Małe oczyszczacze powietrza - jaki wybrać?

Aby zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których często przebywamy, wcale nie potrzeba dużych inwestycji. Często zakup niewielkiego oczyszczacza może być wystarczającym rozwiązaniem. Jednak nie wszystkie urządzenia odznaczają się równą skutecznością. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.

Oczyszczacz powietrza mały
Poznaj najważniejsze parametry, funkcje i zalety małych oczyszczaczy

 

Małe oczyszczacze powietrza - dla kogo?

Zła jakość powietrza w mieszkaniu, domu lub biurze może stać się przyczyną schorzeń górnych dróg oddechowych oraz reakcji alergicznych. Niestety wietrzenie pomieszczeń nie likwiduje problemu... często wręcz go potęguje. Wraz z powietrzem z zewnątrz do naszych wnętrz mogą dostać się liczne zanieczyszczenia, m.in. szkodliwy dla zdrowia smog. Rozwiązaniem, które realnie pomoże nam poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest zakup oczyszczacza. Na rynku są dostępne urządzenia o różnych gabarytach i funkcjach. Dużą popularnością cieszą się modele kompaktowe – ze względu na swoją przystępną cenę i mobilność. Małe oczyszczacze powietrza idealnie wpasują się w niewielkie przestrzenie. Ich wymiary pozwalają na bezproblemowe przenoszenie między pokojami, a odpowiednio dobrana wydajność realnie eliminuje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w pomieszczeniu o konkretnym metrażu.

Mały oczyszczacz powietrza, czyli jaki?

Samo pojęcie “mały oczyszczacz” nie jest precyzyjne. Najczęściej stosujemy go do określenia urządzenia o niewielkich gabarytach. Ale to pojęcie często odnosimy też do maksymalnego metrażu, na którym oczyszczacz będzie działał w pełni wydajnie. Oczywiście mniejsza deklarowana powierzchnia najczęściej przekłada się na mniejsze wymiary sprzętu. Jednak porównując modele poszczególnych producentów, łatwo zauważymy różnicę w gabarytach urządzeń, nawet jeśli przeznaczone są one do podobnych powierzchni. Wynika ona z odmiennego designu czy innego systemu filtracji.

 

W tym poradniku skupimy się głównie na rekomendacjach dot. wyboru oczyszczaczy powietrza do małych powierzchni. Ale też porównamy wymiary przykładowych modeli, aby osoby szukające oczyszczaczy o małych rozmiarach z łatwością wybrały optymalny model do danej powierzchni. Biorąc pod uwagę fakt, że w ofercie topowych producentów znajdziemy produkty przeznaczone do metraży od 10 m2 do 180 m2, do grupy małych oczyszczaczy zaklasyfikujemy te do 10-25 m2.

 

Mówiąc o małych oczyszczaczach powietrza, nie sposób pominąć grupy produktów, którą my klasyfikujemy jako przenośne oczyszczacze. Są to zdecydowanie najmniejsze urządzenia w tym segmencie. Deklarowana przez producentów powierzchnia zamyka się najczęściej w kilku metrach kwadratowych. Niewielkich rozmiarów gabaryty pozwalają na swobodne przenoszenie i ustawienia urządzenia w dowolnym miejscu - na biurku czy w samochodzie. Jednak ze względu na trochę inną specyfikę ich działania, zalecenia dot. stosowania odkurzaczy przenośnych opisujemy w innym artykule.

Mały oczyszczacz powietrza na stoliku nocnym
Kompaktowy oczyszczacz to bardzo dobry wybór do sypialni

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się małe oczyszczacze?

Odpowiedź jest względnie prosta – w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Przy ograniczonej przestrzeni rozmiar urządzenia jest bardzo istotny. Wybierając mniejszy oczyszczacz, zyskamy więcej wolnego miejsca i łatwiej wkomponujemy go w wystrój wnętrza, nie zastawiając go.

 

Biorąc pod uwagę średni metraż pomieszczeń w naszych mieszkaniach (sypialni, pokojów dziecięcych), łatwo możemy wywnioskować, że małe oczyszczacze tak naprawdę będą doskonałym wyborem dla wielu pomieszczeń w naszych domach. Oczywiście kluczowe założenie jest takie, że oczyszczacz powietrza dobieramy do powierzchni konkretnego pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracowało, a nie do metrażu całego mieszkania.

 

 Poniżej zestawiliśmy przykładowe typy pomieszczeń, w których rekomendujemy je w szczególności.

  • sypialnia – w warunkach typowych polskich mieszkań, metraż pomieszczenia sypialnianego najczęściej zamyka się w 25 m2. Zapewnienie dobrej jakości powietrza przekłada się na lepszy sen. Nie będziemy musieli więcej obawiać się o zanieczyszczenia, które w szczególnie dużych ilościach dostają się do naszych mieszkań podczas otwierania okien w okresie smogowym. Kompaktowe oczyszczacze to idealny wybór dla alergików oraz wszystkich osób zmagających się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Urządzenia wykorzystują zaawansowane technologie, które wykrywają i neutralizują zanieczyszczenia różnej wielkości w niemal 100% – od kurzu, wirusów, alergenów, aż po pyły zawieszone PM2.5 i PM10, będące głównymi składnikami smogu.
  • pokój dziecięcy – oczyszczacze świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Urządzenia o niewielkich rozmiarach można postawić w takim miejscu, aby nie ograniczać przestrzeni zabaw najmłodszych. Kupując urządzenie z myślą o pokoju dziecięcym, warto wybrać model wyposażony w blokadę rodzicielską, dzięki której twoja pociecha nie będzie mogła samodzielnie zmienić konkretnych ustawień.
  • gabinet – zarówno ten domowy gabinet, jak i niewielkich rozmiarów pomieszczenie biurowe. Niskiej jakości powietrze pogarsza warunki pracy, obniża koncentrację i zmniejsza efektywność pracy. Oczyszczacz z technologią jonizacji z pewnością przyda się w pomieszczeniach, w których pracuje duża liczba urządzeń elektronicznych zaburzających równowagę jonową.

W przypadku wyżej wymienionych pomieszczeń najczęściej mamy do czynienia z pokojami o metrażach nieprzekraczających 25 m2. Jest to o tyle istotne, że mówimy o pomieszczeniach, które są zamykane, a więc występuje w nich zamknięty obieg powietrza. W takich warunkach możemy rozważyć zakup małego oczyszczacza powietrza i oczekiwać od niego skutecznej filtracji. Inaczej już sytuacja będzie wyglądała w salonie otwartym na kuchnię lub z otwartym wejściem do przedpokoju.

 

Decydując się na zakup oczyszczacza, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie – w jakim pomieszczeniu/pomieszczeniach planujesz z niego korzystać? Urządzenie nie będzie w stanie skutecznie oczyścić całego domu lub biura ze względu na przeszkody w postaci ścian, korytarzy i elementów wyposażenia, które zakłócają swobodną cyrkulację powietrza. Jeśli chcesz zapewnić lepsze warunki oddechowe w kilku pomieszczeniach, możesz wybrać jeden oczyszczacz, który będziesz przenosić między nimi. Dobrym rozwiązaniem może być też zakup większej liczby sprzętów, aby mogły pracować w tym samym czasie w różnych pokojach. Przeczytaj więcej na temat tego, jak dobrać oczyszczacz do domu i mieszkania.

 

Mając na uwadze właśnie tę zależność, producenci sprzętu AGD w ostatnim czasie bardzo mocno rozszerzyli ofertę oczyszczaczy o niewielkich rozmiarach. Wybór zbyt dużego urządzenia może wiązać się z wyższymi kosztami zakupu samego sprzętu (często nieuzasadnionymi) oraz większymi kosztami eksploatacji. Duży wybór małych oczyszczaczy pozwala swobodnie dopasować odpowiednie modele do wymagań konkretnych pomieszczeń, w których planujemy z nich korzystać.

Systemy filtracji w niewielkich oczyszczaczach powietrza

Kluczowym kryterium wyboru, poza wydajnością urządzenia, będzie skuteczność filtrów. Małe oczyszczacze powietrza oferują równie zaawansowane systemy filtracji, jak modele przeznaczone do większych powierzchni.

 

Mechanizmom filtracji radzimy w szczególności przyjrzeć się w przypadku oczyszczaczy nieznanych producentów oraz modeli z tzw. “niższej półki”. Sam fakt zastosowania podobnego systemu filtracji nie oznacza równej skuteczności dwóch modeli różnych producentów.

 

W skład typowego systemu filtracji wchodzą:

  • Filtr wstępny – oczyszcza powietrze z większych zabrudzeń i zabezpiecza pozostałe warstwy przed nadmierną eksploatacją. Wychwytuje duże pyły, kurz, włosy czy sierść zwierząt. Filtry wstępne wymagają regularnego czyszczenia, które przedłuża ich żywotność oraz wydajne działanie. Zwracajmy uwagę na powierzchnię filtra oraz trwałość materiału, z którego jest wykonany.
  • Filtr HEPA – oczyszcza powietrze z drobnych zanieczyszczeń o wielkości do 0,3 mikrona. Filtry HEPA skutecznie neutralizują pyły PM2.5 i PM10 – główne składniki smogu. Usuwają z powietrza także pyłki roślin, pleśń, grzyby i wirusy. Skuteczność filtra HEPA uzależniona jest od wielkości włókien (ich grubości i średnicy). Im większa powierzchnia zastosowanego filtra HEPA, tym dłuższa jego żywotność. Nie szukajmy na siłę filtrów HEPA o najwyższej klasie. Na potrzeby domowego oczyszczania powietrza zastosowanie filtrów klasy E12 jest w pełni wystarczające. Przeczytaj więcej o doborze optymalnej klasy filtrów HEPA w oczyszczaczach powietrza.
  • Filtr węglowy – warstwa zawierająca węgiel aktywny. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe dla zdrowia lotne związki organiczne pod postacią m.in. acetonu, benzopirenów czy terpenów. Te ostatnie występują najczęściej w środkach czystości, kosmetykach oraz dymie papierosowym. Skuteczność filtrów węglowych zastosowanych w oczyszczaczach zależy m.in. od wielkości i kształtu zastosowanych granulek węgla aktywnego. Na wydajność filtracji ma wpływ także konstrukcja obudowy, która powinna zapewniać optymalne rozłożenie granulek na powierzchni filtra.
System filtracji w oczyszczaczu powietrza Blueair
System filtracji w oczyszczaczu powietrza Blueair

Czym się kierować przy wyborze kompaktowego oczyszczacza powietrza?

Szukasz modelu o kompaktowych rozmiarach do domu, mieszkania lub biura? Przy wyborze konkretnego urządzenia, warto zwrócić uwagę na następujące parametry oczyszczaczy powietrza:

  • wydajność – jest określana za pomocą współczynnika CADR. Przedstawia on rzeczywistą objętość powietrza przefiltrowanego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Im wyższy wskaźnik, tym wydajność urządzenia jest lepsza,
  • gabaryty – jeśli kupujesz oczyszczacz powietrza z myślą, że będziesz korzystać z niego w różnych pomieszczeniach, koniecznie zwróć uwagę na jego wymiary i wagę. Dzięki niewielkim rozmiarom jego przenoszenie będzie bardziej komfortowe,
  • głośność – bardzo ważny parametr, jeśli chcemy umieścić urządzenie w pokoju dziecięcym, sypialni lub biurze. Na rynku są dostępne modele, które w najniższych trybach prędkości pracują na poziomie od 17 dB, ledwo słyszalnym dla ludzkiego ucha,
  • koszty eksploatacji – zwróć uwagę na cenę i żywotność filtrów oraz pobór energii elektrycznej przez urządzenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że dany oczyszczacz nie obciąży zbytnio twojego domowego budżetu,
  • dodatkowe funkcje – na rynku nie brakuje modeli, które oferują więcej niż tylko filtrację powietrza. Oczyszczacze z funkcją nawilżania skutecznie wychwytują zanieczyszczenia, ale również utrzymują prawidłową wilgotność w pomieszczeniu. Z kolei urządzenia z funkcją jonizacji idealnie sprawdzają się na przestrzeniach, w których znajduje się dużo sprzętów elektronicznych zakłócających równowagę jonową w powietrzu,
  • design – obecnie możesz wybierać z bardzo szerokiej oferty oczyszczaczy zróżnicowanych także pod względem designu. Estetyczny, minimalistyczny wygląd urządzeń sprawia, że doskonale wkomponują się w aranżację każdego wnętrza.

Kompaktowe modele są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą kompleksowo zadbać o jakość powietrza w swoim domu czy biurze. Większość urządzeń jest wyposażona w różne tryby gwarantujące niezawodną pracę niezależnie od pory dnia:

  • automatyczny – oczyszczacz samoczynnie ustala prędkość wentylatora w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu,
  • ręczny – samodzielnie programujemy urządzenie, dostosowując je do naszych potrzeb,
  • nocny – oczyszczacz pracuje bardzo cicho, dlatego nie przeszkadza użytkownikom w odpoczynku.

Małe oczyszczacze powietrza - rekomendowane modele

Zastanawiasz się, który kompaktowy oczyszczacz powietrza będzie dla najlepszy? Przeanalizowaliśmy ofertę topowych marek i wytypowaliśmy kilka godnych polecenia modeli:

  • Sharp UA-PN1E-W
  • Sharp UA-HG30E-B
  • Blueair Blue 411
  • Electrolux Flow A3 FA31-201GY

Sharp UA-PN1E-W

  • Deklarowana powierzchnia - 10 m2
  • Wymiary oczyszczacza - 90 x 330 x 190 mm

Pierwszym z nich jest oczyszczacz japońskiego producenta Sharp UA-PN1E-W, zalecany do powierzchni do 10 m2. Dzięki kompaktowym wymiarom (190 x 330 x 190 mm) i niskiej wadze (2 kg), urządzenie można swobodnie przenosić między pomieszczeniami. Jest to najmniejszy model w naszym zestawieniu, ale też jedno z najmniejszych urządzeń w tym segmencie. Oczyszczacz działa w trzech trybach: Low, Med i Max. Na uwagę zasługuje w szczególności pierwszy z nich. Urządzenie pracuje w tym trybie z wygaszonym wyświetlaczem i osiąga komfortowy poziom głośności (od 22 dB). Dzięki temu świetnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych lub sypialniach, nie zakłócając odpoczynku i snu domownikom, a także w biurach (np. małych, prywatnych gabinetach), zapewniając odpowiednie warunki do pracy.

 

Zastosowana w tym modelu 3-stopniowa filtracja powietrza jest wspierana przez niezawodną technologię jonizacji Plasmacluster. Dzięki niej cały proces oczyszczania staje się wydajniejszy. Jonizacja eliminuje z otoczenia 99,9% bakterii, wirusów oraz alergenów wziewnych. Warto także dodać, że skuteczność Sharp UA-PN1E-W w usuwaniu cząsteczek uczulających potwierdza przyznany mu certyfikat UK Allergy.

Sharp UA-PN1E-W - aranżacja w sypialni
Sharp UA-PN1E-W

Sharp UA-HG30E-B

  • Deklarowana powierzchnia - 21 m2
  • Wymiary oczyszczacza - 380 x 570 x 197 mm

Sharp UA-HG30E-B to wydajny oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania (350 ml/h) wyposażony w duży pojemnik na wodę (1,8 l). Idealnie sprawdza się na powierzchniach do 21 m2 (np. kawalerkach, salonach czy sypialniach). W razie potrzeby można wygodnie przenosić go między pomieszczeniami dzięki uchwytom umieszczonym po bokach urządzenia.

 

Model ten wyposażono w trzy precyzyjne czujniki (wilgotności, temperatury i kurzu), dzięki którym w trybie automatycznym dopasowuje swoją pracę do panujących w pomieszczeniu warunków – skutecznie usuwa zanieczyszczenia i dba o właściwą wilgotność powietrza. Urządzenie pozwala również na pracę w trzech trybach ustawianych ręcznie (max, średni, cichy).

 

Efektywna praca oczyszczacza Sharp UA-HG30E-B jest możliwa za sprawą 3-stopniowej filtracji powietrza wspomaganej przez technologię jonizacji Plasmacluster. Według najnowszych badań jej skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń (alergenów, wirusów, pleśni) wynosi 99,9%. Warto także dodać, że technologia Plasmacluster redukuje miano zakaźne SARS-CoV-2 o ponad 90%.

Sharp UA-HG30E-B - mały oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
Sharp UA-HG30E-B

Blueair Blue 411

  • Deklarowana powierzchnia - 25 m2
  • Wymiary oczyszczacza – 425 x 200 x 200 mm

Blueair Blue 411 to jeden z najlepszych kompaktowych modeli szwedzkiego producenta. To niewielkie urządzenie, ważące zaledwie 1,52 kg skutecznie oczyszcza powietrze na powierzchniach do 25 m2. Jego ogromną zaletą jest bardzo cicha praca (17 dB(A) w najniższym trybie), czego dowodem jest certyfikat Quiet Mark. Model Blue 411 należy także do urządzeń niezwykle energooszczędnych – wydajna praca jest możliwa przy poborze mocy zaledwie 1,5 W.

 

Kompaktowy oczyszczacz powietrza Blueair Blue Pure 411 wykorzystuje technologię HEPASilent™, która stanowi połączenie filtracji mechanicznej i elektrostatycznej. Zapewnia ona niezwykłą skuteczność wychwytywania zanieczyszczeń, nawet tych o wielkości 0,1 mikrona.

 

Dowodem wysokiej wydajności oczyszczacza jest certyfikat AHAM. Blueair Blue 411 przyznano również atest PZH, który potwierdza jego bezpieczeństwo dla użytkownika oraz środowiska naturalnego. Urządzenie charakteryzuje się także stylowym designem. Dzięki filtrom wstępnym dostępnym w kilku kolorach oczyszczacz można z łatwością dopasować do wystroju wnętrza.

Blueair Blue 411 - mały oczyszczacz powietrza w kuchni
Blueair Blue 411

Electrolux Flow A3 FA31-201GY

  • Deklarowana powierzchnia - 21 m2
  • Wymiary oczyszczacza - 380 x 240 x 240 mm

Electrolux Flow A3 FA31-201GY jest ostatnią propozycją w naszym zestawieniu. Urządzenie pracuje wydajnie (do 180 m3/h), a zarazem energooszczędnie (3,5-20 W) na powierzchni do 21 m2. Oczyszczacz może działać w trybie automatycznym dzięki wbudowanemu czujnikowi jakości powietrza. Informację o poziomie zanieczyszczenia w pomieszczeniu sprawdzimy na wyświetlaczu urządzenia. Funkcję wskaźnika jakości powietrza pełni dioda LED, która za pomocą kolorowej skali obrazuje stężenie toksycznych substancji. Intuicyjną obsługę oczyszczacza zapewnia dotykowy panel sterowania, a dzięki niewielkim wymiarom (zaledwie 380 x 240 x 240 mm) można ustawić go w dowolnym miejscu.

 

Electrolux Flow A3 FA31-201GY jest wyposażony w cylindryczny filtr, składający się z czterech warstw: wstępnej, powłoki antybakteryjnej, HEPA E12 i węglowej. Całość stanowi skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami o wielkości 0,3 mikrona. Oczyszczacz z powodzeniem neutralizuje niebezpieczne dla zdrowia lotne związki organiczne (LZO), smog, wirusy i alergeny. Co więcej, dzięki specjalnie zaprojektowanemu spiralnemu wylotowi, czyste powietrze dociera do każdego zakamarka pomieszczenia.

Electrolux Flow A3 FA31-201GY - aranżacja w pokoju dziennym
Electrolux Flow A3 FA31-201GY

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza dla dziecka

Odporność małego dziecka na wirusy i bakterie jest dużo niższa niż osoby dorosłej. Układ oddechowy dziecka jest jeszcze niedojrzały, a przez to zdecydowanie wrażliwszy na zanieczyszczenia. Mózg maluchów rozwija się bardzo intensywnie...

Cichy oczyszczacz powietrza - jak wybrać?

Cichy oczyszczacz powietrza może być użytkowany przez całą dobę zarówno w sypialni, pokoju dziecka, jak i salonie czy kuchni. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem oczyszczacza powietrza i zależy ci, by był jednym z najcichszych...

Oczyszczacz powietrza na biurko

Nadgorliwość? Niekoniecznie. Zwłaszcza gdy zmagamy się z alergią lub gdy wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza utrudnia nam koncentrację.  Doskonale sprawdza się, gdy podróżujemy, często przebywamy w samochodzie lub...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.