Konfiguracja automatyzacji w oczyszczaczach Xiaomi

Oczyszczacze Xiaomi dzielą się na dwie grupy - europejskie i chińskie. Od strony sprzętowej to dokładnie te same urządzenia, niemniej różnią je między sobą szczegóły oprogramowania. Jeśli posiadasz lub chcesz kupić model posiadający automatyzację, podpowiadamy, jak optymalnie ją skonfigurować.

 

Oczyszczacze powietrza Xiaomi, które można ze sobą zestawić, to Xiaomi Air Purifier 2S EU i Xiaomi Air Purifier 2S CN. Warto podkreślić raz jeszcze, że strona sprzętowa obu urządzeń jest taka sama. Wyglądają identycznie, mają taki sam filtr podstawowy dodawany do zestawu, takie same czujniki, silniki czy wentylatory. Zarówno Xiaomi EU, jak i Xiaomi CN posiadają Certyfikat Europejski i są dopuszczone do handlu na terenie Unii Europejskiej. Wtyczki obu urządzeń zostały przystosowane do polskich gniazdek. Na czym więc polega różnica?

 

Xiaomi EU vs Xiaomi CN – różnice

Różnice pomiędzy chińską a europejską wersją oczyszczaczy Xiaomi pojawiają się w oprogramowaniu. Niektóre z urządzeń przeznaczonych na rynek europejski nie posiadają możliwości automatyzacji pracy, co wynika z polityki dystrybucyjnej producenta. Nie znamy przyczyn takiego podejścia Europejczyków. Przez pewien czas istniała jednak metoda, która pozwalała obejść ograniczenia - wystarczyło podpiąć urządzenie EU do serwera CN. Od pewnego czasu jednak stało się to niemożliwe. Aby dzisiaj korzystać z automatyzacji, należy wybrać oczyszczacz Xiaomi w specyfikacji chińskiej i podłączyć go do serwera chińskiego. O pewnym wyjątku napiszemy natomiast w dalszej części tekstu.

 

Oczyszczacze powietrza Xiaomi z automatyzacją

Automatyzacja w oczyszczaczach Xiaomi pojawia się we wszystkich modelach CN i wybranych modelach EU. Aby określić, jaką wersję posiadasz, wystarczy sprawdzić numer seryjny. Zakończone literami “CN” są modele chińskie, “GL” to końcówka dla wersji europejskiej. Dostępność automatyzacji prezentuje poniższa tabela (stan na 06.04.2020 r.).

 

Model CN EU
Xiaomi Air Purifier 2H Nie występuje w tej wersji ✖️
Xiaomi Air Purifier 2S ✔️ ✖️
Xiaomi Air Purifier 3 ✔️ Nie występuje w tej wersji
Xiaomi Air Purifier 3H Nie występuje w tej wersji ✔️
Xiaomi Air Purifier Pro ✔️ ✖️
Xiaomi Air Purifier Pro H ✔️ ✔️
Xiaomi Air Purifier Max ✔️ ✖️

✔️ – oczyszczacz ma utomatyzację
✖️ – oczyszczacz nie ma automatyzacji

 

Wyjątkiem jest oczyszczacz powietrza Xiaomi 3H - występuje w specyfikacji europejskiej, ale ma odblokowaną możliwość automatyzacji. Z tego względu będzie lepszym wyborem niż 2S CN dla osób, które już posiadają inne sprzęty kierowane na rynek EU.

 

Nawilżacze Xiaomi z automatyzacją

Model CN EU
Xiaomi Smartmi Pure Evaporative ✔️ ✖️

✔️ – nawilżacz ma utomatyzację
✖️ – nawilżacz nie ma automatyzacji

 

Automatyzacja w nawilżaczach nie odgrywa istotnej roli. Choć pozwala na rozbudowanie inteligentnych rozwiązań, wiele nie zmienia – wszystko bowiem uzależnione jest od temperatury oraz wilgotności panujących w pomieszczeniu.

 

Należy pamiętać, że ustawienie wyższej wilgotności względnej niż ta sugerowana przez tryb automatyczny będzie w sporym stopniu uniemożliwione przez prawa przyrody. W skrajnych przypadkach może prowadzić również do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów (grzybów, pleśni, bakterii czy wirusów). Zawsze więc zalecamy korzystanie z trybu automatycznego.

 

Jak prawidłowo tworzyć automatyzacje?

Automatyzacja to szereg instrukcji warunkowych, które przybierają formę “jeżeli... , zakończ...”. Pojawia się więc w nich warunek do wykonania danej czynności oraz sama czynność. O co należy zadbać, by urządzenie działało poprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami?

 

Przede wszystkim niezbędna jest logiczna spójność pomiędzy warunkiem a czynnością. Gdy o to nie zadbasz, w wyniku nielogicznego warunku może dojść do zapętlenia. Oczyszczacz powietrza będzie powtarzał funkcję bez końca. Równie istotne jest zachowanie logiki pomiędzy różnymi funkcjami.

 

Jednym z częściej popełnianych błędów jest tworzenie kilku funkcji, w których skutek miałby wywołać ten sam czynnik. Jeśli jednocześnie ustawisz komendy:

  1. jeżeli PM2.5 jest wyższe od 15 µg/m3, to włącz oczyszczacz,
  2. jeżeli PM2.5 jest wyższe od 25 µg/m3, to włącz tryb automatyczny,

urządzenie po osiągnięciu określonego progu będzie losowo wybierało jedną lub drugą czynność. W takiej sytuacji problemem nie jest sam oczyszczacz powietrza, ale nielogiczna funkcja.

 

Dostępne opcje tworzenia automatyzacji

Ekran tworzenia automatyzacji w aplikacji można podzielić na 3 sekcje:

  • warunek “jeśli”,
  • działanie “zakończ”,
  • okres efektywności, czyli harmonogram wykonywania funkcji.

 

Automatyzacja Xiaomi – wybierz warunki
Automatyzacja Xiaomi – dodaj nową scenę

 

Pod warunkiem “jeśli” dostępne są opcje związane z poziomem PM2.5, wilgotnością, temperaturą oraz stanem urządzenia (włączone/ wyłączone).

 

Automatyzacja Xiaomi – funkcja “zakończ”

 

Pod funkcją “zakończ” dostępne są opcje wyłączenia i włączenia oczyszczacza, przejście w jeden z kilku trybów pracy oraz dostosowanie natężenia jasności wyświetlacza.

 

Automatyzacja Xiaomi – Menu “okres efektywności”

 

Menu “okres efektywności” pozwala na definiowanie przedziałów czasowych, w których dana automatyzacja się uruchomi.

 

Polecane progi reakcji i wzory automatyzacji

Instytucje zajmujące się aspektem Indoor Air Quality (jakości powietrza w budynkach) stworzyły wiele norm i wytycznych. Część polecaną przez nas należy traktować jako sugestie, które pozwalają zachować równowagę pomiędzy realiami zanieczyszczenia w Polsce a zdrowym rozsądkiem w kwestiach jakości, głośności i wydajności.

  1. Mniej niż 5 µg/m3 - oczyszczacz wyłączony, okres efektywności to codziennie (8:00-21:59).

     

    Automatyzacja Xiaomi – mniej niż 5
  2. Więcej niż 5 µg/m3 i mniej niż 30 µg/m3 - włącz oczyszczacz i przejdź w tryb ręczny, okres efektywności to codziennie (8:00-21:59).

     

    Można zauważyć, że w ustawieniach pojawiają się dwa warunki w sekcjach “jeśli” oraz “zakończ”. W ten sposób unikasz sytuacji spełnienia dwóch warunków opisanej przez nas wcześniej. Istotne jest zapamiętanie, że urządzenie będzie działało w trybie ręcznym (przyjmie poziom obrotów zgodny z bieżącymi ustawieniami trybu ręcznego, a więc każda ich przyszła zmiana wpłynie na wydajność oczyszczacza w tej automatyzacji).

     

    Automatyzacja Xiaomi – więcej niż 5 mniej niż 30

     

  3. Więcej niż 30 µg/m33 - przejdź w tryb automatyczny, okres efektywności to codziennie (8:00-21:59).

     

    Automatyzacja Xiaomi – więcej niż 30

     

  4. Osoby wrażliwe na dźwięki mogą stworzyć dodatkową automatyzację, która w wybranej godzinie (na czas snu) uruchomi tryb nocny. Tutaj sugerujemy dostosować sprzęt do własnego harmonogramu dnia.

     

    Automatyzacja Xiaomi – noc

 

Opisane funkcje przedstawione zbiorczo będą prezentowały się następująco:

Numer automatyzacji Warunek Efekt Czas działania
1 < 5 µg/m33 wyłącz codziennie (8:00-21:59)
2 5 - 30 µg/m33 tryb ręczny codziennie (8:00-21:59)
3 > 30 µg/m33 tryb automatyczny codziennie (8:00-21:59)
4 Od 22:00* tryb nocny cały dzień

*w zależności od indywidualnych nastaw zgodnych z rytmem dnia

 

Czy warto wybrać oczyszczacz z automatyzacją?

Oczyszczacze Xiaomi z automatyzacją pracy nie są lepszym sprzętem niż te, które są jej pozbawione. Nie oferują lepszych parametrów, nie wyróżniają się ciekawszym designem i nie kuszą konkurencyjną ceną. Mają jednak istotną zaletę - ich praca opiera się nie tylko na naszych potrzebach, ale także preferencjach. Raz narzucone ustawienia sprawiają, że urządzenie zapewnia nam optymalne warunki do życia, pozostające w zgodzie z naszymi oczekiwaniami. Oczyszczacz Xiaomi z automatyzacją jest więc doskonałym rozwiązaniem, jeśli cenisz wygodę i oszczędność czasu.

 

 

Zobacz również:

Tani oczyszczacz Xiaomi czy drogi Sharp?

Nikt nie lubi przepłacać. Jednocześnie każdy chciałby oddychać czystym powietrzem i zapewnić swojej rodzinie możliwie najlepsze i najzdrowsze warunki życia. W tym momencie pojawia się dylemat, jaki oczyszczacz kupić – tani Xiaomi, czy drogi Sharp? Zobacz, z czego wynika...

Czym tak naprawdę różnią się filtry do oczyszczaczy Xiaomi?

Mamy do wyboru 4 filtry do oczyszczaczy Xiaomi w różnych wersjach kolorystycznych. Tylko czym one się różnią? Przeczytaj sprawozdanie z naszych warsztatów, które rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat filtrów do Xiaomi. Porównujemy również filtry do najnowszych modeli...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.