Czy istnieją metody, aby uchronić się przez zakażeniem koronawirusem? Dobrze znana technologia jonizacji powietrza Sharp doskonale radzi sobie z dezaktywacją alergenów i wirusów. Czy technologia Plasmacluster radzi sobie także z koronawirusem? Sprawdź wyniki badań.
Koronawirusy to grupa wirusów, która może występować u wielu gatunków ssaków. Początkowo zakładano, że rozprzestrzenianie się koronawirusów ma bezpośredni związek z kontaktem ze zwierzętami. Jednak ogromna liczba chorych, także tych, którzy nie mieli kontaktu ze zwierzętami wskazuje na to, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Nazwa koronawirus nawiązuje do wyglądu drobnoustrojów, które przybierają kształt kulistych powierzchni z wypustkami / kolcami przypominającymi korony.
Koronawirusy znane są od lat. Wywołują średnio 10-20% przeziębień. Jeszcze kilkanaście lat temu, uznawane były za względnie niegroźne wirusy, które mogły prowadzić jedynie do przeziębień. Szczególnie niebezpieczne okazały się jednak epidemie, wywołane koronawirusami. W niedalekiej przeszłości były to:
Obecna epidemia to już trzecia w XXI w. epidemia wywołana koronawirusem.
Infekcję u człowieka może wywołać jeden z siedmiu gatunków koronawirusów:
I to właśnie ostatni z wymienionych gatunków SARS-Cov-2 został zidentyfikowany po raz pierwszy w Chinach. O koronawirusie zrobiło się głośno pod koniec grudnia 2019, kiedy to w chińskiej miejscowości Wuhan zdiagnozowano pierwsze przypadki zakażenia. To właśnie miejscowość Wuhan uznawana jest za epicentrum, jednak w 2020 wirus dotarł już na wszystkie kontynenty.
Wirus może być przenoszony zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta. Dotychczas zanotowano kilkaset tysięcy przypadków zachorowań (stan na 12.03. 2020 – 125 518 potwierdzonych przypadków zachorowania, 4 617 – przypadków śmiertelnych).
Typowe objawy nieswoiste zachorowania na koronawirusa:
Choroba może się rozwinąć w kierunku groźnego zapalenia płuc, ze skutkiem śmiertelnym. Lekarze wskazują także na kilka nietypowych objawów, takich jak bóle mięśni, osłabienie apetytu, zaburzenia psychiczne oraz zapalenie spojówek.
Zakażenie koronawirusem odbywa się w momencie kontaktu z wydzielinami zarażonej osoby (np. mikroskopijne kropelki wody powstające podczas kichania). Powinniśmy unikać także dotykania ust, nosa czy oczu, ponieważ na skórze rąk może się znajdować wirus.
Nie istnieje szczepionka, która zapobiega zachorowaniu. Zalecane jest przede wszystkim unikanie kontaktu z osobami zarażonymi lub potencjalnie zarażonymi. Nie ma także leku, który gwarantuje wyzdrowienie. W leczeniu stosuje się najczęściej preparaty, które mają załagodzić objawy, zaś w cięższych przypadkach mieszaninę leków przeciwwirusowych stosowanych do leczenia HIV i grypy.
Obecnie niezależne zespoły naukowców pracują nad stworzeniem szczepionki. Szacowany termin przekazania szczepionki do testów to czerwiec 2020 r.
Aby ograniczyć ryzyko zachorować, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca wyjazdów zagranicznych, w szczególności do krajów, w których występuje bardzo duża liczba zachorowań na koronawirus, tj. do:
Z kolei osoby powracające z wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza z krajów, w których liczba zachorowań na wirus SARS-Cov-2 jest bardzo wysoka (Włochy, Francja, Niemcy, Chiny) powinny poddać się domowej kwarantannie. Zalecenia dot. domowej kwarantanny dotyczą także osób, które miały lub mogły mieć bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem.
Opatentowana przez Sharpa technologia Plasmacluster, to jonizacja kationowo-anionowa, która ma na celu oczyścić powietrze. Zasada działania jest prosta:
W 2004 r., po tym, jak świat musiał walczyć z epidemią SARS oraz ptasią grypą, producent oczyszczaczy powietrza Sharp zlecił wykonanie badań, mających na celu ocenę możliwości dezaktywacji koronawirusa za pomocą swojej technologii jonowej.
Wykonane w 2004 r. badania pokazują, w jaki sposób technologia Plasmacluster niszczy wirus FCoV, który należy do grupy koronawirusów.
Test został przeprowadzony w dwóch pudełkach o tej samej kubaturze. Tylko w jednym z nich został umieszczony generator jonów Plasmacluster. W obu pudełkach zostały rozpylone koronawirusy w takiej samej ilości. Ocenę efektów wykonano metodę powszechnie stosowaną w wirusologii – test TCID50.
W pudełku z jonami Plasmacluster, wirusy zostały dezaktywowane w przeciągu 40 minut. W tej formie koronawirus nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego organizmu.
Wirusy nie wystawione na działanie jonów Plasmacluster |
Wirusy wystawione na działanie jonów Plasmacluster |
|
|
Pobierz wyniki badań – Plasmacluster Ions Inactivate an Airborne Corona Virus – A World First
Technologia Plasmacluster jest zainspirowana jonami występującymi w naturze, dlatego jest bezpieczna dla organizmu ludzkiego. Stosowanie jonizacji Plasmacluster szczególnie zalecane jest osobom uczulonym na różnego typu alergeny wziewne. Zmiana struktury białek na powierzchni alergenu powoduje, że organizm nie rozpoznaje go, przez co nie pojawia się reakcja alergiczna. Dotychczas przeprowadzone badania działania Plasmacluster potwierdziły, że potrafi ona wyeliminować i unieszkodliwić 27 gatunków drobnoustrojów.
Ważne!O czym pisaliśmy wyżej, do zarażenia się koronawirusami czy grypą dochodzi zwykle na skutek kontaktu z wydzielinami chorego. Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry mechaniczne HEPA i odpowiednią jonizację mogą zmniejszać ryzyko zakażenia w miejscu, gdzie oczyszczają powietrze. Jednak nie są w stanie pomóc, gdy np. chory kichnie komuś prosto w twarz, dlatego też stosowanie oczyszczaczy nie powinno zwalniać z ostrożności.
Nie dysponujemy badaniami oceniającymi skuteczność technologii Plasmacluster, w zakresie dezaktywacji koronawirusa typu SARS-CoV-2 (początkowo nazywany 2019-nCoV), który wywołał epidemię w Wuhan w 2019 r. Jednak uniwersalna zasada działania jonizacji Plasmacluster względem patogenów sugeruje, że powinna być skuteczna względem wszystkich typów koronawirusów.
|