Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, także w przypadku masek antysmogowych możemy – a nawet powinniśmy – spotkać się ze specjalnymi oznaczeniami, opisującymi ich skuteczność oraz możliwość użytkowania w określonych warunkach. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, co oznaczają poszczególne z nich oraz jak wybrać model, który w najwyższym stopniu ochroni cię przed pyłami, atakującymi nasz organizm na zewnątrz.
Jeśli trafiłeś na ten artykuł, najpewniej zdajesz sobie sprawę ze szkodliwego wpływu zanieczyszczonego powietrza, którym przychodzi nam oddychać na zewnątrz, na własne zdrowie. Ilość pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, alergenów, kurzu i spalin osiąga alarmujące poziomy każdej jesieni i zimy. Programy wymiany nieekologicznych pieców na węgiel kamienny przebiegają zdecydowanie zbyt wolno w stosunku do potrzeb społeczeństwa i zmian klimatu. Zmian, które wprawdzie wciąż przynoszą okresy silnych mrozów, jednak nie zmieniają nawyków ludzi, przyzwyczajonych do palenia nawet w stosunkowo wysokich temperaturach, co w efekcie skutkuje zwiększeniem liczby zanieczyszczeń i wysuszeniem powietrza.
Dodatkowy problem stanowi także duża ilość pyłków roślin, wyjątkowo utrudniająca życie alergikom. Niezależnie od pory roku jesteśmy atakowani cząstkami i aerozolami znajdującymi się w powietrzu, które podrażniają drogi oddechowe, co jest szczególnie dotkliwe dla osób z alergiami wziewnymi. Przebywając na otwartym terenie, zwłaszcza w okresie intensywnego pylenia roślin, trudno jest się przed tym uchronić. Stały postęp techniki przyniósł jednak rozwiązanie tego problemu – maski antysmogowe, które mają za zadanie skutecznie zapobiec wnikaniu toksycznych substancji do organizmu. Szczególnie rekomendowane są osobom, dla których zanieczyszczenia występujące w powietrzu stanowią największe zagrożenie, czyli tych cierpiących na schorzenia układu oddechowego lub nerwowego, nowotwory czy silne postaci alergii.
Zakup maski antysmogowej – zwłaszcza jeśli należymy do grupy szczególnie wrażliwej na zanieczyszczenia – jest więc bardziej niż racjonalny. I w tym momencie przechodzimy do sedna. Oczywiście nie każda maska antysmogowa będzie zapewniała odpowiedni poziom bezpieczeństwa i należytą skuteczność. Co więcej – wiele z tych dostępnych w sprzedaży w ogóle nie zasługuje na to miano.
Nieuczciwi sprzedawcy zwykli bowiem ukrywać pod określeniem “maska antysmogowa” całą rzeszę produktów nieprzetestowanych pod względem skuteczności lub w najgorszym przypadku nawet szkodliwych dla zdrowia z uwagi na zbyt mały przepływ powietrza. Warto w tym momencie przypomnieć badania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przeprowadzone w 2019 roku. Testom poddano wtedy 21 modeli masek, spośród których 6 otrzymało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium, a 11 było źle oznakowanych. Niemal co trzecia maska sprzedawana na rynku nie wykazywała się więc wymaganą skutecznością, pozwalającą zakwalifikować ją jako maskę antysmogową.
Informacja o certyfikatach, umieszczanych na opakowaniu każdej dobrej maski, stanowi dla użytkownika gwarancję skuteczności zapewnianej przez nią ochrony, potwierdzonej w warunkach laboratoryjnych. Tu pojawia się jednak pytanie – co oznaczają i jak czytać poszczególne z nich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Na początku warto zaznaczyć, że niestety na rynku europejskim wciąż pojawiają się maski z certyfikatami i atestami, które tak naprawdę niewiele (bądź nic) znaczą w zakresie skuteczności ich ochrony przed zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Często zaświadczają jedynie, że dany produkt spełnił pewne normy, dzięki którym mógł trafić do sprzedaży. Zdarza się, że niektórzy sprzedawcy traktują samo słowo “certyfikat” jako przynętę na klientów. Wielu z nas nieświadomie daje się skusić przystępną ceną i mnogością atestów, tak naprawdę kupując produkt, który nie gwarantuje należytej ochrony przed smogiem. Zatem na jakie oznaczenie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie maski antysmogowej? Gwarancję skuteczności działania i bezpieczeństwa użytkowania daje nam certyfikat CE.
Tytułowy znak CE (Conformité Européenne), który pojawił się na wielu kupowanych przez nas produktach, jest symbolem obowiązkowym we wszystkich 28 państwach wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednocześnie jest to jeden z najczęściej podrabianych certyfikatów przez fabryki zajmujące się produkcją wszelkiego rodzaju podróbek, w tym interesujących nas masek antysmogowych. Należy więc pamiętać, by korzystać wyłącznie z usług renomowanych sklepów internetowych i stacjonarnych, oferujących sprzęt, pochodzący od oficjalnych dystrybutorów. Doskonałym przykładem pomysłowości w próbach wprowadzenia w błąd konsumentów stanowi znak “China Export”, różniący się jedynie odległością między literami oraz wydłużeniem belki litery “E”.
Oznaczenie CE stanowi dla nas informację, że produkt spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej w zakresie ochrony zdrowia i środowiska oraz bezpieczeństwa użytkowania. Szczegółowe badania, które musi przed trafieniem na rynek przejść każda maska antysmogowa oraz zagrożenia, które powinny zostać wyeliminowane, określa szczegółowo Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/425 oraz norma EN149. Sprawdzenie produktów musi odbywać się co 5 lat od daty otrzymania certyfikatu.
W przypadku masek antysmogowych prawo do nadawania certyfikatów CE posiadają tzw. Jednostki Notyfikowane, wyznaczone przez władze krajowe do sprawdzania zgodności z obowiązującymi dyrektywami. Podczas testu masek antysmogowych bada się m.in. poziom przepuszczalności z użyciem mgły chlorku sodu i oleju parafinowego oraz całkowity przeciek wewnętrzny. Pozwala to ustalić pomiar ilości cząstek stałych przenikających maskę. Podkreślamy więc po raz kolejny, że wyłącznie oryginalny znak CE daje nam gwarancję skutecznego działania produktu.
Warto zaznaczyć, że na polskim rynku certyfikat CE posiadają m.in. maski antysmogowe Broyx i maski antysmogowe Respro – produkty obu tych producentów znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.
Podstawowy dokument, określający wymagania, które muszą spełniać maski antysmogowe na terenie Unii Europejskiej, stanowi norma EN149:2001 + A1 2009. Ten sam dokument kwalifikuje je również do grupy tzw. środków ochrony indywidualnej kategorii III i dzieli na zdatne do jednorazowego (oznaczenie NR) bądź wielorazowego użytku (R). Bardziej restrykcyjnym testom poddawane są oczywiście te drugie, podlegając m.in. kondycjonowaniu poprzez podgrzewanie do wysokich temperatur i dezynfekcji.
Norma EN149:2001 określa trzy stopnie ochrony masek antysmogowych FFP (Filtering Face Piece):
Analogicznie, certyfikowana maska FFP1 NR będzie więc przeznaczona do jednokrotnego użytku i wyróżniała się co najmniej 80% skutecznością w zatrzymywaniu zanieczyszczeń. W kartach produktowych możemy spotkać się również z chińskimi oznaczeniami KN80, KN95 i KN99, odpowiadającymi powyższym klasom FFP.
W bardzo podobny sposób ta sama norma określa wymaganą skuteczność samych filtrów, umieszczonych w maskach:
Pomyślne przejście badań przez środek ochrony indywidualnej pod kątem zgodności z normą EN149:2201 + A1:2009 skutkuje nadaniem Certyfikatu badań typu UE. Dopiero w ten sposób przebadana i oznaczona maska daje nam gwarancję swej skuteczności w walce ze smogiem podczas przemieszczania się po mieście czy uprawiania sportu na zewnątrz.
W przypadku niektórych modeli masek antysmogowych możemy spotkać się z odrębnymi oznaczeniami, podlegającymi normom amerykańskim, które dzielą je po raz kolejny na trzy klasy:
Bazując na naszym doświadczeniu, wszystkim osobom, pragnącym jak najlepiej zabezpieczyć się przed smogiem, rekomendujemy modele od klasy FFP2 w górę. Maski z tym oznaczeniem charakteryzują się wystarczająco wysoką skutecznością do użytku zwykłego bądź sportowego, chroniąc przed znajdującymi się w powietrzu bakteriami, wirusami, pyłami PM2.5 i PM10, alergenami, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami stałymi, które przenikają do układu oddechowego.
Wybierając maskę antysmogową, wzbogaconą dodatkowo o filtr węglowy, zyskamy zaś dodatkową ochronę przed gazami oraz – co najważniejsze – lotnymi związkami organicznymi (LZO), takimi jak formaldehyd, wydzielany w wyniku spalania paliw w samochodach. Takie połączenie będzie stanowiło blisko stuprocentową ochronę przed niemal wszystkimi zanieczyszczeniami stałymi i gazowymi, znajdującymi się w powietrzu, zwłaszcza w warunkach silnego stężenia smogu atmosferycznego.
Na koniec tradycyjnie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego LoveAir, w którym znajdziesz szeroki wybór wyłącznie certyfikowanych i atestowanych masek antysmogowych. W przypadku problemu z wyborem odpowiedniego modelu nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie twoje pytania, pomagając dobrać najlepsze możliwe rozwiązanie. Rozwiązanie, które pozwoli ci zapomnieć o problemach zdrowotnych, wynikających z oddychania szkodliwym, silnie zanieczyszczonym powietrzem na zewnątrz.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o maskach antysmogowych, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Maski antysmogowe - najczęściej zadawane pytania.