Istnieją różne kryteria doboru oczyszczacza powietrza. I choć najważniejsze zawsze są zastosowane w nich filtry, nie mniej istotna jest również wygoda użytkowania. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że nierzadko jest ściśle powiązana z czułością na zanieczyszczenia, a co za tym idzie – efektywnym działaniem. Wybieraj więc urządzenia wyposażone w precyzyjne czujniki, dzięki którym dostępne będą w nich zaawansowane tryby pracy. Doskonałym przykładem są oczyszczacze powietrza Philips, które można dostosować do swoich potrzeb. Producent zadbał o najwyższy komfort obsługi.
Oczyszczacze powietrza Philips to jedne z najbardziej wygodnych w obsłudze urządzeń tego typu. Producent zadbał o pojawienie się w nich najistotniejszych czujników, dzięki którym oferują zróżnicowane tryby pracy. Dodatkowym udogodnieniem jest bezpłatna aplikacja mobilna Philips Air+, która umożliwia sterowanie z poziomu telefonu. Poznaj dokładnie wszystkie zastosowane w nich rozwiązania.
Spis treści
Aby możliwa była praca automatyczna, niezbędne są czujniki jakości powietrza. Jeśli szukamy urządzeń, które będą naprawdę efektywne bez naszej stałej kontroli i ingerencji w prędkość pracy wentylatora, musimy wybierać oczyszczacze wyposażone w jak najwięcej precyzyjnych sensorów. Jakie rozwiązania proponuje holenderski producent?
W oczyszczaczach powietrza Philips znajdziesz:
W ofercie holenderskiego producenta znajdziemy również zaawansowane oczyszczacze, które poprawią jakość otaczającego nas powietrza oraz usuną wirusy i smog - to m.in. oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3059/51 oraz oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/51. To kompleksowa odpowiedź na potrzeby współczesnego użytkownika, który szuka urządzenia pracującego w tle, bez konieczności ingerowania w jego ustawienia.
Zaawansowana technologia Dual Scan to połączenie dwóch najważniejszych sensorów – precyzyjnego laserowego czujnika pyłów PM2.5 i czujnika LZO. Należy podkreślić, że częstotliwość skanowania przez nie powietrza wynosi aż 1000 razy na sekundę! Oznacza to, że nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń zostaną przez nie wykryte. Pracując w trybie automatycznym, urządzenie samoczynnie zwiększy prędkość działania wentylatora, gdy stężenie szkodliwych substancji będzie za wysokie.
Oczyszczacze powietrza Philips nie tylko dokładnie wykrywają zanieczyszczenia – oferują również niezwykle precyzyjny sposób informowania o jakości powietrza w pomieszczeniu. Technologia AeraSense wyświetla aż 3 rodzaje zanieczyszczeń, reagując na najmniejsze zmiany. W czasie rzeczywistym możemy poznać poziom pyłów PM2.5, alergenów (w skali IAI 1-12) oraz LZO (w skali L1-L4).
Dodatkowo urządzenia oferują wskaźnik jakości powietrza w postaci skali kolorystycznej. Należy jednak podkreślić, że jego barwa uzależniona jest od wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Jeśli więc poziom pyłów jest niski, ale stężenie gazów wysokie, to oczyszczacz Philips poinformuje o kiepskiej jakości powietrza.
Obecność czujników w urządzeniach holenderskiego producenta sprawia, że dostępne są w nich liczne tryby pracy. To bardzo ważne, bo pozwalają one maksymalnie dostosować ich działanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jakie tryby pracy oferują oczyszczacze powietrza Philips?
Absolutną podstawą jest oczywiście tryb automatyczny. Wykorzystuje dane pochodzące z czujników pyłów PM2.5 i LZO, by samoczynnie zwiększać lub zmniejszać prędkość działania wentylatora. Dzięki dużej precyzji pomiarów możemy być pewni, że oczyszczacze Philips zapewnią nam stale czyste i zdrowe powietrze. Dodatkowym udogodnieniem jest czujnik światła, który dostosowuje jasność wyświetlacza do panujących w pomieszczeniu warunków.
Drugim najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest tryb nocny. Oczyszczacze powietrza pracują na najniższych obrotach, zapewniając stałą filtrację przy zachowaniu niskiej głośności. Pozwala to cieszyć się komfortowymi i przede wszystkim zdrowymi warunkami w czasie snu.
Dodatkowym istotnym wsparciem jest również tryb turbo. Urządzenia mogą działać z pełną prędkością wentylatora, co pozwala na maksymalnie szybkie usuwanie zanieczyszczeń z pomieszczenia. Według deklaracji producenta oczyszczacz powietrza Philips AC2959/53 jest w stanie zupełnie oczyścić powierzchnię 20 m² w zaledwie 8 minut!
Jakie jeszcze tryby pracy oferują oczyszczacze powietrza Philips? Jednym z charakterystycznych dla tego producenta rozwiązań jest tryb delikatny, w którym urządzenia pracują z niską prędkością. To doskonałe rozwiązanie, jeśli oczyszczacz jest stosowany np. w domowym gabinecie, gdzie niezbędna jest cisza umożliwiająca skupienie.
Czytaj również: Porównanie oczyszczaczy powietrza Philips
Tryby pracy, które pozwalają dostosować działanie urządzenia do naszych przyzwyczajeń i potrzeb, to jeszcze nie wszystko. Aby użytkowanie było maksymalnie wygodne, oczyszczacze powietrza Philips mogą być sterowane za pomocą telefonu. Wystarczy aplikacja mobilna Clean Home+ (w 2023 roku zastąpiła ją Philips Air+), którą mogą zainstalować posiadacze urządzeń opartych o systemy Android i iOS. Co istotne, jest dostępna w języku polskim.
Aplikacja mobilna Clean Home+ umożliwia włączenie i wyłączenie urządzenia w dowolnym momencie, niezależnie gdzie się znajdujesz. Możesz dzięki niej uruchamiać wybrane tryby pracy i sprawdzać jakość powietrza w czasie rzeczywistym – zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Udostępnia również specjalne porady trenera, który podpowiada, jak radzić sobie z pojawiającymi się zanieczyszczeniami. Aplikacja jest przygotowana w przejrzysty sposób, a jej obsługa jest maksymalnie intuicyjna – poradzi sobie z nią także niezaawansowany technologicznie użytkownik.
Jak widać, oczyszczacze powietrza Philips zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie tylko skutecznie usuwać zanieczyszczenia za pomocą zaawansowanych filtrów, ale także być maksymalnie proste w obsłudze. Holenderski producent stawia na rozwiązania podnoszące komfort życia, a więc w jego urządzeniach nie mogło zabraknąć opcji automatyzacji działania. Jeśli szukasz oczyszczacza na miarę XXI wieku, to może być propozycja dla ciebie.
W 2023 roku miał swoją premierę oczyszczacz Philips AMF765/10 Air Performer, który jest odpowiedzią producenta na ocieplający się klimat. Urządzenie oprócz swojej podstawowej funkcji oczyszczania oferuje również możliwość wentylacji – ma wbudowany wentylator.
Model cechuje się wydajnością CADR do 270 m³/h, więc oczyści powierzchnię do 32 m², w dodatku zapewnia mocny strumień powietrza wentylatora do 1730 m³/h. Został wyposażony w zaawansowany czujnik PM2.5 sterujący pracą automatyczną urządzenia. Użytkownik na bieżąco może sprawdzić jakość powietrza oraz poziom PM2.5, wilgotności i temperatury. Dzięki najnowszej aplikacji mobilnej Philips Air+ mamy możliwość sterowania przez urządzenie z dostępem do Wi-Fi. Za czyste powietrze odpowiada filtr 3w1 – połączenie wstępnego, HEPA H13 oraz węglowego.
Czytaj również: Oczyszczacz powietrza z wentylatorem
Najtańszy sprzęt od holenderskiego potentata kupimy już za niecałe 600 zł, a najdroższy to wydatek rzędu 3000 zł. Ceny są uzależnione od wydajności oczyszczacza oraz zastosowanych w nim funkcji dodatkowych.
W oczyszczaczach powietrza marki Philips, żywotność filtrów może się różnić w zależności od modelu i typu filtra. Przykładowo, filtr węglowy zazwyczaj wymaga wymiany co 12 miesięcy, a filtr NanoProtect HEPA może być wymieniany co 24 miesiące. Oczywiście, te wartości mogą się różnić w zależności od intensywności użytkowania urządzenia oraz jakości powietrza w danym środowisku. Większość oczyszczaczy powietrza Philips jest wyposażona we wskaźnik zużycia filtra, który informuje użytkownika, kiedy filtr powinien zostać wymieniony. Zalecane jest przestrzeganie tych wskazówek, aby zapewnić optymalną wydajność urządzenia.
Tak, każdy oczyszczacz, w tym te marki Philips są w stanie usunąć z powietrza wirusy. Konstrukcja filtra HEPA H13 (najczęściej spotykany) pozwala na przechwytywanie cząstek o wielkości 0,003 µm. Filtr HEPA jest w stanie wyłapać 99,99% wirusów H1N1 o wielkości zaledwie 80-120nm. Dla przykładu koronawirus osiąga wielkość 90-140nm, czyli zbliżoną do H1N1.