Zarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze marki Philips to urządzenia bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Sprawdź, co jaki czas należy wymienić filtry w oczyszczaczu Philips oraz jak wykonać reset oczyszczacza, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.
Spis treści
Producent zaleca zresetowanie filtra po każdej jego wymianie. Reset należy wykonać po to, aby urządzenie odliczało czas, w jakim ma być wykonana kolejna wymiana filtra. Jeśli więc nie wykonamy resetu filtra, wówczas oczyszczacz może wyświetlać alarm wymiany filtra.
Aby zapewnić użytkownikom łatwą obsługę urządzenia, producent oczyszczaczy Philips zadbał o to, aby także czynność resetowania była bardzo prosta.
Reset oczyszczacza wykonujemy po wymianie filtra, zgodnie z poniższą instrukcją:
Oczyszczacze powietrza Philips wyposażone są w czujnik wymiany filtra, dlatego nie musimy się obawiać o to, że zapomnimy o jego wymianie. Zasadniczo oczyszczacze Philips wyposażone są w następujące systemy filtracji powietrza:
Aby mieć pewność, że oczyszczacz powietrza spełnia swoją funkcję, należy zadbać o regularną konserwację urządzenia oraz wymianę filtra. Producent wskazuje na średnią żywotność filtrów, jednak warto pamiętać, że ich trwałość tak naprawdę uzależniona jest przede wszystkim od intensywności zanieczyszczenia powietrza, jakie musi usuwać filtr, a nie tylko od czasu eksploatacji.
Nawet jeżeli nie świeci się kontrolka wymiany filtra, a z oczyszczacza wydobywa się nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że filtry węglowy jest już zużyty (to on odpowiada za pochłanianie brzydkich zapachów i gazów). Brzydki zapach wydobywający się z oczyszczacza może także wskazywać na konieczność wyczyszczenia filtra wstępnego.
Głównym zadaniem filtra wstępnego jest usuwanie zanieczyszczeń o większych rozmiarach np. okruchy, włosy, pył, kurz, sierść zwierząt. Zasadniczo filtr ten powinien być czyszczony przynajmniej 1 raz w miesiącu. Jeśli jednak oczyszczacz pracuje w miejscu, w którym poziom zanieczyszczenia jest bardzo wysoki (np. mamy kilka zwierzaków w domu, w sąsiednich pomieszczeniach prowadzony jest remont, przez co zbiera się bardzo dużo pyłu i kurzu), wówczas zalecamy częściej czyścić filtr wstępny.
Aby wyczyścić filtr wstępny, musimy wyłączyć urządzenie z zasilania i zdjąć tylną pokrywę. Filtr wstępny mocowany jest na zaciskach, więc wystarczy pociągnąć go do siebie. W przypadku normalnej eksploatacji urządzenia wystarczy umyć filtr pod bieżącą wodą. Jeśli jednak zanieczyszczenia nie schodzą, wówczas można użyć miękkiej szczotki. Nie używajmy silnych środków chemicznych i dezynfekujących. Po wyschnięciu filtra możemy go ponownie umieścić w oczyszczaczu.
Czytaj również: Jak wydłużyć żywotność filtrów w oczyszczaczach powietrza?
Filtry węglowe i filtry HEPA nie nadają się do samodzielnego czyszczenia. Gdy minie ich okres eksploatacji lub pochłoną określoną ilość zanieczyszczeń, wówczas należy je wymienić. Nie pomoże ich wymycie w wodzie, odkurzenie czy wytrzepanie.
Czytaj również: Filtry HEPA
W oczyszczaczach Philips stosowane są bardzo wydajne filtry. Przykładowo:
Filtry zastosowane w oczyszczaczach powietrza Philips dobrze radzą sobie z usuwaniem nawet wysokiego poziomu zanieczyszczeń, z jakim często mamy do czynienia w wielu polskich miastach. Jeżeli będziemy przestrzegań zaleceń producenta dot. ich regularnej wymiany oraz czyszczenia filtra wstępnego, wówczas nie musimy obawiać się o jakość powietrza, którym oddychamy.
Czytaj również: Filtry węglowe w oczyszczaczach powietrza