Każdy sprzęt, który kupujesz do swojego domu, ma być jednocześnie funkcjonalny i estetyczny. Podstawowe zadanie wybieranego wyposażenia to ułatwianie codziennego życia, jednak ważne jest również to, by wpisywało się w indywidualne gusta oraz wystrój wnętrza. Czy oczyszczacz powietrza może mieć również funkcję ozdobną? Jak najbardziej! Współczesne konstrukcje to wyjątkowe projekty, które przyciągają uwagę i potrafią być niemalże dziełami sztuki funkcjonalnej. Wybraliśmy 5 urządzeń, które skutecznie pozbędą się smogu i wirusów z mieszkania, a przy tym będą wpisywały się w nowoczesne trendy aranżacyjne. Zobacz, jakie modele polecamy!
Oczyszczacze powietrza do mieszkania czy domu to w Polsce absolutne minimum, by chronić się przed atakującym nas każdego roku smogiem. Unoszące się pyły PM2.5 i PM10 są na tyle małe, że bez trudu przedostają się do układu oddechowego i krwionośnego. Bardzo silnie na nie oddziałują, stając się przyczyną nie tylko chorób układu oddechowego (m.in. astmy), ale także udaru, zawału czy problemów z układem rozrodczym u kobiet oraz rozwojem intelektualnym u dzieci.
Oprócz zanieczyszczeń stałych oczyszczacz powietrza odpowiada za usuwanie niebezpiecznych gazów, których nie brakuje w gospodarstwie domowym. Warto zdawać sobie sprawę, że wydziela je większość mebli, ale także panele podłogowe czy farby. Uwalniają się również podczas codziennego gotowania. Choć nie jesteśmy w stanie uniknąć pojawienia się ich, możemy efektywnie zmniejszyć ich ilość w swoich domach. Przy okazji urządzenia zneutralizują również zapachy. Najnowsze modele potrafią pozbyć się nawet tych, które zdążyły już wniknąć w głąb tkanin — zapewnia to np. technologia Plasmacluster oferowana przez oczyszczacze Sharp.
Trzeba także podkreślić, że nowoczesne oczyszczacze powietrza z dużą skutecznością zatrzymują wirusy, bakterie i alergeny. W związku z tym są rozwiązaniem całorocznym. Chronią nie tylko przed negatywnymi skutkami wdychania powietrza zanieczyszczonego pyłami czy gazami, ale również zabezpieczają przed zakażeniem czy nieprzyjemnymi objawami alergii. Wiele z nich posiada certyfikat ECARF — wybierając takie modele, masz pewność, że to oczyszczacze odpowiednie dla alergików.
Parametry techniczne są ważne, gdyż to one określają skuteczność i wydajność sprzętu. Jednak już ustaliliśmy, że nie tylko to się liczy. Aby wybrać oczyszczacz powietrza, który nie będzie jedynie się nam podobał, ale także pasował do wystroju pomieszczenia, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów.
Choć tę kwestię najczęściej rozważa się pod względem ilości wolnego miejsca, które można przeznaczyć na postawienie urządzenia, dotyczy tego jeszcze jedna sprawa. Wymiary poszczególnych elementów wystroju wpływają zarówno na postrzeganie całego wnętrza, jak i ich umiejscowienia. Jeżeli pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony sprzęt, jest rozległe, nie należy bać się dużych obudów. Inaczej to wygląda w kameralnych przestrzeniach, gdzie zbyt duże rozmiary oczyszczacza mogą je optycznie zmniejszyć.
Przeważnie producenci decydują się na bezpieczne barwy, takie jak biel lub odcienie szarości, które będą dobrze wyglądać w niemal każdym wystroju. Zdarzają się jednak modele, których kolorystyka przyciąga wzrok i stanowi ich niemały atut. Idealnym przykładem jest Sharp UA-HG40E-T, który wyróżnia się głębokim brązem obudowy. Jednak z drugiej strony nie są tak uniwersalne i nie sprawdzą się w każdym anturażu. Wybierając oczyszczacz powietrza, weź pod uwagę kolorystykę wnętrza, aby dopasować do niej barwę urządzenia.
Bryła urządzenia także ma wpływ na to, jak będzie się komponowało w danym wnętrzu. Jeżeli w pomieszczeniu dominują opływowe kształty, kanciasta obudowa będzie się zdecydowanie wyróżniać — nie zawsze w tym pozytywnym sensie. W drugą stronę możemy osiągnąć podobny efekt. Kształty oczyszczaczy powietrza są bardzo różnorodne. Na uwagę zdecydowanie zasługuje w tym przypadku Electrolux Pure A9 PA91-404GY, którego podstawa ma kształt pięciokąta.
Fiński potentat w branży od początku zaskakiwał stylowym wzornictwem. W przypadku kompaktowego oczyszczacza powietrza LIFAair LA350+ obudowa ma kształt walca, na którego szczycie znajduje się wylot przypominający wirnik silnika odrzutowego. W ścianie urządzenia umieszczono wiele małych otworów, przez które powietrze dostaje się do jego wnętrza, a następnie natrafia na filtr HEPA E12 oraz 1000 g impregnowanego węgla aktywnego.
Oczyszcza cechuje wydajność CADR do 330 m3/h i jest zalecany do pomieszczeń o powierzchni do 39 m2. Na uwagę zasługuje również bardzo niski poziom głośności (już od 18 dB).
Na pewno nie należy do najmniejszych. Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG40E-T robi spore wrażenie nie tylko pod względem rozmiarów (345 × 262 × 631 mm), ale także i głównie swoją barwą. Głęboki brąz obudowy skutecznie przyciąga wzrok. Jednak piękny wygląd to nie wszystko i producent doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Urządzenie jest wielofunkcyjne, gdyż łączy oczyszczacz powietrza, nawilżacz ewaporacyjny i jonizator Plasmacluster, dzięki czemu spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Urządzenie jest zalecane do mieszkań o powierzchni do 28 m2. Cechuje się przepływem powietrza na poziomie 60-240 m3/h. W najniższym trybie pracy nie przekracza 20 dB, przez co jest cichsze niż szept.
Obudowa na polu pięciokąta wywiera ogromne wrażenie, a to dopiero początek. W dolnej części urządzenia umieszczono sporą liczbę otworów, przez które powietrze przenika do wnętrza urządzenia. Powyżej znajduje się szary materiał, który dodaje oczyszczaczowi Electrolux Pure A9 PA91-404GY nie lada elegancji. Bardzo ładnie wygląda również lamelowy szczyt urządzenia, w którego centrum został umiejscowiony wyświetlacz. Po bokach urządzenia znajdują się skórzane uchwyty, które nie tylko ułatwiają przenoszenie, ale także dobrze się prezentują.
Zamiast plastiku producent wykorzystał metal, materiał i drewno, dzięki czemu urządzenie zdecydowanie się wyróżnia na tle konkurencji. Wyjątkowe wzornictwo zostało docenione przez krytyków, którzy nagrodzili je nagrodą RedDot 2020.
Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-404GY zalecany jest do pomieszczeń o powierzchni do 37 m2. Jego poziom CADR wynosi 485 m3/h. Otrzymał rekomendację Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikat ECARF, co dowodzi, że stanowi dobry wybór dla alergików.
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50 to kolejny przykład wykorzystania materiału w projekcie urządzenia. Na uwagę zasługuje również jego charakterystyczny kształt, który zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji. Kolorystyka utrzymana w bieli i szarości sprawia, że pod tym względem urządzenie jest bardzo uniwersalne i dobrze komponuje się w niemal każdym wystroju.
CADR do 610 m3/h, niezwykle duża zalecana powierzchnia (do 73 m2) oraz atest PZH sprawiają, że wygląd to nie jedyny powód, dlaczego warto wybrać ten model. Jest polecany również alergikom, czego dowodzą certyfikat ECARF i rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Druga kompaktowa propozycja w tym zestawieniu także pochodzi z północy, a dokładniej ze Szwecji. Oczyszczacz powietrza Blueair Blue 3210 ma wysokość ponad 40 cm i kształt walca. Jego dolna część jest okryta tkaninowym filtrem, który wstępnie oczyszcza powietrza. Producent wyprodukował go w kilku kolorach, co umożliwia personalizację urządzenia. Góra obudowy została stworzona z białego plastiku.
Urządzenie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach do 28 m2 (CADR do 210 m3/h). Posiada atest PZH poświadczający bezpieczeństwo stosowania sprzętu oraz certyfikat Quiet Mark potwierdzający bardzo niski poziom głośności.