aż do początku października.

 

Komosa

Wczesnojesienne powietrze może być również bogate w pyłki komosy białej, in. lebiody. To pospolity, jednoroczny chwast, którego wielkość waha się od 15 do 150 cm. Kwitnie bardzo długo – pierwsze problemy alergików zaczynają się już końcem lipca. Czas pylenia najczęściej trwa do końca października. Należy jednak podkreślić, że stężenie pyłku jest znacznie mniejsze niż w przypadku bylicy. Znacznie rzadziej więc możemy obserwować silną nadwrażliwość na tę roślinę.

 

Na zdrowie alergików może wpływać m.in. łubin
Na zdrowie alergików może wpływać m.in. łubin (źródło: Unsplash)

Łubin

Dla osób szczególnie wrażliwych na pyłki nieszczególnie przyjemne może okazać się również zetknięcie z łubinem. To dość pospolita roślina rosnąca na dziko szczególnie w północnej i zachodniej części kraju. Bywa też uprawiana ze względu na ładne kwiaty lub wysoką zawartość aminokwasów (stanowi paszę dla zwierząt). Nie zaobserwowano jednak, by była silnym alergenem wywołującym poważne objawy.

 

Babka lancetowata

Na przełomie lata i jesieni w powietrzu mogą znajdować się nieliczne pyłki babki lancetowatej. Okazuje się, że stanowi ona zmorę większości alergików zmagających się z reakcjami na pyłki roślin. Najobfitsze pylenie tej rośliny w kalendarzu pylenia przypada na okres od maja do sierpnia. Występuje jednak również do końca września, przez co wrażliwsi mogą jeszcze zmagać się z generowanym przez nią katarem.

 

Pokrzywa

Wśród najbardziej uciążliwych dla alergików roślin można wymienić również pokrzywę zwyczajną. To dość pospolity chwast rosnący dziko na terenie całej Polski. Uwielbia miejsca zacienione, pojawia się zarówno w ogrodach, jak i w lasach czy w zaroślach. Produkuje dużą ilość ziaren pyłku i cechuje się długim okresem pylenia. Z objawami alergii na pokrzywę można zmagać się od maja do końca września. Jednocześnie jednak należy zauważyć, że takie uczulenie należy do rzadkości.

 

Jesiennym alergenem są także pyłki pokrzywy
Jesiennym alergenem są także pyłki pokrzywy (źródło: Unsplash)

 

Perz

Wielu alergików jesienią może uskarżać się również z powodu perzu właściwego. To niezwykle powszechna roślina w Polsce. Wiele osób wykorzystuje jej kłącze jako surowiec zielarski. Okazuje się jednak, że perz ma także bardzo duże znaczenie kliniczne jako nośnik alergenu. Z objawami generowanymi przez niego mierzymy się do końca września.

 

Ambrozja

Problemem, który można umieścić na "jesiennej czarnej liście", jest ambrozja. Roślina kwitnie w sierpniu, ale jej pyłek unosi się w powietrzu nawet do końca października. Choć nie jest tak powszechny jak w Ameryce Północnej, skąd pochodzi, w Polsce również zanotowano jego obecność. Stężenie nie jest jednak szczególnie wysokie. Tego rodzaju alergen jest więc groźny wyłącznie dla osób bardzo wrażliwych.

 

Kalendarz alergika na jesień – co teraz pyli?

Wymienione wyżej rośliny to tylko przykłady tego, co wywołuje nieprawidłowe reakcje organizmu. Przed czym jeszcze muszą chronić się alergicy? Lista jest naprawdę długa, a kalendarz pylenia każdego roku odrobinę się zmienia. Postaraliśmy się jednak zebrać najpowszechniejsze alergeny jesienne i posegregować je zgodnie z miesiącami występowania. Sprawdź, co pyli we wrześniu, październiku i listopadzie.

 

Kalendarz alergika pozwala lepiej zorganizować swój czas względem pylenia roślin
Kalendarz alergika pozwala lepiej zorganizować swój czas względem pylenia roślin (źródło: Unsplash)

 

Co pyli we wrześniu?

Jesienna aura zdecydowanie sprzyja osobom uczulonym na pyłki traw. Wrzesień to ostatni miesiąc, kiedy możemy odczuwać dolegliwości związane z tymi popularnymi alergenami. Pyłki trawy utrzymują się w powietrzu średnio do końca miesiąca. Nie oznacza to jednak zamknięcia sezonu alergicznego. Alergeny wziewne dokuczające we wrześniu to pyłki chwastów.

 

We wrześniu w powietrzu mogą utrzymywać się pyłki babki lancetowatej, pokrzywy, komosy czy też ambrozji. Ich natężenie jest w tym okresie na szczęście stosunkowo niskie. Typowo alergiczne objawy mogą zaobserwować wtedy u siebie także osoby uczulone na pyłki bylicy. W drugiej połowie miesiąca natężenie w powietrzu tego typu alergenów znacząco maleje, ale utrzymuje się aż do października.

 

Z katarem siennym, zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami w tym okresie będą szczególnie zmagać się osoby uczulone na zarodniki grzybów mikroskopowych (w szczególności odmian Alternaria i Cladosporium). Ich natężenie w powietrzu jest wtedy wyjątkowo wysokie.

 

Co pyli w październiku?

W październiku reakcje alergiczne mogą wywoływać pyłki takich roślin jak m.in.:

  • nawłoć,
  • ambrozja,
  • komosa,
  • pokrzywa,
  • szczaw,
  • babka.
Objawy alergii jesiennej to m.in. katar, zaczerwienione i łzawiące oczy
Objawy alergii jesiennej to m.in. katar, zaczerwienione i łzawiące oczy (źródło: Unsplash)

 

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, alergikom mogą doskwierać również zarodniki grzybów mikroskopowych Alternaria i Cladosporium. Warto tu jednak zaznaczyć, że ich stężenie w powietrzu w październiku zaczyna stopniowo się zmniejszać.

 

Co pyli w listopadzie?

Listopad to czas wysokiego stężenia zarodników grzybów pleśniowych Cladosporium. Wysoka wilgotność powietrza tworzy najbardziej sprzyjające dla nich warunki.

 

Kto jeszcze może odczuwać w tym okresie wzmożone objawy uczuleniowe? Przede wszystkim osoby zmagające się z alergią na roztocza oraz grzyby wewnątrzdomowe (odmiany Penicillium i Aspergillus). Podobnie jak w przypadku grzybów zarodnikowych, na kontakt z nimi jesteśmy narażeni przede wszystkim w miejscach o dużej wilgotności. W naszym mieszkaniu może być to np. łazienka czy piwnica.

 

Jak zmniejszyć objawy alergii jesienią?

Aby pomóc sobie w okresie jesiennym w walce z objawami alergii na pyłki, warto wcielić w życie kilka prostych rad. Dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie będą miały:

  • przepłukanie twarzy wodą przed położeniem się do łóżka – spłuczesz z nich pyłki,
  • wietrzenie mieszkania w czasie deszczu lub tuż po nim – wtedy powietrze jest wolne od pyłków,
  • uprawianie sportu wewnątrz pomieszczeń – basen czy siłownia wzmocnią organizm i odseparują go od pyłków,
  • dbanie o zdrową dietę – przetworzona żywność może wzmagać reakcje alergiczne,
  • zapoznanie się z kalendarzem pylenia i sytuacją w twoim regionie – będziesz mógł na bieżąco reagować we właściwy dla siebie sposób,
  • inwestycja w dobrej jakości oczyszczacz powietrza – teraz w obniżonej cenie!

 

Oczyszczacze powietrza z kodem rabatowym
Kod: JESIEN kopiuj

 

Oczyszczacze powietrza na jesień

Jesienią dolegliwości alergiczne mogą być spowodowane nie tylko pyłkami roślin. To czas nasilonej „obecności” roztoczy kurzu domowego w naszych mieszkaniach. Chłodniejsze temperatury i zmienna pogoda nie sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz. Naturalnie więc znacznie częściej mamy kontakt z domowymi alergenami. Alergicy mierzą się z katarem siennym, nieżytem nosa, świądem, zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami. Dodatkowymi obciążeniami dla organizmu są także powszechne wirusy i bakterie. W okresie jesienno-zimowym naszym problemem staje się także smog.

 

Jak rozprawić się z alergenami, drobnoustrojami i zanieczyszczeniami? Ulgę może przynieść oczyszczacz powietrza. Urządzenie skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i roztocza z twojego mieszkania. Załagodzi uciążliwe objawy uczulenia i pozwoli uchronić się przed infekcją. Dobrze dopasowane zapewni optymalne warunki i zabezpieczy przed rozmnażaniem drobnoustrojów. Właściwym wyborem mogą być oczyszczacze powietrza Sharp. Oferują filtrację, nawilżanie i jonizację. Są wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA H13, bezpieczne maty ewaporacyjne i zaawansowane generatory jonów Plasmacluster.

5 LAT GWARANCJI
Jony srebra GRATIS
-6%

Oczyszczacz powietrza

Sharp UA-HD50E-L
1 799,00 1 699,00
5 LAT GWARANCJI
Jony srebra GRATIS

Oczyszczacz powietrza

Sharp UA-HG40E-L
1 999,00
5 LAT GWARANCJI
Jony srebra GRATIS

Oczyszczacz powietrza

Sharp UA-HG50E-L
2 199,00
5 LAT GWARANCJI
Jony srebra GRATIS
-13%

Oczyszczacz powietrza

Sharp UA-HD40E-L
1 599,00 1 399,00

 

Dlaczego inwestycja w oczyszczacz w takim przypadku to najlepsze rozwiązanie? Jakie urządzenie będzie odpowiednie dla alergika? Więcej informacji znajdziesz w naszym tekście oczyszczacz powietrza na alergie.

 

Zachęcamy także do przeczytania innych części naszego poradnika dla alergików:

 

 

Zobacz również:

Alergia na pyłki u dzieci

Szacuje się, że alergia na pyłki dopada obecnie nawet co 4 dziecko w Polsce. Nie tylko utrudnia wiosenne i letnie spacery po świeżym powietrzu, ale również sprawia, że maluchy nie mogą spać z powodu nieprzyjemnych duszności...

Alergia na sierść zwierząt - jak sobie z nią radzić?

Alergia na sierść jest coraz powszechniejszą i dosyć kłopotliwą dolegliwością. Bywa uciążliwa nie tylko dla alergika, ale i dla pozostałych domowników, w tym zwierząt. Co zrobić, gdy właśnie nas? Sprawdź, jakie są przyczyny uczulenia na sierść...

Alergia na kurz

Alergia na kurz może być uciążliwa, szczególnie dlatego, że jest całoroczna, a nie jak większość alergii wziewnych – sezonowa. Jest w stanie skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie poprzez wywoływanie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, od kataru, przez...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.