Wybierając oczyszczacz powietrza, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim jego parametry. Liczą się m.in. CADR, czujniki, oferowane tryby, głośność czy zużycie prądu. Wiele osób uwzględnia także wygląd czy wymiary urządzenia oraz możliwość sterowania przez apkę. Przed zakupem warto jednak również poznać certyfikaty, które mogą otrzymywać oczyszczacze powietrza. O czym świadczą przyznane im atesty? Poznaj najczęstsze rekomendacje i przekonaj się, które z nich mają największe znaczenie.
Certyfikaty mogą być przyznawane przez polskie lub międzynarodowe ośrodki badawcze i naukowe. Większość z nich ma naprawdę istotne znaczenie, ponieważ ich przyznanie poprzedzone jest szeregiem testów, w których oczyszczacze powietrza muszą wykazać się dużą skutecznością w wychwytywaniu poszczególnych typów zanieczyszczeń. Zanim jednak skusisz się na zakup wyłącznie ze względu na nieznany ci znaczek, dokładnie zapoznaj się z listą wręczanych producentom certyfikacji.
W Polsce oczyszczacze powietrza mogą otrzymać atest PZH lub rekomendację PTA. Co to oznacza?
Atest PZH, czyli Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (instytutu badawczo-naukowego), zaświadcza, że konkretne urządzenie nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i/lub środowiska. Uhonorowane nim są naprawdę zróżnicowane produkty (mające kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia czy materiały budowlane), a okres jego obowiązywania wynosi 5 lat. Aby go otrzymać, producent musi złożyć odpowiedni wniosek lub świadectwa poparte dokumentacją i próbkami, a następnie przejść weryfikację inspektora.
W naszej ofercie atest PZH posiadają wszystkie oczyszczacze powietrza Sharp i oczyszczacze Daikin, oczyszczacze Blueair z serii HealthProtect i Blue oraz wybrane modele takich producentów jak m.in. Coway, IDEAL czy Samsung. Te urządzenia zostały ocenione pod względem jakości przez inny, niezależny podmiot.
Oczyszczacze powietrza niekiedy mogą otrzymywać rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że atest ten poświadcza, iż urządzenie nie przyczynia się do intensyfikacji objawów alergii. Jego otrzymanie nie jest więc równoznaczne z tym, że sprzęt jest w stanie efektywnie eliminować alergeny pojawiające się w powietrzu.
Należy również podkreślić, że rekomendacja PTA dla oczyszczaczy (oraz innych urządzeń) wydawana jest na podstawie przesłanych przez producentów dokumentów. Organizacja nie przeprowadza więc żadnych dodatkowych testów, które mogłyby zweryfikować wpływ urządzenia na poziom alergenów.
Rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego otrzymały m.in. oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3059/51 czy Panasonic F-VXR50G-W.
Urządzenia wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA są szczególnie przydatne alergikom. Niektóre z nich są bowiem w stanie wychwycić blisko 100% alergenów, w tym kurz domowego, roztocza czy pyłki roślin. Jakie certyfikaty powinny przykuć więc twoją uwagę, gdy przeglądasz najlepsze oczyszczacze powietrza na alergie?
Certyfikat ECARF jest przyznawany przez European Centre for Allergy Research Foundation (Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii). Potwierdza on, że urządzenie jest przyjazne dla osób zmagających się z alergią i astmą - opinie wystawiają natomiast pracownicy europejskich uczelni medycznych.
Należy podkreślić, że aby oczyszczacz powietrza otrzymał certyfikat ECARF, musi przejść testy, które zweryfikują jego skuteczność w usuwaniu pyłków, pleśni i innych substancji alergizujących. Wyróżnione urządzenie:
Certyfikat ECARF posiadają m.in. oczyszczacze powietrza Coway czy wybrane modele z oferty marki IDEAL, np. IDEAL AP 30 Pro.
Certyfikat Allergy UK wydaje Brytyjska Fundacja Antyalergiczna (The British Allergy Foundation), czyli instytut badawczy działający non-profit, którego celem jest edukacja i wsparcie dla osób borykających się z alergią. To potwierdzenie, że oczyszczacze powietrza skutecznie usuwają alergeny i roztocza.
Aby uzyskać certyfikat Allergy UK, należy przedstawić dokumenty potwierdzające efektywne redukowanie alergenów, które muszą pochodzić z niezależnego źródła. Następnie oczyszczacz powietrza poddawany jest specjalnym testom, które wykonuje laboratorium akredytowane normą ISO 17025.
Certyfikatem Allergy UK mogą pochwalić się m.in. oczyszczacze powietrza Sharp UA-KIL80E-W, Winix Zero Pro czy Sharp UA-HG50E-L.
Jeśli interesuje cię oczyszczacz powietrza na smog, musisz zwrócić szczególną uwagę na 2 parametry: klasę filtra HEPA oraz CADR. Współczynnik CADR (Clean Air Delivery Rate) określa ilość powietrza poddanego filtracji w ciągu godziny. Im wyższy, tym skuteczniej działa urządzenie – na bieżąco pobiera zanieczyszczenia napływające z zewnątrz, sprawiając, że w pomieszczeniu można oddychać swobodnie.
Najlepsze oczyszczacze na smog posiadają certyfikat AHAM wydawany przez Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego (Association of Home Appliance Manufacturers). To niezależna organizacja badawcza ze Stanów Zjednoczonych, która kontroluje jakość i wydajność sprzętów używanych w domach. Certyfikat AHAM dotyczy CADR - potwierdza, że urządzenie zostało przetestowane w niezależnym laboratorium w sposób zgodny z normą ANSI-/AHAM-AC-1. W czasie badań uwzględnia się tempo eliminacji kurzu, dymu tytoniowego oraz pyłków.
W ofercie LoveAir certyfikat AHAM posiadają m.in. oczyszczacze powietrza LIFAair oraz oczyszczacze Fellowes.
Niekiedy zdarza się, że mniejsi producenci kuszą niebywale niską ceną zakupu. Warto jednak przyjrzeć się również późniejszym kosztom eksploatacji: bywa, że tani oczyszczacz powietrza jest tak naprawdę bardzo drogi, jeśli weźmiesz pod uwagę zużycie prądu. Jeśli więc szukasz energooszczędnego sprzętu – ze względu na ochronę środowiska czy własnego budżetu – zwracaj uwagę na urządzenia uhonorowane specjalnym certyfikatem Energy Star.
Certyfikat Energy Star jest przyznawany w ramach programu przygotowanego przez U.S. Environmental Protection Agency (Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska) U.S. Department of Energy (Amerykańskiego Departamentu Energii), którego celem jest podjęcie działań zmierzających do przeciwdziałania efektowi cieplarnianemu. Znak ten potwierdza, że urządzenie jest energooszczędne, a więc bezpieczne dla natury.
Aby otrzymać certyfikat Energy Star, oczyszczacz powietrza musi zakwalifikować się do programu Energy Star, spełniając jego wymogi, a następnie dołączyć do niego jako “Partner marki produktu”. Następnie niezbędne jest przeprowadzenie testów w laboratorium, które posiada certyfikat EPA – po ich pozytywnym przejściu informacje o produkcie znajdą się na oficjalnej stronie internetowej programu.
Jeśli zależy ci na poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz naprawdę dużo czasu, powinieneś pomyśleć o oczyszczaczu powietrza do sypialni. Musisz jednak pamiętać, że to szczególne miejsce, w którym jednym z najważniejszych parametrów jest głośność pracy. Powinna być na tyle niska, by umożliwiać ci spokojny sen, który pozwoli na pełną regenerację po nawet najcięższym dniu. Właśnie dlatego warto szukać urządzeń oznaczonych certyfikatem Quiet Mark.
Quiet Mark to międzynarodowy program certyfikacji, który jest związany z fundacją charytatywną UK Noise Abatement Society. Jego celem jest przygotowanie listy 10-20% najcichszych urządzeń w wielu kategoriach produktów. Aby otrzymać certyfikat, dane pochodzące od producenta muszą zostać zweryfikowane przez zespół ds. akustyki. Specjaliści przeprowadzają ocenę deklarowanych parametrów oraz dokładne pomiary akustyczne w warunkach laboratoryjnych. Testy przeprowadzane są co roku.
W ofercie LoveAir certyfikatem Quiet Mark mogą pochwalić się m.in. oczyszczacze Blueair Blue 411 czy Philips AC2959/53.
Wybierając oczyszczacz powietrza dla siebie, musisz przede wszystkim dopasować go do swoich potrzeb. Istotne parametry to CADR, rodzaje i klasa filtrów, ilość i rodzaje czujników, tryby pracy czy głośność. Przyznane im certyfikaty mogą być dla ciebie wskazówką – niektóre z nich oznaczają, że oczyszczacz został poddany dodatkowym badaniom, które dają ci gwarancję jego wysokiej skuteczności.