Seniorzy i osoby powyżej 50. roku życia to osoby szczególnie narażone na powikłania zdrowotne wynikające z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Nierzadko zmagają się oni z chorobami układu sercowo-naczyniowego, które mogą wyraźnie nasilić się na skutek długiej ekspozycji na smog. Jako że niezwykle istotna jest efektywna walka z nim, przedstawiamy najlepsze oczyszczacze powietrza dla seniorów. Dzięki nim zatroszczą się o swoje zdrowie jeszcze lepiej niż dotychczas.
Oczyszczacze powietrza dla seniorów to skuteczne wsparcie przed zagrożeniami, które niosą w sobie zanieczyszczenia powietrza. Wpływ na ich zdrowie bowiem może mieć nie tylko smog, czyli mikroskopijne pyły PM2.5 czy PM10. Negatywne skutki wywołują również rakotwórcze gazy, w tym benzo(a)piren, którego głównego źródła także należy upatrywać się w niskiej emisji. Oprócz tego szkodliwe są też m.in. wirusy, bakterie czy roztocza. Wszystkie z nich natomiast jest w stanie zatrzymać dobrze dobrane urządzenie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak smog wpływa na zdrowie osób starszych. Podpowiadamy w nim również, jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla seniorów i przedstawiamy sprawdzone modele.
Podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiochirurgicznego, która odbyła się w 2016 roku, na podstawie badań sytuacji w aglomeracji śląskiej przedstawiono następujące informacje:
Od kilku lat informacje przekazywane przez Europejską Agencję Środowiska nie zmieniają się za bardzo – Polska wciąż jest w czołówce państw UE o najwyższych wskaźnikach zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem jedną z najbardziej narażonych na jego negatywne oddziaływanie grup społecznych są osoby starsze, co nabiera nowego znaczenia, jeśli uwzględnimy również fakt, że współczesne społeczeństwo ma tendencję starzejącą. Jeśli więc chcemy zatroszczyć się o zdrowie swoich dziadków czy rodziców, powinniśmy postawić na sprawdzone oczyszczacze powietrza dla seniorów. Zanim jednak przejdziemy do samych urządzeń, chcemy przypomnieć, jak smog wpływa na zdrowie osób starszych - pozwoli nam to dokładniej zrozumieć korzyści wynikające z posiadania sprzętu z filtrem HEPA.
Już kilka lat temu podczas konferencji Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (konferencji naukowej dla kardiologów interwencyjnych) polscy naukowcy z American Heart of Poland S.A. zaprezentowali wyniki badań prezentujące wzrost liczby zawałów serca w regionach szczególnie zanieczyszczonych. Analizowali negatywny wpływ pyłów PM2.5 i PM10 oraz dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Wykazali w swoich obserwacjach, że największa liczba zawałów ma miejsce w dniu występowania wysokiego zanieczyszczenia i dzień później. Zdaniem autorów badań, smog powinien być traktowany jako czynnik ryzyka zawału serca.
Zanieczyszczone powietrze, w składzie którego występują m.in. pyły PM2.5 i PM10 oraz tlenki siarki, tlenki azotu czy ozonu, jest sporym obciążeniem dla serca. Konsekwencje widać w przeprowadzonym przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego (pod kierownictwem prof. Tomasza J. Guzika oraz prof. Andrzeja Wysokińskiego) badaniu, w którym porównywali zdrowie mieszkańców dwóch miast: Krakowa i Lublina. Nawet młode i pozornie zdrowe osoby z Krakowa, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest wyższy, wykazywały m.in. podwyższone ciśnienie krwi, podwyższone wskaźniki związków świadczących o stanie zapalnym w ich organizmie (CRP, fibrynogen, homocysteina), które zwiększają ryzyko zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe.
Smog w dużej mierze składa się z substancji o właściwościach rakotwórczych. Według danych z raportu WHO, to właśnie smog odpowiada za ok. 15% wszystkich nowotworów płuc. Warto również zauważyć, że kancerogeny wziewne (czynniki rakotwórcze) mogą przyczyniać się do rozwoju m.in. nowotworów krtani, gardła, pęcherza moczowego czy nerek.
Dlaczego tak ważne są oczyszczacze powietrza dla seniorów? Należy pamiętać, że czynnikiem ryzyka w przypadku zapadalności na raka jest nie tylko ekspozycja na zanieczyszczenia, ale także podatność na ich działanie. Tymczasem wraz z wiekiem dochodzi do istotnego obniżenia odporności organizmu na skutek nieuniknionych zmian w układach hormonalnym i immunologicznym. W płucach seniorów zmniejsza się również ruchliwość rzęsek, które filtrują część zanieczyszczeń docierających wraz z powietrzem, przez co szybciej mogą pojawić się kaszel czy świszczący, skrócony oddech.
Należy podkreślić, że smog jest odpowiedzialny nie tylko za pojawienie się nowych chorób, ale także rozwój tych już istniejących – zwłaszcza z zakresu schorzeń dotykających układ oddechowy. Największym problemem okazuje się przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), na którą choruje blisko 50% osób w starszym wieku. Okazuje się, że smog jest jedną z głównych przyczyn zwiększonej ilości zgonów związanej z nią. Co więcej, wpływa negatywnie na rozwój astmy oskrzelowej, ta zaś może stać się powodem zmian w oskrzelach.
Zanieczyszczenia powietrza uszkadzają również układ nerwowy. Potwierdziła to m.in. wydana w 2018 roku książka “Smog: konsekwencje zdrowotne zanieczyszczeń powietrza” (Henryk Mazurek, Wyd. Lek. PZWL). Badacze wykazali związek pomiędzy wdychaniem smogu a zwiększonym ryzykiem występowania Alzheimera, Parkinsona i innych chorób neurodegeneracyjnych. Zaobserwowano także uszkodzenia zaburzające działanie układu nerwowego, których pierwszymi objawami są m.in. problemy z koncentracją czy osłabienie pamięci.
Decydując się na oczyszczacz powietrza dla seniora, musimy pamiętać, że model ma być nie tylko skuteczny, ale również wygodny w użytkowaniu. To bardzo ważne, by starsza osoba nie musiała godzinami uczyć się jego obsługi. Wciąż jeszcze zdarza się, że osoby 65+ nie są już otwarte na poznawanie nowoczesnych technologii i wtedy liczy się to, by oczyszczacz działał niemal bez ich ingerencji.
Co wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza dla seniora?
Mówiąc o seniorach, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka faktów. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i żyjemy w czasach cyfryzacji, która nie ominęła sporej liczby osób starszych. Nowoczesny tryb życia dotyczy więc również sporej części społeczeństwa w wieku 50+ czy nawet 60+ – wielu z nich doskonale operuje komputerami, odnajduje się w Internecie czy obsługuje najnowsze wersje smartfonów. Co istotne, coraz więcej z nich jest gotowa uczyć się nowych technologii – by nie doznać wykluczenia, są otwarci na nowości technologiczne.
Przeglądając oczyszczacze powietrza dla seniorów, nie możemy więc jednoznacznie określić, że urządzenia mają być pozbawione modułu Wi-Fi czy jakichkolwiek unowocześnień. Intuicyjna obsługa może odbywać się na wiele sposobów i jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego – wyłącznie wiek nie definiuje naszych potrzeb czy predyspozycji.
Jaki oczyszczacz dla seniora wybrać? Z naszego asortymentu wybraliśmy 8 propozycji, które mogą spełniać wasze potrzeby.
W pierwszej kolejności polecamy oczyszczacz powietrza Sharp UA-PF40E-W, który sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 30 m². Cechuje go nie tylko duży przepływ powietrza (do 240 m³/h), ale przede wszystkim obecność wysokiej klasy filtra HEPA H13 i przebadanej jonizacji Plasmacluster. Znajdziemy w nim również węgiel aktywny, a więc urządzenie kompleksowo zadba o jakość powietrza w domu starszych osób.
Co istotne, oczyszczacz powietrza Sharp UA-PF40E-W działa bardzo cicho – już od 21 dB, więc może pojawić się zarówno w salonie, jak i sypialni. Na uwagę zasługuje także niski pobór energii, który nie wpłynie w odczuwalny sposób na domowy budżet seniora. Zastosowane w nim filtry cechuje długa żywotność, a brak typowej dla tego producenta funkcji nawilżania sprawia, że urządzenie jest niezwykle łatwe w obsłudze. Niewątpliwą zaletą oczyszczacza jest jego niska cena – za urządzenie zapłacisz bowiem jedynie 999 zł.
Dobry oczyszczacz powietrza dla seniora to również nieco większy odpowiednik opisywanego wcześniej modelu – Sharp UA-PG50E-W. Urządzenie cechuje przepływ powietrza na poziomie do 306 m³/h, przez co sprawdza się w większych pomieszczeniach – nawet do 40 m². System filtracyjny obejmuje w nim filtr węglowy, filtr HEPA H13 oraz jonizator Plasmacluster, więc możemy być spokojni – oczyszczacz usunie większość pojawiających się zanieczyszczeń oraz wirusy. Co istotne, w większym modelu pojawił się (obok czujnika pyłów) również czujnik zapachów.
Należy podkreślić, że oczyszczacz Sharp UA-PG50E-W jest zaledwie 100 zł droższy od swojego mniejszego odpowiednika. Pracuje z minimalnie wyższą głośnością (od 23 dB) i również nie wykazuje dużego wpływu na rachunek za energię.
Kolejny polecany przez nas oczyszczacz dla seniorów to Coway Classic – niezwykle proste w obsłudze urządzenie przeznaczone do równie dużych pomieszczeń co poprzednik (przepływ powietrza do 300 m³/h, obszar działania do 40 m²). Jest wyposażony w precyzyjny laserowy czujnik pyłów PM2.5, dzięki którym po uruchomieniu pracuje automatycznie. Znajdziesz w nim 3-stopniową filtrację, w której wykorzystuje filtr wstępny, węgiel aktywny i HEPA E12.
Oczyszczacz powietrza Coway Classic cechują nade wszystko korzystna cena oraz niskie zużycie energii i długa żywotność filtrów, dzięki którym nie generuje wysokich kosztów użytkowania. Należy również podkreślić, że urządzenie jest bardzo ciche – na najwyższych obrotach jego głośność sięga 47,4 dB, a silnik pracuje w częstotliwości tzw. białego szumu, dzięki temu nie odczuwamy dyskomfortu podczas jego pracy.
Gdy przeglądasz oczyszczacze powietrza dla seniorów, interesującą propozycją może okazać się również Coway Mini Storm. To niewielkie gabarytowo, ale mocne urządzenie, które można stosować w pomieszczeniach o powierzchni aż 50 m². Oferuje 3-stopniową filtrację, jednak w przeciwieństwie do poprzednika od tego samego producenta został wyposażony w wysokiej klasy filtr Green True HEPA. Również posiada laserowy czujnik pyłów PM2.5, który umożliwia wygodną pracę automatyczną.
Oczyszczacz powietrza Coway Mini Storm zasługuje na uwagę również ze względu na 2 wyloty powietrza oraz dodatkowe tryby:
Propozycją, która łączy w sobie naprawdę atrakcyjną cenę i skuteczność działania, jest oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact. Wybierając go, zyskujemy 3-stopniową filtrację powietrza wykorzystującą wysokiej klasy filtr True HEPA, którą wspiera jonizacja PlasmaWave. Co istotne dla seniorów, urządzenie oferuje praktyczny tryb automatyczny oraz wygodny tryb nocny. To oczyszczacz przeznaczony do mniejszych i średnich pomieszczeń – sprawdzi się na powierzchni do 30 m².
Oczyszczacz Winix Zero Compact jest bardzo estetyczny, mały i cichy. Pobiera również rozsądne ilości prądu. To wygodne i ekonomiczne urządzenie, które bez trudu obsłużą również osoby w podeszłym wieku.
Dobry oczyszczacz dla seniora to również “większy brat” opisywanego powyżej modelu – Winix Zero. Jest naprawdę tani, a mimo to oferuje bardzo duży przepływ powietrza pozwalający na efektywną pracę w pomieszczeniach o powierzchni do 55 m². Dzięki zastosowanej 3-etapowej filtracji (z węglem aktywnym i filtrem HEPA H13) i dodatkowemu wsparciu jonizacji PlasmaWave zyskujemy pewność, że urządzenie poradzi sobie zarówno ze smogiem, jak i zanieczyszczeniami gazowymi. Co istotne, czujnik pyłów PM2.5 sprawi, że na zanieczyszczenia zareaguje automatycznie – seniorzy nie muszą martwić się koniecznością zmiany ustawień.
Oczyszczacz powietrza Winix Zero, mimo dość dużej wydajności, nie wykazuje dużego zużycia energii – szacujemy, że jej średni miesięczny koszt to 17 zł. Urządzenie jest też względnie ciche, pracuje bowiem od 27 dB.
Po Blueair Blue 3210 warto sięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy szukasz oczyszczacz dla seniora łączący w sobie niską cenę, wysoką skuteczność i optymalne parametry. W cenie 649 zł otrzymujesz bowiem urządzenie przeznaczone do powierzchni 28 m², które zapewnia 3-stopniową filtrację z wykorzystaniem filtra węglowego i HEPA o właściwościach odpowiadających klasie H13. Co istotne, może pracować w pełni automatycznie, wykorzystując dane pochodzące z czujnika cząstek stałych PM2.5.
Co istotne, rekomendowany przez nas oczyszczacz Blueair Blue 3210 pracuje niezwykle cicho – już od 18 dB, czyli ciszej niż szept. Należy podkreślić, że jego obsługa odbywa się za pomocą jednego przycisku! Nie ulega wątpliwości, że każdy da sobie z nią radę. Na uwagę zasługuje również niski pobór energii (2-10 W). Jedynym minusem jest krótka żywotność filtrów, które należy wymieniać co ok. 6 miesięcy.
Blueair Blue 3410 to większy odpowiednik wspomnianego Blue 3210. To urządzenie przeznaczone do powierzchni sięgającej nawet 60 m²! Filtracja powietrza odbywa się tu przy użyciu filtra węglowego i warstwy HEPA odpowiadającej klasie H13, która jednocześnie pozwala na zachowanie niższego poboru energii i cichszej pracy. W tym modelu również pojawia się czujnik pyłów PM2.5 pozwalający na pracę automatyczną, poza tym użytkownik może uruchomić tryb nocny lub boost, dzięki któremu zanieczyszczenia zostaną szybko usunięte.
Jednocześnie należy podkreślić, że oczyszczacz powietrza Blueair Blue 3410 również obsługuje się za pomocą zaledwie 1 przycisku. Urządzenie jest też bardzo ciche – pracuje już od 23 dB, a niski pobór energii (3-35 W) nie jest odczuwalny w wysokości rachunków za prąd. Żywotność filtrów wynosi także 6 miesięcy.
Proponując wam oczyszczacze powietrza dla seniorów, nie możemy zapomnieć, że część osób starszych ze względu na swój stan zdrowia przebywa w specjalnych ośrodkach. Mają w nich zapewnioną opiekę medyczną przez 24 godziny na dobę. Aby kompleksowo zatroszczyć się o ich kondycję, warto również pomyśleć o usuwaniu gromadzących się w tych wnętrzach zanieczyszczeń. W naszej ofercie znajdziesz również profesjonalne oczyszczacze powietrza dla domów opieki – Fellowes AeraMax Pro.
Urządzenia Fellowes AeraMax Pro to oczyszczacze do montażu na ścianie (choć poszczególne modele dają również możliwość ustawienia na stojaku), które mają przeznaczenie komercyjne. Wyróżnia je bardzo wysoki przepływ powietrza, dzięki czemu są w stanie kilkukrotnie zupełnie je wymienić także w pomieszczeniach o dużej kubaturze. To sprawia, że doskonale sprawdzają się w placówkach medycznych czy domach pomocy – wszędzie tam, gdzie w jednym czasie przebywa spora liczba osób. Więcej o oczyszczaczach Fellowes przeczytasz w naszym artykule “Najlepsze oczyszczacze do pomieszczeń publicznych”.
Ochrona zdrowia bliskich nam osób to nasz priorytet – dlatego decydujemy się na oczyszczacze powietrza dla seniorów. Dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jakie urządzenie wybrać, by zabezpieczało przed negatywnym wpływem szkodliwego smogu i zanieczyszczeń gazowych.