Pośród wszystkich nowoczesnych rozwiązań sprzątających to właśnie odkurzacze pionowe cieszą się największą popularnością na rynku. Skorzystaj z naszego poradnika, w którym kompleksowo od A do Z prezentujemy najważniejsze kwestie związane z tymi urządzeniami. Sprawdź, na które parametry i cechy powinieneś zwrócić uwagę, by dokonać trafnego zakupu!
Aby maksymalnie uprosić proces wyboru, przygotowaliśmy ranking odkurzaczy pionowych, którego wyniki oparte są na porównaniu kluczowych parametrów technicznych oraz ceny.
W odróżnieniu od innych, często sponsorowanych rankingów, my w 100% odsłaniamy algorytm, który odpowiada za pozycjonowane odkurzaczy w rankingu. Do określenia pozycji konkretnych modeli wykorzystaliśmy stworzony przez naszych ekspertów system punktów przyznawanych w zależności od cech konkretnych modeli. W rezultacie zyskujesz pełną kontrolę nad rankingiem i pewność w kwestii niezależności wyników.
Z pomocą naszego rankingu możesz ocenić odkurzacze pionowe pod kątem jakości lub opłacalności, zgodnie z twoim wyborem. W pierwszym z nich podstawę pozycji stanowi analiza najważniejszych funkcji i cech odkurzaczy, w tym mocy ssania, czasu pracy na jednym ładowaniu, systemu filtracji, czy poziomu emitowanego hałasu. Wykorzystywany w nim system punktacji jest sumą punktów za wszystkie parametry, podzielonych przez cenę odkurzacza. W rankingu opłacalności sposób punktacji opiera się na sumie punktów za wszystkie parametry podzielonej przez cenę zakupu odkurzacza. Przetestuj i ciesz się idealnym wyborem!
Zanim jednak przejdziesz do rankingu, zachęcamy do przeczytania poradnika, w którym zestawiamy najważniejsze cechy i parametry odkurzaczy pionowych. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze urządzenia, który w idealny sposób będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
Odkurzacze pionowe od kilku już lat notują doskonałe wyniki sprzedaży, chociaż roboty sprzątające także coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Popularność tych urządzeń wynika przede wszystkim z niezwykłej wygody użytkowania, która znacznie przewyższa tradycyjne odkurzacze. Sztywna konstrukcja z regulowaną rękojeścią, najczęściej bezprzewodowa praca oraz duża moc ssania to atuty, których nie sposób pominąć, gdy zależy nam na wygodzie.
Kupując odkurzacz pionowy, zyskujemy maksymalną mobilność pozwalającą dotrzeć do niemal każdego miejsca. Jeszcze większą wygodę możemy uzyskać, wybierając model, który posiada możliwość odłączenia rury teleskopowej i przekształcenia w odkurzacz ręczny. Dzięki niemu swobodnie posprzątamy najtrudniej dostępne przestrzenie, np. wgłębienia w kanapach, rogi wysoko położonych szafek, czy wnętrze samochodu.
Przy zakupie nowego odkurzacza dziś już niewielu z nas rozważa urządzenia starego typu (przeczytaj - odkurzacz pionowy czy tradycyjny). Sprzęty wyposażone w silnik, kółka jezdne, elastyczną rurę i zasilanie przewodowe, ze względu na szereg wad słusznie odchodzą do lamusa, zostawiając pole do popisu nowoczesnym rozwiązaniom.
Nowoczesne modele odkurzaczy pionowych wyposażone są w ładowalny akumulator, co likwiduje potrzebę stałego podłączenia do gniazdka. W rezultacie możemy zapomnieć o potrzebie ciągłego przepinania urządzenia między pomieszczeniami, czy zaplątywaniu się kabla. Dokładając do tego pojemniki wielokrotnego użytku zamiast wymiennych worków, a także bogaty pakiet wyposażenia otrzymujemy gwarancję sprzątania tak wygodnego, szybkiego i bezproblemowego, jak nigdy wcześniej. I to właśnie użytkownicy o takich potrzebach skorzystają na zakupie odkurzaczy pionowych najbardziej.
Wybierając spośród setek modeli odkurzaczy pionowych dostępnych na rynku, konieczne okaże się zwrócenie uwagi na wiele parametrów technicznych oraz innych cech, które będą determinowały charakter pracy konkretnego urządzenia. Poniżej w prosty sposób tłumaczymy najważniejsze spośród nich.
W poprzedniej części mocno zaznaczyliśmy atuty bezprzewodowej pracy, która cechuje nowoczesne odkurzacze pionowe dostępne na rynku. Oczywiście w ofercie niektórych marek wciąż znajdziemy modele zasilane za pomocą standardowego przewodu. Z tym tradycyjnym rozwiązaniem spotkamy się na ogół w dwóch przypadkach – najbardziej budżetowych urządzeń lub profesjonalnych konstrukcji przeznaczonych do sprzątania bardzo dużych powierzchni i wymagających maksymalnie wysokiej wydajności. Ich zaletę stanowi oczywiście brak konieczności ładowania i idący za tym nieograniczony czas sprzątania. Musimy jednak liczyć się w tym przypadku ze wszystkimi niedogodnościami przewodu zasilającego, które opisaliśmy wyżej.
Bezprzewodowe odkurzacze pionowe co jakiś czas trzeba podłączać do stacji dokującej. O potrzebie uzupełnienia akumulatora dowiemy się za pomocą specjalnych kontrolek umieszczonych na urządzeniu. Bardzo wygodną opcją stosowaną w niektórych modelach jest specjalnych uchwyt montowany na ścianie, który jednocześnie spełnia rolę ładowarki. Tym samym każdorazowo odkładając odkurzacz na miejsce, automatycznie włącza się proces ładowania. Nowoczesne układy, stosowane w dzisiejszych modelach, pozwalają na bezproblemowe posprzątanie powierzchni nawet powyżej 200 m2. A to oznacza, że na jednym ładowaniu możemy posprzątać cały dom lub mieszkanie.
Z uwagi na popularność odkurzaczy bezprzewodowych, to kwestią ich mocy zajmiemy się w tej części. Producenci podają najczęściej dwie moce. Pierwszą z nich jest moc silnika wyrażana w watach, czyli ilość energii elektrycznej pobieranej z sieci w celu zapewnienia prawidłowego działania urządzenia w wybranym przez nas trybie pracy. Pamiętajmy, że parametr ten nie opisuje siły, z którą nasz odkurzacz będzie pobierał zanieczyszczenia. Pozwala on natomiast na obliczenie poboru prądu przez urządzenie. Szczegółowo kwestie zużycia energii opisaliśmy w artykule ile prądu zużywa odkurzacz pionowy.
Moc ssania odkurzacza wyrażana jest w AirWattach [AW] i stanowi iloczyn przepływu powietrza oraz wytwarzanego podciśnienia. Należy pamiętać, że nie jest to miara idealna z uwagi na to, że niektórzy producenci niesłusznie wykorzystują w obliczeniach przepływ swobodny, by zawyżyć wyniki. Z tego względu porównywanie odkurzaczy pod kątem ilości AW ma większy sens tylko w przypadku, gdy analizujemy między sobą modele w obrębie jednej marki. Wtedy możemy przyjąć, że większa moc ssania będzie oznaczała zdolność do pobierania zanieczyszczeń z większą siłą.
W zależności od modelu odkurzacz pionowy może posiadać kilka trybów pracy różniących się siłą ssania oraz mocą pobieraną z sieci. Jeśli zależy nam na tym, by odkurzacz pracował maksymalnie efektywnie, powinniśmy szukać wśród modeli oferujących jej automatyczną regulację. Tego typu urządzenia są w stanie samodzielnie dostosowywać moc ssania w zależności od potrzeb, np. rodzaju powierzchni czy stopnia zanieczyszczenia. Regulacja manualna również może okazać się niekiedy potrzebna, jednak to właśnie tryb automatyczny przyniesie nam najwięcej korzyści.
W większości dobrych bezprzewodowych odkurzaczy pionowych znajdziemy akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). Do ich największych zalet należy duża pojemność, szybkość ładowania oraz brak efektu pamięci, czyli utraty pojemności w wyniku niepełnego rozładowania lub nadmiernego ładowania, z którym mieliśmy do czynienia w starszych typach baterii. Stojąc przed wyborem konkretnego odkurzacza, warto sprawdzić dostępność wymiennych akumulatorów w sklepach – z biegiem czasu, po długiej eksploatacji, niezbędna może być wymiana starej sztuki na nową.
Gdy analizujemy parametry akumulatora odkurzacza, na pierwszy plan wysuwa się pojemność baterii, wyrażana w mAh. Porównywanie między sobą konkretnych modeli pod tym kątem może być jednak mylące. Wynika to z tego, że pracują one przy różnym napięciu. Dla przykładu akumulator o pojemności 2000 mAh, pracujący przy napięciu 36 V, będzie posiadał więcej zmagazynowanej energii niż jego odpowiednik 2000 mAh, jednak zasilany napięciem 18 V.
Najważniejszym parametrem, jaki powinien nas interesować, jest jednak czas pracy na jednym ładowaniu. W zależności od modelu może on wynosić od kilkunastu do nawet 90 minut. Z naszych obserwacji wynika, że ok. 30-40 minut pracy powinno wystarczyć do odkurzenia powierzchni ok. 120-160 m2. Pamiętajmy jednak, że ten czas będzie różny w zależności od wybranego trybu pracy. Podawana przez producentów wartość maksymalna (np. “do 60 minut”) dotyczy najczęściej trybu o najniższym zużyciu energii. Warto więc zwrócić uwagę na modele z automatyczną regulacją mocy, która pozwala na oszczędzanie prądu i wydłużanie czasu pracy.
Czas ładowania odkurzacza pionowego również powinien być dla nas ważny – im krótszy, tym lepiej. Z tego powodu rekomendujemy wybór odkurzaczy wyposażonych w funkcję szybkiego ładowania, co znacznie skróci czas oczekiwania na naładowanie urządzenia do pełnej mocy.
Filtry, które znajdziemy w odkurzaczach pionowych, mają za zadanie chronić nas przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza podczas sprzątania. Muszą skutecznie zatrzymywać kurz, pyłki, sierść zwierząt, włosy, okruchy oraz wszystkie inne drobiny, które za sprawą generowania przepływu powietrza mogą mieć kontakt z naszą skórą lub przedostać się do układu oddechowego.
Odkurzacze pionowe różnią się między sobą rodzajem zastosowanych filtrów. Najwyższą skutecznością spośród nich cechują się zdecydowanie wysokoskuteczne filtry cząsteczkowe powietrza HEPA. Ich konstrukcja wykorzystuje specjalne tworzywa sztuczne, skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia stałe o średnicy nawet zaledwie 0,3 mikrometra, a także mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, co przekłada się pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniu. To właśnie wyposażone w nie modele rekomendujemy najmocniej. Najczęściej są one uzupełniane filtrem wstępnym, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia.
Z innymi, autorskimi filtrami, spotkamy się zwykle w niższej klasy urządzeniach. O ile ich obecność nadal jest lepsza niż całkowity brak filtrów, tak często musimy się w ich przypadku liczyć z niższą skutecznością. Producentom pozwalają one jednak na obniżenie ostatecznej ceny modeli budżetowych.
Za myciem podłóg nie przepadamy równie mocno, co za odkurzaniem. Mając to na uwadze, wielu producentów zaczęło oferować odkurzacze pionowe z funkcją mycia, która szybko okazała się strzałem w dziesiątkę – przynajmniej, gdy mówimy o urządzeniach sprawdzonych marek. Do ich zalet należą zdecydowanie dużo większa wydajność oraz dokładność niż w przypadku mycia tradycyjnymi metodami. Dzięki ściereczkom z mikrofibry lub specjalnym szczotkom do mopowania cały proces jest wyjątkowo dokładny, szybki i zużywa niewielkie ilości wody. Miejmy jednak na uwadze, funkcja mopowania w odkurzaczach najlepiej sprawdza się do odświeżenia podłogi. Jeśli chcemy umyć trudne do usunięcia zabrudzenia (plamy po sokach, sosie pomidorowym itp) wówczas lepszy efekt uzyskamy stosując np. odkurzacz parowy, który usuwa tego typu plamy gorącą parą. Natomiast po odkurzacze z funkcją mopowania warto sięgnąć by wygodnie odświeżyć podłogę.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na oferowaną pojemność zbiornika na wodę w odkurzaczu, wynoszącą zwykle od 150 ml w górę. Osobom dysponującym dużym metrażem lub wieloma powierzchniami do umycia rekomendujemy te, w których wynosi ona 450 ml lub więcej.
Od 500 do 800 ml – właśnie taka pojemność zbiornika w odkurzaczach pionowych (przypominamy, nie posiadają one tradycyjnych worków) okazuje się wystarczająca do posprzątania domów o dużym metrażu. Coraz większa liczba modeli posiada ponadto opcję opróżniania za pomocą naciśnięcia przycisku, która minimalizuje ryzyko ponownego przedostawania się zanieczyszczeń do powietrza czy zetknięcia się ze skórą lub odzieżą. Rozwiązanie to rekomendujemy w szczególności osobom zmagającym się z alergiami.
Waga odkurzacza jest kluczowa pod kątem naszej wygody. Szczególnie jeśli dysponujemy dużym metrażem lub gdy chcemy mieć możliwość sprzątania na wysokościach, np. sufitów, lamp, kratek wentylacyjnych, czy wysoko położonych półek. W większości modeli wynosi ona 2-4 kg. Na rynku znajdują się modele ważące nawet zaledwie 1,6 kg. Tak niską wagą mogą poszczycić się niektóre odkurzacze pionowe Dreame.
Do wartych wyszczególnienia pod kątem wygody rozwiązań należy możliwość odłączenia rury teleskopowej, dzięki czemu urządzenie staje się niewielkim odkurzaczem ręcznym. Rezultat? Jeszcze większa uniwersalność dzięki możliwości łatwego usunięcia brudu z konkretnych półek, niewielkich zakamarków, kanap czy wnętrz samochodowych.
Irytująca wysoka głośność odkurzaczy starego typu to przeszłość. Nowoczesne konstrukcje pionowe wypadają na tym tle zdecydowanie lepiej, nie powodując tak mocnego dyskomfortu zarówno u użytkownika, jak i reszty domowników. Mimo to powinniśmy zwrócić uwagę na jego poziom, w szczególności, jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta.
Poziom hałasu w odkurzaczach pionowych podawany jest za pomocą ciśnienia akustycznego, wyrażanego w dB lub dB(A) lub mocy akustycznej w watach. Modele osiągające poziom poniżej 55 dB uznaje się już za szczególnie ciche i zaleca użytkownikom, dla których ma to największe znaczenie. Za satysfakcjonującą maksymalną wartość możemy uznać około 70 dB. Oczywiście pamiętajmy, że najciszej odkurzacze pracują na najsłabszej mocy. Jeśli odkurzacz będzie często pracował w trybie turbo, musimy liczyć się z głośną pracą urządzenia. Przeczytaj więcej na ten temat w artykule - jak wybrać cichy odkurzacz.
W odkurzaczach pionowych możemy znaleźć szeroki przekrój funkcji przydatnych podczas codziennej pracy. Do najciekawszych z nich zaliczymy:
Przy wyborze wyposażenia odkurzacza zwróćmy uwagę, czy posiada on wszystkie ważne dla nas elementy. Nie potrzebujemy zestawu 20 szczotek, jeśli będziemy używać tylko jedną elektroszczotkę. Jeśli jednak planujemy korzystać z odkurzacza do czyszczenia różnych powierzchni, wówczas musi on posiadać konkretne akcesoria. Decydując się na kupno konkretnego modelu, zwróć uwagę na dostarczane wraz z nim akcesoria. W kartach produktowych wszystkich odkurzaczy, dostępnych w naszym sklepie, znajdziesz informacje o dołączanych przez producenta elementach. Do najbardziej pomocnych spośród nich zaliczymy: