10 pytań, które pomogą Ci wybrać najlepszy nawilżacz powietrza.

Stoisz przed wyzwaniem zakupu pierwszego nawilżacza powietrza? Przygotowaliśmy zestawienie 10 pytań, na które odpowiedzi pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj nawilżacza powietrza.

Nawilżacz powietrza w domu
Sprawdź, jakie czynniki powinieneś uwzględnić przy wyborze nawilżacza powietrza

1. Jak wybrać optymalną wydajność nawilżacza?

Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie, wymaga zastanowienia się także nad poniższymi pytaniami:

  • Czy nawilżacz ma pracować tylko w jednym pomieszczeniu?
  • Jaka jest powierzchnia/kubatura pomieszczenia, w którym ma pracować nawilżacz?
  • Czy wybrać nawilżacz o większej, czy mniejszej wydajności?

Tak naprawdę określenie wielkości powierzchni, a bardziej nawet kubatury pomieszczenia, w której ma pracować nawilżacz, jest punktem wyjścia dla dokonania właściwego wyboru. Jeżeli planujemy, że będziemy z jednego nawilżacza korzystać w kilku różnych pomieszczeniach, także warto przemyśleć, jaki nawilżacz sprawdzi się najlepiej. Otóż w przypadku nawilżaczy powietrza, nie działa zasada, że im większa wydajność, tym lepiej. Oczywiście warto kupić urządzenie odznaczające się bardzo dobrą wydajnością, ale adekwatną do powierzchni, w której nawilżacz ma pracować. Jeśli kupimy urządzenie, które dedykowane jest do kilku razy większej powierzchni niż ta, na której rzeczywiście pracuje, wówczas może pojawić się problem zbyt dużej ilości pary wodnej w pomieszczeniu. Jeśli więc już mamy dużo wydajniejszy, niż tego realnie potrzebujemy, dobrze byłoby, gdyby urządzenie było wyposażone w regulację intensywności pracy. Wtedy urządzenie mogłoby pracować na niższej intensywności. Z naszej perspektywy wydajność nawilżacza powietrza to jeden z najważniejszych parametrów, którym należy się kierować przy wyborze optymalnego modelu. Sprawdź także inne parametry techniczne nawilżaczy.

 

2. Nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania, czy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania? – co wybrać?

Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza – niektórzy producenci nawilżaczy powietrza stosują ciekawy zabieg marketingowy, wskazując, że polecany przez nich nawilżacz powietrza wyposażony jest także w filtry oczyszczające powietrze. Czy jednak nawilżacze usuną z powietrza wszystkie zanieczyszczenia, a więc kurz, sierść, włosy, okruchy, bakterie, zarodniki grzybów, gazy (benzen, etylobenzen), formaldehyd oraz zanieczyszczenia mechaniczne (w tym także składniki smogu PM2,5 oraz PM10)? Tutaj musimy powiedzieć sobie wyraźnie, że nawilżacze powietrza nigdy nie osiągną takich wyników w zakresie skuteczności usuwania zanieczyszczeń, jak oczyszczacze powietrza.

 

Zasada jest więc taka, jeżeli chcesz mieć nawilżone i czyste powietrze pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2,5 wybierz oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Alternatywne rozwiązanie, a więc nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania nie poradzi sobie z usunięciem tak dużej liczby zanieczyszczeń co nawilżacz. Jeżeli w nawilżaczu powietrza zastosowano filtry, to są to najczęściej filtry wstępne lub maty ewaporacyjne, które zbierają największe zanieczyszczenia (kurz, sierść, włosy). Na rynku dostępne są pojedyncze modele wyposażone w filtry HEPA, które są zdolne do usuwania najmniejszych zanieczyszczeń, jednak urządzenia te są bardzo drogie.

 

3. Czy jesteś alergikiem? Czy Twój układ oddechowy lub odpornościowy jest osłabiony?

Jeżeli cierpisz na alergie wziewne lub też na Twojej skórze pojawiają się często reakcje alergiczne, wówczas warto rozejrzeć się za odpowiednim modelem nawilżacza. Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy powietrze jest bardzo przesuszone, a poziom wilgotności powietrza dochodzi do niskiego poziomu 30%. W takich warunkach drobinki kurzu oraz alergeny z łatwością unoszą się w powietrzu i szybko dostają się do naszych dróg oddechowych. Przeczytaj więcej o nawilżaczach powietrza dla alergików.

 

Pamiętaj także, że dzieci, a zwłaszcza noworodki i niemowlęta bardzo źle znoszą przesuszone powietrze. U małych dzieci układ oddechowy jest dużo mniej odporny na infekcje, a choroby przebyte w wieku dziecięcym mogą pozostawiać nieodwracalne zmiany. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza dla dziecka, który mógłby pracować w pokoju dziecięcym zarówno podczas snu dziecka, jak i zabawy dbając o komfort oddychania malucha.

 

4. Czy masz w domu zwierzęta?

Zwierzęta także źle znoszą przesuszone powietrze. Jednak przy wyborze nawilżacza powietrza, musimy wziąć pod uwagę fakt, że mają dużo dokładniejszy słuch od człowieka. Dlatego nie każdy typ nawilżacza powietrza będzie dla nich bezpieczny. Wytwarzane przez nawilżacz ultradźwięki mogą być dla nich bardzo uciążliwe. 

 

Zdolność do słyszenia szerszego zakresu dźwięków u zwierząt jest uzasadniona ewolucyjnie. Poszczególne gatunki zwierząt wrażliwe są na takie zakresy dźwięków, które zapewnią im przetrwanie. Przykładowo koty słyszą dźwięki o częstotliwości nawet 5000 – 10000 wyższe od psów, ponieważ ich słuch musi odbierać niesłyszalne dla ludzkiego ucha przenikliwe piski gryzoni (myszy, szczurów) ukrytych w norkach. Wrażliwość na wysokie dźwięki sprawia, że odgłos dużej liczby urządzeń pracujących w naszych mieszkaniach jest bardzo uciążliwa dla zwierząt. Dla zwierząt domowych bardzo trudnym doświadczeniem może być także korzystanie z niektórych urządzeń.

 

Ultradźwięki to nic innego jak fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Jednak wiele gatunków zwierząt ma zdolność do słyszenia określonego zakresu fal ultradźwiękowych. Dlatego też, jeżeli zdecydujemy się na zakup nawilżacza ultradźwiękowego, musimy mieć świadomość, że nasze zwierzęta domowe będą narażone na długotrwały odbiór dźwięków, co może być dla nich bardzo męczące. A to w dłuższej perspektywie może wywoływać u nich stany rozdrażnienia, zmęczenia, agresji. Jeżeli wybierzemy nawilżacz o wyjątkowo wysokim zakresie fal, długotrwałe działanie nawilżacza może wywoływać nawet ból.

 

Jeżeli więc masz w domu zwierzaki, w pierwszej kolejności powinna zainteresować Cię oferta nawilżaczy ewaporacyjnych oraz parowych. Przeczytaj więcej o nawilżaczach powietrza bezpiecznych dla zwierząt.

 

5. Kiedy będziesz korzystał z nawilżacza powietrza? Tylko zimą? A może planujesz korzystać z nawilżacza cały rok?

Jeżeli kupujesz zakup nawilżacza z myślą o tym, że będzie on pracował wyłącznie zimą, warto kupić nawilżacz, który generuje ciepłą mgiełkę. Takie rozwiązanie znajdziesz w nawilżaczach parowych oraz wybranych nawilżaczach ultradźwiękowych.

 

Z kolei, jeżeli planujesz korzystać także z nawilżacza latem, warto kupić nawilżacz, który wytwarza zimną mgiełkę przynoszącą przyjemne uczucie bryzy (nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe).

 

6. Czy warto wybrać nawilżacz z funkcją aromaterapii?

Aromaterapia w nawilżaczach to funkcja przydatna dla osób, które lubią zapachy. Poszczególne typy olejków mogą zawierać właściwości rozluźniające. Jeżeli chciałbyś, aby w Twoim mieszkaniu równocześnie z nawilżonym powietrzem rozprowadzane były ładne zapachy, warto poszukać modelu, do którego producent rekomenduje użycie olejków zapachowych. Aromaterapia z pewnością może być dodatkową funkcjonalnością, nie warto jednak kierować się nią jako główne kryterium wyboru. Pamiętaj jednak, że nieodpowiednio wybrane olejki stosowane do aromaterapii mogą wywołać reakcje alergiczne. Przeczytaj nasz artykuł nawilżacz powietrza do aromaterapii.

 

7. Czy jonizacja powietrza w nawilżaczu rzeczywiście działa? Czy warto kupować nawilżacze z jonizacją?

Dobrej jakości jonizatory powietrza to najczęściej urządzenia, które kupujemy samodzielnie lub w pakiecie z oczyszczaczem powietrza. Przykładowo oczyszczacze Sharp wyposażone są w technologię jonizacji Plasmacluster, która jest zaczerpnięta z natury i zapewnia równowagę jonową. W przypadku nawilżaczy powietrza musimy być ostrożni. Zasadniczo możemy spotkać się z dwoma typami jonizacji. Nawilżacze, które wyposażone są w specjalne wkłady, które mają za zadanie jonizację wody. W takim przypadku wrzuca się do pojemnika z wodą specjalnej jonizujące kostki, które uwalniają jony srebra i chloru o właściwościach antybakteryjnych i docelowo jonizują wodę. Z kolei drugi typ nawilżaczy z jonizacją to te, które wyposażone są w generator jonów ujemnych. Takie nawilżacze neutralizują jony dodatnie generowane przez urządzenia elektryczne i poprawiają jakość powietrza. Zasadniczo jednak pamiętajmy, że dobrze działająca jonizacja powietrza to funkcjonalność, która znacznie podnosi cenę nawilżacza. Producenci tańszych modeli często używają jonizacji jako chwytu marketingowego. A tak naprawdę wrzucona do wody kostka „jonizująca” nie wpływa realnie na uzyskanie równowagi jonowej w powietrzu. Jeśli bardzo zależy nam na wyborze urządzenia, które będzie w sobie łączyło funkcję nawilżania i jonizacji, wybierajmy urządzenia, które posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające skuteczność jonizacji powietrza. Obiektywnie jednak patrząc na rynek nawilżaczy powietrza, musimy stwierdzić, że modele z dobrze działającą jonizacją powietrza znajdują się w zdecydowanej mniejszości.

 

Zobacz, jaki wybrać nawilżacz powietrza z jonizacją

 

8. Czy hałas nawilżacza będzie Ci przeszkadzał?

Mechanizm działania nawilżacza wpływa na jego głośność. Występują jednak duże różnice w poziomach głośności u konkretnych producentów. Zasadniczo najcichsze są nawilżacze parowe. Jesteśmy jednak w stanie znaleźć duży wybór bardzo cichych nawilżaczy powietrza w grupie nawilżaczy ultradźwiękowych.

 

Jeżeli szukasz nawilżacza, który będzie ustawiony w sypialni lub miejscu pracy, nie łódź się, że głośny nawilżacz nie będzie Ci przeszkadzał. Być może będziesz w stanie zaakceptować jego głośną pracę przez pierwsze minuty, godziny, jednak w dłuższej perspektywie czasu hałas dobiegający z urządzenia będzie ogromnie uciążliwy lub nawet nie do zaakceptowania.

 

Pamiętaj, że nawet jeżeli siedzisz w teoretycznie cichym biurze, to kumulacja kilku typowych dla pracy biurowych dźwięków (pracujący komputer i drukarka, telefon, rozmowy z Klientami, czajnik czy radio) może być uciążliwa dla ucha. Dlatego jeśli szukasz nawilżacza do biura, wybierz urządzenie które można ustawić w kilku trybach pracy (w tym w trybie ultra cichej pracy).

 

Zobacz, jaki wybrać nawilżacz powietrza do sypialni

 

9. Gdzie chcesz postawić nawilżacz? Czy masz miejsce na postawienie dużego urządzenia?

Zanim wybierzesz nawilżacz przemyśl dokładnie, gdzie go ustawisz. Może się okazać, że w danej przestrzeni nie będziesz mógł ustawić każdego typu nawilżacza:

  • Nawilżacz parowy może wytwarzać gorącą parę, dlatego nie może być ustawiony w miejscu bezpośredniego kontaktu dzieci, czy zwierząt domowych.
  • Wywiew pary nie powinien być ustawiony bezpośrednio na meble oraz sprzęty elektryczne. Dlatego przemyśl, czy nie musisz wybrać urządzenia, które ma opcję regulowania kierunku wywiewu pary.
  • Jeśli dysponujesz tylko niewielkim miejscem na półce, gdzie planujesz postawić nawilżacz, wówczas nie będziesz mógł pozwolić sobie na zakup oczyszczacza parowego z dużym zbiornikiem na wodę. W takim przypadku warto rozważyć zakup nawilżacza ultradźwiękowego, które najczęściej mają niewielkie rozmiary.

 

Jeżeli szukasz urządzenia, które nie będzie wymagało od Ciebie częstego zaangażowania, to wybierz model wyposażony w duży pojemnik na wodę. Bardzo praktyczna może okazać się dla Ciebie także funkcja automatycznego czyszczenia. Zanim kupisz oczyszczacz, sprawdź, w jaki sposób wymienia się w nim wodę, a także, czy jest opcja szybkiego czyszczenia urządzenia. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zakupiony przez Ciebie model nawilżacza będzie pracował nieprzerwanie, bez konieczności częstego zaangażowania z Twojej strony. Warto zapoznać się także z najważniejszymi zasadami korzystania z nawilżaczy, dzięki którym lepiej zrozumiemy, jak działają nawilżacze oraz w jakich warunkach pracują optymalnie.

 

10. Czy w pomieszczeniu pracuje także klimatyzator?

Suche powietrze kojarzy się nam głównie z okresem grzewczym. Warto więc podkreślić, że suche powietrze powstaje także często w gorące dni w pomieszczeniach, w których przez długie godziny pracuje klimatyzacja. Tym samym nawilżacz powietrza w wielu miejscach powinien pracować nie tylko zimą, ale też latem. Mechanizm działania klimatyzatorów poniekąd wymusza osuszanie powietrza. Aby schłodzić ciepłe powietrze, musi ono mieć kontakt z zimną powierzchnią parownika. W procesie skraplania pary wodnej na powierzchni wymiennika ciepła zachodzi zatem osuszanie wilgotnego powietrza.

 

Zanim jednak włączysz nawilżacz, sprawdź w jakim trybie pracy włączony jest klimatyzator. Nowoczesne modele klimatyzatorów wyposażone są w technologie filtracji, które zapewniają czyste i nawilżone powietrze przez cały rok.

 

Jakich producentów nawilżaczy polecamy?

Nie wiesz jaki nawilżacz powietrza wybrać? Opinie naszych Klientów oraz parametry techniczne urządzeń pozwalają nam na wskazanie ofert kilku topowych na polskim rynku producentów, którym warto się przyjrzeć:

  • Nawilżacz powietrza Venta – sprzęt od tego niemieckiego producenta należy do najlepszych na świecie. Nawilżacze powietrza Venta wykorzystują specjalne dyski do swojej pracy, więc koszta obsługi są niskie. Modele tej firmy cechują się najwyższą jakością wykonania oraz bardzo niskim poziomem awaryjności.
  • Nawilżacz powietrza Philips – nawilżacze ewaporacyjne Philips wykorzystują technologię NanoCloud, która gwarantuje idealny poziom nawilżenia powietrza. Urządzenia odznaczają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu zyskały dużą popularność wśród naszych klientów.
  • Nawilżacz powietrza Stylies – szwajcarski producent oferuje wszystkie typy nawilżaczy – ultradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe. Poszczególne modele wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności i zasadniczo są tanie w eksploatacji. Urządzenia możemy zakupić w bardzo przystępnej cenie.
  • Nawilżacz powietrza Xiaomi – niewielka gama produktów, jednak zdecydowanie warto rozważyć zakup nawilżacza Xiaomi, jeżeli zależy nam na zdalnym sterowaniu urządzeniem. Nawilżacz Xiaomi osiąga bardzo dobre parametry techniczne, dlatego z pewnością jest to model wart polecenia.
  • Nawilżacz powietrza Klarta – polski producent oferujący nawilżacze w bardzo przystępnej cenie. Co ważne, modele są wyposażone w przydatne funkcje i cechują się ciekawym designem.
  • Nawilżacz powietrza Vestfrost – producent rodem z Danii słynący ze sprzętu AGD w stylu retro. Modele w ofercie mają na pokładzie jonizator oraz korzystają z technologii UV-C LED, co jest bardzo rzadkie wśród nawilżaczy powietrza.

Wybierz najlepszy nawilżacz powietrza dla siebie. Potrzebujesz pomocy w wyborze? Napisz do nas! Polecamy również zapoznanie się z naszym niesponsorowanym rankingiem nawilżaczy powietrza z jawnym wzorem dla każdego.

 

 

Zobacz również:

Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Wady i zalety

Okazuje się, że w wyniku grzania i ograniczenia wentylacji poziom wilgotności względnej spada poniżej 40%, co może być niebezpieczne dla zdrowia domowników! Nawilżacze powietrza pozwalają zapobiec nieprzyjemnym objawom i zapewnić nam spokojny sen, niezależnie od pory roku...

Nawilżacz powietrza do domu - polecane modele

Wilgotność powietrza jest niemal tak samo ważna dla funkcjonowania organizmu, jak stopień jego zanieczyszczenia. Kiedy utrzymanie jej na odpowiednim poziomie jest z jakichś powodów utrudnione, warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Poznaj modele, które najlepiej sprawdzą...

Zasady korzystania z nawilżaczy powietrza

Zastanawiasz się, jak uzyskać odpowiednią wilgotność powietrza w domu, bez uszczerbku na zdrowiu przejść przez sezon grzewczy lub załagodzić dolegliwości alergiczne? Skorzystaj z nawilżacza powietrza i oddychaj zdrowym powietrzem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.