22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Porównanie oczyszczaczy Samsung

Długo oczekiwana marka już jest dostępna na polskim rynku oczyszczaczy. Samsung zadebiutował z impetem, dając nam do wyboru modele z różnych półek cenowych i wydajnościowych. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej i porównać wszystkie debiutujące produkty. Który będzie idealny dla Ciebie? Przeczytaj poniższy tekst i rozwiej wszelkie wątpliwości.

 

Historia przed premierą

Oczyszczacze powietrza Samsung są dostępne w Azji już od wielu lat. Tymczasem w Europie jedynymi dostępnymi urządzeniami do obróbki powietrza z logo Samsung były klimatyzatory ścienne, znane z niezawodności i innowacyjności. Warto nadmienić, że technologicznie klimatyzatory i oczyszczacze mają wiele wspólnego. W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest opracowanie niezawodnego, cichego silnika elektrycznego, wentylatora i odpowiedniej aerodynamiki, co w sumie ma gwarantować cichą i wydajną pracę przez wiele lat.

 

Niestety inne wymagania techniczne oraz prawa rynku europejskiego wymogły przeprojektowanie koreańskich modeli oczyszczaczy i przesuwały datę premiery w Polsce. Wrzesień 2019 rok przyniósł nam w końcu europejską premierę. Dostępne modele w skróconych nazwach to: AX34, AX40, AX47, AX60 i AX90. Liczby 34, 40, 47, 60 i 90 pochodzą od sugerowanej wielkości pomieszczenia, jakie te oczyszczacze potrafią maksymalnie obsłużyć (w m2).

 

Oficjalna premiera

19 września podczas konferencji prasowej w Cook Story by Samsung odbyła się uroczysta premiera oczyszczaczy w Polsce. Wszystkie modele zostały zaprezentowane dziennikarzom, a producent podkreślał, że Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym zdecydował się na dystrybucję oczyszczaczy z ich logiem.

 

Oczyszczacz Samsung w zieleni
Oczyszczacz Samsung wśród zieleni

 

Na spotkaniu został poruszony problem brudnego powietrza w naszym kraju. Producent wie, że świadomość Polaków rośnie i coraz częściej decydują się na zakup oczyszczacza. Biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania sprzętem tego typu, już za niedługi czas oczyszczacz może stać się tak popularny, jak np. komputer.

 

Reakcja na dym oczyszczacza Samsung
Oczyszczacz Samsung reagujący na dym ze świeczki

 

Wygląd zewnętrzny

Na pierwszy rzut oka mocniejsze modele nie różnią się za bardzo wyglądem. Mniejsze oczyszczacze odstają znacznie designem. Najmocniejszy model jest znacznie wyższy od średniego. Reszta wyglądu AX60 i AX90 to praktycznie to samo, duży przedni wlot powietrza, po boku i na górze wywiewy powietrza (trójdrożny wywiew) oraz czytelny i duży panel na górze. Panel ma wyświetlacz, który pokazuje numerycznie (15 µg/m3oraz w skali 4-stopniowej (kolory), jakiej jakości jest powietrze.

 

Model AX60 ma dodatkowo ukryte kółka pod spodem, które pomagają w transporcie i tym się wyróżnia po bliższym obejrzeniu (pozostałe modele kółek nie mają). Kółka obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu przesuwanie oczyszczacza w różnych kierunkach nie sprawia problemu. 

 

Wyglądem różnią się natomiast mniejsze modele (AX34 i AX40). Są znacznie mniejsze oraz całkiem inaczej rozwiązano górną część urządzenia. W AX40 ma ona panel sterowania w formie grzybka, a pod przeźroczystą górną częścią znajdują się lampki LED, które zmieniają kolor pod wpływem zmieniającej się jakości powietrza. AX40 w odróżnieniu od pozostałych nie ma wskaźnika numerycznego pyłów. Ma natomiast poręczny i ciekawie rozwiązany uchwyt do przenoszenia, który jest wysuwaną częścią panelu sterowania. 

 

Samsung AX34R3020WW nie ma grzybka, a od razu na górze widoczny jest panel sterowania, na którym również nie uświadczymy wskaźnika numerycznego pyłów.

 

Kostka od Samsunga

Oddzielny akapit należy poświęcić Samsung Cube, którego można też spotkać pod nazwą potoczną Kostka. Model Samsung AX47R9080SS wyznacza nowe standardy w projektowaniu oczyszczaczy powietrza. Jest to taki pokaz możliwości producenta. Samsung Cube w całości został zaprojektowany i wyprodukowany u źródła, czyli w Korei Południowej.

 

Krytycy zachwycili się wyglądem oczyszczacza i przyznają mu liczne wyróżnienia za design. Jest to bryła w kształcie sześcianu, zamknięta w wysokiej klasy obudowie. Innowacyjność produktu polega na możliwości łączenia kostek razem ze sobą. Otrzymujemy w ten sposób bardzo wydajny oczyszczacz powietrza do powierzchni 94 m2. Co więcej, jeśli Kostka oczyści powietrze w wielkim salonie, to można ją rozłączyć i przenieść do mniejszych pomieszczeń.

 

Producent zastosował tutaj technologię Wind-Free, która świetnie sprawdza się w klimatyzatorach z logiem Samsunga. Polega ona na rozprowadzeniu powietrza bez podmuchów. Na najniższych obrotach produkt nie generuje żadnych podmuchów i oczyszcza powietrze!

Porównanie oczyszczaczy Samsung
Porównanie wyglądu oczyszczaczy Samsung

 

Model AX40 wybiorą osoby, które zechcą, aby oczyszczacz rzucał się w oczy. Nie każdemu może się podobać, ale na pewno przykuwa uwagę i jest solidnie wykonany. Natomiast pozostałe modele powinny przypaść do gustu każdemu.

 

AX47 na pewno przypadnie do gustu wszystkim gadżeciarzom oraz osobom, które chcą odmienić wnętrze swojego pokoju. Urządzenie nie tylko zadba o zdrowie, ale również idealnie wkomponuje się w każde nowoczesne pomieszczenie.

 

Parametry techniczne

Przyjrzyjmy się najpierw poniższej tabelce (wnioski poniżej).

 

Model Powierzchnia CADR Głośność Pobór prądu (maks.) Cena
Samsung AX34R3020WW 34 m2 264 m3/h 20-45 dB 30W 999 zł
Samsung AX40R3030WM 40 m2 311 m3/h 20-48 dB 40W 1399 zł
Samsung AX47R9080SS 47 m2 336 m3/h do 50 dB 35W 3499 zł
Samsung AX60R5080WD 60 m2 467 m3/h 21-50 dB 60W 1899 zł
Samsung AX90R7080WD 90 m2 701 m3/h 21-54 dB 90W 2899 zł

 

Jak się można domyślić, wielkość urządzenia idzie w parze z wydajnością. Oczyszczacz Samsung potrafi obsłużyć wielką powierzchnię nawet do 90 m2. Wszystkie 5 modeli cechuje się niezwykle cichą pracą, a na uwagę zasługuje najmocniejszy model, który generuje maksymalnie tylko 54 dB. Inni producenci oferują wyraźnie głośniejsze modele z taką wydajnością. Tak dobre parametry akustyczne AX60 i AX90 uzyskano głównie dzięki zastosowaniu trójdrożnego wywiewu czystego powietrza i świetnym wentylatorom.

 

Zużycie energii rośnie w miarę wyboru mocniejszego modelu. Jednak nawet maksymalne zużycie prądu dla AX90 to 90W, co nie będzie obciążało zanadto naszych portfeli (średni koszt miesięczny to około 17 zł, przyjmując przeciętny pobór na poziomie 45W). Modele znacznie różnią się cenowo. W cenie AX90 możemy mieć dwie sztuki AX40. Różnica cenowa pomiędzy AX40/AX34 oraz AX60/AX90 nie wynika tylko z poziomu wydajności, o czym wyjaśniamy w dalszych akapitach.

 

Filtracja i koszty eksploatacji

Wszystkie 5 modeli zostały wyposażone w potrójną filtrację. Mają filtr wstępny oraz zintegrowany HEPA H13 z węglem aktywnym. Jedynie najmocniejszy model ma podwojoną ilość filtrów (2 wstępne i 2 zintegrowane), co wymusiła koncepcja użycia dwóch wentylatorów. Jednak w stosunku do wielkości CADR pole powierzchni filtrów HEPA we wszystkich trzech urządzeniach jest podobna. Posiadanie podwojonych filtrów w AX90 nie wpływa na jakość filtracji, ponieważ są zainstalowane w układzie równoległym, nie szeregowym. 

 

Ważną cechą wyróżniającą dla modeli AX60/90/47 na tle AX34/AX40 jest zastosowanie w nich trójdrożnego wywiewu powietrza. Gwarantuje on równomierne rozprowadzenie czystego powietrza po całym pomieszczeniu. Mają one po 3 wywiewy (2 po bokach i 1 na górze). Model AX34 i AX40 ma standardowy 1 wywiew powietrza.

 

Filtry do oczyszczaczy Samsung są w bardzo atrakcyjnej cenie. Jak deklaruje producent, żywotność filtra zintegrowanego oscyluje w granicach 12 miesięcy (AX90 – 18 miesięcy), co biorąc pod uwagę nasze polskie powietrze, wydaje się rozsądne. Niska cena zakupu wraz z długą eksploatacją gwarantuje niskie koszty eksploatacji.

 

Filtry do oczyszczaczy Samsung
3 stopnie filtracji w oczyszczaczu Samsung AX60

 

Funkcje dodatkowe

Przyjrzyjmy się najpierw poniższej tabelce, w której pokazujemy funkcje, którymi różnią się modele Samsunga (wnioski poniżej).

 

Model Czujniki Wskaźnik pyłów Sterowanie Wi-Fi Wskaźnik filtra
Samsung AX34/AX40 Pyłów PM10 i gazów Kolory Brak Informacja o zużyciu
Samsung AX60/AX90/AX47 Laserowy pyłów i gazów PM1.0, PM2.5, PM10 Tak
+ Bixby (sterowanie głosem)
Pasek postępu zużycia 

 

W mniejszych modelach nie znajdziemy wskaźnika poziomu pyłów. Inaczej sprawa wygląda w pozostałych modelach – wyświetlacz informuje o poziomie pyłów PM1.0/2.5/10. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wskazywanie poziomu PM1.0, co jest innowacyjnym rozwiązaniem.

 

Model AX34 i AX40 nie mają możliwości sterowania przez Wi-Fi i to jest minusem względem pozostałych trzech modeli. Aplikacja SmartThings (do modeli 47, 60 i 90) pozwala na pełną obsługę urządzenia. Co więcej, możesz wydawać komendy głosowe, na które będzie reagował oczyszczacz. Brakuje na ten moment obsługi języka polskiego, ale mamy 8 języków do wyboru (brytyjski angielski, amerykański angielski, koreański, chiński, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski).

 

Informacja o filtrach jest również lepsza w modelach AX60 i AX90. W słabszych mamy informację o konieczności wymiany filtra, natomiast w mocniejszych modelach jest pasek postępu zużycia filtrów (z poziomu aplikacji).

 

Wszystkie modele zostały wyposażone w 4-kolorowy wyświetlacz informujący o jakości powietrza. Mają również 3 prędkości wentylatora oraz tryby automatyczny i nocny. Kolejne funkcje, jakie znajdziemy w prawie każdym oczyszczaczu Samsunga to timer, blokada dziecięca oraz podświetlenie panelu, które możemy wyłączyć.

 

Trochę gorzej sprawa wygląda w przypadku Samsung AX34R3020WW, ponieważ z funkcji dodatkowych nie ma on timera oraz podświetlenia panelu. Dlatego też jest trochę tańszy od AX40, który ma większą powierzchnię oczyszczania oraz lepsze funkcje dodatkowe.

 

Podsumowanie

Oczyszczacze z logiem Samsunga są bardzo dobrymi urządzeniami. Oferują świetne parametry i cechują się atrakcyjną ceną. W tej kategorii cenowej nie znajdziemy lepszego sprzętu, jeśli nie szukamy rozwiązań z nawilżaniem. Warto sprawdzić jak wypadły w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza. Pamiętajmy, że ranking nie jest sponsorowany, a oceniamy realnie, biorąc pod uwagę najważniejsze parametry. Co więcej, każdy sam może zmieniać parametry brane pod uwagę, aby znaleźć swój najlepszy model.

 

Cena najmniejszego modelu jest dużo niższa od AX60, ale jest to uzasadnione. Nie tylko wydajność, ale również wyposażenie jest znacznie uboższe. Idealnym kompromisem będzie wybór średniego modelu AX60, który oferuje nie tylko większą wydajność, ale również jest znacznie lepiej wyposażony od AX34 i AX40. W 90% polskich domów potencjał AX90 nie będzie w pełni wykorzystany, tym bardziej warto zainteresowac się AX60 (od AX90 różni się praktycznie tylko niższym CADR i gabarytami, jest też troszkę cichszy).

 

Zrozumiała jest wyższa cena Samsunga AX47, którego produkcja jest znacznie droższa od pozostałych modeli. Model miał premierę w drugiej połowie listopada 2019 roku. Czy znajdzie swoich odbiorców? Pewnie tak, ale producent bardziej pokazuje swoje możliwości. Na pewno model wyróżnia się na tle innych oczyszczaczy i zasługuje na uznanie.

 

Na korzyść AX40 – modelu z grzybkiem przemawia oryginalny wygląd, więc znajdzie on również swoich odbiorców. Jest to bowiem dobry sprzęt do oczyszczania małych pomieszczeń. Jeśli nie zależy Ci np. na sterowaniu online, to warto się zastanowić nad zakupem Samsunga AX40.

 

Samsung AX90 kosztuje sporo więcej od mniejszego odpowiednika. Jeśli potrzebujesz oczyszczacza do bardzo dużego pomieszczenia lub narażonego na dym papierosowy, to warto dopłacić.

 

Warto także wspomnieć o oznaczeniach produktów, które oryginalnie (w Korei) były inne, ale wciąż znajdują się na pudełkach. Na przykład model AX40 oryginalnie miał oznaczenie AX3300. Uspokajamy, że to te same produkty, zmiana oznaczeń miała na celu nawiązanie nazwą do wydajności np. AX40 (zamiast AX3300) oczyści 40 m2, AX60 to już 60 m2.

 

Aktualna nazwa Stary symbol
Samsung AX34R3020WW Samsung AX3000
Samsung AX40R3030WM Samsung AX3300
Samsung AX60R5080WD Samsung AX5500K
Samsung AX90R7080WD Samsung AX7500K
Samsung AX47R9080SS Samsung AX9500 (Cube)

 

Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcamy w dyskusji w komentarzach.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.