Aktywne VS pasywne mycie podłogi w odkurzaczach pionowych

Coraz częściej nasi Klienci pytają o odkurzacze pionowe z funkcją mycia podłóg. Oczywiste jest, że kategoria robi się coraz popularniejsza, czego dowodem jest wprowadzenie modelu z mopowaniem przez czołowego producenta Dyson. Szukając odpowiedniego odkurzacza dla siebie, musisz zdawać sobie sprawę, że mopowanie dzielimy na pasywne, czyli statyczne oraz aktywne. Czym różnią się obydwa rodzaje i które jest lepsze? Jaki wybrać odkurzacz pionowy z funkcją mopowania? Przeczytaj poniższy tekst i odpowiedz sobie na pytania.

 

Odkurzacz pionowy Electrolux Power Hygienic 800
Odkurzacz pionowy Electrolux Power Hygienic 800 z funkcją aktywnego mopowania

 

Mopowanie pasywne w odkurzaczach pionowych

Na początku musimy stwierdzić, że większość sprzętu na naszym rynku została wyposażona właśnie w funkcję mopowania statycznego. Dobra, ale o co chodzi z tym? Mopowanie pasywne to nic innego niżeli wycieranie podłogi na mokro. W zestawie z odkurzaczem pionowym dostajemy zbiornik na wodę, najczęściej podczepiany do elektroszczotki głównej, oraz pady myjące, które tak naprawdę wcierają wodę w powierzchnię. Pady te najczęściej wykonane są z mikrofibry zakończonej szorstkowatą strukturą do lepszego wycierania podłogi. Funkcję pasywnego mycia znajdziemy między innymi w odkurzaczach pionowych Sharp czy odkurzaczach pionowych Vestfrost.

 

Odkurzacz pionowy Vestfrost Aqua Plus Power VF-VM4501GS
Odkurzacz pionowy Vestfrost Aqua Plus Power VF-VM4501GS z funkcją pasywnego mopowania

 

Największym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu – za jednym razem odkurzamy i myjemy podłogę. Jednak rozwiązanie to ma swoje wady, spośród których największą jest niewątpliwie brak usuwania większych zabrudzeń – ściereczka nie poradzi sobie z usunięciem, a wręcz rozmaże je po podłodze. Zasada jest prosta – odkurzacze pionowe z myciem pasywnym nie nadają się do usuwania uporczywych brudów czy też zaschniętych plam.

 

Porada eksperta: jeśli zdecydujesz się na mopowanie pasywne, to warto poszukać modelu z osobną głowicą do mopowania, bez nasadki – są łatwiejsze w obsłudze i pozwalają na umycie większej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że są one dobre do mycia podłóg, a do samego odkurzania już niekoniecznie – istnieje np. ryzyko zalania wodą. Przykładem takiego odkurzacza jest np. Dreame M12 z dodatkową funkcją samoczyszczenia wałka.

 

  • Zalety mopowania pasywnego
  • + oszczędność czasu, za jednym razem odkurzamy i myjemy podłogę
  • + nie wpływa mocno na masę całkowitą sprzętu, co jest ważne w tego typie urządzeń
  • Wady mopowania pasywnego
  • - nie usuniemy większych zabrudzeń oraz uporczywych plam
  • - trzeba użyć własnej siły do umycia podłogi
  • - pady trzeba prać ręcznie lub w pralce – jeśli nie dbamy, to będą po jakimś czasie brzydko pachnąć

 

 

Mopowanie aktywne w odkurzaczach pionowych

Funkcja ta jest skuteczniejsza niż ta wymieniona wyżej – opiera się bowiem na nasadkach bądź szczotkach, które się obracają i napędzane są energią z akumulatora. W ciągu minuty mogą wykonać nawet 5 tysięcy obrotów, co jest nieosiągalne w myciu pasywnym! Dobrym przykładem wykorzystania funkcji aktywnej są odkurzacze pionowe Electrolux.

 

Działanie innowacyjnej stacji myjącej Electrolux
Działanie innowacyjnej stacji myjącej Electrolux

 

Mocną stroną tego rozwiązania jest wciąganie brudów do zbiornika, a nie jak w przypadku statycznego, w którym zanieczyszczenia są rozcierane po podłodze. Co ważne, następuje tutaj oddzielenie brudnej wody od czystej, więc masz pewność zawsze czystej podłogi. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zmiany końcówek – najpierw musimy odkurzyć, a następnie umyć podłogę.

 

  • Zalety mopowania aktywnego
  • + mycie podłogi zawsze czystą wodą
  • + usuniesz nawet uporczywe plamy
  • + mopowanie korzysta z energii akumulatora
  • + można znaleźć modele ze sporymi zbiornikami
  • Wady mopowania aktywnego
  • - konieczność zmiany końcówek
  • - większa masa odkurzacza (2 zbiorniki)

 

Jak Electrolux poradził sobie z myciem podłóg?

Zasadę, którą stosuje producent, wyjaśnimy na przykładzie jego najlepszego modelu w ofercie – Electrolux Power Hygienic 800. W zestawie znajdziemy elektroszczotkę wyposażoną w obracające się dyski z prędkością 260 obrotów na minutę, które rozprawiają się nawet z zaschniętymi plamami. Jednak innowacja producenta polega na wykorzystaniu stacji myjącej PowerPro (trzeba kupić osobno) oddzielającej brudną oraz czystą wodę, więc mopowanie odbywa się zawsze czystą wodą! Co ważne, proces namaczania i odsączania dysków odbywa się automatycznie – bez kontaktu z brudami. Producent w ten sposób udowadnia, że sprzątanie łączy w sobie przyjemne z pożytecznym.

 

  • Zalety mopowania w Electrolux Power Hygienic 800
  • + dobrze myje podłogi i nie zostawia śladu
  • + mycie zawsze czystą wodą
  • + stacja pasuje do wszystkich modeli producenta
  • + mycie i suszenie dysków
  • Wady mopowania w Electrolux Power Hygienic 800
  • - stację trzeba kupić osobno
  • - nie ma możliwości odkurzania i mycia zarazem

 

Jak Dyson poradził sobie z myciem podłóg?

Dyson – podobnie jak Electrolux – wykorzystuje w swoim sprzęcie aktywną funkcję mopowania, jednak robi to w inny sposób. W zestawie z odkurzaczem Dyson V15s Detect Submarine również znajdziemy osobną końcówkę służącą do mycia podłóg, która ma obracający się wałek oraz zbiornik na wodę czystą (300 ml) oraz brudną. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy i zarazem jedyny odkurzacz w ofercie producenta wyposażony w funkcję mycia podłóg.

 

  • Zalety mopowania w Dyson V15s Detect Submarine
  • + dobrze myje podłogi i nie zostawia śladu
  • + mycie zawsze czystą wodą
  • Wady mopowania w Dyson V15s Detect Submarine
  • - nie zbiera większych zabrudzeń z podłogi, lepiej najpierw odkurzyć, a później końcówką mopującą umyć podłogę
  • - końcówka tylko pasuje do tego modelu, nie można stosować w innym sprzęcie producenta
  • - trzeba myć wałek po każdym użyciu, aby nie powstały przykre zapachy

 

Podsumowanie, czyli jakie mopowanie wybrać?

Zastanawiający powinien być fakt, że czołowi producenci odkurzaczy stawiają jednak na aktywną funkcję mopowania (np. Electrolux, Dyson, Philips). Naszym zdaniem kupując odkurzacz z myślą o dokładnym myciu podłóg, warto będzie dołożyć i kupić te wyposażone w aktywną funkcję. Jeśli natomiast chcemy usunąć na mokro kurz z podłogi lub po prostu często przecierać podłogę – możemy przyjrzeć się odkurzaczom z pasywnym myciem, które będą nieco tańsze w zakupie.

 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o odkurzacze z mopowaniem

Jakie opinie mają odkurzacze bezprzewodowe z funkcją mycia podłóg?

Bezprzewodowe odkurzacze pionowe mają zazwyczaj pozytywne opinie, szczególnie ze względu na ich wygodę i wszechstronność. Użytkownicy doceniają również nowoczesne technologie, takie jak rozbudowane systemy filtracji, które pomagają w utrzymaniu czystego powietrza w domu oraz różnorodne funkcje dostosowane do potrzeb domowego użytkowania. Dodatkowo odkurzacze te są chwalone za łatwość przechowywania i obsługi, co czyni je idealnymi do szybkiego sprzątania​. Jednakże, wśród recenzji można także znaleźć uwagi na temat ograniczeń związanych z czasem pracy baterii oraz potrzebą regularnego czyszczenia i konserwacji szczotek i filtrów, co jest typowe dla większości bezprzewodowych urządzeń sprzątających​. Jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby, takie jak rodzaj i wielkość powierzchni do czyszczenia, jak również preferowane funkcje, takie jak rodzaj filtracji czy pojemność baterii.

Odkurzacze pionowe z funkcją mycia a ranking

Nasz ranking odkurzaczy pionowych jest niesponsorowany oraz posiada jawny wzór. Dwa pierwsze miejsca należą do wyżej przedstawionych produktów. Naszym zdaniem jako sam odkurzacz lepszy jest Dyson, który jest po prostu mocniejszy. Jednak szukając odkurzacza do mopowania – lepszym wyborem będzie Electrolux, który ma lepiej rozwiązaną funkcję mycia podłóg i jest znacznie tańszym sprzętem w zakupie.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.