Czy oczyszczacze Philips są głośne?

Zakresy głośności pracy oczyszczaczy Philips są wyższe niż konkurencyjnych oczyszczaczy, a przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jednak w specyfikacjach producentów pojawiają się różne parametry – moc akustyczna i ciśnienie akustyczne. Sprawdź, jak cicho pracują oczyszczacze Philips.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/51
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/51

 

Czy oczyszczacz powietrza jest głośny?

Każdy, kto już kiedyś korzystał z oczyszczacza powietrza, wie, jak duże znaczenie ma głośność pracy tego urządzenia. Osoby, które zainwestowały w dobre oczyszczacze, prawdopodobnie nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo uciążliwy może być oczyszczacz powietrza, jeżeli nie posiada trybu cichej pracy. W rozmowach z Klientami, którzy powracają do nas, aby dokupić oczyszczacz do kolejnego pomieszczenia lub też wybierają oczyszczacz na prezent, zawsze pojawia się temat głośności.

 

Prośba o polecenie cichego oczyszczacza powietrza pada niemal zawsze na samym początku rozmowy… zaraz po wskazaniu metrażu powietrza, na jakim oczyszczacz ma pracować. I nie ma się czemu dziwić. Klienci, którzy nie zwrócili uwagi na ten parametr i wybrali oczyszczacz pracujący na poziomie 40 – 65 dB mogli rozczarować się zakupem. Jeżeli najcichszy tryb pracy urządzenia to 40 dB, oznacza to, że przy włączonym oczyszczaczu nie będziemy w stanie się wyspać, skoncentrować, ani pracować. Urządzenie będzie mogło pracować, tylko wtedy, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. A doskonale wiemy, że w okresie wzmożonego smogu, czy w czasie, gdy pylą trawy i drzewa, oczyszczacz powinien pracować niemal stale.

 

Oczyszczacz Philips AC0850/11
Oczyszczacz powietrza Philips AC0850/11

 

Jak wybrać cichy oczyszczacz powietrza?

Mogłoby się wydawać, że wybór cichego oczyszczacza to sprawa prosta i oczywista. Należy bowiem zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  • Zakresy głośności oczyszczacza dla różnych wydajności – określają z jaką głośnością pracuje oczyszczacz przy konkretnej wydajności.
  • Poziom najcichszego trybu – wskazuje, jak cicho potrafi pracować urządzenie na najsłabszym trybie.

Analiza tych parametrów pozwoli nam wybrać urządzenie, które z odpowiednią dla nas głośnością będzie pracowało w nocy, w czasie, kiedy chcemy pracować lub odpoczywać. Wybór urządzenia o najniższym poziomie głośności nie jest do końca trafny, bo może się okazać, że w najcichszym trybie urządzenie będzie wykazywało słabszą wydajność, co spowoduje, że będzie bardzo wolno oczyszczało powietrze. Tak niekiedy postępują mało znani producenci, którzy deklarują nierealnie niski poziom głośności i mogą wtedy reklamować produkt jako niemal niesłyszalny. Musimy być świadomi, że im wyższy poziom przepływu powietrza, tym głośniejsza praca oczyszczacza.

 

W oczyszczaczach powietrza Philips rekomendujemy używanie trybu automatycznego, dzięki któremu urządzenie samo dostosuje intensywność pracy, do jakości powietrza w naszym pomieszczeniu. W praktyce oczyszczacz pracuje bardzo cicho przez większość czasu. Słyszymy jego głośniejsze działanie tylko przez kilka minut, kiedy intensywnie oczyszcza nasze powietrze przywracając je do dobrego stanu.

 

 

Głośność – moc akustyczna czy ciśnienie akustyczne?

Analizując parametr głośności, musimy jednak zwrócić uwagę na jeden ważny niuans. Producenci oczyszczaczy stosują dwa parametry, które nie są tożsame. Do określania głośności wykorzystuje się następujące parametry:

  • Moc akustyczna
  • Ciśnienie akustyczne

 

CIŚNIENIE AKUSTYCZNE wyrażone w dB ≠ MOC AKUSTYCZNA wyrażona w dB

 

 

Ciśnienie akustyczne

Poziom ciśnienia akustycznego określa się dla konkretnego punktu pola akustycznego. Wartość ciśnienia akustycznego, która jest odbierana przez ludzkie ucho, zależy od odległości od źródła dźwięku, rodzaju pomieszczenia, absorpcji dźwięku przez otaczające materiały i częstotliwości dźwięku. Sposób i warunki pomiaru mają wpływ na zmierzoną wartość, dlatego nie jest to najlepszy parametr do porównywania głośności. Na szczęście większość producentów stosuje podobną, standaryzowaną metodę pomiaru ciśnienia akustycznego i podają ten parametr skorygowany o krzywą A. Krzywa A odwzorowuje charakterystykę czułości ludzkiego słuchu na różne częstotliwości dźwięków. Często, mimo skorygowania wyniku o tę krzywą, producenci zapisują głośność w „dB”, choć precyzyjniej byłoby zapisać w formie „dBA” lub „dB(A)”.

 

Moc akustyczna

Moc akustyczna to ilość energii, jaką wysyła źródło dźwięku w jednostce czasu. Poziom mocy akustycznej to wielkość charakterystyczna dla konkretnego źródła dźwięku. Jest to wielkość niezależna od innych czynników (w przeciwieństwie do ciśnienia akustycznego). Dlatego, aby lepiej porównać głośność pracy urządzeń, powinno się opierać na wartościach poziomu mocy akustycznej, najlepiej skorygowaną o krzywą A. Niestety wielu producentów w ogóle tego parametru nie deklaruje.

 

Wartość ciśnienia akustycznego jest zawsze niższa niż wartość poziomu mocy akustycznej. Deklarowanie samego ciśnienia akustycznego jako głośność stało się niemal normą na rynku oczyszczaczy i ciężko producentom stosować inne praktyki, by ich produkty nie zostały uznane jako „głośne”.

 

Porównanie głośności wyrażonej w mocy i ciśnieniu akustycznym

Philips, jako jeden z nielicznych producentów oczyszczaczy powietrza wskazuje w specyfikacji technicznej głośność na podstawie mocy akustycznej skorygowanej krzywą A. Ponieważ to właśnie moc akustyczna jest właściwą jednostką dla wyrażania głośności. Wartości ciśnienia akustycznego w dB dla oczyszczaczy Philips podawane są tylko i wyłącznie w celu porównania z innymi modelami marek konkurencyjnych.

 

Parametr mocy akustycznej jest powszechnie stosowany, zwłaszcza w przypadku sprzętu gospodarstwa domowego, ponieważ wartość ta jest bardziej relewantna, a przy skorygowaniu krzywą A odwzorowuje zmiany czułości ucha na sygnały różnych częstotliwości. Jednak nie jest zabronione podawanie głośności stosując parametr ciśnienia akustycznego (jest to bardziej zabieg marketingowy, ponieważ wartości są zawsze niższe).

 

  Philips AC2729/10
Philips AC2729/10
Philips AC2959/53
Philips AC2959/53
Philips AC3858/51
Philips Dual Scan AC3858/51
Philips AC3059/51
Philips Dual Scan AC3059/51

Głośność w trybie cichym

32 dBA 30 dBA 34 dBA 34 dBA

Filtracja CADR 

330 m³/h 380 m³/h 610 m³/h 520 m³/h

Poziom mocy akustycznej dBA

32-61 30-65 34-70 34-66

Poziom ciśnienia akustycznego w dB

21-50 16-52 22-58 22-54

Porównanie głośności wybranych oczyszczaczy Philips wg mocy akustycznej i ciśnienia akustycznego

 

 

Pozostałe modele oczyszczaczy powietrza Philips – porównanie zakresów mocy i ciśnienia akustycznego (modele dostępne w sprzedaży):

 

Jak widać na powyższym zestawieniu, oczyszczacze powietrza Philips są bardzo ciche. W większości sklepów znajdziemy informację o głośności oczyszczaczy Philips, która wyrażona jest we właściwym parametrze, a więc w mocy akustycznej, skorygowanej krzywą A (dBA). Dlatego też porównując głośność pracy oczyszczaczy Philips i przykładowo oczyszczaczy Sharp, możemy błędnie stwierdzić, że oczyszczacze Philips są głośne. Jednak jeśli porównamy te same parametry (czyli ciśnienie akustyczne), wówczas okaże się, że oczyszczacze Philips mają takie same lub nawet lepsze wyniki w zakresie głośności pracy.

 

 

Zobacz również:

Resetowanie i wymiana filtrów w oczyszczaczach Philips

Zarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze marki Philips to urządzenia bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Sprawdź, co jaki czas należy wymienić filtry w oczyszczaczu Philips oraz jak wykonać reset oczyszczacza, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Przeczytaj tekst i dowiedz...

Czy technologia NanoProtect HEPA usuwa wirusy?

Zastanawiasz się, jak działa technologia NanoProtect HEPA w oczyszczaczach powietrza Philips? Nasz artykuł pozwoli ci zrozumieć tajniki tego zaawansowanego systemu filtracji. Dowiedz się, jak Philips wykorzystuje tę technologię, aby zatrzymać drobinki, bakterie i wirusy, czyniąc...

Oczyszczacze powietrza - urządzenia całoroczne

Zastanawiasz się nad jakością powietrza, którym oddychasz? Odkryj sekrety oczyszczaczy powietrza – urządzeń działających przez cały rok. Dowiedz się, jak skutecznie walczą ze smogiem, alergenami, wirusami, jak są przydatne latem, a nawet jakie dodatkowe funkcje...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.