Oczyszczacze powietrza to coraz częstszy „must have” do przestrzeni domowych i biurowych. Sprzęty wykorzystujące różnorodne technologie i sposoby podnoszenia jakości powietrza w pomieszczeniach, dokonują aktywnego i/lub pasywnego oczyszczania powietrza.
Nie wiesz, czym różnią się obie metody? Zajrzyj koniecznie do naszego artykułu i dowiedz się, komu najbardziej przydaje się pasywna, a komu aktywna filtracja. Poznaj najlepsze modele stosujące te formy oczyszczania i wybierz ten, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni.
Większość typów oczyszczaczy powietrza wykorzystuje wysokiej klasy filtry HEPA. Unieruchamiają one szkodliwe substancje wchodzące w skład powietrza, którym oddychamy. Wykonują tym samym filtrację mechaniczną, zwaną także pasywną.
Istotnym wsparciem dla filtrów podstawowych są stosowane przez producentów technologie i opcje dodatkowe. Wśród nich jonizacja, czyli aktywna forma oczyszczania powietrza. Zanim jednak wyjaśnimy, czym jest jonizacja i jakie daje korzyści dla zdrowia, zacznijmy od tego, co to w ogóle jest filtr HEPA, jakie ma właściwości i które zanieczyszczenie zatrzymuje.
HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) to wysokoskuteczny filtr powietrza stosowany w różnych miejscach – od domów i biur, przez szpitale, laboratoria, gabinety dentystyczne, po branżę spożywczą, farmaceutyczną, elektroniczną, lotniczą i bazy wojskowe. Skąd tak duże zainteresowanie tym typem filtra?
Stworzony pierwotnie dla amerykańskiego programu budowy bomby atomowej do oczyszczania powietrza z cząsteczek radioaktywnych, w późniejszym czasie okazał się znakomitym narzędziem do oczyszczania najbliższego otoczenia z niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Nazwa HEPA to określenie konkretnego rodzaju filtrów, których skuteczność wynosi 99,97%, jednak powszechnie przyjęło się nazywać całą grupę niższych i wyższych filtrów o tej konstrukcji filtrami HEPA.
Właśnie dlatego ten wysokowydajny filtr, dziś obecny jest nie tylko w coraz bardziej popularnych oczyszczaczach powietrza, ale także w odkurzaczach, robotach sprzątających, klimatyzatorach i nawilżaczach powietrza.
Filtry HEPA, czyli najbardziej skuteczne komponenty filtrujące, zbudowane są ze specjalnego materiału. Tworzone z bardzo cienkich arkuszy z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych (spotykamy także inne tworzywa w zależności od producenta), przybierają formę ciasnych harmonijek, które zamknięte są w sztywnych ramach. Właśnie takie ułożenie filtrów zapewnia dużą powierzchnię filtracji, a jednocześnie niski opór przepływu powietrza. Dzięki temu oczyszczanie jest dokładne, sprawne i przede wszystkim efektywne.
Budowa filtrów oraz użyte do ich produkcji materiały, sprawiają, że oczyszczanie powietrza odbywa się przy pomocy 4 powtarzających się mechanizmów:
Każdy z wymienionych procesów wpływa na inny rodzaj substancji poruszających się z różną prędkością. Skuteczność pracy filtrów HEPA wyrażana jest za pomocą klasyfikacji opisanej w normie EN 1822-1:2009. Przepis określa, jakie warunki musi spełniać dany filtr powietrza, by mógł być dopuszczony do użytku.
Filtry HEPA się niezwykle skuteczne w swoim działaniu. Są w stanie szybko i efektywnie usunąć co najmniej 99,9% nagromadzonych w pomieszczeniu szkodliwych substancji wpływających bezpośrednio na zdrowie i samopoczucie.
Zależnie od klasy filtra HEPA, mogą one wyłapywać szczególnie trudne do zatrzymania zanieczyszczenia wielkości 0,3 µm oraz mniejsze. Tym samym wykazują zdolności do usuwania głównych składników smogu – niezwykle niebezpiecznych dla człowieka pyłów zawieszonych PM2.5, PM10 i PM1. Do tego są w stanie uporać się z uciążliwymi dla alergików drobinkami uczulającymi pochodzenia roślinnego (pyłki) i zwierzęcego (sierść, naskórek), a także zarodników pleśni. Te wysokoskuteczne filtry działają również na cząsteczki chorobotwórcze takie jak bakterie, wirusy i zarodniki grzybów.
Oczyszczacz powietrza to proste urządzenie wykorzystujące najczęściej 3 podstawowe filtry – wstępny, węglowy i HEPA. To właśnie jakość użytych do ich produkcji materiałów oraz klasa filtra HEPA decydują o skuteczności działania całego urządzenia. Filtr HEPA najczęściej umieszczany jest tuż za wstępnym i węglowym. Wszystko po to by, jak najlepiej chronić komponent przed największymi zanieczyszczeniami typu kurz, sierść (filtr wstępny), zapachy i zanieczyszczenia gazowe (filtr węglowy).
Sam mechanizm działania oczyszczacza jest naprawdę prosty – najpierw urządzenie pobiera brudne powietrze przez specjalny wlot, a następnie poddaje je dokładnej filtracji z użyciem określonych komponentów (filtrów) i powraca do pomieszczenia przez wylot. Niektóre modele poza klasyczną filtracją oferują także opcję nawilżania powietrza lub jonizacji, ale o tym za chwilę.
Aby poprawić jakość powietrza, a także zwiększyć skuteczność urządzenia w pochłanianiu szczególnie trudnych do zatrzymania zanieczyszczeń, producenci sprzętu mogą sięgać po aktywne metody oczyszczania.
Tu z pomocą przychodzą najnowocześniejsze technologie inspirowane procesami zachodzącymi w naturze od wieków. Jonizacja, bo o niej mowa, nie jest niczym nowym w rozumieniu przyrody. Zjawisko polegające na emitowaniu dodatnich i ujemnych jonów powoduje, że powietrze, którym oddychamy, jest wyraźnie odświeżone i pozbawione szkodliwych dla zdrowia dodatnich cząsteczek. Jonizacja powietrza szczególnie odczuwalna jest w okolicach wodospadów, w lasach, nad morzem i w górach.
Aktywne oczyszczanie powietrza wykorzystujące wyłącznie naturalne metody może przynieść dużo korzyści dla zdrowia. Jak wynika z badań, równowaga jonowa będąca efektem działania dodatnich i ujemnych jonów, nie tylko zmniejsza ładunki elektrostatyczne w otoczeniu, ale także wspiera eliminację nieprzyjemnych zapachów, redukcję alergenów, neutralizację wirusów, bakterii, pleśni i grzybów. Jony te wykazują wysoki poziom wilgotności, a tym samym wpływają bezpośrednio na poprawę kondycji włosów i skóry.
Niektórzy producenci, chcąc udoskonalić swoje oczyszczacze powietrza, stosują własne aktywne metody filtracji. Poparte latami badań i testów są bezpieczne dla użytkowników i środowiska naturalnego. Poniżej przedstawiamy topowe technologie jonizacji stosowane w oczyszczaczach powietrza.
Jednym z pierwszych producentów wykorzystujących jonizację w oczyszczaczach powietrza był Sharp. To on stworzył, przebadał i opatentował jedną z najbardziej znanych na świecie metod usprawniania powietrza – technologię Plasmacluster. Podstawą jej działania jest jednoczesna emisja dodatnich i ujemnych cząsteczek przywracających równowagę jonową powietrza. W zależności od modelu urządzenia, zaczerpnięta wprost z natury metoda, jest w stanie emitować od 7 000 do nawet 25 000 jonów na centymetr sześcienny powierzchni. Dlatego też uznaje się, że aktywne oczyszczanie powietrza przez japońskie urządzenia odbywa się na poziomie biologiczno-chemicznym.
Jonizacja Plasmacluster jest w stanie skutecznie i trwale unieruchomić krążące w powietrzu bakterie, wirusy i zapachy. A wszystko to w pełnym bezpieczeństwie, bo bez użycia środków chemicznych, ani dodatkowych substancji wspomagających. Jak dokładnie działa ta zaawansowana technologia?
Stabilizowane cząsteczkami wody dodatnie i ujemne jony generowane przez urządzenie, otaczają zanieczyszczenia i w ten sposób hamują ich dalszy rozwój. Przyciągane przez alergeny i inne zabrudzenia naładowane zarówno dodatnio, jak i ujemnie, powodują ich opadanie na podłogę. Występując już w postaci obciążonych drobinek, nie są w stanie unieść się z powrotem do powietrza, a tym samym nie zagrażają dłużej człowiekowi.
Efektywność tej metody była badana wielokrotnie, zarówno przez samego Sharpa, jak i inne niezależne jednostki naukowe. Jak wynika z testów przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych, technologia Plasmacluster jest w stanie wyeliminować:
Dodatkowo metoda jest niezwykle efektywna w zmniejszaniu elektryczności statycznej objawiającej się między innymi tzw. elektryzowaniem się przedmiotów. Co więcej, technika wykorzystująca nadmuch pod kątem 20 stopni, umożliwia również usuwanie ładunków elektrostatycznych przylegających do ścian, zasłon, mebli i firan.
Swoją technikę jonizacji opracowała także marka Winix. Technologia Plasmawave, bo o niej mowa tworzy hydroksyle wspomagające redukcję nieprzyjemnych zapachów, wirusów i bakterii. Metoda opracowana przez koreańskiego producenta chroni powietrze przed namnażaniem się pleśni i grzybów. Redukując elektryczność statyczną, przyczynia się znacznie do poprawy jakości powietrza, a tym samym zwiększa efektywność oczyszczania.
Metoda ta działa bardzo podobnie do tej wykorzystywanej przez markę Sharp. Wywołując bardzo krótkie spięcia elektryczne, tworzy dodatnie jony wodoru (H+) i ujemne jony tlenu (-O2). Te wraz z mgiełką wodną emitowane są do otoczenia, gdzie łączą się z zanieczyszczeniami. Tym samym usuwają z ich struktury molekularnej wodór i formują nowe związki hydroksylowe. W ten sposób zabrudzenia powietrza poddawane zostają neutralizacji, a wodór usunięty z ich cząsteczek zostaje przekształcony w H2O.
Plasmawave nie generuje szkodliwego dla zdrowia ozonu, co potwierdza między innymi jeden z najbardziej rygorystycznych certyfikatów przyznawanych przez Stany Zjednoczone. Specjalne świadectwo wydawane przez Kalifornijską Radę ds. Zasobów Powietrza (CARB) gwarantuje, że urządzenie jest bezpieczne pod względem elektrycznym, a limit stężenia ozonu nie przekracza 0,05 ppm.
Bardzo podobne działanie wykazuje metoda wykorzystywana przez Panasonic. Technologia nazwana przez producenta nanoe™ wytwarza cząsteczki jonowe otoczone wodą. Te wysoce reaktywne drobinki elektryczne utworzone z wody (tzw. rodniki hydroksylowe OH), hamują rozwój bakterii, wirusów i pleśni, redukują alergeny oraz wspomagają filtrację powietrza z pyłów zawieszonych PM2.5. Nanoe™, docierając do bakterii, wiąże znajdujący się w nich wodór. Zachodząca tam reakcja chemiczna sprawia, że cząsteczki wody hamują rozwój bakterii.
Jonizacja stosowana przez Panasonic wspomaga także neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Dezodoryzacja zachodzi dzięki temu, że cząsteczki nanoe™ precyzyjnie docierają do zapachów ulokowanych w głębi tkanin. Rodniki OH niszczą substancje odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych woni i je od nich uwalniają. Tym samym są w stanie skutecznie wyeliminować zapach zwierząt domowych, dymu papierosowego czy wilgoci na odzieży.
Każda z wyżej wymienionych technik szczególnie dobrze funkcjonuje w połączeniu z oczyszczaniem pasywnym. Co nie oznacza wcale, że samo oczyszczanie mechaniczne jest gorsze. O efektywności filtracji pasywnej i aktywnej decydują bowiem przede wszystkim użyte w oczyszczaczu filtry. Poniżej przedstawiamy subiektywny zbiór najlepszych modeli wykorzystujących aktywne i pasywne metody działania.
Blueair HealthProtect 7740i to najnowszy oczyszczacz fińskiego producenta, który doskonale sprawdza się jako forma pasywnej filtracji powietrza. Przeznaczony maksymalnie do obsłużenia 103 m2 powierzchni, stanowi rewelacyjne rozwiązanie do większych przestrzeni. Zadziwiająco cichy (27 dB+) o wysokim poziomie CADR (aż 735 m3/h!) sprawdzi się z pewnością w biurach typu open-space, salach konferencyjnych, wykładowych i przedszkolach.
Oczyszczanie zachodzi tu w 3 etapach. Brudne powietrze najpierw natrafia na filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia typu włosy, sierść, kurz i większe pyły. Następnie przedostaje się do warstwy filtrującej cząsteczki, która z ogromną precyzją przechwytuje najmniejsze zanieczyszczenia wielkości 0,1 mikrona. To właśnie na powierzchni tego filtra osadzają się ultragroźne pyły zawieszone PM2.5, PM10 i PM1, a także szkodliwe dla zdrowia alergeny, wirusy, bakterie i pleśń. W ostatnim etapie powietrze przechodzi przez warstwę węglową, która neutralizuje nieprzyjemne zapachy oraz likwiduje zanieczyszczenia gazowe w tym formaldehyd, benzo(a)piren i benzen.
Ten model skandynawskiego producenta łączy filtrację mechaniczną z elektrostatyczną (technologia HEPASilent Ultra™). Dzięki temu jest w stanie wykazać bardzo wysoką skuteczność w redukcji zanieczyszczeń, również tych najdrobniejszych. Wykorzystywany w oczyszczaczu SmartFilter oraz specjalny system wentylacji zapewnia nawet do 50% więcej czystego powietrza. Jednocześnie urządzenie pobiera mniej energii (aż o 55%) i wykazuje mniejszy poziom głośności (o 10%). System filtracji wspierany jest przez specjalną barierę jonizacyjną umieszczoną przy wylocie. Równomierne rozproszenie powietrza w systemie 360 stopni zapewnia natomiast system SpiralAir.
Dzięki zastosowanej w oczyszczaczu technologii GermShield™ powietrze stale poddawane jest kontroli (również w trakcie czuwania). Technika ta eliminuje także wirusy i bakterie osadzające się na filtrach, więc pozostają one higienicznie czyste w każdym momencie. Sam skład powietrza badają wbudowane czujniki:
Czujniki pyłów i gazów współpracują ze specjalnym wskaźnikiem, który w 5-kolorowej skali określa jakość powietrza w pomieszczeniu. Doskonałe powietrze oznaczone jest kolorem niebieskim, dobre – zielonym, umiarkowane – żółtym, zanieczyszczone – pomarańczowym, a bardzo zanieczyszczone – czerwonym. Dodatkowo oczyszczacz wskazuje numeryczną informację o ilości pyłów PM1, PM2.5 i PM10.
Oczyszczacz jest nie tylko funkcjonalny i świetnie zaprojektowany, ale także bardzo łatwy w obsłudze. Zarządzany manualnie lub za pomocą aplikacji mobilnej, zapewnia precyzyjne dopasowanie pracy do panujących aktualnie warunków.
Użytkując ten model, nie musisz martwić się o to, że przeoczysz moment wymiany filtra. Oczyszczacz sam poinformuje o poziomie jego eksploatacji. Taką informację odnajdziesz też na ekranie telefonu z zainstalowaną aplikacją mobilną Blueair. Dzięki niej dokonasz także bezstopniowej regulacji trybu pracy podwyższonej do 20 stopni. Zmienisz jasność wyświetlacza i stworzysz swój własny harmonogram. Aplikacja umożliwia także podgląd szacowanego czasu potrzebnego na oczyszczenie danego pomieszczenia, generuje tygodniowy raport jakości powietrza oraz dostarcza informacji nt. jakości powietrza w okolicy.
LIFAair LA333 to drugi model, który doskonale radzi sobie w pasywnym oczyszczaniu powietrza. Przeznaczony do znacznie mniejszych powierzchni (do 39 m2) precyzyjnie neutralizuje smog, wirusy, alergeny, bakterie i wirusy. Wyposażony w niezwykle szczelne systemy filtracji jest w stanie oczyścić maksymalną zalecaną powierzchnię w zaledwie 20 minut!
Tak wysokie osiągi oczyszczacz uzyskuje między innymi dzięki zastosowanemu 3-stopniowemu oczyszczaniu opartemu na działaniu warstw wstępnej, HEPA E12 i węglowej. Zastosowany tu filtr HEPA o łącznej powierzchni 2,3 m2 zapewnia najlepszy stosunek wydajności do jakości. Jest w stanie zatrzymać co najmniej 99,5% unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń wielkości 0,003 µm.
Ten model świetnie sprawdzi się w miejscach szczególnie zagrożonych smogiem, bo usuwa aż 99,99% pyłów PM2.5 w zaledwie 30 minut! Co ważne, producent zdefiniował niebezpieczny poziom tych pyłów już od 12 µg/m3. Dzięki temu sprzęt szybciej reaguje na pojawiające się zanieczyszczenia tego typu. Dodatkowo urządzenie mierzy też poziom CO2 wewnątrz pomieszczenia, dając gwarancję naprawdę zdrowego i niezagrażającego powietrza.
Sprzęt chroni też przed rozprzestrzenianiem się bakterii i wirusów (skuteczność 99,99%). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ghoung Zhou Institute of Microbiology LIFAair LA333 jest w stanie wychwycić aż 99,99% wirusów H1N1, czyli porównywalnych z koronawirusem SARS-CoV-2. Ponadprzeciętną zdolność do kumulowania zanieczyszczeń na 1 m2 filtra HEPA potwierdza najwyższy poziom w teście pojemnościowym wykonywanym w Laboratorium Narodowym (P4/F4).
Oczyszczacz jest nie tylko bardzo wydajny, ale także niezwykle komfortowy w obsłudze. Połączony ze stacją pomiarowo-kontrolną stanowi kompletny zestaw ułatwiający sterowanie urządzeniem na odległość.
Wspomniana stacja to niewielkie urządzenie wyposażone w dokładne czujniki. Mierzy i określa występowanie pyłów PM2.5 i PM10, dwutlenku węgla, wilgotności i temperatury. Dzięki dokładnym pomiarom zapewnia ultrawydajną pracę w trybie automatycznym. To opcja, która nie wymaga od użytkownika żadnej interakcji. Dopasowuje się do panujących w pomieszczeniu warunków i zwiększa lub zmniejsza prędkość wentylatora względem nich. Tym samym zapewnia ekonomiczną pracę i wysoką żywotność filtra HEPA.
Oczyszczaczem można również sterować za pomocą aplikacji LIFAair. Z dostępem do smartfona lub innego urządzenia mobilnego można w każdej chwili:
Sprzętem można też zarządzać manualnie za pomocą dotykowego panelu umożliwiającego bezstopniową regulację obrotów wentylatora. Do wyboru pozostaje aż 20 różnych poziomów, których zmiana nie powoduje ani gwałtownych podrywów powietrza, ani zimnych podmuchów.
Świetnie prezentujący się sprzęt zaprojektowany w iście skandynawskim minimalizmie, nie zajmuje wiele miejsca. Wyposażony w wygodną blokadę rodzicielską chroni przed niechcianą zmianą parametrów przez najmłodszych domowników.
Sharp UA-KIL80E-W to doskonały przykład urządzenia łączącego oczyszczanie pasywne z aktywnym. Cichy sprzęt (21 dB+) wyposażony w nowoczesne funkcje, odznacza się znakomitymi parametrami (przepływ 498 m3/h, nawilżanie 700 ml/h), więc bez problemu może pracować na powierzchniach do 62 m2.
Filtracja powietrza zachodzi tu w 5 etapach. Największe zanieczyszczenia takie jak okruchy, włosy czy zwierzęca sierść osadzają się na drobnej siateczce stanowiącej filtr wstępny (z opcją automatycznego czyszczenia). Lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy pochłania warstwa z aktywnym węglem wzbogacona o dodatkową porcję żelu krzemionkowego. Wirusy, bakterie oraz zanieczyszczenia mechaniczne (w tym pyły zawieszone PM2.5 i PM10) o średnicy nie mniejszej 0,3 µm zatrzymuje filtr HEPA H13. Jego wysoka klasa sprawia, że radzi on sobie z najmniejszymi drobinkami na poziomie 99,97%.
Po dokładnym oczyszczeniu powietrza z toksyn, powietrze wymagające nawilżenia poddawane jest działaniu maty ewaporacyjnej. Natomiast w ostatnim etapie swoją pracę wykonuje generator jonów Plasmacluster. Umieszczony na drodze powietrza dystrybuowanego przez wentylator, wzbogaca je o jony dodatnie i ujemne. Cząsteczki o zdolnościach do szybkiego przemieszczania się docierają do najdalszych zakątków pomieszczenia, przywracając w nim równowagę jonową. Aktywne jony lokalizują zanieczyszczenia mniejsze niż 0,3 µm, przyłączają się do nich i w ostateczności je zneutralizują. Co ważne z perspektywy użytkownika, Plasmacluster działa zarówno na unoszące się w powietrzu substancje, jak i te przylegające do ścian, obić i tkanin. Według najnowszych badań technologia Plasmacluster może zredukować miano zakaźne koronawirusa SARS-CoV-2 o 91,3%.
W tym modelu zastosowano najsilniejszy generator jonów tego producenta – High Density 25000. Jest w stanie wyemitować nawet 25 000 jonów na 1 cm3 powierzchni. Dzięki temu w pomieszczeniu wielkości 25 m3 może dezaktywować zlokalizowane wirusy w zaledwie 9 minut! W przypadku wirusów przylegających proces ten wydłuża się do ok. 10 godzin.
Do usuwania nieprzyjemnych zapachów (np. dymu papierosowego, potu czy jedzenia) i zalegających na przedmiotach drobnoustrojów najlepszy będzie dostępny dla tej opcji tryb punktowy ION SPOT. Wykorzystuje on 8-godzinny cykl emisji jonów, a następnie powraca do poprzedniego trybu pracy.
Natomiast chcąc przygotować pomieszczenie do snu, należy użyć funkcji Clean Ion Shower, która generując przez 10 minut bardzo silny strumień jonów, wspomaga usuwanie kurzu i likwidację elektryczności statycznej. Kolejno uruchamia wysoką czułość czujnika kurzu i tym samym wykrywa, a następnie usuwa z powietrza niekorzystne dla zdrowia cząsteczki.
O jakość powietrza dbają zastosowane tryby:
W obsłudze przydatne mogą okazać się także blokada rodzicielska, wskaźnik napełnienia wody, auto restart, opcja sterowania oświetleniem, timer i regulacja jasności wskaźników.
Winix Zero Pro obsłuży nieco większą powierzchnię niż Sharp tj. maksymalnie 60 m2. Do swojego działania wykorzystuje 4-etapowy proces filtracji zakończony jonizacją Plasmawave. Urządzenie oznaczone certyfikatem ECARF oraz Allergy UK polecane jest w szczególności osobom zmagającym się z alergiami wziewnymi. Jego wysoką wydajność na poziomie CADR 470 m3/h potwierdza atest AHAM.
Czterostopniowa filtracja powietrza opiera się na działaniu:
Filtr wstępny oddziela największe zanieczyszczenia, chroniąc pozostałe warstwy przed nadmierną eksploatacją. Zmywalny filtr węglowy z zaawansowaną kontrolą zapachu AOC™ likwiduje najbardziej uciążliwe zapachy, w tym aromaty z gotowania, zapach zwierząt czy odór dymu papierosowego. Za oczyszczanie pasywne odpowiada tu filtr HEPA H13. Zabezpieczony specjalną powłoką Cleancel™ hamuje rozrost drobnoustrojów na filtrze. Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że uzyskane powietrze wolne jest od bakterii.
Pracę filtrów wspiera w pełni bezpieczna i przebadana pod wieloma względami technologia jonizacyjna PlasmaWave. Generująca dodatnie i ujemne jony wspomaga cały proces filtracji i umożliwia neutralizację najmniejszych cząsteczek typu wirusy, pleśń, alergeny i bakterie. Co ważne, metoda ta nie powoduje powstawania szkodliwego dla zdrowia ozonu. Może być więc spokojnie stosowana w pokojach najmłodszych, sypialniach i biurach. Tę technikę można bez obaw stosować w otoczeniu osób starszych, chorych i dzieci.
Skład powietrza kontrolują na bieżąco wbudowane czujniki – pyłów PM2.5, gazów i światła. Dzięki nim oczyszczacz może pracować niezwykle wydajnie w trybie automatycznym. Pozbawiony ingerencji użytkownika tryb współpracuje z 4-kolorowym wskaźnikiem LED jakości powietrza. Umieszczony w centralnej części oczyszczacza wskazuje barwę:
Wskaźnik to znakomita wskazówka do sterowania oczyszczaczem w trybie manualnym. Tu do wyboru producent pozostawia 4 prędkości – low, medium, high i turbo. Dodatkowo można uruchomić idealny na noc tryb Sleep. Również w nocy, choć nie tylko, przydać się może timer czasowy. W ciągu dnia, w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci, użyteczna może okazać się wbudowana blokada rodzicielska.