Z pozoru zima może wydawać się porą wprost idealną dla alergików – w końcu nie ma owadów, a ilość pyłków roślin i drzew znacznie spada. Wszyscy, którzy się z nimi zmagają, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo zawodne jest takie rozumowanie. Zima i cały okres grzewczy to prawdziwy raj dla szeregu uczulających substancji, znacznie obniżających komfort życia i stan zdrowia milionów osób. Które z nich najczęściej towarzyszą chłodnej aurze i jak je zwalczać?
Myli się ten, kto reakcji uczuleniowych nie doświadcza i myśli, że zima to czas prawdziwej ulgi dla alergików. O ile ilość atakujących zewsząd pyłków roślinnych spada, tak stężenie innych alergenów wzrasta do znacznego i odczuwalnego poziomu.
Najczęstsze zimowe alergie, z którymi mamy do czynienia, wiążą się z silnym zanieczyszczeniem powietrza w sezonie grzewczym, rozwojem pleśni i grzybów w warunkach podwyższonej wilgotności, a także mnożeniem się roztoczy. O tym, skąd się biorą, jakie są objawy ich występowania, a także, w jaki sposób usunąć je z domu lub biura, dowiecie się poniżej.
Alergia na kurz, a właściwie na odchody roztocza, to dolegliwość, z którą do alergologów zgłaszamy się w okresie zimowym zdecydowanie najczęściej. Roztocza to grupa mikroskopijnych organizmów z rzędu pajęczaków, licząca ponad 40 tysięcy gatunków. Ich pożywienie stanowi ludzki i zwierzęcy naskórek oraz drożdże. Według statystyk przeciętny człowiek traci rocznie 4 kg naskórka. Ilość, którą gubimy podczas jednej doby, jest w stanie wyżywić co najmniej kilka tysięcy osobników. Ich niewielkie rozmiary – od 0,1 do 1 mm – pozwalają im skutecznie skryć się przed ludzkim wzrokiem i przedostać do jamy ustnej oraz dróg oddechowych. Główną przyczyną często ostrej reakcji alergicznej organizmu są występujące w ich kale alergeny Der p 1 i Der f 1.
W jaki sposób roztocza pojawiają się w naszych domach? Idealne warunki do ich rozwoju stanowi wysoka wilgotność powietrza (ponad 60%) i temperatura około 25oC. Czyli warunki w większości naszych domów w okresie jesienno-zimowym, gdy podkręcaniu kaloryferów towarzyszy zdecydowanie rzadsze wietrzenie pomieszczeń. Unoszący się wtedy wraz z ciepłym powietrzem kurz, osadza się na tkaninach, pościeli, meblach tapicerowanych i wielu innych materiałach, stanowiących idealne siedlisko dla roztoczy. Czyniąc kontakt naszego ciała i dróg oddechowych z ich odchodami bardziej, niż tylko pewnym.
Alergia na roztocza jest jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości alergicznych na świecie. Do najczęstszych objawów należą m.in.:
Objawy alergii na roztocze można skutecznie zminimalizować poprzez leczenie. Alergikom najczęściej podaje się m.in. leki antyhistaminowe, zmniejszające objawy, jednak najskuteczniejszą metodę stanowi odczulanie, pozwalające zapomnieć o większości z nich nawet na kilka lat.
Cierpiąc na alergię na roztocza, należy pamiętać o regularnym sprzątaniu mieszkania. Warto zrezygnować z pościeli z pierza. W celu skutecznego usunięcia roztoczy powinniśmy prać ją w temperaturze 60oC przynajmniej raz w tygodniu. Możemy sięgnąć także po środki roztoczobójcze. Z uwagi na swą potencjalną toksyczność i szkodliwość wielu lekarzy odradza jednak ich stosowanie.
Najwyższą skutecznością w walce z roztoczami odznaczają się oczyszczacze powietrza na alergie, wyposażone w filtry HEPA, pozwalające usunąć nawet do 99,97% zanieczyszczeń o powierzchni do 0,003 mikrona. Swą uwagę powinniśmy zwrócić szczególnie w stronę modeli, które uzyskały pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub certyfikat Europejskiej Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii ECARF.
Z uwagi na wspomniane zaburzenie wilgotności powietrza w mieszkaniach podczas jesieni i zimy, szczególnie przydatne okażą się modele, wyposażone w funkcję nawilżania. Dobrym pomysłem może być także zakup oddzielnego nawilżacza, który w czasie rzeczywistym będzie informować nas o stanie powietrza, utrzymując jego wilgotność na optymalnym poziomie 40-60%.
To kolejny problem niewidoczny gołym okiem, za to charakterystyczny dla mieszkań, w których występują problemy z wentylacją lub niewłaściwą izolacją okien. Pleśń rozwija się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza (powyżej 60%), najczęściej w łazienkach i kuchniach. Skutkiem ekspozycji na jej cząstki jest świąd, kichanie, duszności, a także zaostrzenie objawów innych chorób.
Rozwojowi silnie alergicznej pleśni możemy zapobiec, utrzymując wilgotność pomieszczenia na optymalnym poziomie. Oczyszczacze powietrza skutecznie usuną ją zaś z zajmowanych powierzchni. Regularne sprzątanie przestrzeni kuchennych i łazienkowych również będzie skuteczną bronią.
Okres rozpoczynający się na początku stycznia lub lutego to sezon pylenia drzew. O ile objawy ze strony skóry odczuwamy w tym przypadku rzadko z uwagi na wielowarstwowy ubiór, tak pyłki te skutecznie wchłaniają się do naszych dróg oddechowych i oczu, powodując ich podrażnienie. Skutki? Kichanie, wodnisty katar, wrażenie zatkanego nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu, a czasami swędzenie uszu.
W grudniu największe niebezpieczeństwo dla alergików stanowią omawiane już roztocza. Okres przedświąteczny to w końcu tradycyjny czas robienia porządków – wymiatania brudu z najdalszych zakamarków mieszkania, ścierania kurzu i odkurzania ozdób świątecznych. Ilość roztoczy, które błyskawicznie roznoszą się po całym domu, daje o sobie znać bardziej, niż kiedykolwiek. Alergiczne dolegliwości w tym okresie mogą powodować również grzyby pleśniowe - m.in. Aspergillus.
W styczniu rozpoczyna się okres pylenia leszczyny, czyli drzewa wydającego orzechy laskowe. Tradycyjnie roślina ta budzi się do życia w trzecim tygodniu stycznia, jednak z uwagi na coraz wyższe temperatury, często pojawia się już na samym początku miesiąca. Z tego samego powodu w styczniu możemy natknąć się również na pylącą olchę (olszę).
Koniec zimy coraz bliżej. Drugi miesiąc roku to czas intensywnego pylenia wspomnianej wcześniej leszczyny i olchy – i to właśnie one będą stanowić w tym okresie największych wrogów wszystkich alergików. Drugie z wymienionych drzew, według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, wydziela pyłki najintensywniej w drugiej połowie miesiąca.
Lekarstwo? W przypadku pyłków pochodzenia roślinnego – przede wszystkim dokładnie opłukanie części ciała, które miały kontakt z pyłkami przy pomocy letniej wody. Warto zaopatrzyć się także w preparaty nawilżające oczy. Dobrej jakości maska antysmogowa z filtrem HEPA, zakładana przed wyjściem, będzie strzałem w dziesiątkę.
Zła jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym, wynikająca głównie ze spalania węgla i innych paliw w nieekologicznych piecach, szkodzi organizmowi nie tylko poprzez wchłanianie do dróg oddechowych znajdujących się w nim substancji. Pyły PM2.5 i PM10, a także substancje z grupy lotnych związków organicznych, takie jak benzo(a)piren, mogą przyczyniać się do silnego zaostrzenia objawów alergii. Zaburzona praca układu oddechowego i nerwowego, atakowanych zanieczyszczeniami, skutkuje znacznym zwiększeniem podatności na alergie, co może objawiać się atakami silnego kaszlu, katarem i dusznościami.
Jedynym skutecznym rozwiązaniem, zwalczającym znajdujące się w smogu szkodliwe substancje, są oczyszczacze powietrza na smog, wyposażone w filtry HEPA. Warto także zaopatrzyć się w przeznaczone do samochodu urządzenie usuwające zanieczyszczenia, a także korzystać z masek antysmogowych przy wychodzeniu z domu.
Wszechobecne zanieczyszczenie powietrza – zwłaszcza w okresie zimowym – uwidacznia i zaostrza objawy uczuleniowe, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, powinieneś w pierwszej kolejności skontaktować się z alergologiem. Po wykonaniu badań będzie on w stanie dokładnie przedstawić listę uczulających cię alergenów, zaproponować sposób leczenia oraz metody, umożliwiające znacznie zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.
Skuteczną i zalecaną przez specjalistów metodą skutecznej walki z zimowymi alergiami są wspomniane już oczyszczacze powietrza, które za sprawą zastosowanych wysokoczułych filtrów cząsteczkowych są w stanie zneutralizować blisko sto procent znajdujących się w twoim domu lub biurze alergenów. W przypadku problemów z wyborem – skontaktuj się z nami! Nasz specjalista, po poznaniu twoich potrzeb, z przyjemnością zaproponuje ci model, pozwalający zapomnieć o problemie kaszlu, wysypki, zaczerwienionych oczu i wszystkich innych objawów, związanych z alergenami. Zarówno tymi, pojawiającymi się zimą, jak i wszelkiego rodzaju pyłkami roślin, ujawniającymi się w okresie wiosenno-letnim.