Głośność pracy odkurzacza znacząco wpływa na komfort sprzątania, a także osób w naszym najbliższym otoczeniu. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii producenci coraz częściej wprowadzają na rynek urządzenia, które generują mniejszy hałas, w porównaniu do starszych modeli. Zapewniają bardziej dyskretne działanie i wysoką wygodę użytkowania. Dowiedz się, dlaczego warto zwracać szczególną uwagę na głośność pracy odkurzacza i sprawdź, jakie ciche modele rekomendujemy.
Hałas jest niczym innym jak długotrwałym, uciążliwym i niebezpiecznym dla zdrowia dźwiękiem. W przypadku odkurzaczy odgrywa ogromną rolę – to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze urządzenia do sprzątania. Do tego, że nadmierna głośność jest szkodliwa dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać.
Do przedstawienia poziomu hałasu używa się decybeli (dB) – logarytmicznej jednostki miary dźwięku. Warto podkreślić, że każdy z nas odmiennie reaguje na głośność – wiele zależy od cech fizjologicznych narządu słuchu, wieku czy stanu zdrowia. Oto orientacyjne wartości przedstawiające zakres głośności na różnych przykładach z codziennego życia.
Poniżej 10 dB |
oddech, szept |
10-20 dB |
szum liści |
30 dB |
tykanie zegara |
40 dB |
cicha muzyka |
50-60 dB |
spokojna rozmowa |
70 dB |
głośna rozmowa |
80-90 dB |
wzmożony ruch uliczny |
120 dB |
bardzo głośna muzyka |
140 dB |
samolot odrzutowy |
Uznaje się, że dźwięki powyżej 80 dB mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Hałas na tym poziomie uniemożliwia komfortowe porozumiewanie się dwóch osób – trzeba krzyczeć, aby być słyszalnym dla otoczenia. Długotrwałe przebywanie w hałasie od 80 do 120 dB może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w przewodzie słuchowym. Z kolei dźwięki powyżej 120-130 dB u wielu osób wywołują ból, problemy z układem krążenia czy zaburzenia równowagi.
Narząd słuchu jest mocno uwrażliwiony na duży hałas – w szczególności u dzieci. Warto wspomnieć, że jego skutki nie zawsze są odczuwalne od razu i mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie, powodując rozległe problemy zdrowotne. Negatywne konsekwencje hałasu mogą być następujące:
Producenci, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, wiele uwagi poświęcają głośności domowych sprzętów. Powstała specjalna klasyfikacja, która określa poziom hałasu emitowanego przez urządzenia:
Zakresy głośności odkurzaczy różnią się w zależności od ich rodzaju – duży wpływ na emitowany poziom hałasu ma ich budowa. Najcichsze modele na rynku znajdziemy wśród robotów jeżdżących oraz tradycyjnych odkurzaczy workowych. Przyjrzyjmy się zatem zakresom głośności w poszczególnych typach urządzeń.
Odkurzacze pionowe
Odkurzacze workowe i bezworkowe
Odkurzacze automatyczne
Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że modeli z grupy do 60 dB jest niestety w sklepach najmniej. Mimo tego, z łatwością znajdziemy odkurzacze, które łączą niehałaśliwą pracę z nowoczesnymi funkcjami i wygodną obsługą.
Głównymi czynnikami wpływającym na głośność pracy odkurzacza są konstrukcja, jakość zastosowanych materiałów, budowa silnika i zaawansowane technologie skupiające się na wygłuszaniu jego pracy.
Wśród automatycznych robotów sprzątających znajdziemy wiele modeli o głośności nieprzekraczającej 65 dB. Z uwagi na niewielkie wymiary odkurzacza samojezdnego, silnik także ma niewielkie gabaryty. W połączeniu z wysokiej jakości obudową tłumiącą jego pracę otrzymujemy niegłośne urządzenie, z powodzeniem sprzątające nawet w późnych godzinach wieczornych.
Z uwagi na obecność silnika zaraz przy rękojeści odkurzacze pionowe wydają się najgłośniejszą grupą urządzeń do sprzątania. Na rynku znajdziemy jednak sporą liczbę modeli wyposażonych w nowoczesne technologie skutecznie redukujące hałas. Jedną z nich jest system potrójnego wygłuszenia zaproponowany przez Roidmi. Na cichą pracę odkurzacza składają się cyfrowy silnik bezszczotkowy, system 10 cyklonów i obecność filtrów, dodatkowo obniżających pracę sprzętu. Innym przykładem jest marka Dreame, która w swoich najlepszych modelach stosuje 8-stopniową redukcję hałasu. Skutecznie przyczynia się do obniżenia poziomu głośności, dzięki czemu możemy odkurzać w ciszy, nie zakłócając spokoju pozostałym domownikom.
Najcichsze modele (poniżej 60 dB) znajdziemy wśród tradycyjnych odkurzaczy workowych. Dowodem na to są propozycje przygotowane przez szwedzkiego producenta Electrolux, marki od lat wychodzącej naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów. Innowacyjna technologia PureSound polega na skutecznej izolacji silnika i filtrów, obniżając poziom hałasu do minimum (w tym przypadku do 57 dB). Gwarancję cichego odkurzania potwierdził niezależny Instytut SLG Pruf – und Zerrifizierungs GmbH z Niemiec, przyznając znak jakości SLG.
Oczywiście pojęcie “cichy” w przypadku odkurzaczy nie jest do końca jednoznaczne. Choć współczesne urządzenia nie są już tak głośne jak kilkadziesiąt lat temu, to faktem jest, że nie działają bezszelestnie. W dalszym ciągu wiele z nich może zakłócać swobodną rozmowę, przerwać sen dziecka, stresować zwierzęta. Jednak te ciche, choć w dalszym ciągu słyszalne, modele nie drażnią tak naszego ośrodka słuchowego, dzięki czemu sprzątanie staje się bardziej komfortowe.
Producenci nie zawsze informują o poziomie głośności odkurzaczy automatycznych. Niektóre z nich generują blisko 80 dB, co może zakłócać rozmowę telefoniczną lub przeszkadzać w swobodnej komunikacji między domownikami. Jednak na rynku znajdziemy sporo cichych modeli o poziomie głośności poniżej 65 dB. Wyposażone w zaawansowane systemy filtracji, dużą siłę ssania oraz wiele precyzyjnych czujników, zapewniają bezobsługowe i skuteczne sprzątanie każdej powierzchni.
Odkurzacze pionowe są nieco głośniejsze od robotów samojezdnych, co wynika z ich konstrukcji. Zdecydowanie bliżej naszych uszu są silniki tych urządzeń, umieszczone zazwyczaj przy rękojeści. Lekka obudowa nie może w pełni wytłumić wszystkich dźwięków, jednak zapewnia zwrotność i swobodę wykonywania ruchów podczas sprzątania. Większość modeli działa bezprzewodowo na akumulator i została wyposażona w odkurzacz ręczny, który doskonale sprawdza się w czyszczeniu trudno dostępnych powierzchni nie tylko w domu, ale i w samochodzie. Odkurzacze pionowe można uznać za niegłośne, jeśli generowany hałas sięga 70 – maksymalnie 80 dB.
Poziom głośności w tradycyjnych odkurzaczach zaczyna się od zaledwie 57 dB. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują sprzątanie późniejszą porą lub gdy za ścianą śpi dziecko. Trzeba jednak zaznaczyć, że tradycyjne odkurzacze zużywają więcej prądu oraz zasięg ich pracy jest ograniczony ze względu na kabel – ten plącze się pod nogami, co zdecydowanie obniża komfort użytkowania. Ponadto schylanie się i konieczność częstego przesuwania urządzenia nie należy do wygodnych czynności, szczególnie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.
Poziom głośności w odkurzaczu to jeden z kluczowych parametrów, którymi kierujemy się przy wyborze odpowiedniego urządzenia. W jakich sytuacjach cichy odkurzacz przyda się najbardziej?
Szukasz odkurzacza oferującego komfortowy poziom głośności? Sprawdź, na jakie parametry warto jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.
Odkurzacz cichy i mocny to zdecydowanie najlepsze połączenie – poniżej przedstawiamy wybrane modele robotów sprzątających i odkurzaczy pionowych topowych marek, które łączą obie te cechy.
Viomi S9 Alpha w kolorze białym to inteligentny robot sprzątający wyposażony w stację automatycznego opróżniania pojemnika. Urządzenie jest ciche – maksymalny poziom głośności wynosi zaledwie 64 dB, co umożliwia swobodne prowadzenie rozmów i nie zakłóca relaksu lub pracy pozostałym domownikom. Pojemna bateria 5200 mAh pozwala na nieprzerwane działanie nawet do 4 godzin, co przekłada się na możliwość posprzątania nawet 320 m2 domowej przestrzeni.
Viomi S9 zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na niski poziom głośności i długi czas działania. To doskonała propozycja dla alergików, a także osób, które mają zwierzęta. Urządzenie wyposażono w skuteczną lampę UV, neutralizującą do 99,99% chorobotwórczych cząstek (aby dowiedzieć się więcej o tej technologii, sprawdź Odkurzacze z lampą UV). Z kolei funkcja czyszczenia na mokro bez problemu poradzi sobie z każdą plamą błota pozostawioną przez zwierzaka lub mlekiem wylanym przez naszą pociechę.
Następną propozycją w naszym zestawieniu jest Dreame L10 Pro – robot sprzątający z funkcją mycia podłogi. Urządzenie pracuje w czterech trybach. Po wyborze najwyższego z nich będzie emitowało hałas o natężeniu 65 dB, z kolei tryb najcichszy oznacza działanie na poziomie zaledwie 57 dB! Bateria o pojemności 5200 mAh umożliwia nieprzerwaną aktywność do 2,5 godziny – to 250 m2 posprzątanej powierzchni na jednym ładowaniu.
Dreame L10 Pro w swojej pracy wykorzystuje potężny silnik o mocy ssania 4000 W. W połączeniu z 4-stopniowym systemem czyszczenia skutecznie usuwa brud z każdego rodzaju podłoża. Obsługę urządzenia ułatwia aplikacja Mi Home. Dzięki niej możemy sterować sprzętem przy pomocy smartfona i zyskujemy dostęp do wielu zaawansowanych ustawień (np. ustawianie wirtualnej ściany, wyznaczanie strefy do odkurzania).
Dreame T20 Pro to niezwykle poręczny odkurzacz pionowy (waga 1,67 kg) o sile ssania na poziomie 25 000 Pa. Cicha praca urządzenia (70 dB) jest możliwa dzięki zastosowaniu 8-stopniowej redukcji hałasu. Znaczne obniżenie głośności sprawia, że podczas sprzątania nie zakłócimy spokoju domowników.
Odkurzanie z Dreame T20 Pro jest nie tylko wygodne, ale także bardzo efektywne. Urządzenie wyposażono w bogaty zestaw końcówek, które poradzą sobie z każdym rodzajem podłoża i dotrą w trudno dostępne miejsca. Warto także wspomnieć o długim działaniu odkurzacza na jednym ładowaniu – bateria pozwala na 70 min pracy w trybie standardowym. Pozostały czas pracy akumulatora sprawdzimy na dużym, czytelnym wyświetlaczu LCD HD, który zapewnia dostęp także do takich informacji jak: aktualny tryb odkurzania czy przypomnienie o zmianie filtra.
Roidmi X20 Pro to jeden z najlżejszych (tylko 1,5 kg!) odkurzaczy pionowych z funkcją mopowania. W połączeniu z szerokim zestawem szczotek urządzenie zapewnia niesamowitą wygodę przy sprzątaniu każdego rodzaju podłoża, kanapy, przestrzeni między meblami czy samochodu. Lekka i poręczna konstrukcja skutecznie zagłusza szum silnika – emisja hałasu odkurzacza to maksymalnie 72 dB, czyli ciszej od rozwiązań proponowanych przez topową konkurencję.
Odkurzacz bezprzewodowy Roidmi X20 Pro wyposażono w baterię o pojemności 2500 mAh, co umożliwia posprzątanie powierzchni nawet do 400 m2. To także 65 min bezproblemowej pracy na jednym ładowaniu. Na uwagę zasługuje aplikacja mobilna Mi Home, dzięki której możemy zdalnie sterować sprzętem i sprawdzić m.in. stan filtrów, pojemność zbiornika na kurz i wodę.